Domowe sposoby na migrenę - w ciąży, leczenie, bóle głowy

Dodano: 21-03-2019 | Aktualizacja: 13-11-2020
Autor: Piotr Brzózka
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Domowe sposoby na migrenę to lecznicze zioła, leki dostępne bez recepty, techniki relaksacyjne, okłady, kąpiele, zmiana diety i sposobu życia i wiele innych. Szczególnie przydatne są domowe sposoby na migrenę w ciąży, gdy istotnie ograniczone są metody leczenia farmakologicznego.

Domowe sposoby na migrenę

Domowe sposoby na migrenę to szeroka paleta środków:

  • leczniczych ziół,
  • kąpieli,
  • okładów,
  • masaży,
  • zabiegów akupunktury,
  • uprawiania jogi,
  • stosowania technik relaksacyjnych,
  • czy zmiana nawyków życiowych, w tym zawodowych, emocjonalnych i żywieniowych.

Domowe sposoby na migrenę stosujemy zarówno doraźnie, aby złagodzić objawy migrenowego napadu, jak też profilaktycznie w celu zmniejszenia częstotliwości nawracających ataków bólu głowy, nudności i innych uciążliwych objawów migreny, takich jak aura (neurologiczne zaburzenia widzenia i czucia). Zobaczmy zatem jak leczyć migrenę domowymi sposobami.

Pamiętajmy o jednym: coś takiego jak uniwersalne, najlepsze domowe sposoby na migrenę po prostu nie istnieje. W przypadku migreny leczenie domowe należy dobierać bazując na własnych doświadczeniach, niekiedy długo eksperymentując w poszukiwaniu najskuteczniejszej metody eliminacji bólu. Dobrze jest w tym celu prowadzić tzw. dzienniczek migrenowy, który w dłuższym okresie pomoże nam skorelować obserwacje dotyczące leczenia migreny ze skutecznością stosowanych środków.

Sprawdź: Migrena - rodzaje: oczna, z aurą, szyjna, objawy, leki

Co na migrenę - domowe spospoby

Domowe sposoby na migrenę to między innymi zioła. W większości przypadków stosowane są wyciągi z leczniczych roślin o działaniu uspokajającym, przeciwzapalnym, rozkurczowym, obniżającym ciśnienie. Warto eksperymentować, tym bardziej, że patogeneza migreny nie jest do końca poznana i w wielu przypadkach skuteczne w łagodzeniu jej objawów okazują się środki używane w leczeniu zupełnie innych schorzeń.

Zobacz artykuł:

Konsultacja online w kierunku uzyskania leków na migrenę z e-receptą

Migrena – domowe sposoby: zioła

Najpopularniejszy klasyczny domowy sposób na migrenę to napar z melisy. Jest to zioło o działaniu uspokajającym, a pamiętać należy, że stres jest jednym z domniemanych „wywoływaczy” reakcji neurobiologicznych odpowiedzialnych za napady migrenowego bólu.

Inne domowe sposoby na migrenę to picie naparu z rumianku albo krwawnika, które działają rozkurczowo. Waleriana, dziurawiec, złocień maruny, imbir czy szyszki chmielu to kolejne środki z bogatego arsenału środków, którymi możemy redukować objawy migreny. Co istotne, tego typu domowe sposoby na migrenę stosować można zarówno objawowo, w czasie napadów bólu, jak też profilaktycznie, w okresach pomiędzy kolejnymi atakami.

Czytaj także: Ile trwa migrena - jak długo, ile dni trwa migrena

Migrena – leczenie domowe (leki bez recepty)

Większość osób stosuje w przypadku migreny leczenie domowe farmaceutykami dostępnymi bez recepty. Zazwyczaj są one skuteczniejsze niż zioła, aczkolwiek należy pamiętać, że ich nadużywanie może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych, takich jak krwawienia z żołądka i wiele innych. Istnieją dwie grupy środków farmakologicznych, które stosuje się w walce z migreną i które możemy stosować bez recepty w ramach leczenia domowego, bez każdorazowej konsultacji z lekarzem.

Pierwsza to tak zwane niesteroidowe leki przeciwzapalne, z których najskuteczniejszy jest kwas acetylosalicylowy, czyli popularna aspiryna, najlepiej w dawce 1000 mg i w postaci musujących roztworów. Inne „domowe” leki z tej grupy to ibuprofen, ketoprofen, naproksen czy diklofenak. Druga grupa leków bez recepty, które można użyć do walki z migreną, to tzw. nieopiodowe leki przeciwbólowe, z których najbardziej polecany jest paracetamol – nie tylko ze względu na skuteczność, ale też możliwość zażywania w ciąży. Domowe sposoby na migrenę w ciąży

Domowe sposoby na migrenę w ciąży ograniczają się do tych, które są neutralne i bezpieczne dla matki i płodu. W praktyce nie oznacza to szczególnych restrykcji, jeśli chodzi o ziołowe herbatki i inne tego typu kuracje, ostre obostrzenia obowiązują natomiast w przypadku środków farmakologicznych.

Ze wszystkich leków dostępnych bez recepty, dozwolone jest stosowanie jedynie paracetamolu, który nie posiada w swoim działaniu komponentu przeciwzapalnego i jest najbezpieczniejszy dla przebiegu ciąży. Także i w tym przypadku należy jednak przestrzegać dawkowania – nie więcej, niż 300-500 mg i nie częściej, niż raz na 6 godzin.

Jeśli chodzi o domowe sposoby na migrenowe bóle głowy w ciąży, praktyczna okazuje się zasada: lepiej zapobiegać, niż leczyć. A należy wiedzieć, stosując się do odpowiednich zaleceń jesteśmy w stanie istotnie zredukować liczbę ataków migreny z kilku w czasie miesiąca do jednego na kilka tygodni a nawet miesięcy.

Ból migrenowy - domowe sposoby

Najlepszy domowy sposób na migrenę, który pomoże zmniejszyć częstotliwość migrenowych napadów?

  • Zmiana diety: rezygnacja z kawy, herbaty, piwa, wina, czekolady, serów pleśniowych, przetworzonego mięsa, niektórych cytrusów. Bezwzględne rzucenie palenia, jeśli tkwimy w szponach nałogu.
  • Joga, medytacja, stosowanie technik relaksacyjnych, masaży rozluźniających mięśnie szyi i głowy, subtelne masaże skroni, „gimnastyka twarzy” – delikatne ruchy brwi, nosa, oczu.
  • Dbałość o dobry sen. Pamiętajmy, że osoba dorosła potrzebuje 7-8 godzin nieprzerwanego snu na dobę. Sprzyjać mu będzie spokój, wyciszenie i świeże powietrze – przed snem warto gruntownie wietrzyć sypialnię.
  • Porzucenie nawyków nadwyrężających organizm fizycznie i psychicznie. W skrajnych przypadkach zdarzało się, że pacjenci cierpiący na migrenę w istotny sposób redukowali ilość napadów całkowicie zmieniając życie, w tym decydując się na takie kroki, jak zmiana pracy, czy rozwód.
  • Znalezienie sprzymierzeńców w chorobie. Migrena wciąż traktowana jest z lekceważeniem, choć WHO traktuje ją jako jedno z najbardziej uciążliwych schorzeń dotykających ludzkość. Zrozumienie bliskich pozwoli znaleźć wyciszenie w chwilach przerwy i pomoc w codziennych czynnościach, gdy nadejdzie atak.

Zobacz artykuł:

Co na ból głowy - w ciąży, domowe sposoby, u dziecka, leki



Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Skontaktuj się z lekarzem online i uzyskaj pomoc! Zmagasz się z migreną?
Rozpocznij konsultację