Zapalenie pęcherza w ciąży - objawy, leki, domowe sposoby

Dodano: 21-03-2019 | Aktualizacja: 20-12-2021
Autor: Piotr Brzózka
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Zapalenie pęcherza w ciąży bezwzględnie wymaga leczenia antybiotykiem. Mimo, że choroba często przechodzi samoistnie, ciężarne powinny zachować środki ostrożności. Niewyleczone zapalenie pęcherza w ciąży może przyczynić się do poronienia, przedwczesnego porodu oraz innych, groźnych dla dziecka, powikłań. Jakie ma zapalenie pęcherza w ciąży objawy? Jak leczyć zapalenie pęcherza w ciąży?

Zapalenie pęcherza w ciąży - przyczyny

Zapalenie pęcherza to najprościej rzecz ujmując, obecność drobnoustrojów w pęcherzu moczowym, która wywołuje szereg przykrych dolegliwości. Infekcje pęcherza moczowego to przypadłość kobieca. Panie chorują na zapalenie pęcherza aż 10 razy częściej niż panowie. Wynika to z budowy anatomicznej.

U kobiet cewka moczowa i odbyt są tak blisko położone względem siebie, że bakterie bytujące w okolicach odbytu z łatwością przedostają się do cewki. Ponadto cewka moczowa u kobiet jest bardzo krótka - ma jedynie 4-5 centymetrów. Dla porównania męska cewka moczowa jest 4 razy dłuższa i może mieć długość 20 centymetrów. To sprawia, że bakterie z cewki moczowej szybko przedostają się do pęcherza moczowego.

Co więcej, kobiety w ciąży są szczególnie podatne na infekcje pęcherza moczowego. W czasie ciąży pęcherz przesuwa się do przodu i w górę, co często skutkuje zaleganiem moczu. Ponadto powiększająca się macica niejednokrotnie uciska na moczowody, co także sprzyja zaleganiu moczu. Z kolei zalegający mocz jest pożywką dla drobnoustrojów. Warto zaznaczyć, że u kobiet w ciąży często diagnozuje się tzw. bezobjawowy bakteriomocz, czyli obecność bakterii w moczu, która nie wywołuje żadnych objawów.

Czytaj także: Pieczenie przy oddawaniu moczu - u mężczyzn, leczenie

Zapalenie pęcherza w ciąży - objawy

Zapalenie pęcherza w ciąży objawia się tak samo jak u kobiet niebędących w ciąży. Zakażenie układu moczowego w postaci zapalenia pęcherza u ciężarnych kobiet daje następujące objawy:

Zobacz również: Zapalenie pęcherza - domowe sposoby. U dzieci, u mężczyzn

Zapalenie pęcherza w ciąży - powikłania

Mniej więcej połowa przypadków zachorowań na zapalenie pęcherza nie wymaga leczenia antybiotykiem. Drogi moczowe bowiem same się wyjaławiają. Niejednokrotnie antybiotykoterapia jedynie przyspiesza usuwanie drobnoustrojów z pęcherza moczowego, nie jest natomiast niezbędna. Inaczej rzecz się ma w przypadku kobiet w ciąży.

Niewyleczone zapalenie pęcherza moczowego w ciąży może być przyczyną poronienia, wcześniactwa, a nawet śmierci okołoporodowej. Może także doprowadzić do groźnych dla zdrowia dziecka oraz matki powikłań. Dzieci kobiet chorujących na zapalenie pęcherza moczowego mogę mieć niską wagę urodzeniową. Im później wykryje się bakterie w moczu ciężarnej, tym większe ryzyko, że bakterie zdążyły przeniknąć do nerek, co grozi odmiedniczkowym zapaleniem nerek u matki. W skrajnych przypadkach w ciężarnej na skutek niewyleczonego zapalenia pęcherza może wystąpić sepsa.

Zobacz: Nawracające zapalenie pęcherza - po stosunku, zioła

Co na zapalenie pęcherza w ciąży - leki

Jak leczyć zapalenie pęcherza w ciąży? Antybiotykiem. Z uwagi na możliwość wystąpienia wyżej wymienionych powikłań, kobiety w ciąży muszą przyjmować antybiotyk na zapalenie pęcherza. Oczywiście lekarze przepisują ciężarnym antybiotyk, które jest bezpieczny dla dziecka. Do takich należą antybiotyki z grupy penicylin.

Wśród najczęściej stosowanych w leczeniu zapalenia pęcherza w ciąży wymienia się: amoksycylinę, fosfomycynę (w Polsce dostępne są leki zawierające fosfomycynę takie jak Symural 3g lub Monural 3g), cefaleksynę. Kobiety w ciąży mogą zażywać tabletki z żurawiną jako preparaty wspomagające leczenie antybiotykiem. Jednak należy pamiętać, że przed zażyciem jakichkolwiek leków w czasie ciąży, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zobacz artykuł:

Ból przy oddawaniu moczu - u mężczyzn, po stosunku

Zapalenie pęcherza w ciąży - domowe sposoby leczenia

Warto wypróbować domowych sposobów na zapalenie pęcherza w ciąży. Takie metody z jednej strony wspomogą leczenia, a z drugiej zmniejszą ryzyko wystąpienia kolejnych infekcji pęcherza w przyszłości. Niestety zapalenia pęcherza to dolegliwość, która lubi powracać. Szacuje się, że wraca u 20 procent kobiet.

Aby przeciwdziałać nawrotom choroby należy pić dużą ilość płynów, najlepiej wody mineralnej. Wskazane jest także picie soku z żurawiny. Ponadto powinno się nie wstrzymywać mikcji i często oddawać moczu. W przypadku nawracających infekcji pęcherza niewskazana jest obcisła bielizna, wykonana z syntetycznych materiałów. Powinno się także unikać wychłodzenia organizmu oraz dbać o higienę narządów płciowych przez każdym stosunkiem.

Sprawdź: Tabletki na zapalenie pęcherza - z żurawiną, bez recepty



Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Zostań w domu i skontaktuj się z lekarzem online Zapalenie pęcherza?
Rozpocznij konsultację