Infekcje intymne (infekcje penisa) u mężczyzn

Dodano: 21-03-2019 | Aktualizacja: 21-02-2022
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Infekcje intymne u mężczyzn – przykra konsekwencja radosnych uniesień bez zabezpieczenia. Do często spotykanych chorób należy między innymi zapalenie cewki moczowej u mężczyzn. Przypadłością, którą można nabyć drogą płciową jest też grzybica miejsc intymnych u mężczyzn. Do tego wymienić można choćby świerzb, opryszczkę, czy chlamydię.

Objawy u mężczyzn? Choroby penisa często manifestują się poprzez ból przy oddawaniu moczu. U mężczyzn dotkniętych jedną z chorób wenerycznych zaobserwować też można czerwone plamki i krosty, białe pęcherzyki, nalot, nieprzyjemny zapach. Również swędzenie okolic intymnych u mężczyzn może świadczyć o infekcji intymnej.

Choroby weneryczne

Choroby weneryczne to grupa chorób przenoszonych drogą płciową, w czasie stosunku seksualnego i innych zbliżeń. Choroby weneryczne wywoływane są przez bakterie, wirusy i grzyby. Tego rodzaju choroby penisa obejmują takie schorzenia jak:

Nieleczone choroby weneryczne mogą prowadzić do przykrych, a nawet tragicznych konsekwencji, takich jak bezpłodność, choroby jąder i prostaty, w tym nowotwory. Jednym ze specyficznych „powikłań” chorób wenerycznych choroby peyroniego, czyli skrzywienie penisa ograniczające, a nawet uniemożliwiające wzwód.

Zobacz: Testy na chorowy weneryczne

Choroby weneryczne - zapalenie cewki moczowej u mężczyzn

Zapalenie cewki moczowej jest stanem zapalnym dolnego odcinka dróg moczowych, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Wyróżniamy dwie odmiany zapalenia cewki moczowej – rzeżączkową i nierzeżączkową.

Rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej przenoszone jest najczęściej drogą płciową, w czasie stosunku seksualnego. Wywoływane jest przez bakterie Neisseria gonorrhoeae, czyli dwoinkę rzeżączki, której mogą towarzyszyć również inne szczepy bakterii. Rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej jest bolesne i niesie ze sobą szereg nieprzyjemnych objawów, do których zaliczyć można między innymi pieczenie, a następnie ból przy oddawaniu moczu, wyciek ropny z cewki moczowej, obrzęk penisa.

Nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej wywoływane jest z kolei  najczęściej przez bakterie Chlamydia trachomatis, rzadziej - również przez Ureaplasma urealyticum i Mycoplasma genitalium. Bakterie te także przenoszone są drogą płciową. Nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej może się rozwinąć także za sprawą zawężenia cewki, czy wskutek wprowadzenia do niej cewnika.

Leczenie zapalenie cewki moczowej polega na przyjmowaniu antybiotyków. Jak wszystkie choroby weneryczne, bezwzględnie zapalenie cewki moczowej powinno być diagnozowane i monitorowane przez lekarza specjalistę.

Czytaj także: Zapalenie układu moczowego - u dziecka, objawy, leki

Chlamydia – objawy u mężczyzn

Chlamydia jest chorobą weneryczną wywoływaną przez bakterie Chlamydia trachomatis, przenoszoną w czasie zbliżeń seksualnych – zarówno stosunków dopochwowych, jak i analnych, a także pieszczot oralnych. Występuje u mężczyzn i u kobiet. Chlamydia objawy u mężczyzn daje podobne, jak zapalenie cewki moczowej. Wymienić wśród nich można pieczenie cewki w czasie oddawania moczu, a także wyciek śluzu z cewki. Chlamydia może też powodować zapalenie jąder. Pamiętajmy jednak, że chlamydia bardzo często przebiega również bezobjawowo i jako taka jest niezauważalna i nieleczona, co z kolei stanowi zagrożenie dla potencjalnych partnerów seksualnych.

Chlamydię diagnozuje się pobierając wymaz z cewki moczowej. Leczenie polega na zastosowaniu antybiotykoterapii (na przykład azytromycyną). Jeżeli osoba chora utrzymuje stosunki seksualne, terapii powinien zostać poddany również partner.

Zobacz również: Leczenie chlamydiozy, konsultacja online

Grzybica miejsc intymnych u mężczyzn

Grzybica miejsc intymnych u mężczyzn to najczęściej drożdżyca, zwana też kandydozą. Powodowana jest przez grzyby z rodziny drożdżaków - Candida albicans. Drożdże te powodują infekcję skóry i błon śluzowych. Grzybica miejsc intymnych u mężczyzn najczęściej rozwija się w okolicach żołędzi i napletka. Choroba ta najczęściej przenoszona jest drogą płciową – zazwyczaj z kobiet na mężczyzn. Podłapać ją można także na basenie, czy w publicznej toalecie. Rozwojowi grzybicy miejsc intymnych u mężczyzn sprzyjają: osłabienie organizmu, antybiotykoterapia i leczenie sterydami.

Do objawów grzybicy miejsc intymnych u mężczyzn zaliczyć można między innymi:

  • pieczenie i swędzenie penisa,
  • czerwone plamki i biały nalot na penisie,
  • ból cewki moczowej w czasie oddawania moczu i ejakulacji,
  • wysuszenie żołędzi,
  • bolesne pęcherzyki wypełnione krwią lub ropą.

Należy pamiętać, że w wielu przypadkach grzybica miejsc intymnych u mężczyzn przebiega bezobjawowo.

Sprawdź: Zakażenie układu moczowego - u dzieci, objawy, w ciąży

Choroby skóry penisa - świerzb

Oprócz grzybicy miejsc intymnych, u mężczyzn mogą wystąpić też inne choroby skóry penisa. Zaliczyć do nich można między innymi świerzb czy opryszczkę narządów płciowych. 

Świerzb wywoływany jest przez świerzbowca ludzkiego, nieprzyjemnego pasożyta, który lokując się na skórze żywiciela, zaczyna w niej drążyć korytarze. Wokół nich zaczynają się pojawiać zaczerwienienia, obrzęk i owrzodzenia. Uszkodzenia skóry otwierają drogę dla dalszych zakażeń – tym razem bakteryjnych. Świerzbem można się zarazić między innymi poprzez kontakt z osobą chorą.

Swędzenie okolic intymnych u mężczyzn

Swędzenie okolic intymnych u mężczyzn – to może być opryszczka narządów płciowych. Jest to jedna z częstszych chorób skóry penisa. Objawia się właśnie świądem i pieczeniem, ale przede wszystkim – pojawieniem się na skórze członka, jąder czy wokół odbytu, niewielkich czerwonych krostek oraz małych, białych pęcherzyków. Opryszczkę narządów płciowych powoduje wirus HSV 2.

Zazwyczaj przenoszona jest w czasie stosunku seksualnego, zwykłego lub analnego, a także pieszczot oralnych, można ją również przenieść na rękach. W większości przypadków skutecznym zabezpieczeniem przed opryszczką jest prezerwatywa. Opryszczka jest oporna na terapię, jej leczenie polega głównie na tłumieniu objawów. Stosuje się do tego celu głównie leki bazujące na substancji o nazwie acyklowir, podawane w formie maści, lub dożylnie.

Zobacz artykuł:

Ostre zapalenie pęcherza - objawy, leczenie, leki



Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Zostań w domu i skontaktuj się z lekarzem online Zapalenie pęcherza?
Rozpocznij konsultację