Test na przeciwciała IgG

Informacija apie tyrimą Scroll to information about drug
Tyrimą galite užsisakyti: Lenkija Pakeisti šalį
Pasirinkite produktą:
Test na przeciwciała IgG metodą ilościową
Pakuočių skaičius:
1 - +
Konsultacijos tipas:

Informacija apie tyrimų rinkinį:

Konsultacja online w wyspecjalizowanej i zarejestrowanej w Polsce przychodni telemedycznej Dimedic.PL wraz z  testem na przeciwciała klasy IgG wykonywanym metodą ilościową. Konsultacja oraz test są przeznaczone jedynie dla osób pełnoletnich.

Przychodnia Dimedic.PL powstała, by pomóc Pacjentom i wesprzeć system opieki zdrowotnej podczas trwającej epidemii koronawirusa (Sars-CoV-2).

Po wypełnieniu kwestionariusza medycznego na Dimedic.PL otrzymasz:

  • wstępną diagnozę w kierunku występowania choroby COVID-19;
  • konsultację lekarską jeżeli występują ku temu przesłanki;
  • e-receptę i/lub e-zwolnienie jeżeli lekarz uzna to za zasadne;
  •  badanie laboratoryjne.

 

Test na przeciwciała przeciwko koronawirusowi Sars-Cov-2

Test na przeciwciała IgG, często błędnie określane jako test na przeciwciała koronawirusa, to badanie serologiczne sprawdzające obecność przeciwciał klasy IgG powstających w organizmie po ekspozycji na białka wirusa Sars-Cov-2, czyli wirusa ciężkiego ostrego zespołu oddechowego typu 2.

Wystąpienie przeciwciał klasy IgG może świadczyć o przechorowaniu choroby Covid-19. Jeśli jednak nie podejrzewa się u siebie przechorowania choroby Covid-19 w pierwszej kolejności warto wykonać test przesiewowy wykrywający przeciwciała bez różnicowania ich na klasy. Pozwoli on wskazać obecność we krwi również przeciwciał z klasy IgM świadczących o obecnym zachorowaniu na chorobę Covid-19. Jeśli jego wynik wyjdzie dodatni, wtedy zaleca się wykonanie badania na określenie klasy przeciwciał. Należy jednak pamiętać, iż ostatecznie chorobę Covid-19 może potwierdzić jedynie test RT-PCR, który wykonywany jest nie z próbki krwi żylnej, a z wymazu z gardła.

Wskazania do testu na obecność przeciwciał IgG

Przeciwciała w klasie IgG warto zbadać w takiej sytuacji , jak wyjazd za granicę - co ważne, obecność przeciwciał IgG może pozwolić na uniknięcie ewentualnej kwarantanny.

Dodatkowo przeciwciała IgG warto skontrolować przy:

  • pozytywnym wyniku testu przesiewowego,
  • wstępnej ocenie przechorowania choroby Covid-19,
  • podejrzeniu możliwego kontaktu z osobą, która nie miała możliwości sprawdzenia zachorowania w przypadku kontaktu, który miał miejsce dawniej niż 3-4 tygodnie.

Ten rodzaj badania serologicznego zalecany jest także, gdy chce się sprawdzić jaka część większej grupy osób (np. pracowników firmy) przebyła zakażenie Covid-19, a tym samym mogła uzyskać odporność na wirusa Sars-Cov-2.

Przeciwwskazania i przygotowanie do testu na obecność przeciwciał IgG

Nie podano przeciwwskazań do wykonania testu immunologicznego na koronawirusa Sars-cov-2.

Do badania nie należy się przygotowywać. Nie trzeba być na czczo, a ze sobą należy zabrać jedynie dokument tożsamości oraz środki ochrony osobistej, tj.:

  • rękawiczki ochronne,
  • maseczkę na twarz.

Przebieg testu na obecność przeciwciał IgG

Badanie wykonuje się z próbki krwi żylnej. Jego wynik będzie gotowy najpóźniej następnego dnia od pobrania.

Test na przeciwciała IgG wykonywany jest metodą ilościową, która dokładnie pokazuje miano przeciwciał we krwi. Metoda ta wykonywana jest na analizatorze automatycznym.

Postępowanie po teście na obecność przeciwciał IgG

Dodatnie przeciwciała IgG skierowane przeciwko koronawirusowi Sars-Cov-2 - oznaczają, że choroba Covid-19 została przechorowana lub znajduje się w końcowej fazie. Zalecane wykonanie testu RT-PCR, który ostatecznie może potwierdzić lub wykluczyć zakażenie wirusem Sars-Cov-2.

Ujemne przeciwciała IgG na koronawirusa - oznaczają, że dany Pacjent nie chorował, ani nie przechodzi obecnie choroby Covid-19.  

 

Schemat postępowania

 

                           ↗ Dodatnie IgG -> przechorowanie Covid-19;

Wynik testu

                   ↘ Ujemny wynik IgG → brak przebytego kontaktu z koronawirusem Sars-cov-2

 

Warunki realizacji badania

1.         Wejdź na stronę dimedic.pl/start, wpisz lub wklej swój kod zaproszenia i rozpocznij kwestionariusz.

2.         Uzupełnij swoje dane (są one niezbędne żeby móc wystawić skierowanie na badanie laboratoryjne).

3.         Przejdź przez wywiad medyczny online.

4.         Jeżeli jesteś zdrowy i/lub nie masz żadnych niepokojących objawów, otrzymasz od razu skierowanie do Diagnostyki na zakupione badanie (na swój adres e-mail).

5.         Jeżeli masz jakieś objawy lub inne dolegliwości zdrowotne, to najpierw zostaniesz przekierowany do przychodni Dimedic.PL, gdzie odbędziesz konsultację z lekarzem i następnie otrzymasz skierowanie do Diagnostyki na zakupione badanie (na swój adres e-mail).

6.         Na stronie Diagnostyki możesz wyszukać najbliższy punkt pobrań i pójść do niego w godzinach przyjęć z otrzymanym skierowaniem (instrukcje jak się przygotować do badania są podane na skierowaniu).

7.     Wyniki badań będziesz mógł sprawdzić na stronie Diagnostyki (instrukcje zostaną podane w punkcie Diagnostyki).