Oczyszczanie organizmu po rzuceniu palenia - etapy

Dodano: 21-03-2019 | Aktualizacja: 10-08-2021
Autor: Piotr Brzózka
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Oczyszczanie organizmu po rzuceniu palenia to długotrwały proces. Zdaniem ekspertów, po 20 latach nikotynowej abstynencji można uznać, że zakończyło się oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia. Ryzyko zachorowania na raka płuc u byłych palaczy jest wtedy takie samo jak u osób niepalących. Ale regeneracja organizmu po rzuceniu palenia nie dotyczy tylko układu oddechowego, ale też układu krwionośnego i pośrednio także pokarmowego. Nie można także zapominać o oczyszczaniu cery po rzuceniu palenia. Jakie są etapy oczyszczania organizmu po rzuceniu palenia?

Oczyszczanie organizmu po rzuceniu palenia - kiedy się zaczyna?

Większość palaczy wie, jaki wpływ na ich organizm ma zaciąganie się dymem tytoniowym. Nawet jeśli wolą odsuwać myśl o szkodliwości palenia papierosów, to przypominają im o tym zdjęcia zamieszczone na paczkach papierosów. Od 2016 roku obowiązuje bowiem dyrektywna unijna, która nakazuje by na paczkach papierosów sprzedawanych w krajach Unii Europejskiej znajdowały się obrazkowe ostrzeżenia przed zgubnymi skutkami palenia papierosów.

Zdecydowanie mniej palaczy wie, jakie korzyści niesie ze sobą zerwanie z nałogiem tytoniowym oraz jak oczyszcza się organizm po rzuceniu palenia. Większość nie zna także odpowiedzi na pytanie: jak długo oczyszcza się organizm po rzuceniu palenia. Być może zamiast straszyć negatywnymi skutkami, lepiej jest uświadamiać. Zdaniem ekspertów pierwsze korzyści wynikające z rzucenia palenia są widoczne już 20 minut po zgaszeniu ostatniego papierosa. Proces oczyszczania organizmu po rzuceniu palenia jest długotrwały i wieloetapowy, ale może prowadzić do całkowitej regeneracji.

Zobacz: Jak rzucić palenie - domowe sposoby. Terapia, zioła

Rzucanie palenia - etapy oczyszczania organizmu

Regeneracja organizmu po rzuceniu palenia rozpoczyna się niemal natychmiastowo. Eksperci z amerykańskiego centrum badań American Cancer Society pierwsze objawy oczyszczania organizmu po rzuceniu palenia zaobserwowali 20 minut po wypaleniu ostatniego papierosa.

  • Już po 20 minutach tętno oraz ciśnienie krwi zaczynają wracać do normy. W pierwszych godzinach nikotynowej abstynencji poprawia się krążenie krwi, a to za sprawą większego stężenia tlenu we krwi. Wystarczą 24 godziny niepalenia, by organizm całkowicie pozbył się dwutlenku węgla - wtedy zaczyna się oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia.
  • Kolejne 24 godziny przynoszą zmianę w odczuwaniu smaków i zapachów. Jedzenie zaczyna mieć intensywniejszy zapach i smak. Po trzech dniach byłym palaczom dużo lepiej się oddycha, a to dlatego, że oskrzela są rozluźnione.
  • Po czterech dniach zaczyna się odbudowywać błona śluzowa żołądka. Niewielu palaczy wie, że papierosy zwiększają wydzielanie soku żołądkowego i podrażniają błonę śluzową żołądka.
  • Po tygodniu lub dwóch wraca odpowiednia cyrkulacja powietrza w układzie oddechowym.
  • Kolejne tygodnie przynoszą nowe korzyści wynikające z zerwania z nałogiem - lepszą kondycję fizyczna, przywrócenie błony śluzowej żołądka, zanika nieprzyjemny zapach z ust, a zęby stają się bielsze.
  • Po miesiącu widoczne są efekty oczyszczania cery po rzuceniu palenia - odnawia się naskórek, skóra jest lepiej nawilżona, a naczynia krwionośne i małe naczynia włosowate lepiej napięte i bardziej elastyczne.
  • Po około dwóch miesiącach płuca byłego palacza pracują już normalnie, a po trzech miesiącach wzrasta ich wydajność. Zdaniem ekspertów nawet o 10 procent.
  • Po 9 miesiącach biologiczny wiek skóry obniża się o ponad 10 lat. Potwierdziły to badania przeprowadzone wśród kobiet, które nie paliły wyrobów tytoniowych przez 9 miesięcy. Ich skóra po takim czasie była średnio o 13 lat młodsza. Dlaczego? Ponieważ przestały wdychać dym tytoniowy, który zaburza produkcję kolagenu, a tym samym sprawia, że skóra szybciej się starzeje.

Zobacz artykuł:

Zatrucie nikotyną - przedawkowanie, objawy, leczenie

To jednak nie koniec oczyszczania organizmu po rzuceniu palenia.

  • W kolejnych miesiącach abstynencji znacząco spada ryzyko zachorowania na choroby odtytoniowe.
  • Po roku o połowę, w stosunku do palaczy, spada ryzyko zawału mięśnia sercowego.
  • Po pięciu latach spada ryzyko zachorowania na raka pęcherza i szyjki macicy.
  • Po 10 latach byli palacze są o połowę mniej narażeni na raka płuc niż osoby palące.
  • Po 15 latach ryzyko wystąpienia zawału serca u byłych palaczy jest takie samo jak u osób, które nie palą.

Po kolejnych pięciu latach są oni tak samo narażeni na raka płuc jak osoby niepalące papierosów, a zatem całkowita regeneracja płuc po rzuceniu palenia następuje po 20 latach od wypalenia ostatniego papierosa.

Sprawdź: Rzucanie palenia - etapy, oczyszczanie, regeneracja



Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Skontaktuj się z lekarzem online i uzyskaj pomoc! Potrzebujesz pomocy przy rzucaniu palenia?
Rozpocznij konsultację