Test RT-PCR (badanie genetyczne)

Informacija apie tyrimą Scroll to information about drug
Tyrimą galite užsisakyti: Lenkija Pakeisti šalį
Pasirinkite produktą:
Test RT-PCR (badanie genetyczne)
Pakuočių skaičius:
1 - +
Konsultacijos tipas:

Informacija apie tyrimų rinkinį:

Konsultacja online w wyspecjalizowanej i zarejestrowanej w Polsce przychodni telemedycznej Dimedic.PL wraz testem RT-PCR. Konsultacja oraz test są przeznaczone jedynie dla osób pełnoletnich.


UWAGA - Test RT-PCR jest realizowany w wybranych miastach: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Gdynia, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Wałbrzych, Warszawa, Wrocław.

Szczegóły pod linkiem:
https://diag.pl/pacjent/koronawirus/akcja-badamy-wspieramy-medykow/


Przychodnia Dimedic.PL powstała, by pomóc Pacjentom i wesprzeć system opieki zdrowotnej podczas trwającej epidemii koronawirusa (Sars-CoV-2).


Po wypełnieniu kwestionariusza medycznego na Dimedic.PL otrzymasz:

 • wstępną diagnozę w kierunku występowania choroby COVID-19;
 • konsultację lekarską jeżeli występują ku temu przesłanki;
 • e-receptę i/lub e-zwolnienie jeżeli lekarz uzna to za zasadne;
 • badanie laboratoryjne.

Test PCR na Sars-Cov-2

Test RT-PCR to badanie genetyczne potwierdzające obecność materiału genetycznego wirusa w próbce biologicznej. W przypadku wirusa Sars-Cov-2 (wirus ciężkiego ostrego zespołu oddechowego SARS-CoV-2) materiałem genetycznym detektowanym w badaniu jest RNA.

Badanie w kierunku SARS-CoV-2 metodą Realtime RT-PCR jest jedynym, potwierdzającym lub wykluczającym chorobę Covid -19. Najczęściej materiał do badania pobiera się podczas wymazu z tylnej ściany gardła. Można również dokonywać pomiarów w materiale pochodzącym z plwociny lub bronchoskopii.

Wskazania do testu PCR

Test RT-PCR warto wykonać w celu ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia choroby Covid-19, gdyż ten sposób diagnostyki koronawirusa jest najskuteczniejszy. Wskazaniami są dodatnie wyniki badań przeciwciał skierowanych przeciwko koronawirusowi, lub objawy zakażenia górnych dróg oddechowych, takie jak: kaszel, duszności, ból gardła (uczucie suchości, pieczenie w gardle). Niepokojącymi objawami mogą być także ciągłe zmęczenie, bóle mięśniowe oraz gorączka. Wskazaniem do przeprowadzenia testu PCR jest również kontakt z osobą zarażoną.

Badanie warto wykonać profilaktycznie:

 • przed wyjazdem za granicę,
 • po powrocie z urlopu,
 • przed i po uroczystościach rodzinnych (np. wesele, komunia, chrzciny itp.),
 • przed wizytą u osób z grupy ryzyka,
 • przed przyjęciem do szpitala.

Ponadto badanie genetyczne wskazane jest w przypadku:

 • podejrzenia o możliwy kontakt z osobą, która nie miała możliwości weryfikacji zachorowania (test daje największą skuteczność wykrycia po około 2 tygodniach od takiego kontaktu),
 • rutynowej oceny nosicielstwa,
 • wstępnej oceny przechowania choroby Covid-19.

Przeciwwskazania do wykonania testu PCR

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania testu genetycznego RT-PCR na Covid-19. Jednak należy pamiętać, że badanie najlepiej  wykonać dzień po wystąpieniu objawów klinicznych lub 7-9 dni od możliwego zakażenia. Wtedy uzyskiwana jest najlepsza czułość badania i zmniejsza się ryzyko wątpliwego wyniku.

Jak przygotować się do testu PCR?

Prawidłowe przeprowadzenie testu PCR wymaga przestrzegania kilku zasad:

 • przed pobraniem wymazu nie należy myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, gum do żucia, cukierków czy tabletek do ssania;
 • wymaz najlepiej pobrać rano, po przepłukaniu ust przegotowaną wodą lub po 3 godzinach od ostatniego posiłku;
 • materiał badawczy może być pobrany najwcześniej po 2 godzinach od zastosowania donosowych środków przeciwdrobnoustrojowych, takich jak maści, krople, aerozole;
 • przed pobraniem próbki nie należy wydmuchiwać i płukać nosa;
 • przed pobraniem wymazu należy wyjąć ruchome protezy zębowe.

Przebieg testu PCR

Test RT-PCR wykonuje się na podstawie wymazu z gardła, nosogardzieli lub materiału pobranego podczas bronchoskopii, z którego izolowany jest materiał genetyczny wirusa (RNA SARS-CoV-2). W zależności od wykonywanego testu rozpoznawane są 2 lub 3 geny charakterystyczne wyłącznie dla Sars-Cov-2.

Próbka do badania pobierana jest przy pomocy wymazówki z tzw. podłożem transportowym, czyli specjalnej pałeczki, która jest zakończona jałową watą, bawełną lub bibułą. Po pobraniu wymazu umieszcza się ją w szczelnie zamykanym, jałowym pojemniku. Ważne jest, aby materiał badawczy nie był skażony innymi drobnoustrojami.

Wyniki będą gotowe najpóźniej następnego dnia od pobrania. Wynik testu PCR będzie dostępny na stronie Diagnostyki. Szczegółowe informacje zostaną przekazane w punkcie pobrań. Pacjent otrzyma numer, który kolejno należy wprowadzić na stronie internetowej wraz z datą urodzenia.

Dodatkowo wynik będzie możliwy do sprawdzenia w panelu pacjenta w przychodni internetowej Dimedic.pl. 

Postępowanie po teście PCR

Jeśli wynik okaże się pozytywny niezbędne jest stosowanie się do zaleceń Państwowej Izby Sanitarnej, a także jeśli to konieczne – także lekarskich. Wynik negatywny oznacza, że Pacjent jest zdrowy i nie stanowi zagrożenia epidemiologicznego lub badanie zostało wykonane zbyt wcześnie.

W przypadku wątpliwego wyniku niezbędne jest powtórzenie testu z nowej próbki. Do czasu uzyskania powtórnego wyniku zaleca się postępowanie jak w przypadku wyniku pozytywnego.

Warunki realizacji badania

1.         Wejdź na stronę dimedic.pl/start, wpisz lub wklej swój kod zaproszenia i rozpocznij kwestionariusz.

2.         Uzupełnij swoje dane (są one niezbędne żeby móc wystawić skierowanie na badanie laboratoryjne).

3.         Przejdź przez wywiad medyczny online.

4.         Jeżeli jesteś zdrowy i/lub nie masz żadnych niepokojących objawów, otrzymasz od razu skierowanie do Diagnostyki na zakupione badanie (na swój adres e-mail).

5.         Jeżeli masz jakieś objawy lub inne dolegliwości zdrowotne, to najpierw zostaniesz przekierowany do przychodni Dimedic.PL, gdzie odbędziesz konsultację z lekarzem i następnie otrzymasz skierowanie do Diagnostyki na zakupione badanie (na swój adres e-mail).

6.         Na stronie Diagnostyki możesz wyszukać najbliższy punkt pobrań i pójść do niego w godzinach przyjęć z otrzymanym skierowaniem (instrukcje jak się przygotować do badania są podane na skierowaniu).

7.     Wyniki badań będziesz mógł sprawdzić na stronie Diagnostyki (instrukcje zostaną podane w punkcie Diagnostyki).