Palenie w ciąży - jak rzucić, skutki, bierne palenie

Dodano: 21-03-2019 | Aktualizacja: 21-03-2019
Autor: Piotr Brzózka
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Palenie w ciąży to wielka krzywda wyrządzana nie tylko sobie, ale przede wszystkim dziecku. Palenie w ciąży negatywnie wpływa na przebieg samej ciąży (ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu) i rozwój dziecka (niska masa urodzeniowa, ryzyko wad rozwojowych i chorób). Palenie w ciąży w pierwszych tygodniach jest tak samo niebezpieczne, jak w ostatnich, nie mniej – im wcześniej uda się zerwać z nałogiem, tym lepiej dla dziecka. Pamiętajmy, że bierne palenie w ciąży również wpływa na rozwój płodu.

Palenie w ciąży - statystyki

Palenie w ciąży, wydawać by się mogło, powinno być w XXI wieku zjawiskiem marginalnym. Nic bardziej mylnego. Z opublikowanych wyników badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Zdrowia w blisko 400 polskich szpitalach, okazało się, że przynajmniej sporadyczny kontakt z papierosami miało aż 38 procent ciężarnych, a do regularnego palenia w ciąży przyznało się aż 11 procent kobiet.

Jeśli porównamy to z danymi mówiącymi, że dla całej populacji Polski odsetek osób palących wynosi 25 procent, obraz mamy jasny: ciąża tylko w umiarkowanym stopniu zmienia przyzwyczajenia (nałogi) kobiet. Tymczasem palenie w ciąży to jedna z najgorszych rzeczy, jaki przyszła matka może zafundować swojemu dziecku na starcie życia.

Zobacz artykuł:

Tabletki na rzucenie palenia - na receptę, antynikotynowe

Palenie w ciąży – skutki

Jeśli chodzi o palenie w ciąży, skutki trwania w szponach nałogu, czy choćby incydentalnego popalania, mogą być tragiczne, przede wszystkim dla dziecka. 

Jedną z głównych konsekwencji palenia w ciąży są:

  • prawdopodobne obniżenie wagi urodzeniowej malucha, średnio o około 200 gram – to skutek niedotlenienia i niedożywienia,
  • poważne wady rozwojowe, wśród których wymienić można deformacje kończyn górnych i dolnych oraz wargi (tzw. zajęcza warga)
  • skutki dla dróg oddechowych dziecka, które już po urodzeniu będą bardziej podatne na infekcje
  • zwiększone ryzyko alergii, a nawet nowotworów u dziecka.

Jednak najpoważniejszą konsekwencją palenia w ciąży może być przedwczesny poród lub poronienie.

Pamiętajmy, że palenie w ciąży skutki dla dziecka nieść będzie niezależnie od tego, czy matka pali czynnie, czy jedynie jest bierną palaczką.

Sprawdź: Rzucanie palenia - etapy, oczyszczanie, regeneracja

Bierne palenie w ciąży

Palenie bierne to ekspozycja na tzw. dym środowiskowy, czyli mówiąc wprost - wdychanie dymu z ulatniającego się z końcówki papierosa palonego przez osobę znajdującą się w naszym otoczeniu.

Wbrew utartym wcześniej przekonaniom, badania z ostatnich lat zgodnie potwierdzają, że wdychanie tzw. bocznego strumienia papierosowego dymu jest jeszcze bardziej szkodliwe, niż palenie czynne. W smużce dymu ulatniającej się z końcówki papierosa jest kilkanaście razy większe stężenie tlenku węgla i kilkukrotnie większe – nikotyny. A więc przebywając w jednym pomieszczeniu z palaczem, szkodzimy sobie bardziej, niż paląc osobiście.

Bierne palenie w ciąży można rozpatrywać na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze, przyszła matka powinna mieć świadomość, że w szczególnym stanie, jakim jest ciąża, krzywdę sobie i dziecku wyrządza nie tylko paląc osobiście, ale też pozwalając, by palono w jej towarzystwie. Po drugie, pamiętajmy, że biernym palaczem w ciąży jest także dziecko, które narażone jest na skutki palenia matki lub osób w jej otoczeniu - tym bardziej, że jego organizm dopiero się kształtuje i w dużej mierze jest bezbronny wobec zagrożeń.

Palenie w ciąży w pierwszych tygodniach – kiedy rzucić palenie?

Palenie na początku ciąży przez wiele kobiet traktowane jest jako problem mniejsze wagi. „W którym tygodniu ciąży rzuciliście palenie?” „Kiedy rzucić palenie?”– dopytują się przyszłe matki na internetowych forach, najwyraźniej zakładając, że palenie w ciąży w pierwszych tygodniach jest mniej szkodliwe i że jeśli nawet z nałogiem należy zerwać, można to zrobić później.

Lekarze odpowiadając na tego typu pytania przekonują, że na rzucenie palenia w ciąży nigdy nie jest za późno, bo każdy dzień bez papierosa zwiększa szanse dziecka na zdrowy i normalny rozwój. Nie mniej, najlepiej jest rozstać się z nałogiem właśnie w pierwszych tygodniach, a najpóźniej do końca pierwszego trymestru, co pozwoli między innymi uniknąć obniżenia wagi urodzeniowej.

Zobacz artykuł:

Zatrucie nikotyną - przedawkowanie, objawy, leczenie

Palenie przed ciążą

Oczywiście, sytuacją idealną jest, gdyby udało nam się rzucić palenie przed ciążą. Z kilku powodów. Po pierwsze, oczyszczenie organizmu z substancji zawartych w papierosowym dymie zajmuje określony czas. Choć większość nikotyny zalega w organizmie do 2 godzin, a jej reszta – do 8 godzin, przy dużej liczbie wypalanych dziennie papierosów, powodujących kumulację stężenia nikotyny, całkowity proces oczyszczenia może zająć nawet 30 dni.

Płuca palacza zaczynają się oczyszczać z całej palety substancji, które pochłaniane są wraz z papierosowym dymem już po 24 godzinach, ale pamiętajmy, że to dopiero początek owego procesu. Normalnie pracować płuca zaczynają dopiero po 9 miesiącach od rzucenia palenia.

Ale to nie jedyny powód, dla którego warto rzucić palenie przed ciążą. Pamiętać należy, że w ciąży zabronione jest stosowanie części środków wspomagających uciążliwy proces wychodzenia z nałogu – mowa o nikotynowej terapii zastępczej, a więc plastrach, gumach, tabletkach i inhalacjach nikotynowych. Rzucanie palenia w ciąży może więc być trudniejsze niż przed. 

Palenie w ciąży a łożysko

Jeśli ktoś postanowi z jakiś powodów oszukiwać lekarza prowadzącego ciążę, (głównie oszukując w ten sposób samą siebie oraz noszone w łonie dziecko), należy pamiętać: o tym, że kobieta paliła w ciąży, lekarz odbierający poród i tak zapewne się dowie. Koronnym dowodem będzie stan łożyska. Będzie ono czarne, pokryte śladami substancji smolistych. Będzie więc wyglądać mniej więcej tak, jak płuca palacza  i nie będzie to dziełem przypadku. Przyszłe mamy powinny wiedzieć, że dym z papierosów odkłada się w łożysku podobnie jak w płucach.

Zobacz: Jak rzucić palenie - domowe sposoby. Terapia, zioła



Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Skontaktuj się z lekarzem online i uzyskaj pomoc! Potrzebujesz pomocy przy rzucaniu palenia?
Rozpocznij konsultację