Grzybica pochwy: konsultacja lekarska online z e-receptą

drug_picture

Užpildykite medicininį klausimyną. Jeigu gydytojai nematys jokių kontraindikacijų, receptą reikiamam vaistui galite gauti per 1h klinikos darbo metu.

Mūsų gydytojai išanalizavę pateiktą informaciją esant reikalui paskirs receptinį preparatą (esant reikalui net ir antibiotinius vaistus).

Jei anksčiau gydėtės mikozę, kreipkitės į gydytoją ir naudokite veiksmingesnę terapiją, kai simptomai išlieka ar net sustiprėja.
Kaina su mokesčiais: 59,99 zł
Makšties mielių infekcija - viskas, ką turite žinoti

Aprašymas:

Grzybica pochwy: choroba, którą należy leczyć jak najszybciej (leki, maści, kremy i globulki na grzybicę pochwy)

Grzybica pochwy to choroba oportunistyczna, co oznacza, że atakuje organizmy osłabione.

Rozwojowi grzybicy pochwy sprzyja wysokie pH w pochwie (powyżej 4,5) – jego podwyższenie może wiązać się ze spadkiem ilości bakterii kwasu mlekowego, odpowiedzialnych za utrzymanie optymalnego stanu mikroflory pochwy.

pH wyższe niż 4,5 stwarza korzystne warunki do rozwoju chorób grzybicznych.

Gdy grzyby z rodzaju Candida, gdy natrafią na korzystne warunki w pochwie, zaczynają się namnażać i prowadzą w efekcie do rozwinięcia się grzybiczne infekcji intymnej.

Rozwój medycyny sprawił, że dostępnych jest obecnie wiele leków i produktów medycznych, które pozwalają na skuteczne zwalczanie różnych form grzybicy pochwy: zarówno tych jednorazowych, jak występujących po antybiotykoterapii czy przewlekłych.

Dzięki tym możliwościom dostępna jest szeroka gama leków, maści, wkładek i tabletek (czopków) dopochwowych oraz globulek, które pozwalają przywrócić odpowiednie warunki mikroflory w pochwie, a w efekcie – zwalczyć chorobę.

Tak szeroka gama specyfików pozwala na stosowanie ich na różnym etapie choroby czy w różnych przypadkach.

Samą grzybicę pochwy można rozpoznać łatwo dzięki charakterystycznej, grudkowatej wydzielinie z pochwy.

 

Rodzaje leków i specyfików na grzybicę pochwy – kiedy przyjmować jakie

Podobnie jak inne choroby z oportunistyczne, grzybica pochwy powinna być leczona jak najszybciej – aby uniknąć potencjalnych konsekwencji czy powikłań (które mogą być bardzo poważne).

Probiotyki dopochwowe – zawierają najczęściej bakterie kwasu mlekowego, odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniego pH (od 3,6 do 4,5) w pochwie. Ich zaaplikowanie pozwala na uregulowanie kwaśności mikroflory w pochwie do odpowiedniego poziomu. To właśnie kwaśne pH jest jedną z najważniejszych barier, które chronią pochwę przed infekcjami grzybicznymi. Przywrócenie jego naturalnego poziomu w wielu przypadkach grzybicy pochwy może przynieść oczekiwany rezultat – ustąpienie objawów grzybicy pochwy. Dużą zaletą probiotyków dopochwowych jest ich miejscowe, a co za tym idzie – szybkie działanie.

Płyny do higieny intymnej z kwaśnym pH – są powszechnie dostępne, jednak warto sięgnąć po te, które są dostępne w aptekach. Dzięki kwaśnemu pH pomagają przywrócić optymalne warunki w pochwie i skuteczniej zwalczać infekcję grzybiczną pochwy i jej nieprzyjemne objawy.

Maści lub kremy przeciwgrzybiczne – zawierają substancje przeciwgrzybiczne, co oznacza, że zabijają grzyby, które mogą powodować kandydozę pochwy. Maści lub kremy stosuje się w przypadku pojawienia się objawów na zewnętrznych organach płciowych. Dzięki swojej formie łatwo je zaaplikować na obszary dotknięte chorobą.

Globulki dopochwowe – również zawierają substancje przeciwgrzybiczne, jednak aplikuje się je, jak nazwa wskazuje, do pochwy. Globulki stosuje się gdy grzybica obejmuje wewnętrzne organy płciowe – mają one to samo działanie co maści (zalecane przy leczeniu grzybicy na zewnętrznych organach płciowych).

Pierwszym krokiem po pojawieniu się objawów kandydozy pochwy jest zastosowanie probiotyku dopochwowego, najlepiej zawierającego kwas mlekowy.

Pomaga on obniżyć pH w pochwie do optymalnego poziomu; w wielu przypadkach już jego zastosowanie daje bardzo dobre efekty – łagodzi objawy, hamuje lub cofa rozwój grzybów, które zaatakowały drogi rodne.

Przy okazji zakupu probiotyku warto poprosić o test na infekcję intymną – wskaże on pH pochwy i może pomóc w zidentyfikowaniu źródła infekcji.

Jeśli jednak objawy nie ustępują, należy skontaktować się z lekarzem (najlepiej ginekologiem) w celu dobrania skuteczniejszego w tym konkretnym przypadku leczenia.

Lekarz może zadecydować o skierowaniu na badania – pobrany wymaz z pochwy pozwoli ocenić precyzyjniej, czy dolegliwości powoduje infekcja grzybiczna, bakteryjna czy weneryczna.

grzybica pochwy konsultacja lekarska online z erecepta jak rozpoznac grzybice pochwy

Czym różni się leczenie grzybicy od innych infekcji intymnych

W przypadku infekcji intymnych ważne jest niemal zawsze skontaktowanie się z lekarzem lub farmaceutą i dobranie odpowiedniej metody leczenia.

Infekcje grzybiczne pochwy różnią się od innych przede wszystkim źródłem – powodują je grzyby z gatunku Candida; w przypadku zakażeń bakteryjnych czy wenerycznych objawy powodują inne zarazki (na przykład chlamydie).

Podstawą jest zawsze ocenienie tego, co powoduje objawy (pieczenie pochwy, też podczas oddawania moczu, czy biały nalot na wargach sromowych).

W przypadku infekcji intymnych może to być dosyć proste – na źródło choroby wskazuje wydzielina, a dokładniej jej kolor i konsystencja:

 • grudkowata i biała w przypadku infekcji grzybicznej;
 • ropowata w przypadku zakażeń chlamydiami;
 • białoszara lub żółtawa, o wodnistej konsystencji i rybim zapachu – w przypadku zakażenia bakteryjnego;
 • żółtozielone, intensywne upławy o nieprzyjemnym zapachu w przypadku zakażeń rzęsistkowych.

 

Każda z tych infekcji wymaga innego podejścia oraz zastosowania innego rodzaju leków, niekiedy również antybiotyków.

 

Czym różnią się od siebie probiotyki doustne od dopochwowych?

Poza oczywistymi różnicami – różnią się one też rolą, jaką mogą odgrywać.

Probiotyki doustne zaleca się często jako element profilaktyki zachorowań na grzybicę pochwy – często wspierająco przy antybiotykoterapii lub okresach obniżonej odporności.

Zawierają one kultury bakterii kwasu mlekowego, które pomagają utrzymać pH pochwy na optymalnym poziomie.

Probiotyki doustne mogą być stosowane również podczas leczenia kandydozy pochwy – zwłaszcza w sytuacjach, gdy istnieją jakieś mechaniczne uszkodzenia błony śluzowej lub istnieją inne przeciwwskazania (na przykład uczulenie na substancje pomocnicze zawarte w probiotykach dopochwowych).

Probiotyki dopochwowe mają ogromną zaletę, ponieważ mogą być stosowane miejscowo, czyli w pochwie.

Dzięki temu szybciej obniżają pH w pochwie do oczekiwanego poziomu, co dla kobiet chorujących na grzybicę pochwy może być ważne – dzięki temu szybciej może pojawić się ulga, a objawy – złagodnieć.

 

Najważniejsze leki na grzybicę pochwy (tabletki dopochwowe, globulki, kremy, maści)

Wśród najpopularniejszych leków na grzybicę pochwy należy wymienić:

Clotrimazolum (Clotrimazolum, tabletki dopochwowe, 100 mg).

Zawiera clotrimazolum – substancję czynną cenioną przez wiele kobiet i lekarzy.

To imidazolowy lek przeciwgrzybiczy hamuje syntezę ergosterolu – ważnego składnika błony komórkowej grzybów – zaburza jej przepuszczalność i prowadzi do rozkładu (lizy) komórki.

Innymi słowy: zatrzymuje rozwój grzybów z rodziny Candida w pochwie, a w większych dawkach ma silne działanie grzybobójcze.

Jest skuteczny również w zwalczaniu zakażeń drożdżakami z gatunków: Cryptococcus neoformans,  Malassezia, Aspergillus, jak również grzyby bimorficzne.

Podany miejscowo – wchłania się do błon śluzowych; w praktyce nie wchłania się przez skórę, jednak przenika do głębszych warstw naskórka.

Clotrimazol to bardzo uniwersalny lek – jest wskazany do leczenia kandydozy skóry i błon śluzowych, zewnętrznych narządów płciowych (warg sromowych, napletka, żołędzi prącia) oraz kandydozy pochwy, w tym zakażeń wywołanych przez drobnoustroje oporne na nystatynę.

Stosuje się go w leczeniu zakażeń grzybicznych skóry (m.in. grzybice rąk, wałów okołopaznokciowych, tułowia, podudzi, stóp, pieluszkowe zapalenie skóry), wywołanych przez dermatofity, drożdżaki, pleśniaki i inne gatunki grzybów oraz w przebiegu leczenia upieżu pstrego.

Clotrimazol może osłabiać działanie innych leków przeciwgrzybiczych stosowanych miejscowo (nystatyna, natamycyna).

Natomiast kortykosteroidy stosowane miejscowo osłabiają działanie clotrimazolu.

 

Gyno-Pevaryl (Gyno-Pevaryl, 150 mg, globulki, 3 szt. – Econazoli nitras) to lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego (dopochwowo).

Wykazuje wysoką skuteczność w miejscowym leczeniu grzybicy pochwy i sromu.

Substancją czynną preparatu jest ekonazol, pochodna imidazolu; jest to substancja o silnym działaniu przeciwgrzybiczym.

Ekonazol hamuję syntezę ergosterolu, niezbędnego składnika błony komórkowej grzybów, co prowadzi do uszkodzenia tej błony, a w efekcie – do śmierci grzyba.

Ponadto ekonazol zaburza przebieg procesów metabolicznych w komórce grzyba (procesy oksydacyjne w mitochondriach, syntezę RNA i białek).

Wykazuje także ograniczone działanie przeciwbakteryjne.

Preparat przeznaczony jest do stosowania miejscowego, dopochwowo.

 

Fluconazolum (Flucofast, kapsułki, 150 mg, 1 szt. – Fluconazolum) to lek przeciwgrzybiczy z grupy pochodnych triazolu do stosowania ogólnego.

Substancją czynną preparatu jest flukonazol, chemioterapeutyk o silnym działaniu działaniu przeciwgrzybiczym.

Jest on skuteczny wobec wielu gatunków drożdżaków, kryptokoków oraz innych grzybów chorobotwórczych.

Fluconazolum stosuje się przy leczeniu kandydozy pochwy, grzybicy penisa i innych zakażeń grzybicznych.

Charakteryzuje się długim okresem półtrwania (około 30 godzin), dzięki czemu możliwe jest stosowanie go raz dziennie.

 

Natamycinum (Pimafucin, 2%, krem, [20 mg / g], 30 g – Natamycinum, Pimafucin, globulki dopochwowe, 100 mg, 3 szt. – Natamycinum)

Lek przeciwgrzybiczy z grupy antybiotyków polienowych stosowany miejscowo.

Preparat jest wskazany w miejscowym leczeniu zakażeń skóry i błon śluzowych wywołanych przez drożdżaki.

Substancją czynną preparatu jest natamycyna, antybiotyk polienowy o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwpierwotniakowym.

Natamycyna wiąże się nieodwracalnie ze sterolami wchodzącymi w skład błony komórkowej grzybów, co doprowadza do zaburzenia funkcjonowania drożdżaków, a w efekcie – ich śmierci.

Natamacyna ma działanie miejscowe, nie wchłania się przez błony śluzowe ani skórę.

 

Natamycini, Neomycini, Hydrocortisoni (Pimafucort, krem ginekologiczny 15 g – Natamycini, Neomycini, Hydrocortisoni; Pimafucort, maść ginekologiczna, 15 g – Natamycini, Neomycini, Hydrocortisoni) to preparaty złożone zawierające następujące substancje czynne: hydrokortyzon,  natamycynę i neomycynę.

Preparat złożony, zawierający leki przeciwinfekcyjne (neomycynę i natamycynę) oraz lek z grupy kortykosteroidów (hydrokortyzon).

Stosowany miejscowo w leczeniu stanów zapalnych skóry powikłanych zakażeniem bakteryjnym lub grzybiczym.

Natamycyna jest antybiotykiem grzybobójczym, szczególnie skutecznym w leczeniu zakażeń wywołanych przez drożdżaki.

Preparat jest wskazany w krótkotrwałym leczeniu powierzchniowych chorób skóry reagujących na leczenie kortykosteroidami, niewywołanych pierwotnym zakażeniem drobnoustrojami, ze współistniejącymi zakażeniami wtórnymi wywołanymi przez bakterie lub grzyby wrażliwe na neomycynę albo natamycynę.

 

Jak prowadzić leczenie?

Przede wszystkim – doprowadzić je do końca.

Podobnie jak w przypadku innych infekcji, objawy grzybicy pochwy ustępują już po kilku dniach dobrze dobranego leczenia – niezależnie od tego, czy to maść, krem, globulki czy tylko probiotyk ginekologiczny.

Wiele kobiet odstawia wtedy stosowane środki, bo przecież skoro objawy minęły , to najprawdopodobniej choroba jest już też wyleczona.

Niestety: nie.

Jedną z najważniejszych rzeczy przy leczeniu grzybicy pochwy jest doprowadzenie go do końca – niezależnie od tego, czy przyjmujesz leki przepisane przez lekarza, czy tylko maści lub probiotyki polecone przez farmaceutę.

Niedoleczenie grzybicy pochwy może powodować jej nawroty oraz wiele powikłań.

Dzieje się tak dlatego, że w momencie ustąpienia dolegliwości ilość grzybów nie pozwala im na wywoływanie objawów.

Jednak zaprzestanie przyjmowania środków może prowadzić do tego, że grzyby ponownie zaczną się namnażać, a przez to – powodować znowu objawy.

 

Co robić, gdy leki bez recepty nie działają

Dostępnych jest wiele leków na grzybicę pochwy – bez recepty.

Mogą to być maści, kremy czy probiotyki.

Jednak gdy objawy nie ustępują, a wręcz narastają – należy skontaktować się z lekarzem w celu wdrożenia lepiej dobranej terapii.

Lekarz może przepisać leki przeciwgrzybiczne w formie tabletek lub inne środki (na przykład globulki).

Co ważne: należy te leki przyjąć do końca, aby uniknąć nawrotu choroby, który pojawia się często w przypadku przedwczesnego leczenia choroby.

 

Jakie leki dla partnera lub partnerki?

Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób, które dotykają okolic intymnych, zawsze kiedy zauważysz u siebie objawy grzybicy pochwy – koniecznie poinformuj o tym swoich partnerów lub partnerki seksualne.

Nawet jeśli nie mają objawów, dla własnego zdrowia powinni oni (lub one) zastosować terapię zapobiegawczą – zbliżoną do tej, którą sama przechodzisz.

W przypadku pojawienia się choroby grzybicznej i wizyty u lekarza, warto poprosić o dedykowane leki dla partnera lub partnerki.

Dzięki takiej terapii zapobiegawczej możliwe jest pozbycie się grzybów z okolic potencjalnie zakażonych (na przykład z penisa), zanim spowodują one objawy.

Dodatkowo – wyleczenie partnera lub partnerki podwyższa bezpieczeństwo dalszego współżycia – po Twoim wyleczeniu drożdżaki nie wrócą do Ciebie podczas seksu ani podczas przypadkowego korzystania z tego samego ręcznika.

Wśród leków, które przydają się przy prewencyjnym leczeniu grzybicy pochwy należy wymienić krem Clotrimazolum (kosztuje około 5 złotych i jest powszechnie dostępny bez recepty), stosowany też przy leczeniu grzybicy penisa.

Warto zastosować leczenie prewencyjne aby uniknąć ponownego zarażenia, nawet jeśli na penisie partnera nie pojawiły się typowe zmiany świadczące o rozwinięciu się bakterii Candidia (czerwone plamki, świąd).

 

Leki na grzybicę pochwy w czasie ciąży

Grzybica pochwy w czasie ciąży – podobnie jak inne infekcje intymne (i nie tylko intymne) – powinna być jak najszybciej skonsultowana z prowadzącym ciążę ginekologiem.

Lista komplikacji czy problemów zdrowotnych związanych z pojawieniem się kandydozy w ciąży jest długa (od pojawienia się drożdżycy u noworodków, aż do poronienia), dlatego – jeśli wiesz, że jesteś w ciąży i zauważyłaś u siebie objawy grzybicy pochwy – jak najszybciej umów się do ginekologa.

Podczas wizyty dostaniesz receptę na leki przeciwgrzybiczne dedykowane kobietom w ciąży – bezpieczne dla rozwijającej ciąży.

O tym, jakie to leki, zadecyduje Twój ginekolog na podstawie wywiadu oraz badań.

 

Leczenie nawracającej grzybicy pochwy – czym się różni i czy są jakieś leki?

Nawracająca grzybica pochwy rzadko jest chorobą samą w sobie – często sygnalizuje pojawienie się poważniejszych problemów ze zdrowiem intymnym.

Kandydoza pochwy jest chorobą oportunistyczną, co oznacza, że atakuje osłabione organizmy.

Jeśli pojawiają się nawroty choroby, należy skontaktować się z lekarzem i przeprowadzić odpowiednią diagnostykę, która pozwoli ocenić powód nawrotów choroby.

Mogą być to powody (pozornie) błahe, takie jak zła dieta (zbyt bogata w cukry), lub bardziej poważne – jak problemy z działaniem układu odpornościowego lub poważniejsze choroby.

W takiej sytuacji lekarz może skupić się na leczeniu choroby, która powoduje pojawianie się nawracającej grzybicy pochwy.

Innym powodem, dla którego kandydoza może nawracać, jest niedokończenie leczenia, czyli po prostu – niedoleczenie grzybicy.

Gdy pojawi się nawrót choroby należy skupić się na dokładnym stosowaniu się do zaleceń lekarza i przyjąć przepisane leki zgodnie z zaleceniami: do końca.

 

Co zrobić, żeby nie zachorować (ponownie) na grzybicę pochwy?

Jak w przypadku innych chorób oportunistycznych – profilaktyka polega przede wszystkim na zajęciu się problemem, który doprowadza do stworzenia korzystnych warunków rozwoju choroby.

Oznacza to, że w przypadku pojawienia się chorób powodujących zmiany w mikroflorze pochwy, należy zająć się w pierwszej kolejności nimi – to najlepsza profilaktyka.

Jednak jeśli zależy Ci na tym, żeby nie zachorować, powinnaś:

 • ograniczyć cukry w diecie;
 • zrezygnować z perfumowanych kosmetyków i artykułów do higieny intymnej (tamponów, wkładek, płynów, itp.);
 • wybierać płyny do higieny intymnej o kwaśnym pH;
 • profilaktycznie – stosować probiotyk zawierający bakterie kwasu mlekowego w tabletkach;
 • nie przesadzać z higieną intymną oraz unikać używania gąbek (lub bardzo często je wymieniać).

Podobne rzeczy powinnaś robić, jeśli chcesz uniknąć pojawienia się grzybicy pochwy – nawet wtedy, gdy jeszcze nie miałaś okazji przekonać się o tym, jak nieprzyjemne są objawy tej choroby.

 

Zioła na grzybice pochwy

Poza probiotykami ginekologicznymi, wspomagająco w walce z grzybicą można stosować także zioła. W leczeniu grzybicy wykorzystuje się rośliny o działaniu przeciwgrzybiczym oraz łagodzące świąd i pieczenie. 

Do popularnych ziół na grzybicę pochwy zaliczają się:

 • nagietek lekarski,

 • szałwia,

 • aloes,

 • pokrzywa.

W leczeniu kandydozy stosuje się ziołowe kompresy, jednakże przed ich wykonaniem należy skonsultować się z lekarzem. Nieumiejętnie przeprowadzona terapia z użyciem ziół może bowiem doprowadzić do rozprzestrzenienia się kandydozy.

Dimedic: konsultacje lekarskie online z e-receptą