Zastrzyki antykoncepcyjne – jak działają?

Zastrzyk antykoncepcyjny to alternatywa dla tabletek czy plastrów z hormonami. Poleca się je szczególnie osobom, które mają problem z regularnym przyjmowaniem tabletek, przez co skuteczność ich antykoncepcji spada. Jak działa zastrzyk antykoncepcyjny?

Zastrzyk antykoncepcyjny stosuje się raz na trzy miesiące. Zawiera on jeden hormon – progestagen. Mechanizm jego działania jest podobny do jednoskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej.  Z jednej strony hamuje owulację, a z drugiej zagęszcza śluz w szyjce macicy, utrudniając plemnikom przedostanie się do dróg rodnych kobiety.

Zastrzyki hormonalne uważane są za bardzo skuteczną i bezpieczną metodę. Według wskaźnika Pearla ich skuteczność oceniana jest na poziomie 0,2 do 0,5.

Komu zaleca się zastrzyki antykoncepcyjne?

Zastrzyki są alternatywą dla tabletek antykoncepcyjnych. Są jednak zdecydowanie mniej uciążliwe w stosowaniu. Nie trzeba bowiem pamiętać codziennie o wzięciu tabletki. Zastrzyk podaje lekarz raz na trzy miesiące.

Co więcej, zastrzyki nie obciążają wątroby, dzięki czemu mogą je stosować nawet kobiety z chorobami wątroby. Ze względu na zawartość tylko jednego hormonu, zastrzyki zaleca się też kobietom, które karmią piersią. Progestagen przedostaje się do mleka w niewielkich ilościach i nie jest szkodliwy dla dziecka. Zastrzyk antykoncepcyjny po porodzie, jeżeli kobieta karmi piersią, można podać dopiero po zakończeniu połogu czyli po sześciu tygodniach. Jeśli kobieta nie karmi piersią zastrzyk może być podany wcześniej.

Zastrzyki antykoncepcyjne charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością. Co ważne nie powodują też trwałej niepłodności. Kilka miesięcy po odstawieniu zdrowa kobieta może bez problemu zajść w ciążę.

Zastrzyki antykoncepcyjne zmniejszają też comiesięczne krwawienia. Wiele kobiet, które zaczęło je stosować przestało cierpieć na obfite i bolesne comiesięczne krwawienia.

Zobacz także: Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Jak działają zastrzyki antykoncepcyjne?

Mechanizm działania zastrzyków jest zbliżony do jednoskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej. Hormon progestagen hamuje comiesięczną owulację. Z drugiej strony powoduje zmiany w błonie śluzowej macicy, w taki sposób, żeby zarodek nie mógł się w niej zagnieździć. Zagęszcza też śluz w szyjce macicy, który utrudnia plemnikom przedostanie się do dróg rodnych kobiety.

Jak stosować zastrzyk?

Zastrzyki antykoncepcyjne podaje się raz na trzy miesiące. Zazwyczaj robi to lekarz lub pielęgniarka podczas wizyty kontrolnej. Zastrzyki podaje się domięśniowo. Najczęściej w ramię, pośladek lub biodro. Nie zaleca się samodzielnego podawania zastrzyków. Pierwszy zastrzyk podaje się zazwyczaj w pierwszych pięciu dniach cyklu miesięcznego.

Zobacz także: Wskaźnik Pearla – określa skuteczność antykoncepcji

Skutki uboczne zastrzyków antykoncepcyjnych

Zastrzyki antykoncepcyjne, podobnie jak inne metody antykoncepcji hormonalnej obarczone są ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Do najczęstszych należą bóle głowy, przyrost wagi, wypadanie włosów, a także problemy żołądkowe. Zastrzyki zwiększają też ryzyko wystąpienia osteoporozy i zakrzepicy. Czasem po zakończeniu ich stosowania ginekolog musi wywołać miesiączkę, ponieważ nie pojawia się samoistnie.

Źródło: medme.pl


Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 

Dowiedz się więcej na temat zdrowia

Subskrybuj newsletter Dimedic i otrzymuj najciekawsze informacje oraz aktualne oferty.

Administratorem danych osobowych jest Dimedic Ltd. z siedzibą w Newcastle upon Tyne, 104 Close, Quayside, NE1 3RF, United Kingdom, e-mail: office@dimedic.eu. Z Administratorem możesz skontaktować się za pośrednictwem powołanego przez niego inspektora ochrony danych pod adresem: dpo@dimedic.eu. Dane będą przetwarzane w celu wysyłki Newslettera. Przetwarzanie jest niezbędne w celu realizacji umowy o świadczenie usługi. Podanie danych jest warunkiem udzielenia subskrypcji Newslettera, a ich niepodanie uniemożliwi jej udzielenie. Dane będą przechowywane do chwili zakończenia przez użytkownika subskrypcji Newslettera. Każdej osobie przysługuje prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz ich przenoszenia. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, a także sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na potrzeby marketingu.
Partnerzy i regulatorzy serwisu: