Suchość pochwy objawem menopauzy - przyczyny i leczenie

Dodano: 07-03-2018 | Aktualizacja: 17-02-2022
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Suchość pochwy jest częstą i uporczywą dolegliwością u kobiet w okresie menopauzy i po jej zakończeniu. Szacuje się, że jedna trzecia kobiet w okresie okołomenopauzalnym i połowa w okresie pomenopauzalnym odczuwa suchość pochwy. To źródło dużego dyskomfortu, który znacznie obniża jakość życia. Kobiety w tym wieku nie są jednak skazane na te przykre objawy. Istnieje bowiem wiele sposób łagodzenia i leczenia zmian w obrębie śluzówki pochwy.

Suchość pochwy odczuwana przez kobiety w okresie menopauzy i po jej zakończeniu jest jednym z głównych powodów obniżonego libido u kobiet. Nieprzyjemne, a nawet bolesne objawy powodują, że wiele pań rezygnuje z życia intymnego.

Suchość pochwy powoduje:

  • pieczenie w okolicach intymnych,

  • swędzenie,

  • nadwrażliwość na dotyk, czasem ból,

  • nawracające infekcje.

To wszystko sprawia, że kobieta podświadomie unika kontaktów seksualnych. I tu koło się zamyka, bo suchość pochwy, ból w czasie stosunku i rzadsze stosunki, mają wpływ na spadek libido u wielu kobiet. Tymczasem wcale nie musi tak być, jest wiele sposobów na nawilżenie pochwy.

Zobacz artykuł:

Menopauza a ciąża - objawy ciąży w okresie klimakterium

Atrofia pochwy - przyczyny

Zanik śluzówki pochwy, zwany inaczej atrofią pochwy jest jednym ze skutków niedoboru żeńskich hormonów, estrogenów, które są odpowiedzialne m.in. za regulację cyklu miesiączkowego czy utrzymanie właściwego dopływu krwi do tkanek miejsc intymnych.

Gruczoły śluzowe szyjki macicy są stymulowane przez hormony płciowe, gdy zachowana jest ich równowaga w organizmie, stale wydzielają śluz, który nawilża ścianki pochwy. Gdy ich brakuje pojawia się suchość. Do tego dochodzi spadek poziom kolagenu, który w pierwszych pięciu latach przekwitania redukowany jest o 30-40 procent. A bez kolagenu zmniejsza się napięcie pochwy.

Ale atrofia pochwy może dotyczyć także młodszych kobiet z zaburzeniami hormonalnymi. Suchość pochwy może wystąpić także u kobiet, które:

  • stosują antykoncepcję hormonalną

  • są w ciąży

  • karmią piersią

  • są leczone z powodu endometriozy

  • chorują na anoreksję, ostre alergie

  • przeszły operację wycięcia jajników

  • przeszły chemioterapię

Zobacz: Witaminy i minerały dla kobiet w okresie menopauzy

Atrofia pochwy objawy

Błona śluzowa dróg rodnych kobiety jest niezwykle delikatna. Prawidłowy odczyn pochwy ma charakter kwaśny, a jego pH powinno wynosić od 3,5 do 4,5. W czasie miesiączki pH może wynieść 5. Oprócz odpowiednio kwaśnego pH ważne jest także odpowiednie nawilżenie śluzówki. Gdy dochodzi do podrażnienia i zaburzenia fizjologicznej biocenozy pochwy, szybko może pojawić się dyskomfort, pieczenie, świąd. Zdarza się także że dochodzi do zanikowego zapalenia błony śluzowej pochwy. Pochwa jest nie tylko wysuszona, ale jej nabłonek staje się coraz cieńszy, a sama pochwa skraca się i zwęża. To poważny problem, bo szacuje się, że atrofia pochwy występuje u połowy pań po menopauzie i u jednej trzeciej w okresie okołomenopauzalnym.

Niestety niewiele pań w okresie okołomenopauzalnym zgłasza lekarzom tego typu dolegliwości, z doświadczenia ginekologów wynika, że o pomoc prosi jedynie co czwarta pacjentka po menopauzie.  Tymczasem jest wiele środków, które pozwalają poprawić nawilżenie pochwy i sprawiają, że suchość pochwy podczas stosunku nie jest już problemem.

Suchość pochwy leczenie

Suchość pochwy można leczyć, ale pamiętajmy, że leczenie suchości pochwy ma działanie objawowe. Przy leczeniu śluzówki pochwy najczęściej stosuje się kremy i globulki, które mają w składzie estriol naturalnego pochodzenia. Działa on miejscowo na błonę śluzową pochwy, sromu i dolnego odcinka cewki moczowej.    

W aptekach dostępne są także globulki na suchość pochwy bez recepty, które zawierają kwas mlekowy, kwas hialuronowy oraz glikogen. Kwas hialuronowy nawilża śluzówkę i wspomaga jej regenerację, kwas mlekowy pomaga utrzymać niskie pH pochwy i tym samym uniknąć infekcji, glikogen zaś dostarcza bakterii kwasu mlekowego z rodziny Lactobacillus, które przywracają prawidłową mikroflorę pochwy.  

W leczeniu suchości pochwy stosuje się zastrzyki z kwasu hialuronowego oraz ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym, czyli tzw. wampirzy lifting części intymnych.  

Leczenie hormonalne w przypadku suchości pochwy w okresie menopauzy polega na podawaniu estrogenów, czasem rozważa się możliwość zastosowania progestagenów i androgenów.

Sprawdź: Test na menopauzę - jakie badania na klimakterium?

Żel na suchość w pochwie

Nawilżenie pochwy można poprawić także za pomocą żelinawilżających, tzw. lubrykantów, które zastępują naturalny śluz. Przed rozpoczęciem współżycia smaruje się żelem członek partnera i przedsionek pochwy. Trzeba jednak pamiętać, że żele zawierają minimalne ilości środków plemnikobójczych, a te, które mają w składzie oleje, mogą uszkodzić lateksową prezerwatywę. Dlatego, jeśli istnieje ryzyko zajścia w ciążę, trzeba wybierać lubrykanty zrobione na bazie wody lub silikonu i stosować dodatkową formę antykoncepcji. 

Suchość pochwy - domowe sposoby 

W internecie można znaleźć różne domowe sposoby na suchość pochwy. Właściwości nawilżające mają:

  • oliwka do ciała

  • białko kurze

  • jogurt naturalny

  • wazelina

Nie warto jednak z nich korzystać, ponieważ dostępne w aptekach lubrykanty nie są drogie, a o wiele bezpieczniejsze. Naturalne substancje mogą zmieniać środowisko pochwy i sprzyjać infekcjom intymnym. Pamiętajmy też, że właściwości nawilżające ma ślina.

Warto wprowadzić także kilka zmian w swoim życiu, które zmniejszą podrażnienia w okolicach intymnych. Przy suchości pochwy powinno się zrezygnować z drażniących środków higienicznych o intensywnym zapachu i zastąpić je mydłem o obojętnym umiarkowanym składzie. Warto też rzucić palenie papierosów, bo tytoń niekorzystnie modyfikuje metabolizm estrogenów. Ważne jest także aktywne życie seksualne, które zwiększa przepływ krwi przez narządy miednicy małej. Okazuje się bowiem, że u aktywnych seksualnie kobiet objawy zanikowe w pochwie nie występują tak często, jak u pań unikających kontaktów seksualnych.

Zobacz: HTZ w okresie menopauzy - leki a skutki uboczne



Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Przedłuż swoje leki online! Potrzebujesz HTZ?
Rozpocznij konsultację