Stosunek przerywany a ryzyko zajścia w ciążę: na czym polega ta metoda? Wszystko, co musisz wiedzieć o przerywanym seksie

Dodano: 11-10-2017 | Aktualizacja: 22-01-2024
Autor: Marta Chruścińska
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Choć stosunek przerywany jest traktowany w Polsce jako „skuteczna” metoda antykoncepcji, musisz wiedzieć, że jest on najmniej skuteczną metodą zapobiegania ciąży.

Może wydawać Ci się, że wytrysk poza pochwą skutecznie chroni parę przed ciążą.

Niestety – to nie jest prawda.

Zdarza się, że już w preejakulacie mężczyzny znajdują się śladowe ilości nasienia, które po dostaniu się do komórki jajowej mogą ją zapłodnić.

Dotyczy to także młodych mężczyzn i par, które dopiero odkrywają swoje ciała i seks w ogóle.

Stosowanie stosunku przerywanego, jako metody, która może uchronić przed zapłodnieniem, jest po prostu mało odpowiedzialne.

Poza tym stosunek przerywany może prowadzić także do większych problemów łóżkowych – na przykład impotencji czy nerwicy na tle seksualnym.

Jeśli nadal wybierasz tę metodę antykoncepcji dla siebie, musisz wiedzieć jakie są wady tego wyboru, który może prowadzić także do chorób przenoszonym drogą płciową.

Z tego tekstu dowiesz się dokładnie, na czym polega stosunek przerywany, czy ma jakieś zalety oraz jak ocenia się jego skuteczność antykoncepcyjną.

 

Stosunek przerywany: wszystko co musisz wiedzieć o tej naturalnej „metodzie” zapobiegania ciąży

Kobiety mają naprawdę szeroki wybór metod antykoncepcji – od antykoncepcji hormonalnej w postaci tabletek antykoncepcyjnych, przez antykoncepcję mechaniczną, aż po długoterminową (LARC).

Z kolei męska antykoncepcja ogranicza się do zaledwie kilku metod, w tym właśnie stosunku przerywanego.

Ale to wcale nie oznacza, że to najlepszy wybór.

Czym naprawdę jest stosunek przerywany?

Jak sama nazwa wskazuje, polega to tym, że w trakcie uprawiania seksu mężczyzna wyjmuje penisa z pochwy partnerki zanim nastąpi wytrysk nasienia, tym samym zatrzymując aktywność seksualną.

Inaczej, jest to powstrzymanie się przed ejakulacją (wytryskiem) wewnątrz pochwy partnerki, który może prowadzić do zapłodnienia (w nasieniu są plemniki, które dostając się do dróg rodnych kobiety, mogą zapłodnić dojrzałą komórkę jajową, zwłaszcza w czasie dni płodnych kobiety).

Niestety skuteczność tej metody może zawodzić, zwłaszcza wśród młodych mężczyzn, którzy rozpoczynają swoją przygodę z seksem, a dodatkowo istnieje szansa, że mogą się zapomnieć i… nie wyjąć penisa na czas.

Dlaczego?

Ponieważ nie mają jeszcze tak dużej kontroli nad własnym ciałem, jak bardziej doświadczone osoby.

W czasie seksu łatwo o chwilę zawahania, a zbyt późne wyjęcie penisa z pochwy kobiety może doprowadzić do tego, że część nasienia zostanie jednak w kobiecie.  

Jest to dosyć stresujące także dla kobiety, ponieważ może mieć obawy, czy partner zdąży w porę wyjąć penisa, co może odsuwać ją od pełnego relaksu i osiągnięcia orgazmu.

 

Stosunek przerywany a dni płodne i ciąża: czy chroni Cię przed zajściem w nieplanowaną ciążę?

Niestety tylko pozornie stosunek przerywany może się wydawać skuteczną metodą zapobiegania ciąży.

Pomimo, że wytrysk odbywa się poza pochwą kobiety, plemniki mogą dostać się do komórki jajowej kobiety i ją zapłodnić, ponieważ znajdują się one już w tzw. preejakulacie.

Czym jest preejakulat?

Preejakulat jest produkowany przez gruczoły opuszkowo-cewkowe i cewkowe; jest to bezbarwna wydzielina wydobywająca się z penisa w trakcie podniecenia.

Jego głównym zadaniem jest nawilżenie pochwy oraz neutralizowanie kwaśnego pH, które nie sprzyja żywotności plemników.

Nie mniej zawiera on także plemniki.

Oczywiście ich ilość nie jest tak duża jak w nasieniu, ale wystarczy, aby mogło dość do zapłodnienia.

Pamiętaj, że nawet jeśli mężczyzna jest bardzo doświadczony seksualnie, nie ma żadnej kontroli nad wydzielaniem preejakulatu.

Czy można zajść w ciążę podczas stosunku przerywanego?

Wskaźnik Perla dla tej metody zapobiegania ciąży plasuje się między 4 a 28, co oznacza, że w ciągu roku na 100 par stosujących stosunek przerywany od 4 do 28 zajdzie w ciążę.

To dużo.

Dla porównania – dla tabletek antykoncepcyjnych wskaźnik Pearla wynosi mniej niż 1, a dla powszechnie dostępnych prezerwatyw od 2 do 15.

Jak widać, nie jest to metoda antykoncepcyjna (o ile taką metodą można to nazwać), na której warto polegać, zwłaszcza, że jest wiele sposobów zapobiegania nieplanowanej ciąży, które są stosunkowo tanie i dużo bardziej bezpieczne, np. prezerwatywy.

Według Światowej Organizacji Zdrowia stosunek przerywany jest uznawany za najmniej skuteczną metodę antykoncepcyjną.

Zbigniew Lew-Starowicz – najbardziej znany polski seksuolog – przeprowadził w 2016 roku badania w Polsce, z których wynika, że właśnie takie zabezpieczenie przed ciążą wybiera aż 24 procent polskich par.

A czy jest jakaś różnica, pomiędzy stosunkiem przerywanym w dni płodne i niepłodne kobiety?

Trzeba przyznać, że niestety jeśli korzystacie z tej metody w dni płodne partnerki, znacząco podnosi się prawdopodobieństwo zajścia w niechcianą ciążę.

Wspomniany wyżej wskaźnik Pearla dla stosunku przerywanego w czasie dni płodnych wynosi od 15 do 28 ciąż na 100 par.

To naprawdę spore ryzyko.

Jeśli jesteś jedną z tych kobiet, które mają regularne i unormowane cykle menstruacyjne, oraz umiesz dobrze interpretować występujące u siebie objawy owulacji, np. zmiana śluzu – ryzyko zajścia w ciążę faktycznie spada (bo w praktyce stosujesz wtedy metodę objawowo-termiczną).

Jednak musisz dokładnie wyliczyć te dni, bardzo dobrze znać swój cykl miesiączkowy oraz własne ciało.

Warto wspomnieć, że nawet niewielki stres, przeziębienie, czy zmiany hormonalne mogą wpłynąć na przesunięcie się okresu (czasem późniejsze pojawienie się objawów PMS-u lub ich nasilenie), następnie owulacji, a tym samym rozregulowanie całego systemu hormonalnego.

 

Stosunek przerywany: wady i zalety

Pomimo, że stosunek przerywany należy do popularnych metod antykoncepcji w Polsce, ma niestety dużo więcej wad, niż zalet.

Właściwie jedyną zaletą jest fakt, że jest bezpłatną i zawsze dostępną „metodą antykoncepcyjną”.

Jeśli w taki sposób zabezpieczasz się przed ciążą, koniecznie musisz poznać, z jakim ryzykiem dla Ciebie się to wiąże.

Należy także wspomnieć o tym, że ciąża po stosunku przerywanym jest możliwa także wtedy, gdy na członku znajdują się plemniki z poprzedniego wytrysku.

Plemniki mogą przeżyć w dogodnym środowisku (wilgotnym i ciepłym) nawet 72 godziny.

Możesz je także przenieść w okolice pochwy manualnie po wytrysku, który nastąpił na zewnątrz.

Niestety stosunek przerywany to nie tylko ogromne ryzyko zajścia w ciążę, ale może prowadzić do wielu zaburzeń seksualnych.

Jakich?

Między innymi do:

 

Poza tym, stosunek przerywany nie zabezpiecza Cię przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Preejakulat mężczyzny może zawierać także limfocyty CD4 i makrofagi, czyli również wirus HIV.

Wiele par podkreśla także, że seks bez zabezpieczeń podnieca ich bardziej i brak mechanicznych środków zapobiegania ciąży daje im większe doznania.

Na rynku jest tyle skutecznych metod zapobiegania ciąży, że z pewnością powinniście znaleźć rozwiązanie dla siebie.

Jeśli w satysfakcjonującym seksie przeszkadzają Wam np. prezerwatywy, może warto pomyśleć o tabletkach, plastrach antykoncepcyjnych, zastrzykach antykoncepcyjnych, a może o wkładce domacicznej?

Jednak w sytuacji, w której do wytrysku dojdzie w pochwie, a nie planujecie obecnie dziecka, to najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie antykoncepcji awaryjnej, czyli tak zwanej tabletki dzień po.

 

Alternatywa dla stosunku przerywanego, czyli karreza: tantryczna sztuka przedłużania stosunku

Karezza  polega na maksymalnym wydłużeniu czasu tzw. fazy plateau – silnego pobudzenia, bez orgazmu i wytrysku.

Nazwę wymyśliła Alice Bunker Stockham, amerykańska ginekolog i zwolenniczka tantrycznej techniki kontrolowania wytrysku jako środka antykoncepcyjnego.

Niestety karezza, podobnie, jak stosunek przerywany nie gwarantuje Ci zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą.

Ma jednak tę zaletę, że wpływa kojąco i wzmacniająco na oboje kochanków, oraz ma też dobroczynny wpływ na równowagę hormonalną.

Oznacza to, że stosowanie jej w ramach nauki dawania sobie przyjemności w czasie seksu może pomóc Ci poznać nowe wymiary orgazmu, chociaż trudno nazwać ją skuteczną metodą antykoncepcji.

 



Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Przedłuż swoją antykoncepcję online! Kończą Ci się tabletki?
Rozpocznij konsultację