Problemy z erekcją w młodym wieku - co robić?

Dodano: 14-11-2017 | Aktualizacja: 20-10-2020
Autor: Paulina Szczerkowska
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Bardzo często problemy z erekcją w młodym wieku mają podłoże psychologiczne. Kłopoty pojawiają się, gdy mężczyzna narażony jest na przewlekły stresu, ma niską samoocenę, ma kompleksy i brak mu doświadczenia w sferze seksualnej. Zgłoszenie pierwszych problemów z potencją jest niezwykle ważne, bo terapia pozwoli uniknąć poważniejszych i trwalszych zaburzeń erekcji w przyszłości.

Erekcja angażuje do współpracy mózg, nerwy, mięśnie oraz układ krążenia. Wszystkie systemy muszą zadziałać wspólnie, aby do penisa napłynęła krew.  Ciała jamiste, które są częścią penisa napełniają się krwią i powiększają prącie w wyniku sygnału z układu nerwowego, który powstaje pod wpływem odpowiedniego bodźca zmysłowego w wyobraźni. Czasem jednak dochodzi do zaburzeń i krew nie wypełnia siatki naczyń ciał jamistych. Pojawia się wtedy problem z erekcją, wzwód nie występuje wcale lub mężczyzna ma kłopoty z jego utrzymaniem. Wbrew temu co się powszechnie sądzi kłopot z erekcją nie jest tylko domeną starszych mężczyzn, coraz częściej pojawiają się problemy z potencją w młodym wieku.  

Wczesne rozpoznanie problemów z potencją w młodym wieku jest jednak niezwykle istotne, ponieważ zaburzenia tego typu mogą w dłuższej perspektywie doprowadzić do braku erekcji u młodych osób. Leczenie przyczyny kłopotów sypialnianych zazwyczaj przynosi zadowalające efekty. W niektórych przypadkach skuteczna okazuje się po prostu zmiana stylu życia lub konsultacja z terapeutą, ponieważ u młodych mężczyzn bardzo często problemy z erekcją nie wynikają z obniżonego poziomu testosteronu, a z zakłóceń w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.

Czytaj także: Problemy z erekcją - jakie są przyczyny zaburzeń erekcji?

Problemy z erekcją w młodym wieku - przyczyny

Istnieje wiele możliwych źródeł problemów ze wzwodem. Przyczyną zaburzenia erekcji u młodych mężczyzn mogą być zarówno czynniki psychiczne, które w młodym wieku odgrywają największa rolę, jak i fizyczne. Zdarza się, że zaburzenia są symptomem poważnej choroby.

Psychogenne źródła problemów z erekcją w młodym wieku mogą pojawić się w wyniku inicjacji seksualnej lub mieć charakter nabyty. Najczęściej wynikają z lęku młodego chłopaka przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową lub HIV, z obawy przed niezaspokojeniem partnerki. Zaburzenia erekcji u młodych mężczyzn mają źródło także w:

●      kompleksach lub braku doświadczenia

●      niskim poczuciu własnej wartości

●      niskiej samoocenie

●      lęku przed wyśmianiem

●      nerwicach, osobowości neurotycznej

●      przewlekłym stresie

●      przemęczeniu

●      braku snu

●      zaburzeniach tożsamości seksualnej

Impotencja w młodym wieku może wynikać również z traumatycznych przeżyć (gwałtu, molestowania seksualnego, znęcania się fizycznego rodziców nad dzieckiem, wcześniejszych niepowodzeń na tle seksualnym).

Zobacz także: Tabletki na potencję - jakie leki i środki działają na erekcję?

Oprócz źródeł psychogennych zaburzenia erekcji u młodych mężczyzn mogą wynikać także z:

●      problemów z układem krążenia, np. zbyt wysokie ciśnienie lub miażdżyca

●      cukrzycy (wysoki poziom glukozy we krwi ma negatywny wpływ na stan naczyń krwionośnych, również tych odpowiedzialnych za doprowadzenie krwi do penisa podczas wzwodu)

●      otyłości (nadwaga zwiększa ryzyko zarówno cukrzycy, jak i nadciśnienia)

●      nadużywania alkoholu oraz przyjmowania narkotyków

●      zaburzeń hormonalnych (w tym za niski poziom testosteronu lub wzmożona produkcja prolaktyny)

●      przyjmowania steroidów w celu budowania tkanki mięśniowej.

Trzeba pamiętać, że problemy z erekcją w młodym wieku mogą towarzyszyć każdej chorobie, która przejściowo powoduje u mężczyzny zmęczenie i osłabienie, czyli nawet zwykłemu przeziębieniu.

Brak potencji w młodym wieku - profilaktyka

Aby w sypialni wszystko przebiegało zgodnie z najśmielszymi fantazjami, każdy mężczyzna powinien zadbać o zdrowy i higieniczny styl życia. Bo zdaniem seksuologów źle na sprawność seksualną wpływają bardzo często czynniki środowiskowe, na które sami mamy wpływ. Dlatego żeby uniknąć zaburzenia erekcji już w młodym wieku trzeba:

  • prowadzić aktywny tryb życia (30 minut intensywnego ruchu w ciągu dnia to minimum),
  • unikać zbyt długiego siedzenia (zwłaszcza z laptopem na kolanach),
  • długie gorące kąpiele w wannie zamienić na chłodny prysznic,
  • rzucić palenie papierosów,
  • mocny alkohol zamienić na lampkę wina wypijaną raz na jakiś czas,
  • porzucić dietę pełną pustych kalorii i jak najczęściej sięgać po warzywa, owoce, ryby i produkty zbożowe z pełnego przemiału.

Warto też pamiętać, że praca nie jest najważniejsza, a regularne badania cukru, cholesterolu i ciśnienia są koniecznością.

Amatorzy kolarstwa muszą też zdawać sobie sprawę, że są bardziej narażeni na kłopoty z erekcją niż osoby uprawiające inne sporty, dlatego warto kupić specjalnie wyprofilowane siodełko i odpowiednie ubrania.

Zobacz artykuł:

Viagra działanie - jak i jak długo działają środki na potencję?

Problemy z erekcją w młodym wieku leczenie

Kiedy pacjent obserwuje u siebie początkowe problemy z potencją można sięgnąć po naturalne metody wspomagania słabej erekcji w młodym wieku. Do diety warto włączyć produkty uchodzące za naturalne afrodyzjaki, takie jak:

  • awokado
  • truskawki
  • szparagi
  • czekoladę
  • ostrygi i inne owoce morza
  • przyprawy: cynamon, imbir, kardamon
  • zioła: żeń-szeń, lubczyk, miłorząb japoński

Jeśli produkty te nie podniosą w odpowiedni sposób poziomu endorfin w organizmie warto spróbować gotowych suplementów diety, w skład których wchodzi cynk, selen, arginina. W poważniejszych sytuacjach pomocne mogą być leki wspomagające erekcję, przyjmowane doustnie i wydawane tylko na receptę.

Inną metodą radzenia sobie z zaburzeniami wzwodu są aparaty próżniowe, które dzięki wytworzeniu ujemnego ciśnienia, powodują napływ krwi do ciał jamistych. Urządzenie jest proste w użytkowaniu i radzi sobie zarówno w przypadku incydentalnych zaburzeń, jak i przewlekłych problemów z erekcją. Ostatecznym rozwiązaniem, w przypadku poważnego uszkodzenia naczyń krwionośnych, może być zabieg chirurgiczny (np. by-passy).

Przeczytaj: Witaminy na potencję - jakie powinni wybrać mężczyźni?



Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Skontaktuj się z lekarzem online i uzyskaj pomoc! Masz problemy z potencją?
Rozpocznij konsultację