Grzybica pachwin - objawy i sposoby leczenia

Dodano: 06-11-2015 | Aktualizacja: 20-02-2024
Autor: Paulina Szczerkowska
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Grzybica może zaatakować różne części ciała. Aby drobnoustroje mogły się rozmnażać, potrzebują jednak odpowiednich warunków - ciepła i wilgoci, dlatego jednym z miejsc, w których rozwija się grzybica, bywają pachwiny. Jakie są objawy grzybicy pachwin i jak wygląda leczenie infekcji? 

Przyczyny rozwoju grzybicy pachwin

Grzyby wywołujące tę przykrą dolegliwość naturalnie występują na skórze, choć nic nie sygnalizuje ich obecności. Przy sprzyjających warunkach mogą się jednak błyskawicznie namnażać. Kiedy tak się dzieje? Na przykład kiedy po wysiłku fizycznym pozostaniesz w przepoconych ubraniach i nie weźmiesz prysznica. To prawdziwy raj dla dermatofitów, które powodują infekcję. Jednak nie tylko sportowcy są narażeni na grzybicę w pachwinach. Jej rozwojowi sprzyja np. używanie wspólnych ręczników, niewystarczające osuszenie skóry po kąpieli czy otyłość, bo grzyby mogą mnożyć się pod fałdami skórnymi.

Jak wygląda grzybica pachwin? Objawy infekcji

Zmiany i dolegliwości, które pojawiły się w pachwinach, mogą rozprzestrzenić się w kierunku podbrzusza lub pośladków. Grzybica pachwin występuje także u mężczyzn, ale nie zostaje wtedy jednak zaatakowany worek mosznowy.

Typowe objawy infekcji pachwin to:

  • natarczywy świąd pachwin i ich zaczerwienienie,
  • uczucie pieczenia w pachwinach,
  • łuszczenie się, pękanie lub schodzenie skóry w okolicy pojawienia się infekcji,
  • zmiana koloru skóry, plamy,
  • wysypka, która pogarsza się podczas aktywności fizycznej.

Jak widzisz, objawy te są bardzo uciążliwe i charakterystyczne. Ważna jest reakcja już na pierwsze sygnały świadczące o infekcji. Jeśli doskwiera Ci swędzenie pachwin, warto podjąć szybkie kroki w celu zlikwidowania ogniska zapalnego - dzięki temu dermatofity nie zdążą zaatakować większych powierzchni skóry.

Leczenie grzybicy pachwin

Domowe sposoby na grzybicę pachwin to szczególna dbałość o higienę i suchość zainfekowanych okolic, a także noszenie czystych, suchych i przewiewnych ubrań. W aptece bez recepty możesz zakupić spray lub maść na grzybicę skóry - środków używaj według wskazań na ulotce. Swędzenie pachwin powinno się złagodzić po kilku dniach takiego samodzielnego leczenia.

Jeżeli jednak grzybica pachwin nie ustaje po około dwóch tygodniach, objawy są bardzo uciążliwe lub masz nawrót choroby, skonsultuj się z lekarzem. W takiej sytuacji prawdopodobnie konieczne będą doustne środki zwalczające grzybicę, wydawane na podstawie recepty. Specjalista, najczęściej dermatolog, podpowie Ci, jak leczyć infekcję, by nie dawała nawrotów.

Zanim uda Ci się zwalczyć zmiany, pamiętaj - grzybica pachwin (podobnie jak inne tego rodzaju infekcje) jest silne zaraźliwa. Rozprzestrzenia się poprzez kontakt ze skórą oraz używanie rzeczy osobistych (ubrania, ręczniki) zarażonej osoby.

Zmiany skórne w pachwinach - jak im zapobiegać?

Dzięki odpowiednim działaniom profilaktycznym możesz zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji grzybiczych skóry, w tym także grzybicy pachwin. Podstawową zasadą jest staranna higiena ciała i osuszanie skóry po kąpieli. Podczas treningu zadbaj o odpowiedni strój - ubrania luźne lub uszyte z materiałów odprowadzających wilgoć.

Choć grzybica pachwin nie jest groźna, jeśli nie będziesz jej leczyć, może się rozprzestrzeniać, spowodować plamy na skórze oraz nawracać. Zadbaj o dobrą odporność organizmu - gdyż osłabienie systemu immunologicznego utrudnia walkę z agresywnymi dermatofitami.

Czytaj także:



Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Skontaktuj się z lekarzem online i uzyskaj pomoc! Problemy z grzybicą?
Rozpocznij konsultację