Swędzenie i pieczenie sromu - jak je wyleczyć?

Dodano: 16-10-2015 | Aktualizacja: 19-06-2020
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Choroba, infekcja, a może zwykła alergia? Zanim na własną rękę zaczniesz leczyć swędzenie i pieczenie sromu, upewnij się, czy nie cierpisz np. na grzybicę pochwy lub chorobę weneryczną. W takim wypadku konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza. Jeśli obok świądu i pieczenia nie występują inne objawy, możesz pozbyć się ich sama i zatroszczyć o to, aby nie powróciły.

Świąd i pieczenie okolic intymnych to częsta kobieca dolegliwość. Wbrew pozorom, nie zawsze ma ona związek z infekcją bakteryjną lub nieprawidłową higieną. Choć zwykle stosunkowo niegroźne, objawy te są lampką ostrzegawczą - zanim rozpoczniesz leczenie na własną rękę, koniecznie poznaj przyczyny tego nieprzyjemnego stanu.

Zobacz także: Grzybica ogólnoustrojowa - objawy i metody leczenia

Sprawdź, czy to nie infekcja

Zanim postanowisz pozbyć się świądu i pieczenia sromu domowymi sposobami, musisz mieć pewność, że kłopotliwe objawy nie są związane z infekcją bakteryjną lub chorobą. Najczęściej występującym zakażeniem jest grzybica - szacuje się, iż dotyka ona nawet 75% kobiet. Wywołują ją grzyby z rodzaju drożdżaków, a oprócz świądu i pieczenia, jej charakterystycznym symptomem są białe lub żółtawe upławy o serowatej konsystencji. Jednak grzybica to nie jedyna choroba miejsc intymnych. Jeśli poza świądem i pieczeniem sromu, zauważyłaś jakiekolwiek nieprawidłowości, takie jak: upławy o nietypowym wyglądzie lub zapachu, suchość pochwy, pieczenie cewki moczowej, bolesne parcie na mocz, wykwity lub ogniska rumieniowe, jak najszybciej biegnij do ginekologa. Mogą to być objawy choroby wenerycznej, np. rzęsistkowicy, a także łuszczycy, cukrzycy, a nawet raka sromu. Im szybciej lekarz wykona badanie i zleci odpowiednie leczenie, tym lepiej dla Ciebie!

Reakcja alergiczna

Jeśli oprócz swędzenia i pieczenia sromu, nie masz innych niepokojących objawów, może to być reakcja alergiczna na proszek do prania, płyn do płukania, podpaski czy kosmetyki. Aby pozbyć się problemu, używaj wyłącznie przeznaczonych do higieny intymnej preparatów o neutralnym pH (około 5,2). Wybieraj płyny zawierające pałeczki kwasu mlekowego, ponieważ chroni on miejsca intymne przed atakiem chorobotwórczych bakterii. Unikaj perfumowanych podpasek i wkładek higienicznych. Tych ostatnich używaj tylko wtedy, kiedy to konieczne - nie stosuj ich "zapobiegawczo" przez cały miesiąc, ponieważ bez nich skóra lepiej oddycha. Jeśli okaże się, że przyczyną reakcji uczuleniowej jest proszek do prania lub płyn do płukania, zacznij używać produktów przeznaczonych dla niemowląt lub alergików.

Zobacz także: Grzybica pochwy - przyczyny i sposoby leczenia

Łagodzenie objawów i zapobieganie

Aby pozbyć się uczucia pieczenia i swędzenia miejsc intymnych, 2-3 razy dziennie stosuj płukankę z 3% roztworu kwasu borowego. Dobrym sposobem na łagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości jest także kąpiel w wodzie z dodatkiem sody do pieczenia - na 10 l wody zastosuj 3 łyżki sody i weź odprężającą kąpiel w wannie. Roztwór sody obniża pH pochwy, a co za tym idzie, niweluje świąd. Zrezygnuj z bielizny wykonanej ze sztucznych materiałów - wybieraj raczej przewiewne, bawełniane majtki. Na skórę okolicy intymnych niezbyt dobrze wpływa też noszenie obcisłych ubrań, szczególnie w upały. Pomyśl także o skróceniu włosków łonowych lub częściowej depilacji. Ale uwaga! Całkowita depilacja miejsc intymnych może wzmocnić uczucie swędzenia i pieczenia - jeśli się na nią decydujesz, używaj nawilżających kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry po depilacji. Jeśli zastosujesz się do wszystkich rad, istnieje spora szansa na to, że świąd i pieczenie szybko ustąpią i... już tak łatwo nie powrócą.  



Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Skontaktuj się z lekarzem online i uzyskaj pomoc! Wstydliwe problemy?
Rozpocznij konsultację