Przeziębiony pęcherz - objawy, u dziecka, domowe sposoby

Dodano: 21-03-2019 | Aktualizacja: 26-08-2021
Autor: Piotr Brzózka
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Przeziębiony pęcherz to potoczne określenie dolegliwości, którą medycyna zna jako zapalenie pęcherza moczowego. Przeziębiony pęcherz przez wiele osób utożsamiany jest ze słynnym „wilkiem”, którego można się nabawić siadając na ziemi i jest to kolejna z licznych nieścisłości dotyczących tego pojęcia…

Przeziębiony pęcherz – czy to słynny „wilk”?

„Nie siadaj na kamieniu, bo dostaniesz wilka” – zapewne większość z nas słyszała to ostrzeżenie w dzieciństwie z ust rodziców czy dziadków, nie zawsze do końca wiedząc, co opiekunowie mają na myśli. A chodzić mogło o różne rzeczy. Ów na wpół mityczny „wilk” najczęściej oznaczał bolesne hemoroidy lub zupełnie inną dolegliwość -przykre zapalenie pęcherza, czyli potocznie mówiąc przeziębiony pęcherz

Przeziębiony pęcherz do dziś postrzegany jest przez wiele osób, jako schorzenie, którego głównym powodem jest wychłodzenie ciała w okolicach intymnych, na przykład wskutek siedzenia na wilgotnej trawie, czy zimnym kamieniu. To mit czy nie mit?

Istnieje teoria, w myśl której zimno jest w stanie doprowadzić do miejscowych zaburzeń prac układu immunologicznego, czyniąc określone narządy bardziej podatnymi na infekcję. Nie została jednak ta hipoteza w sposób jednoznaczny potwierdzona, dlatego dziś znajduje zarówno zwolenników jak i przeciwników. Nawet jeśli jednak wychłodzenie okolic intymnych osłabia odporność organizmu, faktem bezsprzecznym pozostaje, że bezpośrednie przyczyny infekcji dróg moczowych są zupełnie inne. 

Tak zwany przeziębiony pęcherz to zazwyczaj efekt zakażenia bakteryjnego. Najczęściej odpowiedzialne zań są pałeczki okrężnicy (E coli), przenoszone z okolic odbytu do cewki moczowej. Drugim najważniejszym powodem powstawania stanów zapalnych w obrębie pęcherza są schorzenia, dysfunkcje i wady anatomiczne utrudniające przepływ moczu i tym samym – oczyszczanie organizmu.

Sprawdź: Zapalenie pęcherza - leki bez recepty. Tabletki, zioła

Przeziębiony pęcherz – objawy

Przeziębiony pęcherz objawy przynosi niezbyt groźne, ale z pewnością uciążliwe. Najbardziej charakterystycznym jest ból i pieczenie cewki w trakcie oddawania moczu. Chory może też odczuwać tak zwane parcie na pęcherz – jest to subiektywne odczucie parcia na ściany pęcherza i związanej z tym konieczności skorzystania z toalety, nawet jeśli w rzeczywistości nie ma takiej potrzeby. Przeziębiony pęcherz objawia się też przez tzw. częstomocz. Wskutek stanu zapalnego mocz oddawany jest zdecydowanie częściej, niż zazwyczaj, jednak w bardzo niewielkich ilościach.

Kolejnym z objawów przeziębionego pęcherza jest brzydki zapach i zmętnienie moczu. Może też zmienić się jego barwa. Zazwyczaj dostrzegamy w moczu osoby chorej odcienie czerwieni, co jest świadectwem obecności czerwonych krwinek (erytrocytów) – objaw ten zwany jest krwiomoczem. Sam w sobie nie jest zbyt groźny, o ile jego powodem faktycznie jest tylko przeziębiony pęcherz, a nie na przykład nowotwór.

Dodatkowo przeziębiony pęcherz objawia się przez ogólne uczucie bolesności i tkliwości w podbrzuszu, a nawet szerzej – uczucie bliżej nieokreślonego dyskomfortu w okolicach łonowych.

Uwaga: potoczne pojęcie „przeziębiony pęcherz” często zawężane jest do najłagodniejszej postaci zapalenie pęcherza – bezobjawowej.

Czytaj także: Zapalenie pęcherza moczowego - objawy u mężczyzn i kobiet

Przeziębiony pęcherz u dziecka

Nieco inaczej niż u dorosłych, przeziębiony pęcherz objawia się w przypadku dzieci, inne też mogą być przyczyny stanu zapalnego. Przeziębiony pęcherz u dziecka, zwłaszcza  w wieku niemowlęcym, często objawia się w sposób niecharakterystyczny – występujące symptomy świadczyć mogą o dziesiątkach innych chorób, dlatego właściwą diagnozę można postawić wyłącznie na podstawie badań moczu. Przeziębiony pęcherz u dziecka może się manifestować poprzez gorączkę, bolesność i tkliwość brzuszka kolka, nudności, marudność, rozdrażnienie, brak apetytu, niechęć do ssania smoczka lub piersi matki.

Przeziębiony pęcherz u dziecka zazwyczaj jest efektem zakażenia układu moczowego przez bakterie E coli, a także gronkowce oraz Proteus, Klebsiella czy Haemophilus influenzae. Do infekcji może dochodzić wskutek zakażenia przez cewkę moczową albo wewnątrz organizmu.

W pierwszym przypadku przyczyną często są zaniedbania higieniczne albo komplikacje wynikające z budowy zewnętrznych narządów (stulejka u chłopców, sklejone wargi sromowe u dziewczynek). Jeżeli zaś chodzi  zakażenia wewnętrzne, w grę może wchodzić przenikanie drobnoustrojów z krwi do układu moczowego. Przyczyną zakażeń może też być zaleganie moczu w pęcherzu wskutek utrudnionego przepływu, za co odpowiadają takie dziecięce wady rozwojowe jak m.in. odpływ pęcherzowo-moczowodowy (cofanie się moczu z pęcherza do moczowodów i nerek) czy zastawka cewki tylnej (przerost fałd błony śluzowej w cewce).

Zobacz: Zapalenie pęcherza po stosunku - leczenie, przyczyny

Co na przeziębiony pęcherz?

Co na przeziębiony pęcherz należy stosować, by szybko pozbyć się problemu i nie dopuścić do powikłań? Profesjonalne leczenie, prowadzone pod nadzorem lekarza i po wykonaniu badań, polega na podaniu antybiotyków lub chemioterapeutyków działających na konkretny szczep bakterii, która została stwierdzona w moczu. Ponieważ najczęściej jest to bakteria E coli, stosuje się na przeziębiony pęcherz lek z następującej listy: Amoksycylina, Fosfomycyna (w Polsce dostępne są leki zawierające fosfomycynę takie jak Symural 3g lub Monural 3g), Cefaleksyna, Cyprofloksacyna, Nitroksolina, Kotrimoksazol, Furagina.

Zobacz również: Zapalenie pęcherza u dziecka - objawy, domowe sposoby

Domowe sposoby na przeziębiony pęcherz

Warto jednak dodatkowo wspomóc antybiotykoterapię we własnym zakresie. Tzw. domowe sposoby na przeziębiony pęcherz obejmują bardzo szeroką paletę działań. Zaliczamy do nich:

  • Nasiadówki, czyli lecznicze kąpiele w wannie z wykorzystaniem ziół o działaniu przeciwzapalnym, takich jak rumianek, dziurawiec lub krwawnik
  • Oczyszczanie pęcherza poprzez picie moczopędnych ziół (pokrzywa, szałwia, rumianek)
  • Wygrzewanie się – za pomocą termofora, grubej pierzyny, czy miski z gorącą wodą do moczenia stóp
  • Picie dużej ilości wody – kolejne z działań moczopędnych i oczyszczających organizm.
  • Odpowiedni ubiór – noszenie przewiewnej bielizny i odzieży z naturalnych tkanin, unikanie poliestru i innych syntetyków
  • Korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie (nie licząc leczniczych nasiadówek)
  • Używanie tamponów zamiast podpasek w trakcie menstruacji
  • Nie używanie środków plemnikobójczych jako metody antykoncepcyjnej.

Zobacz artykuł:

Zapalenie cewki moczowej - u mężczyzn, leki, objawy

 



Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Zostań w domu i skontaktuj się z lekarzem online Zapalenie pęcherza?
Rozpocznij konsultację