Upper respiratory tract infections
teleconsultation / consultation online
How does the teleconsultation work?
Teleporada z lekarzem: infekcje górnych dróg oddechowych
Jak wygląda konsultacja z lekarzem przez telefon w kierunku diagnozowania infekcji górnych dróg oddechowych?
- rejestrujesz się w przychodni online Dimedic i wypełniasz formularz wstępny, w którym opisujesz objawy infekcji górnych dróg oddechowych (np. zapalenia gardła, itp.), z którymi się zmagasz,
- jeśli masz kłopoty z mówieniem (które mogą się zdarzyć przy tego typu infekcjach) – opisz dokładnie swój problem ze zdrowiem w formularzu; informacje w nim zawarte mogą przybliżyć lekarza do postawienia trafnej diagnozy,
- jeśli masz wynik testu na obecność bakterii lub wirusów w układzie oddechowym – dołącz jego zdjęcie do formularza (może pomóc zidentyfikować źródło zakażenia);
- po opłaceniu konsultacji lekarz skontaktuje się z Tobą w wybranym przez Ciebie przedziale czasowym (przychodnia Dimedic działa 7 dni w tygodniu, również w święta, a lekarze realizują konsultacje od 7 do 22). Lekarze dzwonią do Pacjentów z numeru + 48 426 412 041 (zapisz go sobie w telefonie – będziesz wiedzieć kto dzwoni),
- po konsultacji otrzymasz zalecenia lekarskie oraz – jeśli lekarz uzna to za konieczne – e-receptę na leki stosowane w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych oraz elektroniczne zwolnienie lekarskie na czas powrotu do zdrowia..
Zmagasz się z infekcją górnych dróg oddechowych? Skonsultuj się z lekarzem, nawet w weekend!
Ból gardła, kaszel i gorączka spędzają Ci sen z powiek w weekend?
Myślisz, że jesteś skazany na czekanie do poniedziałku na wizytę lekarską?
Możesz umówić się do lekarza siedem dni w tygodniu, a to przecież ma kluczowe znaczenie w szybkim powrocie do zdrowia.
Zwłaszcza w początkowej i zazwyczaj wirusowej fazie infekcji, która nieleczona może przerodzić się w postać bakteryjną.
Co musisz zrobić, żeby skonsultować infekcje górnych dróg oddechowych telefonicznie z lekarzem?
Przede wszystkim w pierwszej kolejności musisz:
- zarejestrować się w przychodni online Dimedic i wypełnić formularz wstępny, w którym możesz wskazać objawy oraz opis, który może przybliżyć lekarza do postawienia lepszej diagnozy;
- pamiętaj, że im więcej szczegółów podasz, tym lekarz będzie mógł dokładniej zapoznać się z Twoim problemem. Jeśli możesz zrobić zdjęcie gardła, to także pomoże lekarzowi odpowiednio zdiagnozować Twoją infekcję;
- po opłaceniu konsultacji lekarz skontaktuje się z Tobą w wybranym przez Ciebie przedziale czasowym (przychodnia Dimedic działa 7 dni w tygodniu, również w święta, a lekarze dzwonią do Pacjentów od 7 do 22) z numeru + 48 426 412 041 (zapisz go sobie w telefonie – będziesz wiedzieć kto dzwoni),;
- po konsultacji otrzymasz zalecenia lekarskie oraz – jeśli lekarz uzna to za konieczne – e-receptę na leki stosowane w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych oraz elektroniczne zwolnienie lekarskie na czas powrotu do zdrowia.
Kaszel, ból gardła, gorączka? To zapewne infekcja górnych dróg oddechowych
Choć teraz pewnie czujesz się totalnie rozbity i słaby, to na szczęście zakażenia górnych dróg oddechowych (ICD-10:J39.8) zazwyczaj są łagodnymi infekcjami.
Często te infekcje powodowane są przez wirusy, np. rinowirusy, adenowirusy, koronawirusy, a także... wirusy grypy.
Można podzielić je na choroby, które najczęściej są spotykane:
- zapalenie gardła;
- zapalenie krtani;
- zapalenie migdałków;
- zapalenie zatok;
- zapalenie ucha (zazwyczaj środkowego lub zewnętrznego).
Przy powyższych schorzeniach organizm z reguły reaguje umiarkowaną gorączką nieprzekraczającą 39 stopni Celsjusza, oraz:
- bólem gardła;
- zablokowanymi zatokami;
- katarem;
- kichaniem;
- kaszlem;
- chrypką;
- bólami mięśni;
- osłabieniem;
- brakiem apetytu;
- sennością.
Jak sobie radzić z tymi objawami?
Jakie leki może przepisać Ci lekarz na infekcję górnych dróg oddechowych podczas teleporady?
Jeśli źle się czujesz, to bez dwóch zdań należy wprowadzić środki, które przede wszystkim będą łagodzić objawy.
Tak właśnie zazwyczaj wygląda leczenie przepisywane pacjentom z dolegliwościami takimi jak ból gardła czy kaszel.
Jeśli choroba jest w początkowej fazie i zazwyczaj wtedy uaktywniona przez wirusy, to leczenie objawowe plus ogólne działanie przeciwzapalne zwykle jest wystarczające.
Natomiast w momencie, kiedy choroba się rozwija (np. jeśli w porę nie zareagujesz), to może przekształcić sie w infekcję bakteryjną, a wtedy niezbędna może okazać się antybiotykoterapia.
Poznać to można, np. po tym, że Twoje samopoczucie z dnia na dzień się pogarsza, lub silny ból jednej strony twarzy.
Żeby złagodzić konkretne objawy, zazwyczaj podaje się:
- na kaszel syropy i tabletki przeciwkaszlowe (np. kodeina) oraz preparaty ziołowe bazujące w dużej mierze na prawoślazie. Co ważne, takie leki podaje się zazwyczaj wtedy, kiedy kaszel jest męczący i suchy. Jeśli doskwiera Ci mokry kaszel, to należy zażyć leki pomagające pozbyć się zalegającej wydzieliny, stosując w tym celu leki na bazie tymianku czy pierwiosnka lub zawierające substancje tj. acetylocysteina, ambroksol, bromheksyna
- na ból gardła sprawdzą się przede wszystkim środki nawilżające, ale także działające miejscowo przeciwbólowo. Stosuje się tutaj preparaty na bazie salicylanu choliny, a także ziół: porostu islandzkiego czy aloesu;
- na katar podaje się leki pomagające udrożnić nos oraz oczyścić zatoki z zalegającej wydzieliny, która z początkowej wirusowej fazy może zamienić się w trudniejszą do leczenia postać bakteryjną. Sprawdzi się tutaj płukanie (irygacja) nosa na bazie specjalnych roztworów, które nie tylko czyszczą zatoki, ale także przywracają tam odpowiednie nawilżenie.
Infekcja górnych dróg oddechowych może być zaraźliwa
Dlatego w tym czasie lepiej pozostać w domu i w miarę możliwości odizolować się od innych ludzi.
Pamiętaj, że wirusy dosyć szybko się namnażają i nawet jeśli nie czujesz się najgorzej, to nie oznacza, że poprzez kichanie i kasłanie nie narażasz innych na zakażenie.
Tym bardziej odizolowanie wskazane jest wtedy, kiedy infekcja przeradza się z wirusowej w bakteryjną, którą także bardzo łatwo przenieść na inne osoby.
Należy często wietrzyć pomieszczenie, w którym dochodzisz do siebie, a także zmieniać piżamy i pościel w miarę możliwości.
Na szczęście lekarz podczas teleporady może wypisać Ci e-zwolnienie czy e-receptę, dlatego jeśli rozchorowałeś się w piątek wieczorem i myślisz, że nie ma szans dostać się do lekarza, to... podpowiadamy, to jest możliwe, nawet przez weekend! :)
Co robić, żeby chronić się przed infekcją górnych dróg oddechowych w przyszłości?
Należy przede wszystkim pamiętać o profilaktyce.
Zakładanie nieodpowiednich do pogody ubrań czy zapominanie o myciu rąk przed jedzeniem może prowadzić do pojawienia się infekcji.
Jeśli Twój organizm jest przemęczony i zestresowany, to jesteś dużo bardziej podatny na to, że rozwinie się u Ciebie przeziębienie.
Dlatego niezmiernie istotne jest przeprowadzenie do końca leczenia zaleconego przez lekarza, a także odpoczynek w domu podczas choroby.
Nie bez znaczenia podczas infekcji większość pacjentów jest senna.
Sen działa kojąco i regenerująco na organizm i pomaga w powrocie do zdrowia.
Jeśli zbyt szybko wpadniesz w wir pracy (lub w ogóle z niego nie uciekniesz na czas choroby), to infekcja może szybko wrócić ze zdwojoną mocą.
Pamiętaj o zdrowej diecie bogatej w owoce, warzywa oraz piciu co najmniej 2 litrów wody dziennie, a także o aktywności fizycznej.
Dodatkowo w okresie wiosenno-letnim uważaj na przeciągi (zwłaszcza w środkach komunikacji czy samochodzie) a także na klimatyzacje w pomieszczeniach.
Ile kosztuje konsultacja telefoniczna z lekarzem w kierunku leczenia infekcji górnych dróg oddechowych?
Cena konsultacji telefonicznej z lekarzem rodzinnym online w Dimedic to maksymalnie 99,99 zł.
Dimedic.eu jest przychodnią prywatną, dlatego możemy świadczyć usługi medyczne zarówno po godzinach pracy przychodni POZ z kontaktem NFZ, jak i w weekendy i święta.
Nasi lekarze pracują codziennie od 7 do 22 i dzwonią do Pacjentów z numeru telefonu 426 412 041.
Możesz wybrać przedział czasowy, w którym skontaktuje się z Tobą lekarz.
To naprawdę wygodne, zwłaszcza wtedy, kiedy jest weekend i nie możesz dostać się do lekarza pierwszego kontaktu.
A jak wiadomo, im szybciej zadziałasz, tym także szybciej wyzdrowiejesz.
Czy po konsultacji lekarskiej na infekcję górnych dróg oddechowych możesz dostać zwolnienie i receptę?
Oczywiście, że tak, jeśli tylko lekarz uzna, że jest taka konieczność.
To nawet wskazane wtedy, kiedy pracujesz lub uczęszczasz do szkoły, ponieważ osłabiony organizm podatny jest na różnego typu inne infekcje.
No i oczywiście dobrą praktyką jest odpoczynek w domu i unikanie skupisk ludzi tak, aby nie zarażać innych.
Jeśli leki, które chce Ci przepisać są na receptę, to nic nie szkodzi.
Wszystkie dokumenty (również zwolnienie lekarskie, czyli elektroniczny druk ZUS-ZLA, jeśli jest ono konieczne) otrzymasz na maila po zakończonej konsultacji telefonicznej.
Jeśli masz założone Internetowe Konto Pacjenta, to e-receptę, zalecenia oraz inne dokumenty (np. zwolnienie lekarskie / ZUS-ZLA) znajdziesz właśnie tam, a potwierdzenie – otrzymasz SMS-em.
Wszystkie dokumenty, które wystawiają lekarze Dimedic znajdziesz w swoim Panelu Pacjenta w naszej przychodni online.
Prawda, że to wygodne? :)
Tekst: Marta Chruścińska
Konsultacja medyczna tekstu: lek. Agnieszka Dobkowska
Umów się na wizytę:
Poczytaj więcej:
L4 online: wszystko co powinieneś wiedzieć o e-zwolnieniu
Zapalenie zatok: rodzaje, objawy, leczenie
Ostre zapalenie zatok: objawy, leczenie, powikłania
Przeziębienie: objawy, leczenie
Zapalenie płuc: rodzaje, objawy
Poszerz swoją wiedzę: