Tampony na basen - jakie, specjalne, z probiotykiem

Dodano: 21-03-2019 | Aktualizacja: 21-03-2019
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Gdyby nie tampony, pływanie w basenie w czasie menstruacji byłoby niemożliwe. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów tamponów, ale które zabrać ze sobą na basen? Czy zwykłe tampony zabezpieczą przed zabrudzeniem wody krwią menstruacyjną czy lepiej kupić specjalne tampony na basen?

Tampony na basen

Na basen można się wybrać w czasie krwawienia miesięcznego. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że odpowiednio się zabezpieczymy przed zabrudzeniem wody krwią menstruacyjną. Jak to zrobić? Przed wejściem do wody należy włożyć tampon higieniczny. Koniecznie nowy, gdyż nasiąknięty krwią nie będzie spełniał swojej funkcji.

Czytaj: Cykl miesiączkowy – jak liczyć

Jakie tampony na basen?

Tampony są dostępne w kilku rozmiarach oraz mają różne stopnie chłonności. Tampon należy dostosować do swoich potrzeb. Nie ma konieczności kupowania większego tamponu lub bardziej chłonnego. Tampony stosowane zwykle w czasie menstruacji powinny być odpowiednie także na basen.

Tampony higieniczne należy zmieniać do 4 godziny w ciągu dnia. Zasada ta jednak nie ma zastosowania w przypadku wizyty na basenie. Przed wejściem do wody oraz po wyjściu z niej należy włożyć nowy tampon.

Przeczytaj też: Jak przesunąć okres – tabletkami i domowymi sposobami

Specjalne tampony na basen

Zwykły tampon higieniczny powinien spełnić swoje zadanie na basenie, ale w razie wątpliwości można zaopatrzyć się w specjalne tampony na basen.

Czym się różnią od zwykłych tamponów higienicznych?

  1. Są bardziej dyskretne.
  2. Nie mają sznureczka.
  3. Wykonane z innego materiału – chłonnej, elastycznej i hipoalergicznej gąbki.
  4. Są dostępne w jednym, uniwersalnym rozmiarze.

Czytaj: Co zrobić, żeby okres szybko się skończył

Jak zakładać i wyjmować tampon na basen?  

Specjalne tampony na basen aplikuje się podobnie jak tampony higieniczne. Gąbkę należy ścisnąć, a tampon wsunąć palcem wskazującym do pochwy. Problematyczne może się wydawać wyjęcie tamponu bez sznureczka. Producenci tamponów zalecają by wyciągać je w pozycji kucającej.

Ponadto tampony na basen mają na końcu niewielki otwór, w który można włożyć palec, aby je wyciągnąć. W razie problemów z wyjęciem tamponu, można go zwilżyć wodą lub użyć pęsety.

Przeczytaj: Nawracająca infekcja pochwy

Tampony z probiotykiem na basen

Oprócz tamponów wykonanych z elastycznej gąbki, można także wypróbować tampony z probiotykiem na basen. Tampon z probiotykiem zawiera bakterie kwasu mlekowego, które są niezbędne do utrzymania prawidłowej flory bakteryjnej w pochwie oraz odpowiedniego pH. Tampony probiotyczne na basen są zalecane kobietom, które przeszły infekcję intymną, gdyż pomogą przywrócić naturalną florę bakteryjną po chorobie.

Zaleca się także tampony z kwasem mlekowym na basen, żeby zmniejszyć ryzyko rozwoju infekcji grzybiczej. Na grzybicę pochwy są bardziej narażone kobiety, które regularnie korzystają z basenu. Dodawane do wody środki chemiczne, które utrzymują ją w czystości, zaburzają naturalną florę bakteryjną w pochwie, a dodatkowo wysuszają śluzówkę, co sprzyja infekcjom. Grzybicą można się także zarazić w basenowych przebieralniach – na mokrych ławkach, kafelkach, podestach roi się od drożdżaków i innych drobnoustrojów. Na basenie nie powinno się też korzystać z cudzych klapek i ręczników.

Czytaj też: Zapalenie pochwy – jak rozpoznać infekcji intymne

Tampony na basen w ciąży

Basen jest formą aktywności zalecaną kobietom w ciąży, oczywiście jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Zajęcia w wodzie:

  • wzmacniają mięśnie,
  • poprawiają kondycję,
  • nie obciążają stawów,
  • a także spalają zbędne kalorie.

W czasie ciąży kobiety są jednak bardziej narażone na infekcji intymne. Zmienia się bowiem pH pochwy – z kwaśnego na zasadowe, a to sprzyja namnażaniu się bakterii i grzybów. Infekcje intymne w czasie ciąży mogą zagrażać dziecku, dlatego nie należy lekceważyć żadnych objawów, które mogą świadczyć o infekcji. Kobiety, które nie chcą rezygnować z aktywności fizycznej w czasie ciąży i preferują zajęcia w wodzie mogą zabezpieczyć się przed rozwojem infekcji intymnej specjalnymi tamponami z probiotykiem. Panie, które są podatne na infekcje intymne raczej powinny unikać publicznych pływalni lub stosować tampony z probiotykiem. W aptekach można także kupić dopochwowe probiotyki w kapsułkach, czopkach lub globulkach.

Czytaj: Wymaz z pochwy – opis badania

Joanna Woźniak

 



Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Nasz lekarz zadzwoni do Ciebie kiedy Ty chcesz! Potrzebujesz pomocy lekarskiej?
Rozpocznij konsultację