Tabletki antykoncepcyjne jedno i dwuskładnikowe

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Nic dziwnego, że decyduje się na nie coraz więcej kobiet. Okazuje się jednak, że sam wybór metody nie wystarcza. Trzeba jeszcze zdecydować się na rodzaj pigułki. Tabletki antykoncepcyjne mogą różnić się nie tylko składem, ale też mechanizmem działania. Czym się różnią pigułki jedno od dwuskładnikowych?

Skorzystaj z konsultacji lekarskiej online

Tabletki jednoskładnikowe

Tabletki jednoskładnikowe zawierają tylko progestagen. Jaki jest ich mechanizm działania? Po pierwsze hamują owulację, a po drugie wywołują zmiany w błonie śluzowej macicy, które mają na celu zagęszczenie śluzu i uniemożliwienie implantacji zarodka w macicy. Tabletki jednoskładnikowe mają wysoką skuteczność, pod warunkiem że są regularnie przyjmowane. Kiedy zaleca się stosowanie pigułek jednoskładnikowych? Na przykład podczas karmienia piersią, gdy dwuskładnikowe pigułki są niewskazane. Progestagen w niewielkich ilościach przenika do mleka, ale nie jest szkodliwy dla dziecka. Nie ma też wpływu na laktację. Jednoskładnikowa pigułka zalecana jest także kobietom, które nałogowo palą papierosy.

Jakie są przeciwwskazania? Nie każda kobieta może stosować jednoskładnikową pigułkę. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest zakrzepica lub ryzyko jej wystąpienia. Nie powinny stosować jej także panie, które cierpią na choroby serca, a także nowotwór piersi, jajników i odbytu. Niepożądanym objawem przyjmowania jednoskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych są zawroty głowy, spadek libido, wrażliwość piersi, a także trądzik. Jeśli pojawi się któryś z objawów, należy zmienić pigułki na inne.

Zobacz także: Tabletka „po” - jak zapobiec ciąży po stosunku?

Tabletki dwuskładnikowe

Antykoncepcyjne pigułki dwuskładnikowe oprócz progestagenu, czyli syntetycznej formy progesteronu, zawierają estrogen. Dwuskładnikowa tabletka ma rozszerzony mechanizm działania. Z jednej strony hamuje owulację i zagęszcza śluz, utrudniając plemnikom przedostanie się do macicy. Przez zmiany w błonie śluzowej utrudnia też zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Z drugiej strony hamuje rozwój pęcherzyka w jajniku.

Tabletki dwuskładnikowe dzielą się na jedno, dwu i trzyfazowe. W pierwszych wszystkie tabletki mają taki sam skład, w drugich otrzymujemy dwa rodzaje pigułek z różną zawartością hormonów. Trzecie, że względu na trzy rodzaje pigułek, są zbliżone do naturalnego cyklu miesięcznego.

Niestety nie każda kobieta może stosować dwuskładnikowe tabletki. Podobnie, jak w przypadku jednoskładnikowych, bezwzględnym przeciwwskazaniem jest nowotwór piersi, jajników oraz odbytu. Problemem jest też otyłość i nadwaga, a także przewlekłe migreny i palenie papierosów.

Estrogen, zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy, udaru, a nawet zawału, dlatego dwuskładnikowych pigułek nie zaleca się też paniom z chorobami serca.

Zobacz także: Prezerwatywa - metoda antykoncepcji

Jak przyjmujemy pigułki?

Tabletki jednoskładnikowe bierzemy na okrągło. Dwuskładnikowe przyjmuje przez 21 dni, po czym robimy siedmiodniową przerwę. Zarówno jedno, jak i dwuskładnikowe pigułki charakteryzują się dużą skutecznością. Warunkiem jest jednak ich regularne przyjmowanie.

Źródło: medme.pl

Skorzystaj z konsultacji lekarskiej online


Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 

Dowiedz się więcej na temat zdrowia

Subskrybuj newsletter Dimedic i otrzymuj najciekawsze informacje oraz aktualne oferty.

Administratorem danych osobowych jest Dimedic Ltd. z siedzibą w Newcastle upon Tyne, 104 Close, Quayside, NE1 3RF, United Kingdom, e-mail: office@dimedic.eu. Z Administratorem możesz skontaktować się za pośrednictwem powołanego przez niego inspektora ochrony danych pod adresem: dpo@dimedic.eu. Dane będą przetwarzane w celu wysyłki Newslettera. Przetwarzanie jest niezbędne w celu realizacji umowy o świadczenie usługi. Podanie danych jest warunkiem udzielenia subskrypcji Newslettera, a ich niepodanie uniemożliwi jej udzielenie. Dane będą przechowywane do chwili zakończenia przez użytkownika subskrypcji Newslettera. Każdej osobie przysługuje prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz ich przenoszenia. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, a także sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na potrzeby marketingu.
Partnerzy i regulatorzy serwisu: