Blue tear Purple tear Blue tear

Artykuły o zdrowiu: Migrena

Migrena a tabletki antykoncepcyjne - hormony a ból głowy Czy kobiety cierpiące na migrenę hormonalną mogą przyjmować tabletki antykoncepcyjne? Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Wszystko zależy od rodzaju migreny (bez aury czy z aurą), a także rodzaju antykoncepcji hormonalnej (dwuskładnikowa czy jednoskładnikowa). Dodano: 08/05/2019 Aktualizacja: 27/06/2019 Jakie leki na receptę uśmierzą ból związany z migreną? Leki na migrenę na receptę można podzielić na te przyjmowanie doraźnie w czasie napadów migrenowych oraz na leki przyjmowane profilaktycznie w celu zmniejszenia częstotliwości napadów. Dodano: 21/03/2019 Aktualizacja: 10/10/2023 Czym jest migrena i co musisz o niej wiedzieć? Migrena objawy ma symptomatyczne i w większości przypadków niezwykle dotkliwe. Najbardziej uciążliwe są oczywiście bóle migrenowe. Objawy migreny nie ograniczają się jednak wyłącznie do nich. Dodano: 21/03/2019 Aktualizacja: 12/04/2022 Migrena w ciąży - jak sobie radzić, co na migrenę, z aurą Migrena w ciąży dotyka około 15 proc. kobiet. Migreny w ciąży najprawdopodobniej powodowane są zaburzeniami hormonalnymi występującymi w szczególności w I trymestrze. Dodano: 21/03/2019 Aktualizacja: 22/02/2022 Co na ból głowy - w ciąży, domowe sposoby, u dziecka, leki Co na ból głowy jest skuteczne? Według statystyk aż 90 procent dorosłych osób narzeka na bóle głowy, z czego nawet 20 procent odczuwa bóle głowy niemal każdego dnia. Dodano: 21/03/2019 Aktualizacja: 22/02/2022 Migrena z aurą - objawy, leczenie, jak zapobiegać, w ciąży Migrena z aurą nazywana jest klasyczną. Zobaczmy, jakie ma migrena z aurą objawy i jak wygląda w przypadku migreny z aurą leczenie, a także czy możliwa jest aura migrenowa bez bólu głowy. Dodano: 21/03/2019 Aktualizacja: 22/02/2022 Migrena u dzieci - objawy, bóle migrenowe, przyczyny Migrena u dzieci rzadziej wiąże się z bólem głowy. Bóle migrenowe u dzieci częściej lokują się w brzuchu. Inne typowe dla migreny u dzieci objawy to nudności i wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięk a nawet niedowłady. Dodano: 21/03/2019 Aktualizacja: 19/01/2022 Migrena - leki na receptę, bez recepty, przeciwbólowe Dokucza ci silny, pulsujący i jednostronny ból głowy, któremu towarzyszą nudności lub wymioty? Diagnoza może być tylko jedna - migrena. Leki przeciwmigrenowe są jedynym ratunkiem na tę bolesną i uniemożliwiającą codzienne funkcjonowanie chorobę. Dodano: 21/03/2019 Aktualizacja: 19/01/2022

Migrena – bóle migrenowe: rodzaje, przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Migrena odbiera radość życia i chęć do działania. Niekiedy, w skrajnych przypadkach, bóle migrenowe przybierają natężenie trudne do wytrzymania.

Jakie są przyczyny migreny i typowe oraz nietypowe jej objawy?

Czym jest migrena z aurą i bez aury – jak się od siebie różnią nie tylko w objawach, ale też w przebiegu?

I – co najważniejsze – jaki sposób leczy się migrenę?

 

Czym jest migrena? Jak wyglądają ataki migreny i jakie rodzaje tej choroby wyróżniamy?

Migrena definiowana jest jako samoistny, pulsujący ból głowy, zazwyczaj o bardzo dużym natężeniu. Dotknięci atakami migreny lokalizują centrum bólu w okolicach oczodołu, skąd promieniuje na inne obszary czaszki.

Klasyczny atak migrenowy trwa od 4 do 72 godzin, często uniemożliwiając w tym czasie pacjentowi normalne funkcjonowanie. Szacuje się, że na migrenę cierpi nawet do 20 procent mieszkańców naszego globu, a więc ponad miliard osób.

Ze względu na skalę występowania oraz obezwładniającą moc objawów, WHO uznaje migrenę na jeden z tych problemów zdrowotnych, które w największym stopniu obniżają komfort życia.

Nie zmienia to faktu, że sama migrena jest schorzeniem niejednorodnym i przyjmuje wiele postaci. W świetle Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10, wyróżnić można takie jej rodzaje, jak:

  • migrena bez aury (prosta), ograniczająca się głównie do dolegliwości bólowych;
  • migrena z aurą (klasyczna), w przebiegu której występują także zaburzenia widzenia i czucia o podłożu neurologicznym, w tym: aura z bólem głowy, migrena podstawna, migrena równoważna, migrena rodzinna, z porażeniem połowiczym;
  • stany migrenowe;
  • migrena powikłana;
  • inne migreny, w tym: migrena okoporaźna, migrena siatkówkowa;
  • migrena nieokreślona.

 

Bóle migrenowe

Bóle migrenowe, będące najbardziej charakterystycznym objawem choroby, określane są jako tętniące, pulsujące i napadowe.

Nasilają się zazwyczaj po wysiłku fizyczny lub nagłej zmianie pozycji. Między innymi z tych powodów znacznie obniżają sprawność psychiczną pacjenta, ale też ruchową.

Same ataki migreny trwają do 72 godzin, z natężeniem równym, bądź zmiennym (z okresami nasilenia co kilka godzin). U większości osób po raz pierwszy występują w trzeciej lub czwartej dekadzie życia. Po czterdziestce – jeśli są nieleczone - nawracają z coraz większą mocą i częstotliwością do końca życia.

Przeciętna liczba ataków migreny w miesiącu to 3-4. Możliwe jest też, że bóle migrenowe utrzymują się w sposób ciągły, znacznie powyżej 72 godzin. Jest to podstawą do rozpoznania specyficznej, przewlekłej jednostki chorobowej, jaką są stany migrenowe.

 

Aura migrenowa: jakie są jej objawy, do czego prowadzi i kiedy się pojawia

Szczególnym objawem występującym w klasycznej postaci choroby, jest tak zwana aura migrenowa. Pod pojęciem tym kryje się zespół charakterystycznych zaburzeń neurologicznych, dotykających przede wszystkim zmysły widzenia oraz czucia.

Aura trwa około 60 minut i w większości przypadków bezpośrednio poprzedza nadejście migrenowego bólu (rzadsze są przypadki współwystępowania obydwu objawów w jednym czasie lub aura bez bólu głowy).

W czasie ataku aury migrenowej pacjent doświadcza takich doznań, jak mroczki, błyski i refleksy, które jednakże nie mają natury optycznej, a czysto neurologiczną – nie wytwarza ich narząd wzroku, lecz mózg.

Szczególnie charakterystycznym przewidzeniem są tzw. widma fortyfikacji, czyli iluzje o geometrycznych, zygzakowatych kształtach, ciemnym środku i jasnych brzegach. Widma te z upływem minut wypełniają pole widzenia w coraz większym stopniu.

Chory może też uskarżać się na zaburzenia ostrości oraz perspektywy – pojawia się trudność z oceną wielkości i odległości. Jeśli natomiast chodzi o zaburzenia czucia, wymienić wśród nich można:

  • nadwrażliwość lub niewrażliwość na dotyk,
  • mrowienie w kończynach oraz kącikach ust,
  • częściowy niedowład,
  • wyostrzenie lub stępienie słuchu i węchu.

 

Inne objawy migreny (mniej typowe)

Oprócz klasycznych symptomów, wymienić można też inne, mniej typowe objawy migreny. Należą do nich:

  • nudności i wymioty,
  • zawroty głowy,
  • senność, apatia,
  • uczucie wyczerpania,
  • spowolnienie psychoruchowe,
  • światłowstręt,
  • nadwrażliwość na dźwięki,
  • zaburzenia mowy,
  • omdlenia.

Jeśli którykolwiek z powyższych objawów współwystępuje z bólem głowy, należy o tym powiedzieć lekarzowi. Może to być informacja przydatna pod kątem diagnostycznym, zwłaszcza w przypadku pierwszego ataku migreny.

Jest to szczególnie ważne, ponieważ pierwsze ataki migreny mogą być pomylone z innymi problemami zdrowotnymi: krwotokiem podpajęczynówki lub śródmózgowym a także zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu.

 

Skąd bierze się ten ból głowy: przyczyny migreny

Przyczyny migreny nie zostały jak dotąd ostatecznie poznane. Bez wątpienia jest to choroba neurologiczna, której występowanie najprawdopodobniej jest związane z genetyczną skłonnością do nadpobudliwych reakcji neuronaczyniowych.

Zauważono, że ryzyko zachorowania wśród krewnych pierwszego stopnia osób cierpiących na migrenę jest trzykrotnie wyższe, niż dla reszty populacji, co potwierdza hipotezę o dziedziczeniu skłonności do wystąpienia choroby.

Podejrzewa się, że mechanizm występowania (patomechanizm) choroby związany jest z nadreaktywnością neuronów, na co mają wpływ takie czynniki, jak:

  • odmienny metabolizm energetyczny mitochondrium,
  • zaburzenie transportu jonów przez błony komórek ośrodkowego układu nerwowego,
  • niskie stężeniem magnezu w mózgu,
  • nieprawidłowe stężenie określonych neuroprzekaźników, w tym przede wszystkim serotoniny.

Dodatkowo wyróżnia się tzw. czynniki prowokujące, bezpośrednio wyzwalające atak migreny. Należą do nich:

  • wysiłek fizyczny,
  • stres, ale także stan odprężenia po stresie,
  • nagłe zmiany pogody, w tym zwłaszcza ciśnienia atmosferycznego,
  • jasne światło,
  • określone produkty spożywcze, w tym czekolada, kakao, nabiał, owoce, niektóre ryby, tłuste potrawy, alkohol),
  • wahania stężenia hormonów,
  • zbyt krótki, ale też zbyt długi sen,
  • przyjmowanie leków, zwłaszcza hormonalnych (estrogenów),
  • wysokość (w czasie pobytu w górach).

 

Jaki przebieg ma leczenie migreny

Leczenie migreny ma na celu złagodzenie bólu oraz zapobieganie kolejnym nawrotom choroby. Terapia opiera się na dwóch filarach – zastosowaniu środków farmakologicznych oraz szeroko zakrojonej profilaktyce, której istotą jest unikanie sytuacji zwiększających ryzyko wystąpienia ataku. Jeśli chodzi o leki na migrenę, stosuje się:

  • niesteroidowe leki przeciwzapalne – diklofenak, naproksen, ketoprofen, indometacyna, kwas acetylosalicylowy (aspiryna),
  • leki przeciwbólowe – paracetamol,
  • tryptany (selektywni agoniści receptora 5-HT1B/D) - sumatryptan, a także almotryptan, eletryptan, naratryptan oraz frowatryptan,
  • pochodne alkaloidów sporyszu (blokery receptorów α-andregenicznych) - ergotamina i dihydroergotamina.

Z wyżej wymienionych szczególnie wysoką skutecznością w leczeniu migreny wykazują się dostępne na receptę tryptany, które pobudzają receptory serotoninowe oraz hamują procesy zapalenia okołonaczyniowego. Są to leki nowej generacji, które przyniosły znaczny postęp w walce z chorobą, jaką jest migrena.

Nie zmienia to faktu, że w przypadku pojawienia się objawów migreny czy nawracających bólów głowy należy skontaktować się z lekarzem. W Dimedic, przychodni online, możesz skorzystać z jednej z wielu konsultacji lekarskich przez internet – między innymi tej skupionej na migrenie.