Ile trwa migrena - jak długo, ile dni trwa migrena

Dodano: 21-03-2019 | Aktualizacja: 19-01-2022
Autor: Piotr Brzózka
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Ile trwa migrena - to pytanie zadaje sobie wiele osób, które doświadczyły migrenowego bólu głowy. Ból bywa bowiem tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie, a w czasie napadu myśli się tylko o jednym - by ból jak najszybciej ustąpił. Ile może trwać migrena? Czym charakteryzuje się przewlekła migrena? Ile trwa leczenie tej choroby?

Ile trwa migrena?

Migrena to choroba objawiająca się silnym, uporczywym, pulsującym bólem głowy, któremu towarzyszą nudności, wymioty, światłowstręt. Migrena należy do chorób neurologicznych o nieznanej etiologii. Według jednych teorii jest ona spowodowana zaburzeniem w wydzielaniu neuroprzekaźników przez mózg.

Inne teorie zakładają, że napady migrenowe są powiązane z zapaleniem naczyń mózgowych. To wszystko sprawia, że migreny nie leczy się przyczynowo, lecz objawowo.

Ponadto migrena jest chorobą, która występuje okresowo przez większość życia. Napady migrenowe mają różne stopnie nasilenia i pojawiają się ze zmienną częstotliwością, najczęściej stwierdza się od 1 do 3 ataków choroby w miesiącu. Napad migreny trwa od 4 do 72 godzin. Szacuje się, że średni czas trwania takiego napadu wynosi 18 godzin. Kiedy wystąpią pierwsze objawy migreny należy rozpocząć leczenie objawowe. Pacjenci przyjmują wtedy leki przeciwmigrenowe, które łagodzą dolegliwości bólowe oraz redukują inne symptomy, takie jak wymioty czy światłowstręt. Warto podkreślić, że na migrenę częściej chorują kobiety. Szacuje się, że na chorobę cierpi 15 procent populacji.

Zobacz artykuł:

Konsultacja online w kierunku uzyskania leków na migrenę z e-receptą

Ile może trwać migrena przewlekła?

Migrena jest chorobą nieuleczalną. Napady występują okresowo i mogą utrzymywać się przez całe życie. Jeśli ataki choroby są bardzo silne, występują coraz częściej, a leczenie doraźne nie przynosi oczekiwanego rezultatu, to może to oznaczać, że migrena przekształciła się z epizodycznej w przewlekłą. Lekarze diagnozują migrenę przewlekłą u osób, które odczuwają migrenowe bóle głowy przez co najmniej 15 dni w miesiącu przez trzy kolejne miesiące.

Pacjenci cierpiący na migrenę przewlekłą przyjmują profilaktycznie leki pomiędzy napadami. Skuteczne w leczeniu migreny przewlekłej są leki stosowane w leczeniu innych chorób, szczególnie nadciśnienia tętniczego, padaczki i depresji. Pozwalają one zmniejszyć częstotliwość występowania ataków choroby. Lekarze przepisują pacjentom m.in. beta-adrenolityki, stosowane w leczeniu nadciśnienia, które działają antagonistycznie na receptory beta-adrenergiczne. Inny lek stosowany często w leczeniu przewlekłej migreny to kwas walproinowy należący do leków przeciwpadaczkowych. Warto podkreślić, że oprócz migreny przewlekłej wyróżnia się także polekowy ból głowy, który ma charakter przewlekły i występuje na skutek długotrwałego zażywania leków przeciwbólowych.

Czytaj także: Migrena - leczenie, botoksem, niekonwencjonalne, zioła

Migrena - jak długo trwa po zażyciu leku?

W czasie napadu migreny pacjenci przyjmują doraźnie leki przeciwbólowe. W przypadku dolegliwości bólowych o umiarkowanym natężeniu stosuje się leki nieopioidowe - paracetamol, ibuprofen, kwas acetylosalicylowy (aspiryna) oraz kwas tolfenamowy. Kwas acetylosalicylowy oraz ibuprofen należą do niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Wykazują nie tylko działanie przeciwbólowe, ale także przeciwzapalne. Charakteryzują się szybkim efektem przeciwbólowym, który występuje około 30 minut po zażyciu leku i utrzymuje się do 6 godzin. Następnie należy zażyć kolejną dawkę. Natomiast kwas tolfenamowy przynosi ulgę około pół godziny po zażyciu leku, ale zwykle wystarczy jedna dawka leku w ciągu dnia.

Paracetamol należący do nieopioidowych leków przeciwbólowym, przynosi ulgę nieco póżniej. Efekt przeciwbólowy jest zauważalny po około godzinie od zażycia paracetamolu i trwa przez 5-6 godzin.

Jeśli ból migrenowy jest silny, pacjenci przyjmują tryptany lub pochodne alkaloidów sporyszu, które są dostępne tylko na receptę. Przykładowo, sumatryptan należący do grupy tryptanów przynosi ulgę około 30 minut po zażyciu i z reguły wystarczy jedna dawka leku. W przypadku bardzo silnego bólu, dawkę można powtórzyć po upływie dwóch godzin od przyjęcia pierwszej.

Zobacz również: Aura migrenowa - bez bólu głowy, objawy, przewlekła

Migrena - ile trwa ustalenie odpowiedniego leczenia?

Ustalanie skutecznego leczenia może trwać miesiącami. Wszystko zależy od natężenia bólu głowy, częstotliwości występowania napadów, długości trwania poszczególnego napadu oraz innych indywidualnych czynników. Nawet jeśli dwie osoby odczuwają ten sam rodzaj bólu, o tym samym natężeniu, to ich organizm może zupełnie inaczej zareagować na ten sam lek. Warto także pamiętać, że niektóre rodzaje migreny mogą być oporne na działanie leków przeciwbólowych, co utrudnia lekarzowi dobranie skutecznego lekarstwa.

Zobacz artykuł:

Migrenowe bóle głowy - objawy, przyczyny, leki, w ciąży



Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Skontaktuj się z lekarzem online i uzyskaj pomoc! Zmagasz się z migreną?
Rozpocznij konsultację