E-skierowanie. Na jakie badania elektroniczne skierowanie?

Dodano: 21-03-2019 | Aktualizacja: 06-09-2023
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

E-skierowanie to rozwiązanie informatyczne i prawne, mające uprościć i zracjonalizować rejestrację pacjentów w poradniach specjalistycznych, szpitalach i placówkach wykonujących badania. Zobacz, kiedy dostaniesz skierowanie na badania w postaci elektronicznej a także – jakie badanie będzie z nim wykonać.

Co to jest e-skierowanie?

E-skierowanie jest jednym z kilku programów mających na celu informatyzację wybranych odcinków służby zdrowia, ze szczególnym naciskiem na zmniejszenie obciążeń biurokratycznych dla pacjentów i lekarzy a także zmniejszenie kolejek do specjalistów i zracjonalizowanie procesu rejestracji pacjentów przez Internet lub telefon.

Jeśli chodzi o zakres rzeczowy, elektroniczne skierowanie pełni taką samą rolę jak dobrze znane papierowe skierowanie na badania, do lekarza specjalisty lub do szpitala.

Inna ma być jednak forma, a także paleta uprawnień i obowiązków spoczywających na pacjentach, lekarzach czy pracownikach rejestracji w poszczególnych poradniach. Ciężko przy tym wyrokować, jaki ostatecznie kształt przyjmie e-skierowanie, a to z racji licznych zmian w programie.

Kiedy e-skierowanie wchodzi w życie?

Pilotaż programu ruszył 16 października 2018 r. w Warszawie i Polanicy Zdrój. Z przedstawianych na wstępie założeń wynikało, że NFZ skierowanie elektroniczne honorować będzie w przypadku pacjentów wymagających ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych, badań diagnostycznych oraz leczenia szpitalnego.

5 tygodni po uruchomieniu pilotażu, 20 listopada 2018 r. rząd przyjął projekt ustawy modyfikujący pierwotne zamierzenia. Z  punktu widzenia pacjenta szczególnie istotne jest doprecyzowanie katalogu usług, z których można będzie skorzystać. Cisza zapanowała natomiast w temacie wdrożenia zmian. Wstępnie planowano wprowadzenie e-skierowań w całym kraju w I lub II kwartale 2019 roku. Póki co, projekt ustawy trafił dopiero do konsultacji społecznych, następnie zaś czeka go ścieżka legislacyjna w Sejmie (stan na 10 stycznia 2019 r.).

Skierowanie na badania – czy wszystkie?

Rządowy projekt „Ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z e-skierowaniem oraz listami oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej” zakłada, że co do zasady, skierowania mogą być wystawiane przez lekarzy zarówno w postaci papierowej, jak i elektronicznej. Obowiązek generowania e-skierowań będzie dotyczyć wyłącznie dokumentów zapisywanych w tzw. Systemie Informacji Medycznej. Są to:

  • ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne,
  • leczenie szpitalne,
  • wybrane badania diagnostyczne, w tym:
    • badania tomografii komputerowej,
    • badania rezonansu magnetycznego,
    • badanie endoskopowe przewodu pokarmowego,
    • badanie echokardiograficzne płodu.

Projekt ustawy nie wspomina natomiast o e-skierowaniach na badania laboratoryjne.

E-skierowanie a e-rejestracja

Planowane rozwiązania dotyczące skierowań nie są tożsame z tzw. e-rejestracją, czyli rejestracją pacjentów przez Internet – w tym przypadku mówimy bowiem o systemach informatycznych stosowanych indywidualnie przez poszczególne placówki dla usprawnienia zapisów. Jednak e-skierowanie właśnie w kwestii rejestracji wprowadza bardzo wiele udogodnień.

Największym z nich jest możliwość zapisania się do lekarza specjalisty bez dodatkowej wizyty w poradni mającej na celu wyłącznie dostarczenie skierowania. W myśl obowiązujących jeszcze starych przepisów, nawet pacjent korzystający z e-rejestracji, czy rejestracji przez telefon, musi w ciągu 14 dni przynieść do poradni oryginał papierowego skierowania. Jeśli tego nie zrobi, straci miejsce w kolejce. Nowe prawo znosi ten obowiązek.

Telefoniczna rejestracja pacjentów z e-skierowaniem

Jeśli nie zajdą w tej materii kolejne zmiany, procedura dotycząca e-skierowań z punktu widzenia pacjenta ma wyglądać następująco:

  • w pierwszej kolejności lekarz podstawowej opieki zdrowotnej wypisuje skierowanie w formie elektronicznej, sygnując je cyfrowym podpisem;
  • następnie lekarz wprowadza e-skierowanie do specjalnego systemu nazwanego P1, ten zaś generuje 4-cyfrowy kod PIN;
  • kod PIN zostaje przesłany na adres mailowy lub numer telefonu pacjenta (SMS), a jeśli nie korzysta on z narzędzi komunikacyjnych, otrzymuje wydruk w postaci papierowej;
  • pacjent wybiera poradnię, w której chce się leczyć;
  • pacjent rejestruje wizytę w poradni, może to zrobić osobiście, ale wystarczy, że uczyni to telefonicznie, niewykluczone, że możliwe będzie też skorzystanie z systemów rejestracji przez Internet, co istotne – umawiając wizytę, należy podać swój kod PIN;
  • pracownik rejestracji zapisuje pacjenta na wizytę i zmienia status w systemie P1.

Czy e-skierowania rozładują kolejki do specjalistów?

Zniesienie obowiązku dostarczenia skierowania na badania, do poradni czy do szpitala, to tylko jedna z korzyści planowanych zmian. Pozostałe, to między innymi:

  • minimalizacja problemu nieczytelnych skierowań;
  • możliwość śledzenia historii choroby i leczenia za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta;
  • uniemożliwienie pacjentom zapisywania się do kilku poradni jednocześnie na jedno skierowanie.

Szczególnie ostatni punkt wydaje się istotny, jeśli chodzi o wydolność całego systemu służby zdrowia. Wprawdzie już obecne przepisy zabraniają pacjentom rejestracji w kilku poradniach jednocześnie, jednak zakaz ten jest stosunkowo często lekceważony. W efekcie powstają sztuczne kolejki, zaś w sytuacji gdy pacjent nie stawia się na wizytę – lekarze bezproduktywnie tracą czas w oczekiwaniu na kolejną umówioną osobę. E-skierowanie ma to wyeliminować.

Autor: Piotr Brzózka

Czytaj też:

Źródła:

  • Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z e-skierowaniem oraz listami oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej, druk nr 3017, www.sejm.gov.pl
  • Czym jest e skierowanie – pacjent.gov.pl


Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Nasz lekarz zadzwoni do Ciebie kiedy Ty chcesz! Potrzebujesz pomocy lekarskiej?
Rozpocznij konsultację