Zapalenie pęcherza - domowe sposoby. U dzieci, u mężczyzn

Dodano: 21-03-2019 | Aktualizacja: 21-03-2019
Autor: Piotr Brzózka
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Antybiotykoterapia oraz leki bez recepty to nie jedyne metody leczenia zapalenia pęcherza. Zanim wdroży się leczenie farmakologiczne, warto wypróbować innych mniej inwazyjnych i zarazem sprawdzonych metod na zapalenie pęcherza. Domowe sposoby w niektórych przypadkach wystarczą by pozbyć się przykrych dolegliwości. Jakie są domowe sposoby na zapalenie pęcherza? Które zioła na zapalenie pęcherza są skuteczne?

Zapalenie pęcherza - domowe sposoby

Pieczenie i ból przy oddawaniu moczu oraz parcie na pęcherz to najczęstsze objawy świadczące o zakażeniu dolnych dróg moczowych. Żeby zwalczyć te dolegliwości nie trzeba wytaczać ciężkich dział. W wielu przypadkach wystarczą sprawdzone domowe sposoby na zapalenie pęcherza, a jest ich całe mnóstwo - napary ziołowe do picia, nasiadówki, moczenie nóg w ciepłej wodzie, przykładanie termofora do podbrzusza i wiele innych.

Sprawdź: Częste zapalenie pęcherza - przyczyny, po stosunku

Zioła na zapalenie pęcherzaf

Skuteczne w leczeniu infekcji pęcherza moczowego są przede wszystkim zioła. Można z nich przyrządzić napary do picia oraz robić nasiadówki, czyli ziołowe kąpiele. Zioła na zapalenie pęcherza wykazują działanie moczopędne i odkażające. Zioła moczopędne poprzez zwiększenie ilości wydalanego moczu pozwalają szybciej pozbyć się z układu moczowego drobnoustrojów, przy jednoczesnym zachowaniu równowagi wodno-elektrolitowej. Skrzyp polny, pokrzywa, mniszek lekarski, liście brzozy, lubczyk oraz perz zaliczane są do ziół moczopędnych.

Większość wymienionych ziół zawiera witaminę C, która zakwasza mocz, a kwaśne środowisko sprzyja leczeniu infekcji bakteryjnych dróg moczowych. Pośród ziół, które mają silne działanie odkażające na szczególną uwagę zasługuje żurawina, a także mącznica lekarska i borówka brusznica. Żurawina, co potwierdzają liczne badania, uniemożliwia bakteriom przyleganie do komórek nabłonka dróg moczowych. Mącznica lekarska oraz borówka brusznica zawierają flawonoidy, szczególnie arbutynę, która wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne.

Ziołem wartym uwagi jest także palma sabałowa, która pomaga opróżnić pęcherz i pozbyć się dokuczliwego parcia na mocz.

Zioła można stosować wewnętrznie w postaci naparów do picia oraz zewnętrzne - w postaci nasiadówek. Aby przygotować nasiadówkę wystarczy wlać dwie szklanki zaparzonych i odcedzonych ziół do wanny lub miski z gorącą wodą. Kąpiel należy brać w pozycji siedzącej. Nie powinna trwać dłużej niż 15 minut.

Zobacz także: Przeziębiony pęcherz - objawy, u dziecka, domowe sposoby

Zapalenie pęcherza u dzieci - domowe sposoby

Zwolennicy leczenia domowego powinni pamiętać, że nie wszystkie zioła można podawać dzieciom. Zioła na zapalenie pęcherza bezpieczne dla dzieci to liście brzozy, rumianek, pietruszka, liście maliny oraz liście lipy. Z tych ziół można przyrządzić napary i podawać je maluszkowi do pica. Pomocne w walce z przykrymi objawami zapalenie pęcherza będą także nasiadówki z ziół.

Wszystkie te metody należy traktować jako metody wspomagające leczenie zakażeń dróg moczowych u dzieci. Jeśli u dziecka wystąpią objawy zapalenia pęcherza, należy wezwać lekarza. Lekarz przy okazji może udzielić porady odnośnie domowych sposobów na zapalenie pęcherza.

Czytaj również: Jak leczyć zapalenie pęcherza - w ciąży, u mężczyzn

Zapalenie pęcherza - leczenie domowe

Poza ziołolecznictwem istnieją jeszcze inne domowe sposoby na zapalenie pęcherza. W leczeniu infekcji pęcherza moczowego pomaga ciepło, dlatego poleca się moczenie stóp w ciepłej wodzie, nasiadówki oraz przykładanie termoforu do podbrzusza oraz w okolicy krzyża.

Co bardzo ważne, po ogrzaniu ciała nie powinno się dopuszczać do wyziębienia organizmu - na stopy wyjęte z ciepłej wody dobrze jest założyć wełniane skarpetki, a po ciepłej ziołowej kąpieli włożyć piżamę lub wejść pod kołdrę.

Zobacz: Co na zapalenie pęcherza - w ciąży, u dziecka, sposoby

Inne domowe sposoby na zapalenie pęcherza

Osoby podatne na infekcje dróg moczowych powinny wprowadzić w życie kilka zasad, które nie tylko pozwolą szybciej pozbyć się drobnoustrojów z pęcherza, ale także zmniejszą ryzyko wystąpienia zakażeń w przyszłości. Takim osobom zaleca się:

  • picie dużej ilości płynów w ciągu doby (najlepiej wypijać dziennie około 2 litrów niegazowej wody mineralnej),
  • picie soku z żurawiny lub/i soku z brzozy,
  • częste oddawanie moczu,
  • niewstrzymywanie moczu,
  • korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie,
  • używanie tamponów zamiast podpasek,
  • nienoszenie obcisłych obrań oraz bielizny, a także unikanie syntetycznych materiałów,
  • unikanie wychłodzenia organizmu,
  • mycie narządów płciowych przez stosunkiem i wymaganie tego samego od partnera,
  • zmianę metody antykoncepcji w przypadku stosowania środków plemnikobójczych.

Zobacz artykuł:

Zioła na zapalenie pęcherza - do nasiadówek, leki ziołowe



Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Zostań w domu i skontaktuj się z lekarzem online Zapalenie pęcherza?
Rozpocznij konsultację