Krwawienie podczas brania tabletek antykoncepcyjnych - przyczyny

Dodano: 11-10-2017 | Aktualizacja: 22-01-2024
Autor: Paulina Szczerkowska
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Krwawienie podczas brania tabletek antykoncepcyjnych może być normalnym objawem na początku stosowania tej formy antykoncepcji.

Gdy jednak pojawia się i nasila później, każde krwawienie i plamienia w trakcie cyklu powinny być skonsultowane z ginekologiem, który dobierze inny rodzaj tabletek i wykluczy możliwość wystąpienia groźnych chorób układu rodnego.

Krwawienie menstruacyjne występujące u kobiety co 25-35 dni.

W ciągu 3-7 dni traci ona około 30-80 ml krwi. 

Krwawienia i plamienia, które pojawiają się w połowie cyklu zawsze stanowią dyskomfort dla kobiety i są częstym powodem jej lęków. 

Trudno się dziwić, bo plamienia śródcykliczne mogą z jednej strony być naturalnym objawem, który często występuje na początku stosowania antykoncepcji hormonalnej, a z drugiej strony nigdy nie ma pewności, że nie są pierwszymi sygnałami groźnych chorób układu rodnego kobiety.

Dlatego nie tylko krwawienie podczas brania tabletek antykoncepcyjnych, ale także zwykłe plamienie podczas antykoncepcji powinny zostać skonsultowane z lekarzem ginekologiem.

 

Czy wiesz, że Dimedic to nie tylko obszerna baza wiedzy, ale przede wszystkim przychodnia online?

Możesz skorzystać z pomocy lekarskiej 7 dni w tygodniu, również w niedziele i święta.

Szybko, dyskretnie, wtedy kiedy potrzebujesz :).

Zarezerwuj swoją konsultację lekarską

 

Krwawienie podczas brania tabletek antykoncepcyjnych – przyczyny

Antykoncepcja hormonalna to wygodna i skuteczna forma zapobiegania ciąży.

Jednak, jak każda metoda ma swoje wady i zalety.

Jedną z tych wad jest możliwość występowania krwawień i plamień śródcyklicznych, zwłaszcza na początku stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

Każda pacjentka rozpoczynająca stosowanie antykoncepcji hormonalnej powinna być poinformowana o takim ryzyku.

Problemy powinny ustąpić, gdy organizm przyzwyczai się do stałej regularnie dostarczanej dawki hormonów.

Jeśli w ciągu trzech pierwszych miesięcy brania tabletek antykoncepcyjnych nie ustąpią plamienia i krwawienia śródcykliczne, ginekolog może zdecydować o zmianie rodzaju tabletek, czy też metody antykoncepcji hormonalnej. 

Pamiętajmy bowiem, że krwawienia podczas antykoncepcji mogą zdarzyć się również, gdy kobieta ma założoną domaciczną spiralę hormonalną np. Mirena. 

Zazwyczaj miesięczne krwawienia są efektem przejściowym i trwają do 6 miesięcy, z upływem czasu powinny być też mniej uciążliwe, po roku może ich nie być wcale – jest to bowiem efekt hormonu wydzielanego np. z Mireny, który bezpośrednio działa na błonę śluzową macicy.

Krwawienia i plamienia podczas brania tabletek antykoncepcyjnych mogą wynikać także z innych czynników, takich jak:

  • pominięcie codziennej dawki 
  • biegunka i wymioty, które zmniejszają stężenia hormonów w surowicy krwi
  • przyjmowanie leków lub ziół, które osłabiają działanie hormonów zawartych w tabletkach
  • palenie papierosów
  • nieodpowiednio dobrana dawka hormonów w tabletkach (czasem trzeba zmienić tabletki na takie, które mają większą dawkę estrogenów)

 

Jeśli krwawienie w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest związane jedynie z tym, że kobieta ma kłopoty z regularnym przyjmowaniem preparatu, warto rozważyć inne formy antykoncepcji hormonalnej, które są długoterminowe.

Dobrym rozwiązaniem może tu być np. plaster antykoncepcyjny, który nakleja się co tydzień na ramię, plecy, pośladek bądź udo.

 

Rodzaj tabletek antykoncepcyjnych a krwawienia

Zazwyczaj kobiety decydują się na stosowanie tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych jednofazowych (proporcje między estrogenem a progestagenem są stałe w każdej tabletce), które niosą ze sobą mniejsze ryzyko plamień i krwawień po ustabilizowaniu się pracy układu hormonalnego.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku tabletki jednoskładnikowej, która zawiera tylko niskie dawki progestagenu.

Ten rodzaj antykoncepcji zalecany jest kobietom, które nie mogą przyjmować estrogenów, czyli kobietom karmiącym piersią, paniom uzależnionym od nikotyny i zagrożonym wystąpieniem choroby zakrzepowo-zatorowej. 

Główną wadą jednoskładnikowych preparatów jest możliwość wystąpienia nieregularnych plamień podczas brania tabletek antykoncepcyjnych jednoskladnikowych tzw. minipigułek (ang. minipill). 

Miesiączki są bardzo nieregularne, jeśli kobieta nie przyjmuje tabletki o stałej porze. Również takie czynniki jak stres, palenie papierosów czy wahania masy ciała  mogą wpłynąć na nasilenie plamień.

Jeśli plamienia przy tabletkach antykoncepcyjnych są delikatne, nie ma powodu do obaw, raczej trzeba przypilnować stałej godziny ich przyjmowania. 

Gdy jednak krwawienie przy tabletkach się nasilają i istnieje ryzyko wystąpienia utraty żelaza, które może grozić anemią, konieczna jest wizyta u lekarza. 

Do innych wad jednoskładnikowych pigułek można zaliczyć:

  • brak krwawień,
  • problemy z trądzikiem,
  • zmiany nastroju,
  • obniżenie libido,
  • tkliwość piersi,
  • nudności,
  • zwiększenie masy,
  • uczucie zmęczenia,
  • łagodne torbiele jajników.

 

Plamienie podczas brania tabletek antykoncepcyjnych a ciąża

Krwawienia podczas brania tabletek antykoncepcyjnych, choć są niepokojące i źle wpływają na samopoczucie kobiety, nie wpływają na dawki hormonów, jakie dostarczane są organizmowi, oczywiście pod warunkiem, że tabletki były przyjmowane regularnie i nie występowały u kobiety ostatnio biegunki i wymioty.

Dlatego skuteczność tabletek jest taka sama, jak w sytuacjach, gdy krwawienia nie występują.

Jeśli krwawienie podczas brania pigułek występuje po kilku miesiącach przyjmowania tabletek, to najprawdopodobniej jest to spowodowane zmianami błony śluzowej pod wpływem działania progestagenów - efekt hormonalny. 

Endometrium i naczynia krwionośne są wtedy bardziej kruche i podatne na złuszczanie, co objawia się nieregularnymi krwawieniami, które mogą ustąpić lub nie - wtedy wskazane jest rozważenie zastosowania innej metody antykoncepcyjnej - przejście na tabletkę dwuskładnikową - jeśli nie ma przeciwwskazań – lub plastry antykoncepcyjne.

Zastrzyki antykoncepcyjne z Medroksyprogesteronem (duża dawka hormonu) mogą również rozwiązać problem nieregularnych plamień przy stosowaniu minipigułki.

Jeśli podczas stosowania tabletki dwuskładnikowej plamienia śródcykliczne występują po okresie "przystosowania się do hormonów" -  do 3 miesięcy od rozpoczęcia stosowania tej metody antykoncepcyjnej to zawsze powinno zgłosić się ten problem lekarzowi, wymaga to bowiem diagnostyki – zobacz poniżej.

 

Plamienie i krwawienie w trakcie cyklu – inne przyczyny

Krwawienia i plamienia mogą być sygnałem nie tylko wpływu hormonów przyjmowanych w tabletkach antykoncepcyjnych na organizm kobiety, ale niestety także zwiastunem groźnych chorób układu rodnego. 

Mniej uciążliwe plamienia w czasie brania tabletek antykoncepcyjnych mogą wynikać z:

  • nadżerek szyjki macicy
  • polipów szyjki macicy
  • stanów zapalnych pochwy
  • infekcji o podłożu bakteryjnym
  • chorób przenoszonych drogą płciową (chlamydioza, rzęsistkowica)
  • mięśniaków macicy
  • ogniska endometriozy (raczej rzadko, gdyż tabletki antykoncepcyjne są zalecane w leczeniu endometriozy)

 

Obfite krwawienia przy tabletkach antykoncepcyjnych są niepokojącym sygnałem, który może świadczyć o jeszcze groźniejszych chorobach, takich jak:

  • rak szyjki macicy
  • rak macicy
  • rak jajnika

 

Wątpliwości co do przyczyny krwawień i plamień może rozwiać jednak tylko lekarz, po dokładnej diagnostyce.

Oprócz wywiadu i badania wziernikiem szyjki macicy wykona także badanie USG transwaginalne i cytologię.

W dalszej kolejności diagnostykę można rozszerzyć o badania endokrynologiczne, jeśli jest podejrzenie, że krwawienia są wynikiem zaburzeń hormonalnych.



Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Przedłuż swoją antykoncepcję online! Kończą Ci się tabletki?
Rozpocznij konsultację