Sinuses
teleconsultation / consultation online

How does the teleconsultation work?

Step one You will have to fill the short medical form and pay for your consultation service.
Step one Our doctor will call you within 1 hour (doctors are available from 8 am to 8 pm*).
Step one You'll receive medical recommendations and/or prescription via e-mail and SMS.
Consultations paid after the working hours (8 am - 11 pm) will be handled the next business day.
Consultation with a doctor - everything you need to know

Teleporada z lekarzem: zatoki

Męczy Cię zapalenie zatok? Skonsultuj się z lekarzem, nawet w weekend

Masz zatkany nos i nie możesz swobodnie oddychać, zwłaszcza w nocy? Boli Cię głowa i zauważyłeś mniejszą wrażliwość na zapachy? Może okazać się, że... cierpisz z powodu zapalenia zatok. To dosyć częste schorzenie, jednak nieleczone może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym przewlekłej i nawracającej postaci infekcji.

Co musisz zrobić, żeby skonsultować zapalenie zatok telefonicznie z lekarzem?

Przede wszystkim w pierwszej kolejności musisz:

  • zarejestrować się w przychodni online Dimedic i wypełnić formularz wstępny, w którym możesz opisać objawy, które mogą ułatwić lekarzowi postawienie trafnej diagnozy;
  • pamiętaj, że im więcej szczegółów podasz, tym lekarz będzie mógł dokładniej zapoznać się z Twoim problemem. Możesz załączyć, np. zdjęcie gardła czy wydzieliny z nosa (jeśli występuje);
  • jeśli cierpisz z powodu nawracającego zapalenia zatok i masz dokumentację medyczną odnośnie tego schorzenia, warto dołączyć ją do formularza;
  • po opłaceniu konsultacji lekarz skontaktuje się z Tobą w wybranym przez Ciebie przedziale czasowym (przychodnia Dimedic działa 7 dni w tygodniu, również w święta, a lekarze realizują konsultacje od 7 do 22). Lekarze dzwonią do Pacjentów z numeru + 48 426 412 041 (zapisz go sobie w telefonie – będziesz wiedzieć kto dzwoni),
  • po konsultacji otrzymasz zalecenia lekarskie oraz – jeśli lekarz uzna to za konieczne – e-receptę na leki stosowane w leczeniu zapalenia zatok oraz elektroniczne zwolnienie lekarskie na czas powrotu do zdrowia.

Zapalenie zatok - dlaczego należy skonsultować je z lekarzem

Lepiej skontaktuj się z lekarzem, jeśli podejrzewasz (lub też często chorujesz) na zapalenie zatok (ICD-10:J01), ponieważ problemy z zatokami lubią powracać... jak bumerang. Zwłaszcza wtedy, kiedy są nieleczone, lub są leczone w nieodpowiedni sposób. Zlekceważone zapalenie zatok może rozprzestrzeniać się poprzez naczynia chłonne do innych części organizmu, zwłaszcza sąsiadujących z zatokami oczodołów. A to niestety może w konsekwencji prowadzić do wielu poważnych dla Ciebie powikłań. Jakich?

Między innymi do ropnia oczodołu a dalej... nawet ropnia mózgu czy zapalenia szpiku kości czołowej. Jak widzisz, zdecydowanie nie ma co ryzykować i stawiać swojego zdrowia na szali. A na czym polega w ogóle działanie zatok?

Zatoki przynosowe są uwypukleniami błony śluzowej, zlokalizowanymi wewnątrz czaszki, połączonymi z jamą nosową i tworzącymi wypełnione powietrzem przestrzenie.

Pełnią role, m.in. ochronne (przed urazami mechanicznymi twarzoczaszki) czy oddechowe (nawilżając i ogrzewając wdychane powietrze).

Każdy człowiek posiada 4 pary zatok przynosowych, tj.:

  • zatoki szczękowe – największe ze wszystkich, znajdują się poniżej oczu, po dwóch stronach nosa;
  • zatoki czołowe – zlokalizowane powyżej linii oczu, blisko centralnej osi twarzy;
  • komórki sitowe – znajdują się w obrębie kości sitowej, między oczami i nosem;
  • zatoki klinowe – położone za jamą nosową, w głębi czaszki, w obrębie kości klinowej.

Niestety zapalenie zatok może dotyczyć każdej z wyżej wymienionych rodzajów zatok. Leczenie przepisane przez lekarza może różnić się w zależności od tego, jakie zatoki zostały zaatakowane przez patogeny oraz rodzaju infekcji (wirusowe zapalenie zatok, grzybicze zapalenie zatok, bakteryjne zapalenie zatok).

Dlatego wprowadzanie leczenia na własną rękę może przysporzyć Ci więcej problemów, niż pożytku.

Objawy zapalenia zatok, na które zdecydowanie musisz zwrócić uwagę to:

  • niedrożność nosa;
  • obecność kataru, czyli wydzieliny o przezroczystej lub zielonkawo-żółtej barwie;
  • spływanie wydzieliny po tylniej ścianie gardła, co może prowadzić do kaszlu;
  • zaburzenia węchu;
  • nadwrażliwość twarzy na dotyk;
  • ból twarzoczaszki;
  • uczucie rozpierania twarzy, zwłaszcza w okolicach czoła, policzków, nosa i oczu;
  • gorączka;
  • osłabienie;
  • ból głowy przy pochylaniu ciała.

Dodatkowo musisz wiedzieć, że objawy zapalenia zatok przynosowych mogą mieć charakter ostry (trwający do 12 tygodni) lub przewlekły, który może powracać i być ciężki do wyleczenia nawet przez parę miesięcy. Dlatego... Warto zadbać o swoje zatoki, ponieważ przewlekła postać choroby może nawracać ze zdwojoną siłą i wyraźnymi fazami zaostrzenia.

Leki na zapalenie zatok

W przypadku choroby, jaką jest zapalenie zatok, leki podaje się wedle precyzyjnie ustalonych schematów, w zależności od etiologii schorzenia (wirusowebakteryjnegrzybiczealergiczne i inne), fazy oraz przebiegu infekcji (ostre zapalenie zatok, podostre zapalenie zatok, przewlekłe i  nawracające zapalenie zatok), a także wieku pacjenta.

Leki na zapalenie zatok dostępne są tabletkach, saszetkach do rozpuszczenia, kroplach i spray’ach do nosa. Część z nich kupujemy na receptę (głównie antybiotyki oraz glikokortykosteroidy), większość jednak dostać można w aptekach bez przepisu lekarza. Jakie leki na zapalenie zatok sprawdzają się najlepiej? Kiedy i w jakich sytuacjach należy je podawać? Obowiązujące standardy terapii zakładają następującą procedurę:

  • w leczeniu ostrego wirusowego zapalenia zatok (do 10 dni), stosuje się: leki zmniejszające obrzęk błon śluzowych, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, w tabletkach i kroplach; leki mukolityczne rozrzedzające wydzielinę i zmniejszające lepkość śluzu, w tabletkach i kroplach; środki przeznaczone do irygacji zatok, przepłukujące zalegającą wydzielinę, w spray’u,
  • w leczeniu przeciągającego się wirusowego zapalenia zatok (ponad 10 dni lub z wyraźnym zaostrzeniem objawów po 5 dniach), a także w przypadku stanu zapalnego o podłożu alergicznym, włącza się donosowe glikokortykosteroidy,
  • w przypadku infekcji o podłożu bakteryjnym, leczenie wymaga zastosowania antybiotyków.

Większość stanów zapalnych zatok rozwija się w pierwszych dniach w wyniku zakażenia wirusowego związanego z przeziębieniem lub grypą. Leczenie można wówczas prowadzić na własną rękę, za pomocą środków dostępnych bez recepty, aczkolwiek warto zasięgnąć wcześniej konsultacji lekarskiej (najwygodniej jest zrobić to przez Internet), w celu postawienia właściwej diagnozy.

Leki na zapalenie zatok bez recepty

Dostępne leki na zapalenie zatok bez recepty w tabletkach, to:

  • Ibuprofen + pseudoefedryna: tak skomponowany zestaw substancji czynnych znajduje się w składzie kilku popularnych leków na zatoki. Ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, pochodną kwasu propionowego. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Pseudoefedryna jest natomiast lekiem sympatykomimetycznym, którego działanie polega na aktywacji receptorów adrenergicznych mięśni gładkich ścian naczyń krwionośnych. Efektem tego jest obkurczenie i zmniejszenie przekrwienia błon śluzowych, a w konsekwencji – zwiększenie drożności górnych dróg oddechowych;
  • Paracetamol 500mg + fenylefryna + kofeina. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, łagodząc objawy zapalenia zatok. Fenylefryna, lek o działaniu sympatykomimetycznym, alternatywa dla pseudoefedryny, zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa i zatok, udrażnia nos. Kofeina wspiera powrót do sprawności psycho-fizycznej;
  • Zioła na zatoki, zawierające ekstrakty z takich roślin, jak: korzeń goryczki, kwiat bzu czarnego, ziele werbeny, kwiat dziewanny, lukrecja, liście Andrographis paniculata, mięta pieprzowa. Leki tego typu mają działanie obkurczające naczynia krwionośne i przeciwobrzękowe, rozrzedzające wydzielinę śluzową, udrażniające nos, nawilżające błony śluzowe, a także wspierające odporność.

Krople na zapalenie zatok

Krople na zapalenie zatok najczęściej zawierają substancję czynną o nazwie oksymetazolina lub ksylometazolina. Są to leki należące do grupy symapatykomimetyków, czyli środków pobudzających tzw. układ adrenergiczny. Ich działanie w przypadku zapalenia zatok polega na zwężaniu naczyń krwionośnych i związanej z tym redukcji obrzęku błon śluzowych, co powoduje udrożnienie kompleksu ujściowo-przewodowego.

Doraźnie ułatwia to oddychanie, zmniejsza też ryzyko bakteryjnych nadkażeń zalegającej wydzieliny. Do ksylometazoliny w składzie kropli na zapalenie zatok dodany może być też deksopantenol, będący pochodną kwasu pantotenowego, który dodatkowo działa ochronnie na błonę śluzową zatok i nosa. Na rynku aptecznym dostępne są też krople na zatoki zawierające zestaw mannitol + kwas glicyryzynowy.

Pierwsza z wymienionych substancji jest alkoholem cukrowym o działaniu przeciwobrzękowym, druga natomiast stanowi wyizolowany ekstrakt z korzenia lukrecji o właściwościach przeciwzapalnych.

Spray na zapalenie zatok

W pierwszych dniach terapii ważne jest też płukanie zatok za pomocą specjalnych irygatorów czy aerozoli. Spray na zapalenie zatok zazwyczaj ma bardzo prosty skład, ograniczający się do jednej substancji – hipertonicznej wody morskiej lub wodnego roztworu chlorku sodu, czyli soli fizjologicznej.

Środki te mają na celu nawilżenie przesuszonej śluzówki oraz upłynnienie zalegającej wydzieliny, co ułatwia jej usunięcie. Dzięki temu możliwe jest udrożnienie nosa, a przy okazji wypłukanie bytujących w wydzielinie drobnoustrojów, alergenów, brudu, kurzu etc. W znaczący sposób obniża to dolegliwość objawów i pozwala pacjentowi odczuć natychmiastową i głęboką ulgę.

Leki mukolityczne na zatoki

Osobną grupę stanowią leki mukolityczne na zatoki. Należą do nich między innymi bromoheksyna i ambroksol. Działają one sekretolityczne, a więc rozrzedzają zalegającą wydzielinę, ułatwiając jej spływanie. Jednocześnie substancje te mają też właściwości mukokinetyczne, co oznacza, że stymulują mechanizm rzęskowy błon śluzowych do wytężonej pracy, usprawniając naturalny proces pozbywania się wydzieliny.

Dodatkowo leki mukolityczne działają przeciwzapalnie, redukując wydzielanie histaminy i cytokin prozapalnych. Mają też lekkie działanie bakteriostatyczne – utrudniają w ten sposób ekspansję mikroorganizmów bakteryjnych, a także wspierają działanie antybiotyków.

Krople do nosa na zatoki z antybiotykiem

Pacjenci często na własną rękę szukają kropli do nosa na zatoki z antybiotykiem. W rzeczywistości tego typu leki nie istnieją. Typowe krople do nosa, dostępne bez recepty, antybiotyków nie zawierają.

Natomiast wydawane na receptę środki antybiotyczne (na zapalenie zatok preferowana jest amoksycylina) dostępne są wyłącznie w tabletkach lub zawiesinie ustnej, jako takie, wchłaniają się z układu pokarmowego i mają działanie ogólnoustrojowe. Uważa się, że stosowanie antybiotyków w postaci kropli do nosa jest bezcelowe, ponieważ aplikowane w ten sposób nie docierałyby bezpośrednio do błony śluzowej zatok.

Jak wspierać leczenie zapalenia zatok zalecone podczas teleporady?

Najważniejszym punktem jest stosowanie się do zaleceń lekarskich i regularne przyjmowanie leków. Jeśli lekarz przepisał Ci także irygację (płukanie) nosa dwa razy dziennie, to po prostu to zrób.

Wiadomo, że całkiem szybko można odczuć ulgę poprzez odblokowanie nosa w momencie zażycia leków. Niech Cię to jednak nie zwiedzie, kurację należy wybrać do końca, ponieważ to zmniejsza ryzyko nawrócenia problemów z zatokami.

Ulgę przynieść Ci mogą także domowe inhalacje na zapalenie zatok, które przy wykorzystaniu odpowiednich olejków i naparów złagodzą stan zapalny i nawilżą błony śluzowe nosa.

Poza tym możesz także:

  • starać się odpoczywać i spać mając głowę nieco wyżej niż zazwyczaj, co pozwoli wydzielinie z nosa łatwiej się wydostać;
  • często wietrzyć mieszkanie, tak aby zapewnić cyrkulację powietrza;
  • unikać przebywania w zadymionych pomieszczeniach;
  • unikać palenia w czasie choroby;
  • nawilżać powietrze w pomieszczeniu, w którym śpisz, np. poprzez uruchomienia dyfuzora, rozwieszenie mokrego prania czy mokrego ręcznika;
  • unikaj miejsc klimatyzowanych, a jeśli w takich często przebywasz (np. w swoim samochodzie), to zadbaj o czyszczenie i odgrzybienie klimatyzacji przed sezonem wiosenno-letnim;
  • dbaj o higienę rąk, zwłaszcza przed jedzeniem;
  • staraj się spędzać sporo czasu na świeżym powietrzu i być aktywnym fizycznie.

Ile kosztuje konsultacja telefoniczna z lekarzem w kierunku leczenia zapalenia zatok?

Cena konsultacji telefonicznej z lekarzem rodzinnym online w Dimedic to maksymalnie 99,99 zł. Dimedic.eu jest przychodnią prywatną, dlatego możemy świadczyć usługi medyczne zarówno po godzinach pracy przychodni POZ z kontaktem NFZ, jak i w weekendy i święta. Nasi lekarze pracują codziennie od 7 do 22 i dzwonią do Pacjentów z numeru telefonu 426 412 041. Możesz wybrać przedział czasowy, w którym skontaktuje się z Tobą lekarz. To naprawdę wygodne, zwłaszcza wtedy, kiedy nie za bardzo możesz się ruszać z powodu bólu towarzyszącego zapaleniu zatok.

Czy po konsultacji lekarskiej na zapalenie zatok możesz dostać zwolnienie i receptę?

Oczywiście, że tak, jeśli tylko lekarz uzna, że jest taka konieczność. Zapalenia zatok nie wolno lekceważyć. Choć łatwo pomylić je ze zwykłym przeziębieniem, to zaniedbanie w leczeniu zatok może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji (np. zapalenia opon mózgowych). Jeśli leki, które chce Ci przepisać są na receptę, to nic nie szkodzi.

Wszystkie dokumenty (również zwolnienie lekarskie, czyli elektroniczny druk ZUS-ZLA, jeśli jest ono konieczne) otrzymasz na maila po zakończonej konsultacji telefonicznej. Jeśli masz założone Internetowe Konto Pacjenta, to e-receptę, zalecenia oraz inne dokumenty (np. zwolnienie lekarskie / ZUS-ZLA) znajdziesz właśnie tam, a potwierdzenie – otrzymasz SMS-em. Wszystkie dokumenty, które wystawiają lekarze Dimedic znajdziesz w swoim Panelu Pacjenta w naszej przychodni online. Prawda, że to wygodne? :)

 

Umów się na wizytę:

Lekarz rodzinny

Lekarz internista

Recepta online

 

Poczytaj więcej:

L4 online: wszystko co powinieneś wiedzieć o e-zwolnieniu

Zapalenie zatok: rodzaje, objawy, leczenie

Ostre zapalenie zatok: objawy, leczenie, powikłania

Przewlekłe zapalenie zatok: objawy, leczenie, przyczyny

Bakteryjne zapalenie zatok: objawy, leczenie

Przeziębienie: objawy, leczenie

Grypa: objawy, leczenie

 

Poszerz swoją wiedzę:

Wszystkie artykuły: Zdrowie ogólne

Wszystkie artykuły: Zapalenie zatok