Wskaźnik Pearla – określa skuteczność antykoncepcji

Która metoda antykoncepcji jest najskuteczniejsza? Możemy to sprawdzić używając wskaźnika Pearla. Określa on ile kobiet, regularnie uprawiających seks, zaszło w ciążę stosując konkretną metodę antykoncepcji.

Wskaźnik Pearla lub indeks Pearla został opracowany 80 lat temu przez amerykańskiego biologa Raymonda Pearla. Pozwala nam na ocenę skuteczności danej metody antykoncepcyjnej. Określa bowiem, ile kobiet aktywnych seksualnie, zaszło w ciążę po roku stosowania danej metody antykoncepcyjnej. Przy braku antykoncepcji ten wskaźnik jest równy 85.

Im mniejsza wartość wskaźnika Pearla, tym dana metoda antykoncepcji jest skuteczniejsza.

Wskaźnik Pearla dla różnych metod antykoncepcji

Antykoncepcja naturalna

 •  obserwacja śluzu metodą Billingsów 0,9-12
 •  metoda objawowo termiczna 0,2-9
 •  stosunek przerywany 15-28
 •  metoda laktacyjna (podczas karmienia piersią) – 0,9 – 2,5

Antykoncepcja mechaniczna

 •  prezerwatywa – 2-15
 •  kapturek naszyjkowy – 6-16
 •  błona dopochwowa – 6-18
 •  wkładka domaciczna – 0,6 – 0,8

Antykoncepcja chemiczna

 •  kremy i żele plemnikobójcze – 4-30
 •  globulka antykoncepcyjna – 2-30

Antykoncepcja hormonalna

 •  tabletka antykoncepcyjna (dwuskładnikowa) – 0,2 – 0,5
 •  plaster antykoncepcyjny – 0,2 – 1
 •  zastrzyk antykoncepcyjny – 0,3-1,2
 •  spirala antykoncepcyjna z hormonami – 0,1-0,2
 •  antykoncepcja po stosunku – 2-5

Zobacz także: Metody antykoncepcji: naturalne, chemiczne, mechaniczne i hormonalne

Wskaźnik Pearla – wady

Choć Indeks Pearla jest najpopularniejszą metodą określania skuteczności danej metody antykoncepcyjnej, jest też obarczony błędem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zrezygnowała z niego, na rzecz określenia skuteczności w procentach.

Skuteczność antykoncepcji nie zależy bowiem tylko od metody jaką wybierzemy, ale także od tego czy stosujemy się do zaleceń na ulotce. Na przykład przy braku regularności przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, ich skuteczność jest znacznie niższa, niż ta podawana według wskaźnika Pearla przy dyscyplinie stosowania.

Kolejnym czynnikiem, od którego zależy skuteczność antykoncepcji i prawdziwość wskaźnika Pearla, jest jakość środków antykoncepcyjnych i sposoby ich przechowywania. Środki antykoncepcyjne należy kupować tylko w aptekach: stacjonarnych lub internetowych. Jeśli kupujemy większą liczbę, powinniśmy przechowywać je zgodnie z instrukcją. Należy też trzymać się dat ważności np. prezerwatyw.

Zobacz także: Rozmiary prezerwatyw – jakie wybrać?

Skuteczność antykoncepcji, zwłaszcza hormonalnej mogą obniżyć też przyjmowane leki m.in. antybiotyki. Każdorazowo należy zatem przeczytać ulotkę leku i sprawdzić, czy nie wchodzi w reakcję z tabletkami lub plastrami hormonalnymi.

W przypadku środków doustnych skuteczność może zostać obniżona również podczas choroby, której towarzyszą wymioty.

Im większą mamy wiedzę na temat wybranej metody antykoncepcyjnej i im poprawniej ją stosujemy, tym wskaźnik Pearla jest niższy. Należy pamiętać, że indeks powstawał w oparciu o badania kliniczne. To oznacza, że pary biorące udział w badaniu miały wysoką dyscyplinę stosowania środków antykoncepcyjnych, zwłaszcza hormonalnych. W rzeczywistości według badań aż połowa kobiet pomija przynajmniej jedną tabletkę w cyklu.

Źródło: medme.pl


Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 

Dowiedz się więcej na temat zdrowia

Subskrybuj newsletter Dimedic i otrzymuj najciekawsze informacje oraz aktualne oferty.

Administratorem danych osobowych jest Dimedic Ltd. z siedzibą w Newcastle upon Tyne, 104 Close, Quayside, NE1 3RF, United Kingdom, e-mail: office@dimedic.eu. Z Administratorem możesz skontaktować się za pośrednictwem powołanego przez niego inspektora ochrony danych pod adresem: dpo@dimedic.eu. Dane będą przetwarzane w celu wysyłki Newslettera. Przetwarzanie jest niezbędne w celu realizacji umowy o świadczenie usługi. Podanie danych jest warunkiem udzielenia subskrypcji Newslettera, a ich niepodanie uniemożliwi jej udzielenie. Dane będą przechowywane do chwili zakończenia przez użytkownika subskrypcji Newslettera. Każdej osobie przysługuje prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz ich przenoszenia. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, a także sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na potrzeby marketingu.
Partnerzy i regulatorzy serwisu: