Ból i pieczenie pochwy podczas i po stosunku - przyczyny

Dodano: 31-01-2018 | Aktualizacja: 23-02-2024
Autor: Piotr Brzózka
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Infekcja pochwy o charakterze bakteryjnym to jedna z przyczyn wywołujących ból podczas stosunku. Co jeszcze powoduje ból pochwy i pieczenie pochwy po stosunku oraz w jego trakcie? Grzybica, choroby weneryczne, pochwica, nieprawidłowa budowa anatomiczna, niedopasowanie pozycji, brak umiejętności, zbyt ostry seks… Wymieniać można długo. W większości przypadków należy jednak pamiętać, że ból podczas stosunku, zwłaszcza taki, który nigdy wcześniej nie był doświadczany, powinien nas skłonić do przerwania współżycia oraz konsultacji ginekologicznej.

Ból podczas stosunku - przyczyny

Ból podczas stosunku, a w szczególności pieczenie pochwy podczas stosunku są charakterystycznymi objawami grzybicy pochwy, albo bakteryjnej infekcji pochwy, lub też którejś  z chorób wenerycznych.

Możliwe są też inne, niechorobowe przyczyny, które sprawiają, że kobieta odczuwa ból podczas stosunku. Najczęstszą z nich jest suchość pochwy podczas stosunku, powodowana przez brak wystarczającego podniecenia, antykoncepcję hormonalną, niewłaściwą dietę, stres i inne czynniki.

Ból pochwy w sytuacji intymnej może też być wynikiem nieprawidłowej budowy narządów płciowych kobiety albo jej partnera. Winny też może być zły dobór pozycji, brak umiejętności i czułości ze strony partnera, zbyt ostry seks. Nie można też wykluczyć, że ból i pieczenie pochwy spowodowane zostały na przykład reakcją alergiczną na mydło, środek do higieny intymnej, czy proszek do prania.

Niezależnie od przyczyn, ból podczas stosunku, zwłaszcza piekący, powinien być przedmiotem naszej troski - z problemem tym należy się udać do ginekologa, który zdiagnozuje źródło bólu i w razie potrzeby zaleci odpowiednie leczenie. Do czasu wyjaśnienia przyczyn pieczenia pochwy podczas stosunku należy się powstrzymać przed utrzymywaniem kontaktów seksualnych.

Zobacz artykuł:

Domowe sposoby na grzybicę pochwy (swędzenie pochwy)

Pieczenie pochwy po stosunku i w trakcie – grzybica

Pieczenie pochwy podczas stosunku i po jego odbyciu, to jeden z charakterystycznych objawów grzybicy pochwy. Grzybica, zwana też kandydozą, albo drożdżycą, wywoływana jest przez drożdżaki o nazwie Candida albicans. Grzyby te bytują na co dzień w organizmie człowieka, jednak w niewielkich ilościach nie stanowią zagrożenia. Niebezpieczne stają się, gdy wskutek obniżenia liczby pałeczek kwasu mlekowego w naturalnej florze bakteryjnej, zaczynają się namnażać w szybkim tempie, powodując właśnie grzybicę – między innymi w obrębie pochwy.

Oprócz pieczenia pochwy podczas stosunku i po stosunku, a także w czasie oddawania moczu, grzybica objawia się też silnym świądem miejsc intymnych. Dodatkowo pojawiają się bezwonne upławy. Naturalna wydzielina z pochwy staje się mniej obfita, a jej konsystencja jest serowata. Odczuwana w czasie grzybicy suchość pochwy jest źródłem dodatkowego bólu podczas stosunku.

Sprawdź: Dieta przy grzybicy pochwy (candida dieta) - co jeść?

Pieczenie pochwy podczas stosunku – bakteryjna infekcja pochwy

Pieczenie pochwy podczas stosunku może być również objawem bakteryjnej infekcji pochwy. Przyczyny jej powstania są podobne do tych, które skutkują grzybicą – chodzi o zaburzenie równowagi we florze bakteryjnej pochwy i namnożenie szkodliwych drobnoustrojów kosztem pałeczek kwasu mlekowego. W przypadku bakteryjnej infekcji pochwy chodzi głównie o przyrost liczby bakterii beztlenowych.

Objawy tego typu infekcji pochwy przypominają grzybicę – w tym przypadku również wymienić można ból i pieczenie pochwy a także świąd w czasie stosunku seksualnego oraz oddawania moczu. Inny jest jednak charakter wydzieliny z pochwy – jest ona wodnista, ma biało szary kolor i wyraźnie nieprzyjemny, „rybi” zapach.

Zobacz: Biocenoza pochwy - kiedy zrobić badanie czystości pochwy?

Ból podczas stosunku – choroby weneryczne

Ból i pieczenie pochwy świadczyć mogą też o jednej z licznych chorób wenerycznych. Należą do nich między innymi kiła, rzeżączka, chlamydia, rzęsistkowica, czy opryszczka. Na przykład rzeżączka objawia się poprzez pieczenie podczas stosunku, a także ropne upławy i bóle dolnej części brzucha. Podobny ból wywołuje chlamydioza. Dodatkowo objawiać się ona może krwawieniem w czasie stosunku seksualnego.

Choroby tego typu przenoszone są drogą płciową. Najskuteczniejszą metodą obrony przed zakażeniem jest oczywiście stosowanie prezerwatyw, choć należy pamiętać, że i one nie stanowią 100-procentowej ochrony. Dlatego mając świadomość, że jedno z partnerów jest zakażone chorobą weneryczną, nie powinno się współżyć do czasu jej wyleczenia, nawet w prezerwatywie.

Zobacz także: Czy prawidłowe pH pochwy może chronić przed infekcjami?

Ból podczas stosunku przy wejściu do pochwy – pochwica

Ból podczas stosunku przy wejściu do pochwy a właściwie próbie wejścia do pochwy może oznaczać pochwicę. Jest to dysfunkcja seksualna powodująca mimowolny silny skurcz mięśni pochwy, powodujący zamknięcie dostępu do środka. Próba wprowadzenia członka w takiej sytuacji jest tak bolesna, że uniemożliwia odbycie stosunku. Pochwica jest wywołana czynnikami na tle emocjonalnym, związanymi z traumatycznymi doświadczeniami seksualnymi, lękiem wobec partnera itd. Jest to swoista reakcja obronna organizmu.

Czytaj także: Grzybica pochwy - leki bez recepty i probiotyki ginekologiczne



Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Skontaktuj się z lekarzem online i uzyskaj pomoc! Wstydliwe problemy?
Rozpocznij konsultację