Migrena oczna - objawy, co pomaga, z aurą, przyczyny

Dodano: 21-03-2019 | Aktualizacja: 13-11-2020
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Migrena oczna to synonim migreny siatkówkowej albo klasycznej migreny z aurą. Migrena oczna jest pojęciem potocznym, nie występującym w klasyfikacjach medycznych. Zwyczajowo jednak stosuje się termin „migrena oczna” do tych odmian migreny, którym towarzyszą zaburzenia widzenia. Zobacz, jakie ma migrena oczna objawy, jakie są przyczyny migreny ocznej, co pomaga zapobiegać oraz łagodzić jej skutki.

Migrena oczna – klasyczna czy siatkówkowa?

Migrena oczna to termin potoczny, który na ogół utożsamiany jest z dwoma postaciami migreny ujętymi w fachowych medycznych klasyfikacjach. Częściej migrena oczna używana jest jako synonim powszechnie występujące klasycznej migreny z aurą.

Bardziej stosowne jednak wydaje się odnoszenie tego pojęcia do migreny siatkówkowej, mimo iż występuje ona relatywnie rzadko. W obu jednak przypadkach skojarzenia z narządem wzroku są jak najbardziej trafne. Objawy migreny z aurą i siatkówkowej są bardzo do siebie podobne i w dużej mierze związane są z zaburzeniami widzenia.

Zobacz artykuł:

Konsultacja online w kierunku uzyskania leków na migrenę z e-receptą

Migrena oczna – objawy migreny ocznej z aurą

Migrena z aurą, zwana też klasyczną, ma dwie fazy. Charakterystyczny dla większości migren atak silnego bólu głowy poprzedza wystąpienie tzw. aury. W dużej mierze związane z nią dolegliwości są konsekwencją neurologicznych zaburzeń upośledzających widzenie.

Charakterystyczne dla tego typu migreny ocznej objawy to mroczki i błyski świetlne. W polu widzenia zazwyczaj pojawia się też migoczący zygzakowaty kształt o ciemnym środku i bardzo jasnych brzegach. Występują zaburzenia perspektywy i postrzegania kształtów widzianych obiektów. Przedmioty mogą się wydawać mniejsze lub większe, niż w rzeczywistości. Tego typu objawy migreny ocznej trwają od 5 do 60 minut. W fazie aury mogą się pojawić także inne zaburzenia neurologiczne, dotyczące zwłaszcza czucia: nadwrażliwość lub niewrażliwość na dotyk, smak, dźwięk, światło, drętwienie i mrowienie w kończynach oraz kącikach ust, zaburzenia mowy a nawet omdlenia.

Zobacz: Migrena w ciąży - jak sobie radzić, co na migrenę, z aurą

Objawy migreny ocznej – siatkówkowej

Objawy migreny ocznej rozumianej jako migrena siatkówkowa są bardzo podobne. Można wśród nich wymienić migotania obrazu i mroczki, nadwrażliwość na światło, nudności i wymioty i inne „klasyczne” objawy, trwające od kilku do 60 minut, towarzyszące bólowi migrenowemu lub poprzedzające jego wystąpienie.

Czym zatem objawy migreny ocznej siatkówkowej różnią się od symptomów migreny z aurą? Neurologowie i okuliści najczęściej podkreślają, że dolegliwości związane z migreną siatkówkową dotykają tylko jednego oka.

Mogą jednak być bardziej dotkliwe – możliwe jest wystąpienie częściowej a nawet całkowitej utraty widzenia w owym oku. Na szczęście, objawy migreny ocznej siatkówkowej są w pełni odwracalne, ustępują najpóźniej po kilkudziesięciu minutach. Uwaga: jeżeli tego typu zaburzenia występują także w przerwach między atakami migrenowymi, należy bezzwłocznie udać się do neurologa lub okulisty w celu zdiagnozowania innych możliwych przyczyn.

Przyczyny migreny ocznej

Przyczyny migreny ocznej nie zostały do dziś jednoznacznie określone. Nauka wciąż pozostaje na etapie kilku hipotez dotyczących patogenezy migreny. Możliwe, że przyczyny migreny ocznej leżą w mechanizmie uwalnia amin biogennych, takich jak serotonina.

Nieprawidłowe ich stężenie powoduje skurcz naczyń krwionośnych w mózgu, po którym następuje rozkurczenie ze zwiększoną przepuszczalnością ścian, czego efektem jest napad bólu. W teorii tej istotną rolę odgrywają impulsy wyzwalające opisany mechanizm, takie jak wysiłek fizyczny, napięcie emocjonalne, menstruacja, ciąża i wiele innych. Nie są to jednak bezpośrednie przyczyny migreny ocznej, a jedynie czynniki prowokujące zaistnienie reakcji neurobiologicznych w organizmie człowieka.

Inna teoria przyczyny migreny ocznej upatruje w zaburzeniu działania kanałów jonowych kory mózgu, czyli wyspecjalizowanych białek tworzących specjalne pory służące do przepuszczania jonów przez błony komórkowe.

Migrena oczna bez bólu głowy

W sytuacji, gdy występuje migrena oczna bez bólu głowy, z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, iż jest to migrena z aurą, tyle że o nietypowym przebiegu. O ile migrena siatkówkowa manifestuje się poprzez silny ból w okolicach oczodołu, o tyle w przypadki migreny z aurą sprawa jest bardziej skomplikowana. Charakterystyczne dla niej zaburzenia wzroku mogą poprzedzać typowy migrenowy atak bólu głowy, ale nie muszą. Możliwa jest migrena oczna bez bólu głowy - w takiej sytuacji odczuwane przez osobę chorą dolegliwości ograniczają się do zaburzeń widzenia.

Możliwe jest też inne odstępstwo. O ile bowiem zazwyczaj nadejście bólu związane jest z ustąpieniem zaburzeń wzroku, o tyle w nietypowych przebiegach migreny z aurą notuje się współwystępowanie bólu i zaburzeń dotykających narząd wzroku.

Sprawdź: Migrena u dzieci - objawy, bóle migrenowe, przyczyny

Migrena oczna – co pomaga

Osób, które cierpią na tę przypadłość, nie trzeba przekonywać, jak dotkliwa potrafi być migrena oczna. Co pomaga nam przeżyć ten trudny czas? Co pomaga zapobiegać atakom lub zmniejszać ich natężenie? Wskazać można dwa elementy, niestety oba dalece niedoskonałe. Pierwszy to profilaktyka, drugi leczenie.

Profilaktyka polega na unikaniu lub redukcji czynników mogących stymulować nieprawidłowe reakcji neurobiologiczne. W tym celu konieczna może być zmiana stylu życia – unikanie sytuacji stresogennych, praca nad wyciszeniem emocjonalnym, rezygnacja z nadmiernego wysiłku fizycznego, zmiana diety. Niekiedy w ramach profilaktyki skuteczne okazują się niektóre leki przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe czy na nadciśnienie tętnicze.

Migrena oczna - jak leczyć

Leczenie napadów migreny ogranicza się do łagodzenia ich skutków. Medycyna nie znalazła bowiem dotąd skutecznego sposobu na całkowitą eliminację problemu. W leczeniu migreny ocznej z aurą stosuje się najczęściej selektywne agonisty receptora 5-HT1B/D, w tym przede wszystkim tryptany. Są to pochodne indolu, o właściwościach zbliżonych do serotoniny. Pobudzają one receptory serotoninowe, w tym 5-HT1B/D a także blokują proces okołonaczyniowego zapalenia. Przerywają w ten sposób napad bólu a także łagodzą lub eliminują inne objawy.

Tryptany, choć nie wszyscy pacjenci reagują na nie dobrze, uchodzą za najskuteczniejszą metodę walki z migreną oczną w jej klasycznym wydaniu. Jednak w przypadku stwierdzenie migreny ocznej – siatkówkowej, lekarze nie są skłonni do przepisywania tryptanów, zalecają zastosowanie innych leków na migrenę, w tym przede wszystkim niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a czasem także środków na nadciśnienie.

Czytaj także: Migrena szyjna - leczenie, objawy, ćwiczenia, zawroty



Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Skontaktuj się z lekarzem online i uzyskaj pomoc! Zmagasz się z migreną?
Rozpocznij konsultację