Pieczenie przy oddawaniu moczu - u mężczyzn, leczenie

Dodano: 21-03-2019 | Aktualizacja: 31-05-2021
Autor: Piotr Brzózka
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Pieczenie przy oddawaniu moczu może być przykrą pamiątką po pełnym uniesień zbliżeniu seksualnym. Pieczenie przy oddawaniu moczu u mężczyzn najczęściej jest konsekwencją zapalenia cewki moczowej, wywołanego dwoinkami rzeżączki lub chlamydii. U kobiet natomiast ból i pieczenie przy oddawaniu moczu z większym prawdopodobieństwem wskazują na zapalenie pęcherza spowodowane pałeczkami okrężnicy.

Pieczenie przy oddawaniu moczu

Ból i pieczenie przy oddawaniu moczu to tak zwana stranguria, jeden z kilku elementów większego zestawu objawów dyzurycznych, do których zaliczamy także pollakisurię, czyli częstomocz – częste oddawanie niewielkich ilości moczu i stałe uczucie parcia na pęcherz, nawet jeśli nie jest on wypełniony. W poczet dolegliwości związanych z oddawaniem moczu wchodzą też skąpomocz (oddawanie małych ilości moczu w trakcie doby) oraz nietrzymanie moczu.

Pieczenie przy oddawaniu moczu w zdecydowanej większości przypadków powodowane jest zakażeniami bakteryjnymi, wywołującymi stany zapalne dolnych dróg moczowych.  W przypadku kobiet, pieczenie przy oddawaniu moczu może być także konsekwencją zakażeń pochwy i sromu. Możliwe są także bardziej skomplikowane przyczyny – np. schorzenia i wady rozwojowe utrudniające przepływ moczu i w ten sposób sprzyjające namnażaniu się patogenów w pęcherzu, cewce, moczowodach i nerkach.

Czytaj także: Zapalenie pęcherza moczowego - objawy u mężczyzn i kobiet

Pieczenie przy oddawaniu moczu po stosunku

Pieczenie przy oddawaniu moczu u mężczyzn najczęściej jest przykrą konsekwencją seksualnego zbliżenia i zakażenia przenoszonymi drogą płciową bakteriami, takimi jak dwoinka rzeżączki, chlamydia (powodująca chlamydiozę), mikoplazma, rzęsistek pochwowy. Skutkiem tego jest zapalenie cewki moczowej, które występuje kilka dni po stosunku. Zapalenie cewki objawia się właśnie przez ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, a także wyciek ropnej substancji o brzydkim zapachu z cewki moczowej, parcie na mocz, częstomocz, krwiomocz, ból podbrzusza i jąder.

Oprócz zakażeń przenoszonych drogą płciową, zapalenie cewki moczowej u mężczyzn może też być wywołane za sprawą mechanicznych uszkodzeń okolic cewki, chemicznych podrażnień (środek plemnikobójczy, proszek do prania, płyn do kąpieli), albo zaniedbań natury higienicznej.

Zobacz również: Zapalenie pęcherza u dziecka - objawy, domowe sposoby

Pieczenie przy oddawaniu moczu u mężczyzn – zapalenie pęcherza

Pieczenie przy oddawaniu moczu u mężczyzn może też być jednym z objawów zapalenia pęcherza, czyli innego z typowych zakażeń dolnych dróg moczowych. Prawdopodobieństwo takiej diagnozy jest jednak mniejsze ze względu na fakt, że schorzenie to zdecydowanie częściej dopada kobiety, zwłaszcza te aktywne seksualnie (ostre zapalenie pęcherza) lub po menopauzie (nawracające zapalenie pęcherza). Przyczyną stanu zapalnego w tym przypadku najczęściej jest zakażenie pałeczkami okrężnicy, które z okolic odbytu przedostają się do pochwy i cewki moczowej, a stąd do pęcherza.

U mężczyzn zapalenie pęcherza, jeśli występuje, zazwyczaj jest skutkiem innych procesów chorobowych lub wad w budowie układu moczowego, zmniejszających przepływ moczu (zaliczyć do nich można kamicę nerkową, przerost prostaty, nowotwory, cukrzycę itd.).

Zobacz: Zapalenie pęcherza po stosunku - leczenie, przyczyny

 

Pieczenie przy oddawaniu moczu u mężczyzn – inne przyczyny

Poza przypadkami najbardziej oczywistych zakażeń, pieczenie przy oddawaniu moczu może być spowodowane wieloma innych schorzeniami, urazami oraz nieprawidłowościami anatomicznymi. Pieczenie przy oddawaniu moczu zdarza się przy zakażeniu grzybiczym narządów rodnych (choć częściej wówczas występuje swędzenie).

U mężczyzn powodem mogą być też stan zapalny oraz przerost prostaty, niekiedy nowotwór tego organu, a także zapalenie jąder i najądrzy.

U kobiet – zapalenie pochwy i sromu a także wypadnie miednicy. Pieczenie przy oddawaniu moczu może się też pojawić w wyniku schorzeń takich jak zespół Reitera (wywołuje m.in.  zapalenie cewki moczowej), kamica nerkowa i oczywiście nowotwory wielu organów wewnętrznych, których rozwój rzutuje na działanie układu moczowego. Do tego należy doliczyć wady rozwojowe, takie jak uchyłki, zastawka cewki tylnej, czy odpływ pęcherzowo-moczowodowy.

Sprawdź: Zapalenie pęcherza - leki bez recepty. Tabletki, zioła

Pieczenie przy oddawaniu moczu - leczenie

Jakie środki należy stosować, gdy wystąpi pieczenie przy oddawaniu moczu? Leczenie związane musi być przede wszystkim bezpośrednio z przyczyną, a nie objawem schorzenia. W przypadku zapalenia cewki moczowej zalecana jest antybiotykoterapia, z użyciem takich leków, jak doksycyklina oraz azytromycyna, ewentualnie cyprofloksacyna i ofloksacyna.

Zapalenie pęcherza wymusza podanie amoksycyliny, fosfomycyny (w Polsce dostępne są leki zawierające fosfomycynę takie jak Symural 3g lub Monural 3g) lub cefaleksyny. Zastosowanie znajdują też takie leki, jak cyprofloksacyna i nitroksolina oraz kotrimoksazol. Lekiem dostępnym bez recepty jest natomiast chemioterapeutyk o nazwie furagina.

Pieczenie przy oddawaniu moczu - domowe sposoby

Pieczenie przy oddawaniu moczu i stojące za nim schorzenia można też próbować wspomagająco eliminować domowymi sposobami. Gdy dopadnie nas pieczenie przy oddawaniu moczu, korzystne może okazać się picie soku z żurawiny oraz przyjmowanie preparatów z witaminą C, które zakwaszają mocz i działają moczopędnie. Generalnie wskazane jest pobudzanie działania pęcherza, tak by w sposób samoistny dochodziło do możliwie sprawnego oczyszczania układu moczowego. Z tego powodu sugeruje się picie przynajmniej 1,5 litra wody dziennie.

Dodatkowo w przypadku stanów zapalnych wywołujących pieczenie przy oddawaniu moczu, można przez kilka dni wygrzewać się w łóżku. Nie należy jednak w tym czasie zapominać o higienie osobistej.

Zobacz artykuł:

Zapalenie cewki moczowej - u mężczyzn, leki, objawy



Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Zostań w domu i skontaktuj się z lekarzem online Zapalenie pęcherza?
Rozpocznij konsultację