Alergia na roztocza - objawy i leczenie uczulenia na kurz

Dodano: 21-03-2019 | Aktualizacja: 20-05-2020
Autor: Joanna Woźniak
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Alergia na roztocza kurzu domowego, popularnie nazywana uczuleniem na kurz, dotyczy 6 milionów Polaków. Objawy alergii na kurz potrafią być wyjątkowo uporczywe i trwać przez cały rok. Sprawdź, jak objawia się uczulenie na roztocza kurzu domowego oraz jak mu zapobiegać.

Alergia na roztocza w statystykach

Alergia na roztocza kurzu domowego jest najczęściej występującym uczuleniem w Polsce. Według badań przeprowadzonych przez ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych) 40 procent Polaków cierpi z powodu alergii, z czego blisko połowa jest uczulona na roztocza kurzu domowego.

Co to są roztocza kurzu domowego?

Roztocza kurzu domowego są niewielkich rozmiarów pajęczakami, niewidocznymi gołym okiem. Osiągają wielkość od 0,2 do 0,4 milimetra. Naukowcy wyróżniają 130 gatunków roztoczy domowych. W Polsce dominuje gatunek Dermatophagoides pteronyssinus, a także Dermatophagoides farinae, Dermatophagoides evansi, Euroglyphus maynei, Acarus siro, Tyrophagus puterscentiae.

Roztocza występują głównie w ciepłych i wilgotnych pomieszczeniach. Żywią się złuszczonym ludzkim naskórkiem, dlatego szczególnie upodobały sobie nasze sypialnie.

Najwięcej pajęczaków żyje w materacach i pościeli, ale znajdziemy je także w firankach, zasłonach, dywanach w całym domu. Ich odchody są alergenami dla człowieka. Dla osób nieuczulonych są obojętne, ale wdychane przez alergików wywołują szereg nieprzyjemnych dolegliwości.

Objawy uczulenia na roztocza

Najczęściej zgłaszane przez pacjentów objawy uczulenia na roztocza to:

  • Kichanie,
  • nieżyt nosa,
  • obrzęk błony śluzowej nosa,
  • świąd nosa,
  • zapalenie spojówek,
  • duszność,
  • kaszel,
  • astma atopowa,
  • wysypka,
  • pokrzywka,
  • swędzenie skóry.

Objawy alergii na roztocza zwykle nasilają się rano, po całonocnej ekspozycji na alergeny. Charakterystyczne dla tego uczulenia jest to, że objawy zwykle utrzymują się przez cały rok.

W jakiej temperaturze giną roztocza?

Roztocza bytują w ciepłym i wilgotnym środowisku. Rozwijają się latem, kiedy w mieszkaniach jest duża wilgotność powietrza. Najlepsze warunki rozwojowe osiągają przy temperaturze 25-30 stopni Celsjusza i wilgotności powietrza 65-80 procent. Zimą roztocza giną. Nie oznacza to jednak, że objawy alergii ustępują zimą. Wręcz przeciwnie – w okresie zimowym rzadziej wietrzymy mieszkania oraz zwiększa się cyrkulacja powietrza za sprawą ogrzewania pomieszczeń. Wówczas odchody roztoczy roznoszą się po całym domu, a objawy alergii zaostrzają się.

Bez względu na to, jaką będziemy utrzymywać temperaturę i wilgotność powietrza w domu, nie pozbędziemy się całkowicie roztoczy. Możemy jednak zmniejszyć ich ilość poprzez regularne wietrzenie i odkurzanie domu oraz częste zmieniane pościeli.

Roztocza giną w temperaturze powyżej 55 stopni Celsjusza, dlatego zaleca się prać prześcieradła i pościel w temperaturze 60°C. Przy czym należy wiedzieć, że zabicie roztoczy nie jest równoznaczne z pozbyciem się alergenów, które są mniejsze i przez to trudniejsze do usunięcia. Pomocne w zwalczaniu alergenów mogą być różnego rodzaju preparaty na roztocza.

Preparat na roztocza

Wśród preparatów na roztocza należy wyróżnić środki biobójcze, repelenty oraz probiotyki. Śródki biobójcze mają na celu unicestwienie roztoczy bytujących w pościeli. Podstawowym składnikiem tego typu preparatów na roztocza jest benzoesan benzylu, który niszczy układ nerwowy pajęczaków. Repelenty to środki, których celem jest odstraszanie roztoczy kurzu domowego. Produkuje się je z naturalnych składników – m.in. z miodli indyjskiej. Probiotyki natomiast to substancje, które przyspieszają rozkład martwego naskórka, którym żywią się roztocza.

Odczulanie na roztocza

Poza unikaniem ekspozycji na alergeny oraz stosowaniem preparatów na roztocza objawy alergii można minimalizować za pomocą leków. W leczeniu alergii na roztocza stosuje się leki przeciwhistaminowe, glikokortykosteroidy oraz sympatykomimetyki. Inną metodą radzenia sobie z uczuleniem na kurz jest immunoterapia, czyli odczulanie. Immunoterapia polega na podawaniu pacjentowi coraz większych dawek alergenu w zastrzykach lub podjęzykowo/doustnie, co powoduje wytworzenie tolerancji immunologicznej.  

Autor: Joanna Woźniak

Czytaj też:

Bibliografia:

  • Samoliński B., Alergia na roztocze kurzu domowego, Alergia, 2016, 3: 39-42.


Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Z alergią nie musisz się męczyć Sezon alergiczny czy po sezonie…
Rozpocznij konsultację