Cold and flu
teleconsultation / consultation online

How does the teleconsultation work?

Step one You will have to fill the short medical form and pay for your consultation service.
Step one Our doctor will call you within 1 hour (doctors are available from 8 am to 8 pm*).
Step one You'll receive medical recommendations and/or prescription via e-mail and SMS.
Consultations paid after the working hours (8 am - 11 pm) will be handled the next business day.
Consultation with a doctor - everything you need to know

Teleporada z lekarzem: angina i zapalenie oskrzeli

Jak wygląda konsultacja z lekarzem przez telefon w kierunku diagnozowania anginy i zapalenia oskrzeli?

 • rejestrujesz się w przychodni online Dimedic i wypełniasz formularz wstępny, w którym opisujesz swoje objawy oraz – jeśli możesz – dołączasz zdjęcia gardła (instrukcja w formularzu),
 • jeśli masz kłopoty z mówieniem (które mogą się zdarzyć przy anginie, ale rzadziej przy zapaleniu oskrzeli) – opisz dokładnie swój problem ze zdrowiem w formularzu,
 • jeśli masz wynik testu na obecność bakterii lub wirusów w układzie oddechowym – dołącz jego zdjęcie do formularza,
 • po opłaceniu konsultacji lekarz skontaktuje się z Tobą w wybranym przez Ciebie przedziale czasowym (nasza przychodnia działa 7 dni w tygodniu, również w święta, a lekarze realizują konsultacje od 7 do 22. Lekarze dzwonią do Pacjentów z numeru + 48 426 412 041 (zapisz go w telefonie – będziesz wiedzieć, że dzwoni lekarz),
 • po konsultacji otrzymasz zalecenia lekarskie oraz – jeśli lekarz uzna to za konieczne – e-receptę na leki stosowane w leczeniu zapalenia oskrzeli lub anginy oraz elektroniczne zwolnienie lekarskie na czas powrotu do zdrowia.

Angina i zapalenie oskrzeli: konsultacja lekarska 7 dni w tygodniu

Ból gardła, kaszel, kłopoty z oddychaniem, osłabienie organizmu, gorączka – to tylko kilka objawów, które mogą wskazywać na anginę lub zapalenie oskrzeli. 

Pacjenci mają często kłopot z rozróżnieniem tych chorób, zwłaszcza na wczesnym etapie rozwoju, dlatego stworzyliśmy konsultację lekarską przez telefon w kierunku diagnozowania i leczenia anginy oraz zapalenia oskrzeli.

 

 

Czym jest angina i jak ją rozpoznać (typowe objawy)

Angina, czyli „zapalenie migdałków podniebnych i błony śluzowej gardła” (ICD-10: J03), to dosyć często występująca infekcja górnych dróg oddechowych. 

Jest to infekcja bakteryjna, powodowana przez paciorkowce (dlatego często mówi się o niej jako o paciorkowcowym zapaleniu migdałków), jednak łagodniejsze objawy charakteryzują najczęściej infekcję wirusową. 

Dotyka ona zarówno dzieci, jak i dorosłych, a do tego jest to choroba zakaźna, przenoszona drogą kropelkową. 

Warto przy tym dodać, że na bakteryjną odmianę anginy najczęściej cierpią dzieci i nastolatkowie. 

Typowymi objawami anginy (zarówno wirusowej, jak i bakteryjnej, nazywanej ropną) są: 

 • bardzo silny ból gardła,
 • kłopoty z przełykaniem, 
 • silne zaczerwienienie gardła, 
 • gorączka, zazwyczaj przekraczająca 38 stopni C, 
 • silne bóle mięśni i stawów, przypominające te towarzyszące grypie
 • widoczne zmiany miejscowe w obszarze migdałków, 
 • w przypadku infekcji wirusowej może pojawić się też katar i kaszel, 
 • w przypadku infekcji bakteryjnej (angina ropna) może pojawić się też charakterystyczna „ropny" nalot na migdałkach 

 

Angina ropna rozwija się od 12 godzin do 4 dni i ma znacznie bardziej gwałtowny przebieg niż infekcja wirusowa – ona potrzebuje od jednego do 6 dni na rozwinięcie się. 

Jednak pierwsze objawy anginy (ból i zaczerwienienie gardła czy nieprzyjemna chrypka i zapach z ust) można dosyć szybko rozpoznać. 

Wtedy warto jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, żeby rozpocząć leczenie. 

 

jak wygląda angina

Leczenie anginy, czyli jakie leki na bakteryjne zapalenie migdałków i anginę wirusową

Co ważne: angina jako taka jest pojęciem dosyć szerokim, a po raz pierwszy to pojęcie pojawiło się u Hipokratesa. 

Sama angina jest często mylona z wirusowym zapaleniem gardła, które może dawać zbliżone objawy (ból, gorączka, w ostrzejszych przypadkach – problemy z przełykaniem). 

Jeśli lekarz stwierdzi (np. na podstawie zdjęć gardła lub opisanych objawów), że cierpisz z powodu infekcji wirusowej, to najważniejszą rzeczą w leczeniu tej infekcji pozostanie łagodzenie objawów i odpoczynek. 

W niektórych przypadkach jak np. herpangina (zapalenie gardła spowodowane przez wirusy herpes) lekarz może zdecydować, że należy wdrożyć leki przeciwwirusowe.

Niemniej: decyzję o leczeniu pozostaw lekarzowi. 

W leczeniu anginy ropnej (bakteryjnej) stosuje się najczęściej antybiotyki, skuteczne w zwalczaniu powodujących tę chorobę patogenów. 

Lekarze w procesie leczenia anginy ropnej (paciorkowcowej) najczęściej wypisują antybiotyki takie jak: 

 • penicylina fenoksylowa (w formie zastrzyków lub tabletek), 
 • cefalosporyny I generacji 
 • Antybiotyki makrolidowe przy uczuleniu na penicyliny

 

Jednak decyzja o tym, jaki antybiotyk sprawdzi się w leczeniu anginy ropnej powinien podjąć lekarz, który wystawi odpowiednią e-receptę na leki, a sama antybiotykoterapia powinna trwać do końca (czyli jeśli lekarz mówi o 10 dniach, to bierzesz antybiotyk 10 dni). 

Domowe leczenie anginy – zwłaszcza w jej bakteryjnej formie – rzadko kiedy przynosi rezultaty, a może być początkiem poważnych powikłań. 

Jasne, mogą łagodzić objawy i wspierać leczenie, jednak nie zastąpią antybiotyków. 

Odpoczynek, zdrowa dieta, nawodnienie czy doraźne zbijanie gorączki pomogą Ci wrócić wcześniej do zdrowia.

Jednak angina – czy to wirusowa, czy ropna – to nie jedyna infekcja górnych dróg oddechowych, która może dawać nieprzyjemne objawy.

Kolejną taką infekcją jest zapalenie oskrzeli. 

 

Czym jest zapalenie oskrzeli – jak je rozpoznać i czy ono „brzmi”?

Ostre zapalenie oskrzeli (potocznie nazywane po prostu „zapaleniem oskrzeli”; ICD-10: J20) to choroba błony śluzowej oskrzeli, charakteryzująca się przekrwieniem i złuszczaniem nabłonka tej części układu oddechowego. 

Towarzyszy jej najczęściej kaszel i pojawianie się trudnej do odkrztuszenia wydzieliny. 

Samo zapalenie oskrzeli może być wywołane przez bakterie lub wirusy (też te powodujące grypę), co oznacza, że dobranie leczenia do konkretnej formy infekcji jest niezwykle istotne. 

Co więcej – charakterystyczne objawy zapalenia oskrzeli mogą niekiedy wskazywać na inne infekcje.

Cechą charakterystyczną zapalenia oskrzeli, która odróżnia tę chorobę od innych typowych infekcji, jest „brzmienie” zainfekowanych oskrzeli. 

Przy osłuchiwaniu przez lekarza może pojawić się charakterystyczne „rzężenie” przy oddychaniu, które jest również słyszalne (chociaż bardziej odczuwalne) przez osobę cierpiącą na to schorzenie. 

Wśród innych typowych objawów zapalenia oskrzeli (zarówno wirusowe jak i bakteryjne) należy wymienić: 

 • symptomy towarzyszące przeziębieniu, grypie czy anginie, czyli ból gardła, uczucie rozbicia, gorączka (niekiedy wysoka, zwłaszcza przy infekcjach bakteryjnych) i katar, 
 • kaszel – we wczesnej fazie choroby suchy, a niekiedy duszący, a z czasem mokry (produktywny), któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny śluzowej (białej), a z czasem ropnej (zielonej, żółtej), 
 • przy silnym przebiegu choroby mogą pojawić się duszności i ból w klatce piersiowej, najczęściej związany z napadami kaszlu (w praktyce – to nie oskrzela bolą, ponieważ nie są unerwione, ale mięśnie klatki piersiowej, które są nadwyrężone kaszlem), 
 • charakterystyczne charczenie przy oddychaniu, dobywające się z okolic oskrzeli (czyli środka klatki piersiowej, na odcinku górnej połowy mostka). 

 

Chociaż zapalenie oskrzeli może ustąpić samo (w przypadku infekcji wirusowej), to już infekcja bakteryjna może powodować dosyć poważne powikłania. 

Dlatego należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem – chociażby po to, żeby potwierdzić objawy i rozpocząć leczenie. 

Warto dodać, że niedoleczone zapalenie oskrzeli może rozwinąć się w przewlekłe lub nawracające, które może znacznie uprzykrzyć życie. 

Innymi słowy: pierwszych objawów tej choroby nie należy ignorować. 

 

Leczenie zapalenia oskrzeli: czy może być w formie teleporady? 

Tak, leczenie zapalenia oskrzeli, podobnie jak wielu innych chorób układu oddechowego, może być rozpoczęte na podstawie teleporady. 

Jest to dodatkowe ułatwienie dla Ciebie jeśli chorujesz, bo przy szybkim rozwoju wirusowego czy bakteryjnego zapalenia oskrzeli jedną z ostatnich rzeczy, na którą masz siłę, jest podróż do przychodni. 

Na podstawie objawów lekarz może z dużą dozą pewności ocenić, czy zmagasz się z infekcją bakteryjną czy wirusową i rozpocząć leczenie. 

W przypadku infekcji wirusowych oskrzeli najważniejsze są odpoczynek oraz łagodzenie objawów. 

Dlatego jeśli lekarz podejrzewa u Ciebie tę formę choroby, w pierwszej kolejności wystawi Ci zwolnienie lekarskie i zaleci szereg domowych sposobów, które pomogą szybciej zwalczyć infekcję. 

W skrajnych przypadkach może zalecić leczenie lekami przeciwwirusowymi, jednak do podjęcia takiej decyzji potrzebne są informacje o tym, jaki patogen spowodował infekcję. 

Wśród częstych zaleceń lekarskich, które pomagają w leczeniu wirusowego zapalenia oskrzeli, warto wymienić: 

 • odpoczynek, 
 • sen, 
 • nawodnienie organizmu, 
 • stosowanie leków wykrztuśnych (np. w formie syropów – dostępnych bez recepty lub robionych na zamówienie w aptece – wtedy dostaniesz e-receptę), 
 • nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, 
 • nebulizacje lub inhalacje z olejkami, które ułatwiają oddychanie oraz łagodzą stan zapalny oskrzeli. 

 

Jednak jeśli Twoje objawy mogą wskazywać na bakteryjne zapalenie oskrzeli, lekarz może podjąć decyzję o włączeniu antybiotyku – na przykład gdy symptomy (a zwłaszcza suchy kaszel) utrzymują się powyżej 3 dni. 

Decyzję o wypisaniu konkretnego leku przeciwbakteryjnego podejmuje lekarz na podstawie objawów i wywiadu. 

Lekarze w przypadku infekcji bakteryjnych oskrzeli często podejmują decyzję o stosowaniu odpowiedniej dawki doksycykliny amoksycyliny, klarytromycyny czyli antybiotyków o szerokim zastosowaniu, sprawdzonych przy leczeniu infekcji górnego układu oddechowego, dostępnych w wielu dawkach, dostosowanych do konkretnego pacjenta.  

W przypadku antybiotykoterapii przy bakteryjnej infekcji oskrzeli ważny jest również odpoczynek, a domowe sposoby mogą jedynie łagodzić dokuczliwe objawy. 

 

Podobieństwa tych chorób, czyli dlaczego należy się skontaktować z lekarzem?

Zapalenie oskrzeli i gardła są chorobami dającymi początkowo zbliżone objawy, jak również mogą je powodować (w przypadku wirusowych) podobne patogeny. 

Dlatego w niektórych fazach mogą być trudne do rozpoznania. 

Jak wspomniałem – jeśli podejrzewasz u siebie anginę, warto w formularzu medycznym dodać zdjęcie wnętrza swojego gardła. 

Jeśli słyszysz charakterystyczne „charczenie” z oskrzeli – najprawdopodobniej zmagasz się z ich zapaleniem. 

Nie zmienia to faktu, że jeśli odczuwasz objawy którejś z tych infekcji górnych dróg oddechowych, należy skontaktować się jak najszybciej z lekarzem. 

Poza poprawą samopoczucia (w wyniku rozpoczęcia leczenia), szybkie podjęcie działań może zmniejszyć szanse na pojawienie się powikłań czy nawrotów choroby. 

Dodatkowo rozwinięcie się bakteryjnego zapalenie oskrzeli czy migdałków i podniebienia jest często konsekwencją zignorowania objawów ostrej (czyli wirusowej) formy tych chorób. 

 

Czy można się zarazić anginą i zapaleniem oskrzeli? 

Obie choroby powodują różnego rodzaju bakterie i wirusy, którymi można się zarazić, ponieważ przenoszą się drogą kropelkową. 

Wiele z nich jest unicestwianych przez układ odpornościowy, ale w okresach jego osłabienia – organizm może sobie nie poradzić z patogenami. 

W efekcie może rozwinąć się infekcja wirusowa. 

Dodatkowo chorując na bakteryjną formę obu tych schorzeń nadal możemy zarazić osoby w naszym otoczeniu. 

Dlatego jeśli chorujemy i musimy dotrzeć na wizytę osobistą do przychodni rodzinnej powinniśmy nosić maseczkę, co pozwoli zmniejszyć ryzyko rozniesienia zarazków. 

 

Ile kosztuje konsultacja telefoniczna z lekarzem w kierunku leczenia objawów anginy i zapalenia oskrzeli w Dimedic? 

Cena konsultacji telefonicznej z lekarzem rodzinnym w Dimedic to maksymalnie 99,99 zł. 

Dimedic.eu jest przychodnią prywatną, dlatego możemy świadczyć usługi medyczne zarówno po godzinach pracy przychodni POZ z kontaktem NFZ, jak i w weekendy i święta. 

Nasi lekarze realizują konsultacje codziennie od 7 do 22 i dzwonią do Pacjentów z numeru telefonu 426 412 041.

Możesz wybrać przedział czasowy, w którym skontaktuje się z Tobą lekarz. 

I jak pisałem: jeśli masz kłopoty z mówieniem (angina potrafi odebrać głos), to opisz swój problem jak najdokładniej w formularzu. 

To na pewno ułatwi proces rozpoczęcia leczenia. 

 

Czy po konsultacji lekarskiej na zapalenie oskrzeli i anginę dostanę e-receptę na antybiotyk i zwolnienie lekarskie?

Jeśli lekarz Dimedic, który przeprowadzi z Tobą konsultację telefoniczną w kierunku leczenia anginy i zapalenia oskrzeli, podejmie decyzję, że potrzebujesz leków na receptę – otrzymasz taki dokument na maila. 

Podobnie jest ze zwolnieniem lekarskim – jeśli na podstawie opisanych objawów oraz wywiadu lekarz podejmie decyzję, że potrzebujesz kilku dni na rekonwalescencję, wystawi elektroniczny druk ZUS-ZLA

Jeśli masz założone Internetowe Konto Pacjenta, to e-receptę, zalecenia oraz inne dokumenty (np. zwolnienie lekarskie / ZUS-ZLA) znajdziesz właśnie tam, a potwierdzenie – otrzymasz SMS-em. 

Wszystkie dokumenty, które wystawiają lekarze Dimedic znajdziesz w swoim Panelu Pacjenta w naszej przychodni online.

Tekst: Bartek Raducha

Weryfikacja medyczna: lek. Justyna Milewska