Co to jest owulacja, kiedy występuje, ile trwa i jakie są jej objawy?

Dodano: 21-03-2019 | Aktualizacja: 05-07-2020
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Od dnia pojawienia się pierwszej miesiączki do menopauzy organizm kobiety zaczyna funkcjonować w cyklach menstruacyjnych. Każdy cykl składa się z trzech następujących po sobie faz. Najważniejszą z nich jest owulacja. Sprawdź, ile trwa owulacja, kiedy występuje oraz jakie ma objawy.

Co to jest owulacja?

Owulacja, inaczej jajeczkowanie, jest jedną z faz cyklu miesiączkowego. Cykl miesiączkowy u kobiety trwa około 28 dni. Rozpoczyna się krwawieniem miesięcznym i trwa do ostatniego dnia przed kolejną miesiączką. Pierwszy dzień miesiączki jest pierwszym dniem kolejnego cyklu. W cyklu miesiączkowym wyróżnia się trzy, następujące po sobie fazy:

  • folikularną,
  • owulację
  • oraz lutealną.

W fazie folikularnej w jajnikach dojrzewa pęcherzyk Graafa. W czasie owulacji pod wpływem hormonu luteinizującego (LH) dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia się oocytu, czyli komórki jajowej. Następnie komórka jajowa trafia do jajowodu, gdzie dojrzewa i oczekuje na zapłodnienie.

W fazie lutealnej resztki pęcherzyka Graafa przekształcają się ciałko żółte. W tej fazie błona śluzowa macicy przygotowuje się na przyjęcie zarodka. Ciałko żółte wydziela estrogen i progesteron, które są niezbędne do implantacji zarodka i utrzymania ciąży. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, śluzówka macicy zaczyna się złuszczać, co objawia się krwawieniem miesięcznym. Wówczas rozpoczyna się kolejny cykl miesiączkowy, w czasie którego uwalnia się komórka jajowa, a kobieta kolejny raz będzie zdolna do zapłodnienia.

Czytaj: Fazy cyklu menstruacyjnego

Objawy owulacji

W czasie owulacji zmienia się śluz w szyjce macicy. Śluz przed owulacją jest lepki, kleisty i nierozciągliwy. Ponadto jest nieprzejrzysty, może mieć biały, mleczny lub żółtawy kolor. W czasie owulacji z mętnego i gęstego staje się rozciągliwy i przeźroczysty. Śluz owulacyjny porównuje się do wyglądu białka surowego jajka kurzego.

Owulację można rozpoznać także po temperaturze ciała. W czasie jajeczkowania temperatura wzrasta o około 0,5 stopnia Celsjusza. U niektórych kobiet występuje także ból owulacyjny – trwa on zazwyczaj kilka godzin i jest zlokalizowany w podbrzuszu. Czasami w czasie jajeczkowania występują tzw. plamienia śródcykliczne.

Czytaj także: Co zrobić, żeby okres szybciej się skończył

Kiedy występuje owulacja?

W wielu źródłach można spotkać się ze stwierdzeniem, że owulacja występuje w połowie cyklu. Przy założeniu, że kobieta ma regularne, trwające 28 dni cykle menstruacyjne, jest to prawda, gdyż owulacja pojawia się pomiędzy 13. a 15. dniem przed miesiączką. Jeśli kobieta ma dłuższe cykle, owulacja nie występuje w środku cyklu. Przykładowo, jeśli cykl menstruacyjny kobiety jest regularny i trwa 35 dni (cykl trwający od 26 do 35 dni jest uznawany za prawidłowy), to owulacja powinna wystąpić u niej w 21. dniu cyklu.  

Ile trwa owulacja?

Owulacja nie trwa długo – maksymalnie do 48 godzin. W tym czasie komórka jajowa opuszcza dojrzały pęcherzyk Graafa i jest gotowa do zapłodnienia. Po dwóch dobach obumiera. Kobiety, które stosują tzw. naturalne metody antykoncepcji powinny jednak pamiętać, że dni płodne u kobiety trwają dłużej niż dwie doby.

Ma to związek z żywotnością plemników. Są one w stanie przetrwać w drogach rodnych kobiety do 72 godzin. Innymi słowy są w stanie przeczekać trzy dni na wystąpienie owulacji i zapłodnić komórkę jajową. Dlatego parom stosujących kalendarzyk małżeński zaleca się wstrzemięźliwość seksualną przez co najmniej 5 dni – trzy dni przed owulacją i dwa dni po niej.

Przeczytaj: Kalkulator miesiączki

Co to jest kalkulator owulacji?

Pary korzystające z naturalnych metod antykoncepcji lub starające się o dziecko niekiedy korzystają z kalkulatorów owulacji. Tego typu kalkulatory można znaleźć w Internecie. Kalkulator wylicza termin owulacji na podstawie dwóch danych – daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki oraz średniej długości cyklu miesiączkowego. Po wpisaniu danych kalkulator wskaże, kiedy kobieta ma dni płodne i niepłodne.

Informacja jest przydatna zarówno dla par planujących założenie rodziny, jak i dla tych, którzy są odłożyć tę decyzję na później. Warto jednak pamiętać, że dostępne w internecie kalkulatory nie dają 100-procentowej pewności, gdyż cykle menstruacyjne u kobiety nie zawsze są regularne, a owulacja nie zawsze występuje dokładnie 14. dnia przed okresem. Tego typu urządzenia będzie pomocne w wyliczeniu dni płodnych jedynie dla kobiet, które mają regularny cykl miesiączkowy.

Czytaj: Cykl owulacyjny – kalendarzyk, wykres

Autor: Joanna Woźniak

Źródła:

  • Szymański Z., Płodność i planowanie rodziny, Szczecin 2004.


Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Skontaktuj się z lekarzem online i uzyskaj pomoc! Chcesz opóźnić miesiączkę?
Rozpocznij konsultację