Tropikalny komar - repelenty, środek, preparat, spray

Dodano: 21-03-2019 | Aktualizacja: 21-03-2019
Autor: Piotr Brzózka
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Tropikalny komar to owad, który sieje postrach wśród turystów wybierających się na wakacje do egzotycznych krajów. Komar tropikalny przenosi bowiem wiele groźnych dla zdrowia chorób, z malarią, dengą i ziką na czele. Jakie środki na komary tropikalne są skuteczne? Jakie repelenty na komary tropikalne warto spakować do walizki?

Tropikalny komar, czyli jaki? Gatunki komarów z tropików

Na całym świecie występują ponad trzy tysiące gatunków komarów. W Polsce mamy 47 gatunków komarów, jednak z powodu panującego w naszym kraju klimatu, nie przenoszą one groźnych dla zdrowia bakterii, wirusów czy pasożytów.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w krajach o klimacie tropikalnym lub subtropikalnym. Tamtejsze komary przenoszą szereg chorób zakaźnych i pasożytniczych. Na szczególną uwagę zasługuje dwa gatunki komara - komar tygrysi i komar egipski, oba z rodzaju Aedes oraz komary z rodzaju Anopheles.

  • Komar tygrysi (Aedes albopictus) to owad z rodziny komarowatych, z rodzaju Aedes. Jest najbardziej rozpowszechniony w Azji Południowo-Wschodniej i tam występuje naturalnie, stąd jego inna nazwa - komar azjatycki. Komary tygrysie występują też w Afryce, Ameryce Środkowej oraz w Europie - w Albanii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Hiszpanii, Włoszech, Francji, Belgii, Holandii, Grecji oraz w Niemczech.

Zobacz: Malaria - leczenie w Polsce, leki przeciwmalaryczne

Ten gatunek tropikalnego komara ma od 2 do 10 mm długości. Cechą charakterystyczną, do której zresztą nawiązuje nazwa komara, jest jego ubarwienie - białe paski na czarnym tle. Ten komar z tropików jest niezwykle agresywny, atakuje w ciągu dnia, zwłaszcza rano. Przenosi takie choroby jak: denga, żółta febra, chikungunya oraz zika.

  • Komar egipski (Aedes aegypti) to również tropikalny komar z rodzaju Aedes. Komar egipski jest mniejszy od innych komarów - ma 3-4 milimetry. Cechy charakterystyczne tego komara to białe pierścienie na odnóżach. Ten tropikalny komar naturalnie występuje w Afryce Subsaharyjskiej, ale rozprzestrzenił się na kraje Ameryki Środkowej i Południowej oraz Azji Południowo-Wschodniej. Komar egipski jest nosicielem żółtej febry oraz dengi.
  • Komary z rodzaju Anopheles, szczególnie Anopheles gambiae, Anopheles mosquito to komary przenoszące malarię, a konkretnie zarodźca (Plasmodium), czyli pasożyta wywołującego malarię.

Polskim przedstawicielem tego rodzaju jest komar widliszek - Anopheles aculipennis. Komar widliszek ma od 6 do 8 milimetrów, jest szarobrunatny. Cechą szczególną tego komara są ciemne plamy na skrzydłach. Kiedyś przenosił malarię w Polsce, ale za sprawą użytego w latach 50. ubiegłego wieku środka owadobójczego DDT, rozprawiono się z komarami, a tym samym z chorobą.

Zobacz artykuł:

Szczepionka na malarię - cena. Profilaktyka malarii

Repelenty, czyli środki na komary tropikalne

Repelenty na komary tropikalne to środki, które odstraszają komary. Preparaty na komary tropikalne nazywane repelentami są dostępne w formie sprayu, aerozolu, kremu lub płynu. Część repelentów to chemiczne środki na komary tropikalne, a część zawiera olejki roślinne, najczęściej eukaliptusowy lub miętowy. Wybierając się w tropiki zdecydowanie lepiej zaopatrzyć się w chemiczne repelenty na komary tropikalne.

Jednym z najsilniejszych jest środek zawierający DEET, czyli N,N-dietylo-m-toluamid. To substancja odstraszająca komary opracowana na potrzeby wojska. Miała chronić żołnierzy amerykańskich przed komarami w lasach zwrotnikowych. Z czasem trafiła na rynek. Bez wątpienia działa ona najsilniej, ma jednak szereg skutków ubocznych. Najczęściej zgłaszane to łzawienie oczu, zaburzenia widzenia, podrażnienie skóry.

Na rynku można kupić repelenty na komary tropikalne zawierające różne stężenie DEET. Im większe stężenie tej substancji, tym dłuższe działanie. Szacuje się, że repelent na komary tropikalne o stężeniu 20-30 procentowych, działają nawet kilkanaście godzin, ale na rynku można znaleźć preparaty zawierające 97% stężenie DEET. Wybierając się w tropiki, lepiej jest wybrać preparat na komary tropikalne o wysokim stężeniu.

Komary tropikalne atakują zwykle po zmroku, dlatego turystom przebywającym w tropikach zaleca się przebywanie wieczorem w zamkniętych i klimatyzowanych pomieszczeniach. Jeśli natomiast muszą wieczorem lub późnym popołudniem przebywać na świeżym powietrzu, to koniecznie w jasnych ubraniach, najlepiej długich spodniach i bluzkach z długim rękawem oraz spryskani środkami na komary tropikalne. Przed wyjazdem warto się udać do lekarza zajmującego się medycyną podróży, który poinformuje o chorobach występujących w danych kraju oraz zaleci odpowiednie działania profilaktyczne (szczepienia, chemioprofilaktyka, leki). Poza repelentami warto zabrać ze sobą na wakacje w tropikach moskitierę oraz elektrofumigatory, czyli podłączane do prądu urządzenia, które zabijają lub odstraszają komary.

Czytaj więcej: Lek na malarię - leki przeciwmalaryczne, tabletki, ceny



Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Skontaktuj się z lekarzem online i uzyskaj pomoc! Chcesz uniknąć zachorowania na malarię?
Rozpocznij konsultację