Korzyści z rzucenia palenia - uroda, oczyszczanie, płuca

Dodano: 21-03-2019 | Aktualizacja: 21-03-2019
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Korzyści z rzucenia palenia są nieporównywalnie większe od negatywnych skutków zerwania z nałogiem - przekonują badacze z American Cancer Society. Naukowcy z tego amerykańskiego centrum badań zamiast straszyć konsekwencjami palenia papierosów, postanowili skupić się na plusach rzucenia palenia i dokładnie opisali jak przebiega oczyszczanie organizmu po rzuceniu palenia.

Rzucanie palenia - korzyści

Mimo, że palacze nie zastanawiają się na co dzień nad tym, jaki wpływ na ich zdrowie ma palenie papierosów, to o szkodliwości nałogu tytoniowego słyszeli wielokrotnie. O konsekwencjach palenia przypominają im choćby zdjęcia zamieszczone na paczkach papierosów. Tymczasem niewielu palaczy wie, jakie są korzyści z rzucenia palenia. Przekonali się o tym badacze z American Cancer Society i postanowili rozpowszechnić wiedzę na temat pozytywnych skutków rzucenia palenia.

Z przeprowadzonych przez nich badań wynika, że oczyszczanie organizmu po rzuceniu palenia rozpoczyna się niemal natychmiast po zerwaniu z nałogiem. Kiedy z organizmu znika nikotyna i dwutlenek węgla, to:

  • poprawia się krążenie krwi,
  • płuca i oskrzela zaczynają się oczyszczać,
  • wyostrzają się zmysły,
  • poprawia się kondycja fizyczna.

Poza zdrowotnymi korzyściami z rzucenia palenia, są jeszcze inne korzyści - poprawia się kondycja skóry i włosów, zęby stają się bielsze, ubrania są wolne od zapachu dymu tytoniowego, zwiększa się zasobność portfela. To tylko korzyści rzucenia palenia, które można zaobserwować w krótkim czasie. Natomiast z każdym rokiem oczyszczania się organizmu po rzuceniu palenia, maleje ryzyko zachorowania na choroby odtytoniowe - nowotwory, choroby układu krążenia, układu oddechowego i układu pokarmowego.

Zobacz artykuł:

Zatrucie nikotyną - przedawkowanie, objawy, leczenie

Oczyszczanie organizmu po rzuceniu palenia - korzyści zdrowotne

Zdaniem ekspertów proces oczyszczania organizmu po rzucenia palenia rozpoczyna się 20 minut po zgaszeniu ostatniego papierosa.

  • Już po kilkudziesięciu minutach stabilizuje się tętno i ciśnienie krwi.
  • Po ośmiu godzinach nikotynowej abstynencji spada stężenie dwutlenku węgla we krwi, a wzrasta stężenie tlenu, innymi słowy poprawia się krążenie krwi.
  • Po dobie natomiast z organizmu zostaje całkowicie usunięty dwutlenek węgla i rozpoczyna się oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia.
  • Po kolejnych dwóch dniach oskrzela rozluźniają się, a byłemu palaczowi lepiej się oddycha.
  • Po dwóch tygodniach od porzucenia nałogu poprawia się kondycja fizyczna.
  • Kolejne tygodnie przynoszą nowe pozytywne efekty rzucenia palenia. Cera odzyskuje naturalny koloryt, staje się bardziej nawilżona i elastyczna.
  • Według ekspertów po dziewięciu tygodniach nikotynowej abstynencji płuca zaczynają normalnie pracować, a w kolejnych miesiącach zwiększa się ich wydolność.
  • Po roku oczyszczania organizmu po rzuceniu palenia aż o połowę, w porównaniu z osobami palącymi, spada ryzyko zawału serca.
  • Kolejne lata przynoszą nosze korzyści z rzucenia palenia.
  • Po pięciu latach byli palacze są wyraźnie mniej narażeni na złośliwe nowotwory pęcherza i szyjki macicy.
  • Po 10 latach ryzyko zachorowania na raka płuc spada o połowę.
  • Po 15 latach ryzyko zachorowania na choroby niedokrwienne serca jest u byłych palaczy takie samo jak u osób niepalących.

To wszystko to tylko korzyści zdrowotne po rzuceniu palenia, ale dawny blask odzyska także uroda - poprawi się kondycja włosów oraz skóry. 

Zobacz: Jak rzucić palenie - domowe sposoby. Terapia, zioła

Cera po rzuceniu palenia

Dym tytoniowy zaburza produkcję kolagenu przez co powoduje przedwczesne starzenie się skóry. Cera pod wpływem toksyn zawartych w dymie staje się ziemista, pojawiają się przebarwienia, pajączki, sińce pod oczami.

Na szczęście zerwanie z nałogiem spowoduje cofnięcie się tych niekorzystnych dla cery zmian. Badania dowodzą, że wystarczy 9 miesięcy nikotynowej abstynencji, by obniżyć biologiczny wiek skóry o 13 lat. Cera po rzuceniu palenia staje się bardziej nawilżona, a naczynia krwionośne i małe naczynia włosowate bardziej napięte i elastyczne, wyrównuje się także koloryt skóry. Z czasem zmniejszą się także cienie pod oczami.

Sprawdź: Rzucanie palenia - etapy, oczyszczanie, regeneracja

Włosy po rzuceniu palenia

Nałogowe palenie papierosów wpływa także na kondycję włosów. Badania dowodzą, że dym tytoniowy wnika we włosy i niszczy DNA w mieszkach włosowych. Palenie papierosów powoduje, że włosy wypadają i są osłabione. Korzyści z rzucenia palenia można więc zaobserwować także na głowie.

Po rzuceniu palenia włosy odzyskają dawny blask, będą lepiej się układać oraz mniej przetłuszczać. Nie wspominając już o tym, że porzucenie nałogu sprawi, że włosy będą ładnie pachnieć, zniknie bowiem nieprzyjemny “zapach” dymu tytoniowego.

Zobacz artykuł:

Tabletki na rzucenie palenia - na receptę, antynikotynowe



Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Skontaktuj się z lekarzem online i uzyskaj pomoc! Potrzebujesz pomocy przy rzucaniu palenia?
Rozpocznij konsultację