Ból pęcherza - w ciąży, po stosunku, domowe sposoby

Dodano: 21-03-2019 | Aktualizacja: 21-01-2021
Autor: Piotr Brzózka
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Ból pęcherza zazwyczaj przyjmuje postać uporczywego parcia na mocz, niekiedy też odczuwany jest jako bliżej nieokreślona bolesność w podbrzuszu. Czym jest zespół bolesnego pęcherza? Skąd się bierze ból brzucha w ciąży i ból brzucha po stosunku seksualnym? Jakie domowe sposoby na ból pęcherza sprawdzą się najlepiej?

Ból pęcherza – zespół bolesnego pęcherza

Ból pęcherza nie jest sam w sobie oddzielną jednostką chorobową, ale objawem, który może świadczyć o rozwoju kilku dolegliwości w obrębie układu moczowego. Jedną z nich jest tzw. zespół bolesnego pęcherza (PBS – skrót od angielskiego painfull bladder syndrome). Co to takiego? Zespół bolesnego pęcherza to zestaw objawów związanych z różnymi chorobami oraz dysfunkcjami. Należy do nich w szczególności śródmiąższowe zapalenie pęcherza, którego przyczyną najprawdopodobniej jest zwiększona przepuszczalność nabłonka pęcherza, co skutkuje ułatwionym wnikaniem bakterii i toksyn zawartych w moczu w ścianki pęcherza. Powoduje to takie dolegliwości, jak ból pęcherza, bolesne parcie na pęcherz, ból i pieczenie w cewce moczowej, uczucie dyskomfortu w kroczu.

Na zespół bolesnego pęcherza mogą się też składać objawy kamicy nerkowej, uchyłka cewki moczowej czy nowotworu śródnabłonkowego pęcherza.

Sprawdź: Zakażenie układu moczowego - u dzieci, objawy, w ciąży

Ból pęcherza moczowego – inne możliwe przyczyny

Śródmiąższowe zapalenie pęcherza, choć bezpośrednio kojarzone z bólem, jest stosunkowo rzadko występującą dolegliwością. Znacznie częściej dotykają nas inne choroby, zarówno te będące wynikiem zakażeń bakteryjnych, jak i nieprawidłowego funkcjonowania narządów, a także zmian nowotworowych.

Ból pęcherza moczowego najczęściej świadczy o bakteryjnym zapaleniu pęcherza, niekiedy też bolesnością pęcherza może objawiać się zapalenie cewki moczowej. Inne możliwe przyczyny to między innymi ucisk macicy w ciąży, przerost gruczołu krokowego u mężczyzn czy rozwój nowotworów (pęcherza, prostaty).

Zobacz również: Zapalenie pęcherza - leki, leki bez recepty, tabletki

Ból pęcherza po stosunku

Jeśli występuje ból pęcherza po stosunku seksualnym (po kilku dniach od zbliżenia), z dużą dozą prawdopodobieństwa doszło jednego z zakażeń dolnych dróg moczowych.  Możliwe, że ból pęcherza po stosunku jest efektem zakażenia pałeczkami okrężnicy bytującymi w jelicie grubym i w trakcie zbliżenia przenoszącymi się z okolic odbytu do cewki moczowej i dalej – pęcherza. Ze względu na budowę anatomiczną (bliskość odbytu, pochwy i ujścia cewki, a także niewielką długość cewki) tego typu zakażenie zdecydowanie częściej zagraża kobietom.

Jeśli na zapalenie pęcherza chorują mężczyźni, zazwyczaj jest to efektem zakażeń wewnątrzustrojowych, spowodowanych chorobami lub wadami hamującymi przepływ moczu, jak kamica nerkowa czy przerost prostaty.

Drugą możliwością, jeśli chodzi o ból pęcherza po stosunku, jest zakażenie dwoinką rzeżączki lub chlamydią. Bakterie te przenoszone są drogą płciową. Partnerzy seksualni zarażają się nimi, narażając się na rzeżączkowe lub nie rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej. Objawia się ono między innymi poprzez bolesne parcie na pęcherz, a także bolesność i tkliwość okolic nadłonowych (a także inne symptomy, jak ropna wydzielina z penisa, czy obfite upławy z pochwy).

Czytaj także: Zapalenie układu moczowego - u dziecka, objawy, leki

Ból pęcherza w ciąży

Ból pęcherza w ciąży, odczuwalny jako parcie na pęcherz, jest efektem zakażeń dróg moczowych, do którego dochodzi wskutek zmian fizjologicznych i hormonalnych zachodzących w ciele kobiety. Istotnym czynnikiem jest zmniejszenie napięcia mięśni pęcherza a także moczowodu, które sprawia, że spowolniony zostaje przepływ moczu, jego zaś zaleganie hamuje proces oczyszczania całego układu z niepożądanych bakterii.

W okresie ciąży zmienia się skład moczu, co może ułatwiać kolonizowanie cewki i pęcherza przez szkodliwe drobnoustroje. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym zakażeniom jest poszerzenie cewki moczowej i moczowodów zwiększające przepustowość dla bakterii.

Dodatkowo ból pęcherza w ciąży może być spowodowany uciskiem ze strony powiększającej się macicy.

Zobacz: Zapalenie pęcherza moczowego - objawy u mężczyzn i kobiet

Domowe sposoby na ból pęcherza

Schorzenia, które są odpowiedzialne za ból pęcherza, zazwyczaj leczy się farmakologicznie, za pomocą antybiotyków oraz chemioterapeutyków. Jednak objawy, takie jak ból pęcherza czy pieczenie cewki moczowej można też próbować łagodzić domowymi sposobami. A tych jest bez liku. Co na ból pęcherza sprawdzi się najlepiej?

  • Nasiadówki w wannie lub misce, szczególnie polecane kobietom. Mają działanie odkażające. Ziołami idealnymi do przygotowania nasiadówek na ból pęcherza są rumianek, dziurawiec i krwawnik.
  • Zioła do pica – mają działanie przede wszystkim moczopędne, a więc oczyszczające. Nadają się do tego celu pokrzywa, rumianek, szałwia, skrzyp polny, brzoza, pokrzywa, lubczyk, majeranek, a także żurawina. Ziołami odkażającymi są natomiast m.in. mącznica lekarska i borówka brusznica.
  • Ciepło – na ból pęcherza zaleca się też niekiedy termofor z gorącą wodą do przykładania w okolice podbrzusza. Można też w gorącej wodzie moczyć nogi. Zawsze też sprawdzi się dwudniowa kuracja pod ciepłą kołdrą.

Zobacz artykuł:

Ostre zapalenie pęcherza - objawy, leczenie, leki



Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Zostań w domu i skontaktuj się z lekarzem online Zapalenie pęcherza?
Rozpocznij konsultację