Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych i innych metod

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych i innych hormonalnych metod zapobiegania ciąży są dla wielu osób argumentem przemawiającym za wyborem naturalnej lub chemicznej antykoncepcji.

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych i innych hormonalnych metod zapobiegania ciąży są dla wielu osób argumentem przemawiającym za wyborem naturalnej lub chemicznej antykoncepcji. Powszechnie panuje przekonanie, że po tabletach antykoncepcyjnych się tyje oraz spada libido. Jakie są skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych? Czy inne hormonalne metody antykoncepcji mają mniej skutków ubocznych?

Tabletki antykoncepcyjne - skutki uboczne

Tabletki antykoncepcyjne uchodzą za jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Jeśli są stosowane zgodnie z zaleceniami, ich skuteczność ocenia się na 99 procent. W Polsce coraz więcej kobiet decyduje się na doustną antykoncepcję hormonalną. Obecnie to druga pod względem popularności metoda zapobiegania ciąży w Polsce. Najpopularniejszą jest prezerwatywa. Pary, które wybierają mechaniczne metody antykoncepcji wskazują, że doustna antykoncepcja hormonalna ma negatywny wpływ na zdrowie, dlatego wolą korzystać z metod mniej skutecznych, ale neutralnych dla organizmu. Jakie mają tabletki antykoncepcyjne skutki uboczne?

Czytaj: Hormony a tycie

Skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych najczęściej wymieniane przez producentów to:

 • nudności,
 • bóle głowy,
 • spadek libido,
 • wahania nastrojów,
 • problemy z cerą,
 • przyrost wagi spowodowany zatrzymaniem wody w organizmie,
 • tkliwość piersi.

Negatywne skutki antykoncepcji hormonalnej to także nadciśnienie tętnicze oraz większe ryzyko rozwoju zakrzepicy żylnej.

Czytaj też: Antykoncepcja długoterminowa – metody

Dołącz do programu Polecam Dimedic i korzystaj z naszych promocji.

Dowiedz się więcej

Tabletki antykoncepcyjne – wady

Jakie są wady tabletek antykoncepcyjnych? Wymienione wyżej skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych bez wątpienia są ich podstawową i najczęściej wymienianą wadą. Oprócz skutków ubocznych, przeciwnicy pigułek wskazują jeszcze na wady związane z formą podania hormonów. Po pierwsze doustna antykoncepcja hormonalna obciąża wątrobę.  Po drugie wymioty oraz biegunka mogą znacząco obniżyć skuteczność antykoncepcji. Po trzecie wreszcie, tabletki wchodzą w reakcję z innymi lekami, co także może wpłynąć negatywnie na ich skuteczność.

Przeczytaj także: Podwiązanie jajowodów

Pilnie potrzebujesz recepty?

Skorzystaj z kontultacji online.

Wkładka domaciczna - skutki uboczne

Wkładka domaciczna w krajach Europy Zachodniej stała się najpopularniejszą metodą nowoczesnej antykoncepcji hormonalnej. W Polsce jest zdecydowanie rzadziej stosowana.

Kobiety wybierają spiralę domaciczną z kilku powodów:

 • jest skuteczniejsza od tabletek antykoncepcyjnych,
 • nie obciąża wątroby,
 • nie trzeba pamiętać o codziennym zażywaniu dawki hormonów.

To zalety spirali antykoncepcyjnej, ale nie należy zapominać o możliwych działaniach niepożądanych. Wkładka domaciczna skutki uboczne ma podobne do tych, które mogą wystąpić przy doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Najczęściej wymieniane przez specjalistów działania niepożądane to:

 • bardziej obfite krwawienia miesiączkowe lub ich brak,
 • bolesne miesiączkowanie,
 • krwawienia międzymiesiączkowe,
 • stany depresyjne lub wahania nastrojów,
 • bóle głowy,
 • bóle brzucha,
 • spadek libido,
 • przyrost masy ciała,
 • możliwość wystąpienia zakażenia,
 • możliwość przebicia ściany macicy.

Czytaj: Zastrzyk antykoncepcyjny - skuteczność

Spirala antykoncepcyjna - wady

Poza wymienionymi skutkami ubocznymi, niewątpliwie wadą spirali antykoncepcyjnej jest jej wysoka cena. Koszt założenia wkładki domacicznej zawierającej hormony waha się od 500 do 1000 złotych. Tańszą opcją jest wkładka miedziana - kosztuje około stu złotych, ale obecnie jest coraz rzadziej stosowana. Wydatek należy podnieść raz na kilka lat, gdyż wkładka domaciczna należy do antykoncepcji długoterminowej. W zależności od rodzaju wkładki, zakłada się ją raz na 3 lub 5 lat. Trzeba także doliczyć koszt regularnych wizyt kontrolnych u ginekologa. Przeciwnicy tej metody antykoncepcji wskazują na jeszcze inne wady. Ich zdaniem zabieg zakładania spirali bywa bolesny, a sama spirala może się przesunąć lub wypaść.

Przeczytaj: Efekty uboczne antykoncepcji hormonalnej

Plastry antykoncepcyjne - skutki uboczne

Polki, które z różnych powodów nie chcą przyjmować hormonów doustnie, zdecydowanie częściej wybierają plastry antykoncepcyjne aniżeli spiralę. Plastry zawierają te same hormony, które są obecne w tabletkach, ale są wprowadzane do krwioobiegu z pominięciem wątroby. Podobnie jak w przypadku spirali, nie trzeba pamiętać o ich codziennym stosowaniu. Plaster przykleja się raz na tydzień. Jak większość metod zapobiegania ciąży, także plastry antykoncepcyjne mają skutki uboczne. Poza typowymi działaniami niepożądanymi, takimi jak nudności, bóle głowy czy spadek libido, skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej to zmiany skórne. Ponadto plaster po tygodniu stosowania może wyglądać nieestetycznie.

Czytaj: Plastry antykoncepcyjne – zalety i wady

Autor: Joanna Woźniak

 


Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 

Dowiedz się więcej na temat zdrowia

Subskrybuj newsletter Dimedic i otrzymuj najciekawsze informacje oraz aktualne oferty.

Administratorem danych osobowych jest Dimedic Ltd. z siedzibą w Newcastle upon Tyne, 104 Close, Quayside, NE1 3RF, United Kingdom, e-mail: office@dimedic.eu. Z Administratorem możesz skontaktować się za pośrednictwem powołanego przez niego inspektora ochrony danych pod adresem: dpo@dimedic.eu. Dane będą przetwarzane w celu wysyłki Newslettera. Przetwarzanie jest niezbędne w celu realizacji umowy o świadczenie usługi. Podanie danych jest warunkiem udzielenia subskrypcji Newslettera, a ich niepodanie uniemożliwi jej udzielenie. Dane będą przechowywane do chwili zakończenia przez użytkownika subskrypcji Newslettera. Każdej osobie przysługuje prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz ich przenoszenia. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, a także sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na potrzeby marketingu.
Partnerzy i regulatorzy serwisu: