Blue tear Purple tear Blue tear

Artykuły o zdrowiu: Trądzik

Trądzik zaskórnikowy - leczenie i kosmetyki. Krem i leki Trądzik zaskórnikowy to najłagodniejsza odmiana trądziku. Leczenie opiera się na stosowaniu leków miejscowych i odpowiedniej pielęgnacji. Dodano: 25/10/2019 Aktualizacja: 12/02/2024 Trądzik grudkowy: leczenie, maść i dieta. Jak się pozbyć? Trądzik grudkowy, inaczej podskórny, należy do łagodnych odmian trądziku pospolitego. Sprawdź, jak można go wyleczyć. Dodano: 25/10/2019 Aktualizacja: 12/02/2024 Trądzik pospolity. Leczenie, przyczyny i objawy trądziku Trądzik pospolity to najczęściej występująca choroba skóry. Jakie są jego przyczyny? Jak się objawia? Jak można go wyleczyć? Dodano: 23/10/2019 Aktualizacja: 22/03/2024 Trądzik odwrócony: dieta, leczenie i miejsca występowania Trądzik odwrócony jest przewlekłą, zapalną dermatozą o ciężkim przebiegu. Sprawdź, jak wygląda, gdzie występuje oraz jak można go leczyć. Dodano: 23/10/2019 Aktualizacja: 12/02/2024 Trądzik na plecach - jak się go pozbyć? Przyczyny i leki Trądzik na plecach nie należy do rzadkości. U większości pacjentów obserwuje się zmiany trądzikowe w tym miejscu, ale w niektórych odmianach choroby są bardzo nasilone. Dodano: 23/10/2019 Aktualizacja: 19/02/2024 Trądzik młodzieńczy - leczenie i kosmetyki. Jak zwalczyć? Trądzik młodzieńczy charakteryzuje się występowaniem zaskórników, krost oraz drobnych grudek. Sprawdź, jak przebiega leczeniu tej odmiany trądziku. Dodano: 23/10/2019 Aktualizacja: 19/02/2024 Przebarwienia po trądziku: jak je usunąć? Zabieg na plamy Przebarwienia po trądziku, podobnie jak blizny potrądzikowe, są często nieuniknione. Sprawdź, jak je usunąć. Dodano: 23/10/2019 Aktualizacja: 19/02/2024 Zioła na trądzik różowaty, hormonalny, młodzieńczy. Jakie Zioła na trądzik - dlaczego są tak skuteczne? Jakie stosować zioła na trądzik różowaty, młodzieńczy, hormonalny? Dodano: 18/10/2019 Aktualizacja: 19/02/2024

Jak wyleczyć trądzik różowaty i młodzieńczy? Rodzaje i sposoby leczenia trądziku

Trądzik może pojawić się niezależnie od wieku, dlatego wyróżnia się trądzik niemowlęcy, trądzik młodzieńczy, a także trądzik hormonalny. Objawy trądziku bywają bardzo dokuczliwe, dlatego niezbędne jest podjęcie leczenia pod okiem specjalisty.

Przyczyny trądziku
Trądzik najczęściej występuje tam, gdzie w skórze jest najwięcej gruczołów łojowych, które związane są z mieszkami włosowymi. Dlatego najczęściej pojawia się:

  • trądzik na czole lub całej twarzy,
  • trądzik na plecach i klatce piersiowej.

Trądzik występuje w wyniku zatkania gruczołu łojowego przez nadmiernie produkowane sebum. W normalnych warunkach chroni ono skórę przed uszkodzeniami zewnętrznymi. Efektem reakcji zatkanego gruczołu z bakteriami beztlenowymi jest wykwit. Nieprawidłowe wytwarzanie sebum może być spowodowane:

  • zaburzeniami hormonalnymi,
  • stresem,
  • złą dietą,
  • niektórymi lekami.

Trądzik – objawy

Objawy zależne są od postaci trądziku Wyróżnia się:

  • Trądzik zaskórnikowy – występuje w postaci małych czarnych kropek. W porach zbiera się łój oraz brud prowadząc do powstania zaskórnika.
  • Trądzik torbielowaty – objawia się dużymi zmianami skórnymi, wypełnionymi ropną treścią. Często po tym rodzaju wykwitów pozostają blizny.
  • Trądzik grudkowo-krostkowy – pojawia się w postaci niewielkich podskórnych grudek – guzków lub wykwitów, które mają możliwość ujścia.
  • Trądzik ropowiczy – występuje w postaci rozległych i ciężkich do wyleczenia wyprysków wypełnionych ropą. Są nieestetyczne i trudne do zamaskowania.

Trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy może występować u noworodków, a także u niemowląt utrzymując się kilka miesięcy. Objawia się w postaci wykwitów, które przypominają trądzik młodzieńczy. Dokładna przyczyna tego rodzaju trądziku nie jest poznana, jednak uważa się, że jest on wynikiem przegrzania dziecka. Wzmożona praca gruczołów łojowych może prowadzić do nadmiernej produkcji sebum, a finalnie do ich zapchania i pojawienia się wyprysków.


Leczenie trądziku niemowlęcego nie wymaga farmakoterapii. Najczęściej przy odpowiedniej higienie zmiany skórne znikają. Zaleca się odstawienie tłustych kosmetyków do kąpieli i pielęgnacji skóry tj. oliwki i mleczka, gdyż mogą potęgować zapychanie porów.

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty to przewlekły stan zapalny skóry twarzy. Występuje najczęściej u osób o jasnej karnacji. Objawia się przede wszystkim rumieniem widocznym pierwotnie w środkowej części twarzy. Następnie pojawiają się teleangiektazje, czyli rozszerzone naczynia krwionośne oraz grudki i krosty.

Przyczyną trądziku różowatego mogą być skłonności genetyczne, zaburzenia hormonalne, a także zaburzenia naczyniowo ruchowe. Ponadto zaostrzenie zmian może wywołać:

  • ekspozycja na słońce,
  • stres,
  • kontakt z chlorowaną wodą na basenie,
  • alkohol,
  • ciężkostrawne potrawy.

W przypadku pojawienia się wyżej opisanych zmian należy udać się do dermatologa w celu diagnostyki i dobrania odpowiedniego leczenia. Lekarz proponuje leczenie indywidualnie na podstawie rozległości zmian.

Trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy, znany jest również jako trądzik pospolity, gdyż dotyka prawie 90 proc. nastolatków. Zmiany hormonalne. jakie zachodzą w organizmie w czasie dojrzewania skutkują zaburzeniem pracy gruczołów łojowych i ich zapychaniem. W wyniku nadmiernej produkcji sebum pojawiają się liczne wykwity na twarzy, plecach i dekolcie.

Trądzik pospolity może występować w postaci podskórnych guzków, zaczerwienienia, zaskórników, a także krost z ropną treścią. Jego leczenie dobierane jest, podobnie jak w przypadku trądziku różowatego, na podstawie rozległości zmian. Niewielkie wykwity ustępują samoistnie, natomiast poważniejsze zmiany mogą wymagać silniejszego leczenia pod kontrolą specjalisty.

Trądzik hormonalny

Trądzik hormonalny jest wynikiem zaburzeń hormonalnych w organizmie. Najczęściej występuje po 25. roku życia, dlatego nazywany jest trądzikiem dorosłych. Zdecydowanie częściej jest to problem dotyczący pań, niż panów, gdyż to kobiety narażone są na częste zmiany hormonalne wywołane:

  • miesiączką,
  • ciążą,
  • menopauzą,
  • lekami antykoncepcyjnymi.

Na występowanie trądziku ma wpływ przede wszystkim poziom estrogenów działających przeciwtrądzikowo, a także progesteronu, którego wysokie stężenie powoduje nasilenie zmian skórnych.

Leczenie trądziku hormonalnego należy rozpocząć od badań poziomu hormonów we krwi. Tylko wtedy dermatolog będzie mógł dopasować odpowiednią kurację.

Trądzik neuropatyczny

Trądzik neuropatyczny jest przede wszystkim schorzeniem psychicznym. Pierwotnie pojawia się trądzik w jednej ze swych postaci. Następnie usilne dążenie do perfekcji swojego wyglądu i jego kontroli w każdym calu prowadzi do jego wyciskania i rozdrapywania. To niestety powoduje dalsze rozprzestrzenianie się zmian i jeszcze większej frustracji.

Trądzik neuropatyczny dotyka przede wszystkim osoby o niskiej samoocenie i braku pewności siebie. Leczenie, oprócz wizyty u dermatologa, wymaga również konsultacji z psychologiem lub psychiatrą.

Trądzik – leczenie

Leczenie trądziku zależne jest od rodzaju występujących zmian oraz ich rozległości. Kuracja dobierana jest indywidualnie przez dermatologa na podstawie wywiadu, obserwacji oraz badań.

Lekarz może przepisać:

  • maść na trądzik,
  • antybiotyk na trądzik,
  • krem na trądzik,
  • tabletki,
  • kosmetyki na trądzik,
  • kwasy na trądzik,
  • laser na trądzik.

Ważne, aby zalecone leczenie stosować ściśle według wskazań. Tylko wtedy będzie ono skuteczne i bezpieczne.

Domowe sposoby na trądzik

Istnieją także domowe sposoby na trądzik, które mogą być uzupełnieniem terapii farmakologicznej. Przed ich zastosowaniem należy jednak skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

  • Maseczka z drożdży – drożdże piekarnicze należy rozgnieść w ciepłej wodzie. Papkę odstawić na ok. 10 min, a następnie nałożyć na zmienione miejsca. Po 30 minutach zmyć. Powtarzać co dwa dni przez około miesiąc.
  • Szare mydło – chemiczne i perfumowane mydło warto zamienić na szare mydło na trądzik, które jest antybakteryjne i hypoalergiczne.
  • Nawilżanie skóry olejem kokosowym – ma on działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.
  • Napar z ziela fiołka trójbarwnego, nagietka oraz skrzypu – działa oczyszczająco i przeciwzapalnie.

Dieta na trądzik

Trądzik można leczyć również dietą. Należy pozbyć się ze swojego jadłospisu ciężkostrawnej żywności przetworzonej, która zawiera dużą ilość szkodliwych konserwantów. One także wpływają na stan skóry.

Słodycze, a przede wszystkim czekolada nie są sprzymierzeńcami w walce z trądzikiem, dlatego lepiej zastąpić je owocami, które zawierają witaminy i przeciwutleniacze.

Ostre przyprawy także nie są mile widziane w diecie przeciwko trądzikowi. Zaogniają zmiany, a także mogą powodować powstawanie nowych wykwitów. Znaczenie lepie przyprawiać dania ziołami, które dodatkowo wspomagają trawienie.

Ponadto dieta na trądzik powinna zawierać duże ilości błonnika, który wspomaga oczyszczanie organizmu.