Antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, chemiczna i naturalna - różne metody antykoncepcji

Dodano: 02-09-2015 | Aktualizacja: 05-04-2025
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Antykoncepcja, zwana także kontrolą narodzin lub płodności, to ogólna nazwa metod oraz środków służących zapobieganiu ciąży. Istnieje wiele różnych sposobów antykoncepcji, spośród których możesz wybrać najlepszy i najwygodniejszy dla siebie. Poznaj różne metody antykoncepcji.

Antykoncepcja hormonalna

Bardzo popularną metodą zapobiegania ciąży są pigułki, krążki lub plastry antykoncepcyjne, w których skład wchodzi kombinacja estrogenu i progestagenu (syntetyczny progesteron) albo pigułki lub implanty zawierające sam progestagen. Tabletki antykoncepcyjne lekarz może przepisać Ci także w celu złagodzenia niektórych dolegliwości, jak trądzik czy zespół napięcia przedmiesiączkowego. O ile środki doustne muszą być przyjmowane codziennie, plastry lub krążki dają tę wygodę, że zakładasz je raz na określony czas. 

Zobacz także: Antykoncepcja dla nastolatków - jakie metody antykoncepcji dla młodzieży?

Antykoncepcja mechaniczna

Membrana, kapturek naszyjkowy, pianka plemnikobójcza, żel, gąbka czy błona dopochwowa, czopek oraz oczywiście damska lub męska prezerwatywa - co je łączy? Są one zaliczane do barierowych metod antykoncepcji, a ich zadaniem jest zapobieganie przed przedostaniem się spermy do macicy i zapłodnieniem oocytu. Środki plemnikobójcze i prezerwatywy powinny być używane wraz z innymi metodami antykoncepcji, które podwyższają ich skuteczność. Sposoby barierowe w niewielkim stopniu zakłócają seks, gdyż muszą być używane podczas każdego stosunku. O prezerwatywach natomiast powinnaś pamiętać zawsze, gdy istnieje ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, jak:

  • opryszczka narządów płciowych,
  • chlamydioza,
  • HIV.

Antykoncepcja chemiczna

Ta metoda obejmuje:

  • globulki,
  • żele,
  • pianki
  • lub kremy, które wprowadza się do pochwy.

Zawarte w nich substancje chemiczne uszkadzają błonę komórkową plemników, obniżając tym samym ich zdolność do zapłodnienia. Są dostępne bez recepty i nie powodują skutków ubocznych, jednak ich skuteczność jest ograniczona. Antykoncepcja chemiczna może być dobrym uzupełnieniem prezerwatyw, gdyż nie uszkadza materiałów, z których są wykonane.

Zobacz także: Prezerwatywa - czy jest skuteczną metodą antykoncepcji

Naturalne metody antykoncepcji

Do metod naturalnych zalicza się tak zwany kalendarzyk, czyli unikanie seksu w trakcie dni płodnych kobiety, ewentualnie stosowanie w tych dniach metod barierowych. Sposób ten jest dosyć ryzykowny i, pomimo iż para zachowuje ostrożność, może dojść do zapłodnienia. Ponadto, do sposobów naturalnych należy metoda laktacyjnego braku miesiączki, oparta na czasowej bezpłodności poporodowej. Występuje ona tylko wtedy, gdy kobieta karmi wyłącznie piersią oraz nie ma menstruacji.

Sterylizacja - antykoncepcja trwała

Na zabieg chirurgiczny zwany sterylizacją mogą zdecydować się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy nie chcą mieć dzieci. Jest to sposób bardzo skuteczny i w niektórych przypadkach odwracalny - konieczny okazuje się wówczas kolejny zabieg, jednak nie w każdym przypadku przywraca on płodność. U kobiet stosowana jest procedura podwiązania jajowodów, natomiast u mężczyzn - wazektomia, czyli mikrochirurgiczna metoda, w efekcie której w nasieniu nie ma plemników.

Decyzja o wyborze najlepszej metody antykoncepcji należy do Ciebie i Twojego partnera, a w jej podjęciu powinien Ci pomóc lekarz. Pamiętaj, żeby kierować się kryteriami wygody, skuteczności i przede wszystkim bezpieczeństwa.



Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.