Tabletki antykoncepcyjne - wady i zalety antykoncepcji

Antykoncepcja hormonalna jest obecnie najpopularniejszą i najskuteczniejszą metodą zapobiegania ciąży. Jej skuteczność sięga 99 procent. Niestety wysoka skuteczność antykoncepcji hormonalnej wiąże się ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych.

Antykoncepcja hormonalna jest obecnie najpopularniejszą i najskuteczniejszą metodą zapobiegania ciąży. Jej skuteczność sięga 99 procent. Niestety wysoka skuteczność antykoncepcji hormonalnej wiąże się ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Jakie skutki uboczne ma antykoncepcja hormonalna? Jakie są wady i zalety antykoncepcji hormonalnej?

Antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hormonalna to nie tylko tabletki antykoncepcyjne, ale także:

 • plastry antykoncepcyjne,
 • krążki dopochwowe,
 • spirale wewnątrzmaciczne,
 • implanty podskórne,
 • zastrzyki.

Wymienione preparaty antykoncepcyjne zawierają syntetyczne odpowiedniki żeńskich hormonów płciowych - estrogenu i progesteronu, które działają na przysadkę mózgową. Przysadka mózgowa wydziela hormony LH i FSH, mające wpływ na cykl miesiączkowy kobiety. Hormon FSH wpływa na dojrzewanie pęcherzyka Graafa, a LH doprowadza do jego pęknięcia i uwolnienia się komórki jajowej.

Innymi słowy hormony LH i PSH są odpowiedzialne za owulację. Antykoncepcja hormonalna zawierająca progestagen (odpowiednik progesteronu) sprawia, że stężenie hormonu LH nie wzrasta w czasie cyklu miesiączkowego, czyli nie dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa. Dodatkowo zmienia śluz w szyjce macicy przez co utrudnia przedostanie się plemników do macicy, a także uniemożliwia zagnieżdżanie się zapłodnionej komórki jajowej. Antykoncepcja hormonalna zawierająca odpowiednik estrogenu zmniejsza stężenie hormonu FSH, co uniemożliwia dojrzewanie pęcherzyka w jajniku.

Przeczytaj: Globulki antykoncepcyjne – skuteczność, wady, zalety

Dołącz do programu Polecam Dimedic i korzystaj z naszych promocji.

Dowiedz się więcej

Antykoncepcja hormonalna - skutki uboczne

Antykoncepcja hormonalna wpływa nie tylko na układ rozrodczy, ale może wywołać liczne skutki uboczne. U pacjentek stosujących antykoncepcję hormonalną występują następujące działania niepożądane:

 • przyrost masy ciała,
 • powiększenie gruczołów piersiowych,
 • bolesność i tkliwość piersi,
 • wahania nastroju,
 • bóle głowy,
 • zmniejszenie libido,
 • trądzik i inne zmiany skórne,
 • wypadanie włosów.

W większości przypadków antykoncepcja hormonalna skutki uboczne ma łagodne i przejściowe, jednak u niektórych kobiet mogą być one tak nasilone, że konieczna jest zmiana metody antykoncepcji.

Czytaj też: Antykoncepcja długoterminowa

Pilnie potrzebujesz recepty?

Skorzystaj z kontultacji online.

Tabletki antykoncepcyjne - wady i zalety

Tabletki antykoncepcyjne są najpopularniejszą formą antykoncepcji hormonalnej. Wybiera je ponad 20 procent kobiet zabezpieczających się przed ciążą. Zdecydowanie mniej kobiet decyduje się na plastry antykoncepcyjne, krążki dopochwowe czy implanty podskórne.

Jak działa antykoncepcja hormonalna? Tabletki antykoncepcyjne należy podzielić na jedno i dwuskładnikowe. Tabletki jednoskładniowe zawierają tylko progestagen, a dwuskładnikowe dodatkowo estrogen. Większość tabletek antykoncepcyjnych dostępnych na rynku zawiera dwa składniki - progestagenny i estrogenny, które znajdują się w tabletkach w różnych proporcjach.

Tabletki antykoncepcyjne można też podzielić na jedno, dwu i trzyfazowe. Tabletki jednofazowe mają taki sam skład, a dwu i trzyfazowe różne stężenie hormonów w zależności od dnia cyklu. Tabletki antykoncepcyjne dwu i trzyfazowe zażywa się zwykle przez 21 dni, a następnie robi się 7 dniową przerwę, w czasie której występuje krwawienie. Tabletki jednofazowe stosuje się przez cały cykl miesiączkowy.

Jakie są wady i zalety tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne poza zapobieganiem ciąży, mogą też korzystnie wpływać na zdrowie. Zalety antykoncepcji to m.in.:

 • regulowanie cyklu miesiączkowego,
 • łagodzenie objawów PMS,
 • zapobieganie anemii.

Jednak poza wymienionymi zaletami, iż antykoncepcja hormonalna ma wady. Tabletki antykoncepcyjne, szczególnie te zawierające estrogen, zwiększają krzepliwość krwi, dlatego nie mogą ich zażywać kobiety z zakrzepicą, nadciśnieniem tętniczym i chorobami serca. Ponadto doustne środki antykoncepcyjne mogą zwiększać ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory.

Czytaj: Środki antykoncepcyjne – skuteczność antykoncepcji

Antykoncepcja hormonalna - wady

Najczęściej wskazywane wady antykoncepcji hormonalnej to szereg skutków ubocznych, jakie mogą wywołać. Wiele pań stosujących doustne, hormonalne środki antykoncepcyjne narzeka na przyrost masy ciała. Jest to zwykle związane z zatrzymaniem się wody w organizmie. Częstym negatywnym skutkiem tabletek antykoncepcyjnych są wahania nastrojów. Niektóre pacjentki miewają stany depresyjne, a inne wręcz euforyczne. Jedne narzekają na rozkojarzenie, a inne na pobudzenie umysłowe. Wśród wad antykoncepcji hormonalnej wymienia się bóle głowy. Niektóre tabletki, zwłaszcza te starszej generacji, pomogą przyczynić się do powstania zmian skórnych.

Przeczytaj także: Antykoncepcja niehormonalna

Tabletki antykoncepcyjne - zalety

Jakie są główne zalety tabletek antykoncepcyjnych? Z jednej strony powodują przyrost masy ciała, ale z drugiej wpływają na powiększenie gruczołów piersiowych, co wiele pań postrzega jako zaletę doustnej antykoncepcji hormonalnej. Niekiedy tabletki antykoncepcyjne stosuje się w celu wyregulowania cyklu menstruacyjnego lub zmniejszenia dolegliwości związanych z PMS. Zalety tabletek antykoncepcyjnych to także mniejsze ryzyko wystąpienia anemii oraz większa gęstość mineralna kości.

Czytaj: Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Autor: Joanna Woźniak

 


Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 

Dowiedz się więcej na temat zdrowia

Subskrybuj newsletter Dimedic i otrzymuj najciekawsze informacje oraz aktualne oferty.

Administratorem danych osobowych jest Dimedic Ltd. z siedzibą w Newcastle upon Tyne, 104 Close, Quayside, NE1 3RF, United Kingdom, e-mail: office@dimedic.eu. Z Administratorem możesz skontaktować się za pośrednictwem powołanego przez niego inspektora ochrony danych pod adresem: dpo@dimedic.eu. Dane będą przetwarzane w celu wysyłki Newslettera. Przetwarzanie jest niezbędne w celu realizacji umowy o świadczenie usługi. Podanie danych jest warunkiem udzielenia subskrypcji Newslettera, a ich niepodanie uniemożliwi jej udzielenie. Dane będą przechowywane do chwili zakończenia przez użytkownika subskrypcji Newslettera. Każdej osobie przysługuje prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz ich przenoszenia. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, a także sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na potrzeby marketingu.
Partnerzy i regulatorzy serwisu: