Nowoczesne metody antykoncepcji - nie tylko tabletki

Tabletki antykoncepcyjne pod względem popularności ustępują miejsca prezerwatywom, które ciągle są najczęściej wybieraną przez Polaków metodą antykoncepcji. Po inne metody antykoncepcji - spiralę antykoncepcyjną, plastry antykoncepcyjne czy implant antykoncepcyjny sięga niewiele osób w Polsce. Jakie są nowoczesne metody antykoncepcji? Jaką mają skuteczność? Jak je stosować?

Tabletki antykoncepcyjne pod względem popularności ustępują miejsca prezerwatywom, które ciągle są najczęściej wybieraną przez Polaków metodą antykoncepcji. Po inne metody antykoncepcji - spiralę antykoncepcyjną, plastry antykoncepcyjne czy implant antykoncepcyjny sięga niewiele osób w Polsce. Jakie są nowoczesne metody antykoncepcji? Jaką mają skuteczność? Jak je stosować?

Na rynku istnieją różnorakie, nowoczesne metody antykoncepcji. Do najpopularniejszych należą:

  • tabletki antykoncepcyjne,
  • spirala antykoncepcyjna (wkładka domaciczna),
  • plastry antykoncepcyjne,
  • prezerwatywy dla kobiet,
  • pierścień antykoncepcyjny,
  • implant antykoncepcyjny.

Tabletki antykoncepcyjne – metoda antykoncepcji dla kobiet

Jakie są najskuteczniejsze metody antykoncepcji? Tabletki antykoncepcyjne jeszcze kilkanaście lat temu traktowano jako nowoczesną metodę antykoncepcji. Niewiele kobiet w Polsce decydowało się na zażywane hormonów by zapobiec niechcianej ciąży. Obecnie tabletki antykoncepcyjne to druga pod względem popularności metoda antykoncepcji w Polsce. Numerem jeden są prezerwatywy.

W porównaniu z innymi krajami europejskimi, Polki niewiele wiedzą o metodach zapobiegania ciąży i rzadko je stosują. Szacuje się, że prawie 30 procent Polek nie stosuje żadnej metody antykoncepcji. Wśród pań zabezpieczających się przed ciążą, 50 procent preferuje seks w prezerwatywie, ponad 20 procent sięga po tabletki, a około 20 procent przyznaje się do uprawiania stosunku przerywanego i innych naturalnych metod zapobiegania ciąży. Pozostałe stosują plastry antykoncepcyjne, spirale antykoncepcyjne, a także tabletki „dzień po”.

W krajach Europy Zachodniej prezerwatywa nie jest tak popularna jak w Polsce. Najczęściej wybieraną metodą antykoncepcji jest tabletka. Europejki znacznie częściej niż Polki wybierają spirale antykoncepcyjne, wkładki domaciczne, plastry antykoncepcyjne czy ostatnio coraz popularniejszy implant antykoncepcyjny.

Przeczytaj: Efekty uboczne antykoncepcji hormonalnej

Dołącz do programu Polecam Dimedic i korzystaj z naszych promocji.

Dowiedz się więcej

Metody antykoncepcji - spirala

Spirala antykoncepcyjna, nazywana także wkładką domaciczną, została wymyślona w XIX wieku. Pierwsze wkładki miały leczyć tyłozgięcie macicy, ale szybko zorientowano się, że mogą być wykorzystane jako metoda antykoncepcji. Jeszcze w XIX wieku wykonane z metali spirale antykoncepcyjne wykorzystywano do zapobiegania niechcianej ciąży, ale miały one szereg skutków ubocznych, z perforacją ścian macicy na czele. Współcześnie spirale antykoncepcyjne są produkowane ze polietylenu, stali nierdzewnej, miedzi. Można także wymienić wkładki z dodatkiem srebra oraz wkładki hormonalne.

Wkładka antykoncepcyjna należy do antykoncepcji długoterminowej. Raz wprowadzona do macicy zapobiega ciąży nawet do 5 lat. Wkładki domaciczne, które nie zawierają hormonów mają działanie plemnikobójcze, a hormonalne dodatkowo zagęszczają śluz w szyjce macicy i uniemożliwiają zagnieżdżanie się zarodka. Skuteczność antykoncepcyjna spirali jest bardzo wysoka. Wskaźnik Pearla wynosi 0,2-0,8, co oznacza, że od 0,2 do 0,8 kobiet na 100 w ciągu roku zachodzi w ciążę, stosując spiralę antykoncepcyjną.

Czytaj: Stosunek przerywany a ciąża

Pilnie potrzebujesz recepty?

Skorzystaj z kontultacji online.

Metody antykoncepcji - plastry

Plastry antykoncepcyjne działają podobnie do tabletek antykoncepcyjnych. Zawierają te same hormony, czyli syntetyczne odpowiedniki progesteronu i estrogenu. Kluczowa różnica pomiędzy nimi polega na formie wprowadzenia do organizmu hormonów zapobiegających ciąży. Tabletki należy połykać codziennie o tej samej godzinie. Plastry antykoncepcyjne przykleja się raz na tydzień, a hormony są stopniowo uwalnianie i trafiają do krwioobiegu z pominięciem wątroby. Zaletą stosowania plastrów jest to, że nie obciążają wątroby oraz nie trzeba pamiętać o ich codziennym stosowaniu. Plaster można przykleić na plecy, ramię, pośladki czy w okolicach bikini.

Czytaj też: Antykoncepcja długoterminowa – metody

Zastrzyk antykoncepcyjny

Antykoncepcję hormonalną można:

  • przyjmować doustnie,
  • przyklejać do ciała plaster,
  • wstrzykiwać do organizmu dawkę hormonów.

Zastrzyk antykoncepcyjny jeszcze do niedawna kojarzony był z krajami trzeciego świata. Obecnie to jedna z wielu nowoczesnych metod antykoncepcji. Zastrzyk antykoncepcyjny wykonuje się raz na trzy miesiące. Podaje się go domięśniowo, zwykle w pośladek lub ramię. Domięśniowe iniekcje należą do antykoncepcji długoterminowej, ale odwracalnej. Niektóre kobiety stosujące antykoncepcję w zastrzyku zaraz po jej odstawieniu mogą mieć problemy z zajściem w ciążę, ale lekarze zapewniają, że stan ten może się utrzymywać co najwyżej kilka miesięcy.

Przeczytaj także: Podwiązanie jajowodów

Implant antykoncepcyjny

Do nowoczesnych metod zapobiegania ciąży zalicza się także implant antykoncepcyjny. Niewielkich rozmiarów implant zawierający hormony wszczepia się pod skórę. Implant, podobnie jak zastrzyk, należy do antykoncepcji długoterminowej. Hormony znajdujące się w implancie są uwalniane stopniowo do krwioobiegu. Efekt utrzymuje się przez około trzy lata. Po tym czasie implant należy usunąć. Wskaźnik Pearla w przypadku tej metody antykoncepcji jest bardzo niski – wynosi zaledwie 0,01. Implant antykoncepcyjny jest w Polsce bardzo rzadko stosowany, ale znajduje coraz więcej zwolenniczek w Europie Zachodniej.

Czytaj: Zastrzyk antykoncepcyjny - skuteczność

Autor: Joanna Woźniak


Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 

Dowiedz się więcej na temat zdrowia

Subskrybuj newsletter Dimedic i otrzymuj najciekawsze informacje oraz aktualne oferty.

Administratorem danych osobowych jest Dimedic Ltd. z siedzibą w Newcastle upon Tyne, 104 Close, Quayside, NE1 3RF, United Kingdom, e-mail: office@dimedic.eu. Z Administratorem możesz skontaktować się za pośrednictwem powołanego przez niego inspektora ochrony danych pod adresem: dpo@dimedic.eu. Dane będą przetwarzane w celu wysyłki Newslettera. Przetwarzanie jest niezbędne w celu realizacji umowy o świadczenie usługi. Podanie danych jest warunkiem udzielenia subskrypcji Newslettera, a ich niepodanie uniemożliwi jej udzielenie. Dane będą przechowywane do chwili zakończenia przez użytkownika subskrypcji Newslettera. Każdej osobie przysługuje prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz ich przenoszenia. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, a także sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na potrzeby marketingu.
Partnerzy i regulatorzy serwisu: