Tabletki antykoncepcyjne jedno i dwuskładnikowe


Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Nic dziwnego, że decyduje się na nie coraz więcej kobiet. Okazuje się jednak, że sam wybór metody nie wystarcza. Trzeba jeszcze zdecydować się na rodzaj pigułki. Tabletki antykoncepcyjne mogą różnić się nie tylko składem, ale też mechanizmem działania. Czym się różnią pigułki jedno od dwuskładnikowych?

Tabletki antykoncepcyjne uchodzą za jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Wraz ze wzrostem wiedzy o antykoncepcji wśród Polek, wzrasta także odsetek kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną. Przed wyborem tej metody antykoncepcji warto dowiedzieć się, jak działają tabletki antykoncepcyjne oraz jakie są rodzaje doustnej antykoncepcji.

Tabletki antykoncepcyjne

Pośród kobiet zabezpieczających się przed ciążą, ponad 20 procent wybiera tabletki antykoncepcyjne. Metodą antykoncepcji preferowaną przez Polaków są prezerwatywy, aczkolwiek z każdym rokiem coraz więcej par rezygnuje z tej popularniej mechanicznej metody antykoncepcji na rzecz tabletek zawierających hormony.

Wskaźnik Pearla w przypadku tabletek antykoncepcyjnych jest zdecydowanie niższy niż w przypadku prezerwatyw. W ciągu roku na sto kobiet zażywających tabletki antykoncepcyjne od 0,1 do 7,6 zachodzi w ciążę. Natomiast w przypadku prezerwatyw wskaźnik Pearla wynosi od 3 do 13,9. Jak łatwo zauważyć, w przypadku par używających prezerwatyw, dwa razy więcej kobiet zachodzi w ciążę, której nie planowały, aniżeli ma to miejsce w przypadku tabletek. Prawdopodobnie te dane świadczą o coraz większej popularności doustnej antykoncepcji hormonalnej. Tabletki antykoncepcyjne dostępne są w aptekach tylko na receptę. Można je podzielić na tabletki jedno i dwuskładnikowe. Ponadto tabletki dzieli się także na jedno, dwu i trzyfazowe. Czym zasadniczo różnią się od siebie tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe od dwuskładnikowych?

Przeczytaj także: Antykoncepcja niehormonalna

Dołącz do programu Polecam Dimedic i korzystaj z naszych promocji.

Dowiedz się więcej

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe

Jak działają tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe? Zawierają jeden rodzaj hormonów – syntetyczny odpowiednik progesteronu, czyli żeńskiego hormonu płciowego, o nazwie progestagen.  Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe hamują owulację, zagęszczają śluz znajdujący się w szyjce macicy przez co uniemożliwiają plemnikom przedostanie się do komórki jajowej. Co więcej progestagen uniemożliwia też implementację zarodka. Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe, nazywane też minipigułkami, należy zażywać codziennie o tej samej godzinie. Połknięcie tabletki trzy, cztery godziny później może znacząco zmniejszyć jej skuteczność. Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe są jednofazowe, co oznacza, że mają taką samą dawkę hormonów i przyjmuje się je przez cały cykl miesiączkowy, czyli przez 28 dni.

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe są zalecane przede wszystkim kobietom karmiącym piersią, gdyż progestagen nie przenika do mleka matki i nie zatrzymuje laktacji. Minipigułki są także zalecane kobietom, które z różnych powodów nie mogą zażywać tabletek dwuskładnikowych. Najczęściej lekarze przepisują tabletki jednoskładnikowe paniom powyżej 35. roku życia, a szczególnie zbliżającym się do menopauzy oraz palącym papierosy i cierpiącym na nadciśnienie tętnicze.

Czytaj: Środki antykoncepcyjne – skuteczność antykoncepcji

Pilnie potrzebujesz recepty?

Skorzystaj z kontultacji online.

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe

Jak działają tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe? Poza progestagenem zawierają jeszcze estrogen. Oznacza to, że nie tylko hamują owulację, zagęszczają śluz i uniemożliwiają zagnieżdżanie się zarodka, ale dodatkowo uniemożliwiają dojrzewanie pęcherzyka Graafa. Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe dzielą się na jedno, dwu i trzyfazowe, co oznacza, że każda tabletka w blistrze może mieć nieco inną dawkę hormonów. Tabletki dwuskładnikowe są zwykle oznaczone dniami tygodnia. Najczęściej bierze się je przez 21 dni, a następnie robi się siedmiodniową przerwę, w czasie której występuje krwawienie.

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe wykazują nieco wyższą skuteczność niż jednoskładnikowe, ale nie mogą ich stosować kobiety:

 • karmiące piersią,
 • z nadwagą,
 • cierpiące na migreny,
 • palące papierosy.

Żadne tabletki antykoncepcyjne nie są wskazane dla kobiet z nowotworami piersi, jajników i odbytu oraz zagrożonych zakrzepicą lub innymi chorobami układu krążenia.

Czytaj też: Antykoncepcja długoterminowa

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe - nazwy

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe występują pod różnymi nazwami handlowymi. Zasadniczo większość z nich zawiera progestageny, czyli grupę hormonów, będących syntetycznym odpowiednikiem progesteronu.

Do grupy progestagenów zalicza się następujące substancje czynne:

 • lewonorgestrel,
 • norgestrel,
 • norgestron,
 • noretysteron,
 • linesterol,
 • dezogestrel,
 • gestoden,
 • etonogestrel,
 • dienogest,
 • drospirenon.

Przeczytaj: Globulki antykoncepcyjne – skuteczność, wady, zalety

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe - nazwy

Podobnie jest z tabletkami dwuskładnikowymi. Na rynku aptecznym można znaleźć wiele preparatów znanych pod różnymi nazwami handlowymi. Zawierają one wymienione wyżej progestageny oraz etynyloestradiol – syntetyczny odpowiednik estrogenu.

Czytaj także: Antykoncepcja sportsmenki

Autor: Joanna Woźniak

 


Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 

Dowiedz się więcej na temat zdrowia

Subskrybuj newsletter Dimedic i otrzymuj najciekawsze informacje oraz aktualne oferty.

Administratorem danych osobowych jest Dimedic Ltd. z siedzibą w Newcastle upon Tyne, 104 Close, Quayside, NE1 3RF, United Kingdom, e-mail: office@dimedic.eu. Z Administratorem możesz skontaktować się za pośrednictwem powołanego przez niego inspektora ochrony danych pod adresem: dpo@dimedic.eu. Dane będą przetwarzane w celu wysyłki Newslettera. Przetwarzanie jest niezbędne w celu realizacji umowy o świadczenie usługi. Podanie danych jest warunkiem udzielenia subskrypcji Newslettera, a ich niepodanie uniemożliwi jej udzielenie. Dane będą przechowywane do chwili zakończenia przez użytkownika subskrypcji Newslettera. Każdej osobie przysługuje prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz ich przenoszenia. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, a także sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na potrzeby marketingu.
Partnerzy i regulatorzy serwisu: