Co zrobić po zapłodnieniu? Śpiesz się!

Dodano: 30-09-2016 | Aktualizacja: 12-12-2023
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Do zapłodnienia dochodzi kiedy komórka jajowa połączy się z plemnikiem w jedną komórkę. Zastanawiasz się w jaki sposób dokładnie dochodzi do zapłodnienia i kiedy możesz być w ciąży? Pytania te pojawiają się przede wszystkim po stosunku, kiedy nie zastosowaliśmy żadnej metody antykoncepcyjnej. 

Przede wszystkim obalmy kilka mitów:

  • Przepłukiwanie pochwy wodą czy innym płynem nie pomoże
  • Za późno jest już także na działanie substancji plemnikobójczych
  • Nawet, jeśli kobieta ma teraz dni niepłodne, to nie warto się łudzić, że nie dojdzie do zapłodnienia.

Zobacz także: Antykoncepcja bez recepty – opinia amerykańskich naukowców

Co robić?

Odpowiedź brzmi: spieszyć się! Pamiętajcie, że do zapłodnienia dochodzi zazwyczaj kilkanaście godzin po stosunku. Macie jeszcze czas, aby udać się do lekarza i poprosić o wypisanie recepty na tabletkę „po” wynalezioną z myślą o ofiarach gwałtu oraz tych, których poniosły gorące emocje. Pamiętaj, że wbrew powszechnej opinii receptę może wypisać każdy lekarz nawet stomatolog, a nie tylko lekarz ginekolog. Koszt tabletki „po” to około 50-60 złotych. Tabletkę taką, np. Escapelle czy Ellaone można przyjąć do 72 godzin po stosunku. Istnieją także tabletki, które można przepisać pacjentce nawet do 5 dniu od stosunku (są niemal dwa razy droższe), jednak czas ma ogromne znacznie. Tabletki osiągają największą skuteczność do pierwszej doby (98%), następnie skuteczność maleje wraz z upływem czasu.

Nieprawdą jest, że tabletka działa jak środek poronny, który powoduje usunięcie ciąży. Pamiętajmy, że celem tabletki jest niedopuszczenie do zapłodnienia poprzez blokowanie owulacji lub uniemożliwienie zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki w macicy. Jednocześnie zagęszczają także śluz w macicy.

Zobacz także: Antykoncepcja hormonalna – kilka interesujących faktów

Antykoncepcja „po” ma jednak wiele skutków ubocznych takich jak:

  • krwawienie niezwiązane z miesiączką
  • nudności, bóle brzucha, zawroty głowy
  • zmęczenie
  • nadwrażliwość piersi
  • opóźnienie miesiączki o więcej niż 7 dni,
  • problemy z cerą

Dlatego należy stosować ją tylko w nagłych przypadkach. Stres związany z uprawianiem seksu bez zabezpieczenia po raz pierwszy powinien być przestrogą na przyszłość, aby zawczasu pomyśleć o antykoncepcji.

Źródło: medme.pl



Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Przedłuż swoją antykoncepcję online! Kończą Ci się tabletki?
Rozpocznij konsultację