Review of medical results
teleconsultation / consultation online

How does the teleconsultation work?

Step one You will have to fill the short medical form and pay for your consultation service.
Step one Our doctor will call you within 1 hour (doctors are available from 8 am to 8 pm*).
Step one You'll receive medical recommendations and/or prescription via e-mail and SMS.
Consultations paid after the working hours (8 am - 11 pm) will be handled the next business day.
Consultation with a doctor - everything you need to know

Interpretacja wyników badań

Konsultacja lekarska skupiona na interpretacji i analizie wyników badań zapewni Ci wsparcie w sytuacji, w której chcesz zrozumieć co mówią wyniki badań lub otrzymany opis nie jest dla Ciebie jednoznaczny.

Lekarze Dimedic przeanalizują przesłane przez Ciebie wyniki badań i przeprowadzą konsultację telefoniczną.

W razie potrzeby – wypiszą e-receptę na leki, których możesz potrzebować, lub skierują na dalsze badania, których wyniki dadzą szerszy obraz problemu, z którym możesz się zmagać.

Stworzyliśmy tę konsultację w odpowiedzi na wiele pytań naszych Pacjentów, którzy wykonują różnego rodzaju badania diagnostyczne, ale potrzebują interpretacji wyników lub konsultacji z lekarzem po ich otrzymaniu.

Nasza konsultacja pozwala również na uzyskanie drugiej opinii lekarza – świeże spojrzenie specjalisty może pomóc w lepszym zidentyfikowaniu problemów ze zdrowiem oraz szybszym rozpoczęciu leczenia.

Albo potwierdzeniu, że przesłane wyniki badań nie wskazują na to, że dzieje się z Twoim zdrowiem cokolwiek niepokojącego.

 

Na czym polega konsultacja w kierunku interpretacji wyników badań diagnostycznych w Dimedic?

Interpretacja wyników badań może być trudna, nawet w sytuacji, w której na arkuszu z wynikami czy internecie (na forach czy stronach laboratoriów diagnostycznych) znajdziesz normy konkretnych wartości.

Do tego istnieje wiele rodzajów badań diagnostycznych, których wyniki wymagają specjalistycznej analizy czy wiedzy, którą lekarze i technicy nabywają przez lata studiów i pracy z pacjentami.

Tu właśnie zaczyna się obszar interpretacji wyników badań przez lekarza, który widział setki, jeśli nie tysiące, podobnych wyników badań, z opisem i bez, i jest w stanie ocenić, co wynika z konkretnych wyników badań.

Co więcej – na podstawie wywiadu z pacjentem (na przykład jaki był cel przeprowadzenia tych konkretnych badań, czy coś się wydarzyło przed ich wykonaniem, itp.) jest w stanie lepiej zrozumieć to, co mówi konkretny wynik badania.

Bo jeśli na przykład zapomnisz, że przed badaniem lipidogramu należy być na czczo czy nie jeść nic tłustego poprzedniego dnia, to wynik przebije kilka razy normę, co może Cię wystraszyć.

W takiej sytuacji lekarz zwróci na to uwagę i na przykład zada pytanie: a co było poprzedniego dnia na kolację?

Jak wygląda konsultacja wyników badań diagnostycznych z lekarzem w Dimedic?

  1. Wybierasz konsultację (i jeśli trzeba – logujesz się lub rejestrujesz w przychodni online Dimedic) i wypełniasz krótki formularz, w którym opisujesz czego oczekujesz od tej konsultacji wyników badań diagnostycznych (np.: nie masz pewności, czy otrzymany od lekarza opis jest prawidłowy, potrzebujesz interpretacji wyników badań zrealizowanych prywatnie, itp.).
  2. Załączasz wyniki badań, których interpretacji potrzebujesz.
  3. Opłacasz konsultację.
  4. Lekarz kontaktuje się z Tobą w wybranym przedziale godzinowym.
  5. Po konsultacji lekarskiej możesz otrzymać e-receptę, zalecenia lub skierowanie na dalsze badania, które pomogą wyjaśnić niejasności dotyczące Twojego stanu zdrowia.

Podobnie jak w przypadku konsultacji telefonicznych z lekarzem rodzinnym, nie ma możliwości zwrotu środków za konsultację, która nie zakończy się wystawieniem e-recepty.

 

Jakiego rodzaju badania diagnostyczne można skonsultować z lekarzem w Dimedic?

W Dimedic możesz skorzystać z konsultacji lekarskiej na interpretację wyników badań takich jak:

  • morfologia krwi (od podstawowej, pokazującej zawartość ilościową krwinek czy hemoglobiny, przez bardziej rozbudowaną, określającą zawartość hormonów, na przykład tarczycy – TSH, lipidogram, próby wątrobowe, aż po specjalistyczne, skupione na wykrywaniu marketów nowotworowych czy zmian i zaburzeń hormonalnych, charakterystycznych dla niektórych rodzajów zmian czy schorzeń endokrynologicznych) – te badania są podstawą diagnostyki, a ich poprawna interpretacja pozwala określić ogólny stan zdrowia oraz zidentyfikować wstępnie problemy ze zdrowiem (oraz, jeśli jest taka potrzeba, zlecić na ich podstawie dalsze badania);
  • badania moczu (bardzo ważne w diagnozowaniu chorób takich jak cukrzyca, niewydolność nerek, a przede wszystkim – określające sprawność działania układu moczowego) – pozwalają na zidentyfikowanie w moczu białek, ciałek ketonowych czy glukozy. Jest to kolejne podstawowe badanie, które często zlecają lekarze pierwszego kontaktu (rodzinni), zwłaszcza gdy chcą ocenić ogólny stan zdrowia. Co ważne – zarówno morfologia jak i badanie moczu są badaniami ogólnodostępnymi: możesz je przeprowadzić w wielu prywatnych (i nie tylko) laboratoriach diagnostycznych bez skierowania od lekarza, jednak bardzo rzadko możesz otrzymać razem z wynikami ich wyczerpujący opis. Właśnie w takich sytuacjach możesz potrzebować konsultacji wyników badań z lekarzem – w naszej przychodni: online lub telefonicznie;
  • kolonoskopia, gastroskopia, cytologia, mammografia, itp. – te badania również wymagają skierowania od lekarza, jednak wyniki warto skonsultować również z innym specjalistą. Inną sprawą jest dostępność specjalistów, którzy kierują Cię na badanie – może się okazać, że na wizytę musisz czekać kilka tygodni, a zależy Ci na szybkim skonsultowaniu wyników.

 

W jaki sposób można przesłać lekarzowi wyniki badań do analizy?

Wszystko zależy od tego, w jakiej formie je posiadasz i jaki to rodzaj badania.

W przypadku badań laboratoryjnych (morfologia, badanie moczu, kału, itp.) wyniki najczęściej otrzymasz w formie wydruku lub pliku pdf (jeśli laboratorium udostępnia możliwość pobrania wyników online).

Pliki zawierające Twoje wyniki załącz do formularza konsultacji medycznej – może to być PDF lub zdjęcie.

Jeśli posiadasz skierowanie na te konkretne badania – też załącz je; pomoże ono lekarzowi lepiej zrozumieć intencję specjalisty, który je zlecił (i czego chciał się dowiedzieć o Twoim zdrowiu).

Jeśli potrzebujesz drugiej (lub trzeciej) opinii/interpretacji swoich wyników badań – dołącz poprzednie opinie/diagnozy i opisz powód, dla którego potrzebujesz dodatkowej oceny wyników – pomogą one lekarzowi skupić się na obszarach, które Cię interesują oraz skonfrontować swoje oceny z opiniami innych lekarzy.

 

Czy po analizie badań mogę otrzymać e-receptę, skierowanie do specjalisty lub jakieś zalecenia?

Jak wspomniałem – po konsultacji medycznej w kierunku interpretacji wyników badań w Dimedic – możesz otrzymać e-receptę, skierowanie do specjalisty lub na dalsze badania, ale tylko w sytuacji, w której lekarz uzna to za stosowne i bezpieczne dla Ciebie.

Na pewno po tej konsultacji otrzymasz analizę przesłanych wyników badań – lekarz oceni na ich podstawie Twój stan zdrowia i prześle Ci swoje wnioski.

 

Czy mogę porozmawiać z lekarzem o wynikach przesłanych badań, czy dostanę tylko wiadomość dotyczącą wyników?

Po wypełnieniu wstępnego formularza i załączeniu wyników badań nasz lekarz będzie kontaktował się z Tobą telefonicznie, żeby je omówić.

Lekarz zadzwoni do Ciebie z numeru telefonu +48 42 641 20 41.