Malaria - objawy i przebieg. Pierwsza wysoka gorączka

Dodano: 21-03-2019 | Aktualizacja: 09-07-2021
Autor: Piotr Brzózka
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Malaria ma niezbyt charakterystyczne objawy, przynajmniej w początkowej fazie. W pierwszych dniach choroby występują dreszcze i uczucie zimna, następnie pojawia się wysoka gorączka oraz intensywne poty związane z jej spadkiem. Pierwsze objawy malarii przypominają więc silną grypę. Niestety, później może być znacznie gorzej. Co grozi choremu? Sprawdź, jak przebiega choroba. Dowiedz się, dlaczego ataki malarii objawiają się wysoką gorączką.

Co to jest malaria?

Malaria, znana też jako zimnica, a dawniej febr, jest groźną tropikalną chorobą pasożytniczą, przenoszoną przez samice komarów widliszków z rodzaju Anopheles.

Chorobę wywołują zarodźce, czyli pierwotniaki z rodzaju Plasmodium. Z kilku odmian zarodźca malarii dla człowieka najgroźniejszy jest zarodziec sierpowaty (Plasmodium falciparum) – tym przypadku malaria ma zdecydowanie najcięższe objawy i przebieg. Potencjalnie mogą być one nawet śmiertelne. Najczęściej jednak ludzie zostają zakażeni przez nieco mniej zjadliwego zarodźca ruchliwego (Plasmodium vivax).

W przypadku malarii objawy najczęściej występujące to:

  • Gwałtowny, powtarzający się cyklicznie atak bardzo wysokiej gorączki, poprzedzony dreszczami i uczuciem przeraźliwego zimna, a zakończony silnymi potami
  • Bóle głowy, wymioty, nudności, biegunka
  • Bóle brzucha spowodowane powiększeniem śledziony
  • Bóle mięśni i stawów oraz kręgosłupa
  • Duszności, kaszel
  • Zaburzenia świadomości, majaczenie
  • Ogólne osłabienie, złe samopoczucie
  • Niedokrwistość hemolityczna
  • Żółtaczka
  • Uszkodzenia neurologiczne
  • Uszkodzenia narządów wewnętrznych

Pierwsze objawy malarii

Pierwsze symptomy choroby pojawiają się około 15. dnia po ukłuciu przez przenoszącego zakażenie komara. Można je pomylić z objawami typowymi dla silnego ataku grypy. Osoba zakażona odczuwa silne dreszcze (stąd dawna nazwa – febra) oraz chłód zwiastujący nadejście gorączki. Ta trwa około 4-6 godzin i jest bardzo wysoka - osiąga poziom nawet 41 stopni Celsjusza. Następującemu potem obniżeniu temperatury towarzyszyć będzie bardzo intensywne pocenie się.

W początkowej fazie choroby zakażony odczuwa też silne osłabienie, nudności, zawroty głowy mogące prowadzić do wymiotów, niewykluczona jest również biegunka. U chorego obserwuje się powiększenie wątroby i śledziony, co może skutkować bólem w jamie brzusznej.

Jak więc widać, malaria objawy ma ciężkie, ale nie szczególnie charakterystyczne. Oczywiście dostępne narzędzia diagnostyczne (np. zarodziec malarii w preparacie krwi), które pozwalają na postawienie szybkiej i precyzyjnej diagnozy. Zanim jednak osoba zakażona zostanie przebadana, we wstępnym rozpoznaniu choroby istotne są takie czynniki, jak prawdopodobieństwo jej wystąpienia (w oczywisty sposób malaria jest brana pod uwagę w przypadku osób mieszkających w strefie międzyzwrotnikowej, lub podróżujących po krajach tropikalnych), a także swoisty rytm występowania objawów.

Malaria – przebieg choroby

Objawy choroby pojawiają się w charakterystycznych cyklach. Jeżeli do zakażenia doszło za sprawą zarodźca małpiego (Plasmodium knowlesi) napady gorączki powtarzają się co 24 godziny. W przypadku zarodźca ruchliwego (Plasmodium vivax) lub owalnego (Plasmodium ovale) cykl trwa 48 godzin, zaś jeśli chodzi o zarodźca pasmowego  (Plasmodium malariae), bardzo wysoka gorączka pojawia się co 72 godzin.

Najmniej charakterystyczny jest przebieg choroby wywołanej przez najgroźniejszego zarodźca sierpowatego (Plasmodium falciparum) gdzie trudno zanotować większą regularność. W tym przypadku możliwe jest, że ze zmiennym nasileniem podwyższona temperatura będzie się utrzymywać przez cały czas trwania choroby.

Dlaczego ataki malarii objawiają się wysoką gorączką i jej cyklicznym przebiegiem? Powodem jest rozpad bardzo dużej liczby zarażonych erytrocytów (krwinek czerwonych), których szczątki krążą po organizmie a także uwolnienie się z nich tzw. merozoitów atakujących kolejne krwinki.

Niezależnie od rodzaju zarodźca, który wywołał malarię i związanych z tym interwałów dzielących kolejne cykle, napady gorączki pojawiają się przez cały czas trwania choroby, a więc zazwyczaj przez kilka tygodni. Towarzyszą im inne wymienione wyżej symptomy, przy czym w miarę postępów leczenia choroba przebiega coraz łagodniej, a temperatury z czasem osiągają nieco niższe wartości.

Należy pamiętać, że w przypadku zakażenia zarodźcem sierpowatym istnieje bardzo wysokie ryzyko wystąpienia powikłań, wśród których wymienić można uszkodzenie mózgu (malaria mózgowa), ciężką niedokrwistość, ciężką niewydolność krążeniowo-oddechową czy ciężką niewydolność nerek. Chorzy na tę odmianę malarii (która ze względu na powikłania zwana jest złośliwą) często zapadają w śpiączkę. Niestety, malaria wywołana przez zarodźca sierpowatego zbiera śmiertelne żniwo. Szacuje się, że w przypadku zapadnięcia na tę odmianę choroby, ryzyko zgonu z powodu powikłań wynosi nawet 20 procent.

Czytaj też: 



Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Skontaktuj się z lekarzem online i uzyskaj pomoc! Chcesz uniknąć zachorowania na malarię?
Rozpocznij konsultację