Srom – budowa, funkcje i choroby: wszystko to, co musisz wiedzieć o zewnętrznych częściach narządów płciowych kobiety

Dodano: 21-03-2019 | Aktualizacja: 29-01-2024
Autor: Marta Chruścińska / artykuł konsultowany z dr Justyną Milewską
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Srom to ogół narządów zewnętrznego układu płciowego kobiety.

W jego skład wchodzą m.in. wargi sromowe większe i mniejsze, przedsionek pochwy i łechtaczka.

Ale pamiętaj, że budowa sromu i okolic narządów intymnych to bardzo indywidualna sprawa i zdecydowanie nie powinno się porównywać w tej kwestii.

Najważniejsze jest to, aby po prostu była prawidłowa.

Z tego tekstu dowiesz się wszystkiego o budowie sromu (zwłaszcza tej prawidłowej) oraz funkcjach, które dane narządy spełniają.

Opiszę też choroby, które mogą dotknąć ten obszar Twojego ciała.

 

A może potrzebujesz szybkiej konsultacji z lekarzem rodzinnym przez telefon?

W Dimedic.eu możesz z niej skorzystać 7 dni w tygodniu, również w niedziele i święta.

Zamów swoją teleporadę!

 

Srom, czyli…

Srom to pewien zbiór zewnętrznej części żeńskiego układu płciowego, na którego budowę składają się:

  • wargi sromowe większe (zewnętrzne) – czyli fałdy skóry, będące kontynuacją wzgórka łonowego, rozciągające się aż do odbytu i oddzielone po boku bruzdą skórno-udową. Pomiędzy nimi znajduje się szpara sromu;
  • wargi sromowe mniejsze (wewnętrzne) – czyli cienka warstwa skórna, pozbawiona włosów oraz gruczołów potowych. Ich przednie końce dzielą się na dwie „listewki”, które są widoczne po rozchyleniu warg sromowych większych;
  • tylne i przednie spoidła – czyli miejsca łączeń warg sromowych większych z przodu i z tyłu;
  • wędzidełko warg sromowych – czyli miejsce łączenia warg sromowych mniejszych;
  • przedsionek pochwy – czyli wgłębienie otoczone wargami sromowymi wewnętrznymi (mniejszymi) z obu stron, wędzidełkiem łechtaczki od przodu i wędzidełkiem warg sromowych od tyłu. W przedsionku pochwy mają także ujście przewody gruczołów przedsionkowych (czyli gruczołów Bartholina), jak również cewka moczowa. Gruczoł przedsionkowy większy przylega do błony krocza;
  • łechtaczka – narząd o długości ok. 2 cm (z zewnątrz), który powstał w wyniku połączenia dwóch ciał jamistych. Składa się z żołędzi, trzonu i odnóg, które zlokalizowane są pod wzgórkiem łonowym;
  • napletek łechtaczki – czyli fałd skórny nad łechtaczką;
  • wędzidełko łechtaczki – czyli fałd skórny, który jest częścią przedniej części warg sromowych mniejszych;
  • wzgórek łonowy – czyli wypukłość z tkanki tłuszczowej, znajdująca się nad wargami sromowymi większymi od strony pachwin.

Trzeba przyznać, że srom spełnia naprawdę wiele funkcji.

Można powiedzieć, że to taka „zewnętrzna warstwa”, która chroni wewnętrzne narządy płciowe, np. wejście do pochwy.

Przed czym?

Wargi sromowe (mniejsze i większe) chronią kobietę przede wszystkim przed urazami mechanicznymi miejsc intymnych, a także drobnoustrojami, które mogę powodować mało przyjemne infekcje.

W okresie dojrzewania to właśnie srom (a konkretnie wzgórek łonowy i wargi sromowe zewnętrzne) pokrywają się owłosieniem, co jest jedną z oznak dojrzałości płciowej.

Srom jest także obszarem silnie unerwionym – mowa szczególnie o łechtaczce, której jednym znanym zadaniem jest przysparzanie przyjemności kobiecie z seksu.

O łechtaczce mówi się czasem, że jest męskim odpowiednikiem prącia.

Dlaczego?

Łechtaczka podczas stosunku również nabrzmiewa – napełnia się krwią, co potęguje doznania.

Czerpanie przyjemności z seksu kobiecie ułatwiają także gruczoły Bartholina zlokalizowane symetrycznie po dwóch stronach wejścia do pochwy (choć każdy medal ma dwie strony, bo gruczoły mogą się zapychać i powodować powstawanie bolesnych ropni u kobiet aktywnych seksualnie).

Wytwarzają one nawilżający śluz i są odpowiedzialne za nawilżenie pochwy podczas stosunku.

 

Jak wygląda srom? Czy istnieje jeden wzorzec na wygląd zewnętrznych narządów płciowych kobiety?

Nie ma jednego, typowego dla wszystkich kobiet wzorca budowy sromu, w tym warg mniejszych i większych.

Choć po wpisaniu takiej frazy w internecie na pewno wyskoczy Ci dużo grafik prezentujących damskie narządy płciowe, zdecydowanie musisz wiedzieć, że – jeśli chodzi o budowę sromu – każda kobieta jest wyjątkowa.

Grafiki i zdjęcia znalezione w internecie zazwyczaj są uśrednione, jednak to zupełnie normalne, jeśli Twoja budowa jest nieco inna.

Bo tylko teoretycznie budowa sromu u wszystkich kobiet jest podobna.

Zdecydowanie kanon dzisiejszego piękna, również intymnego, nacechowały produkcje filmowe, w których widać głównie idealne ciała.

Można to porównać także do promowania idealnego życia w mediach społecznościowych – dużo kobiet, które wychodzą spod skalpela chirurga plastycznego, wygląda podobnie, a Ciebie może to wpędzać w gorsze samopoczucie.

Tak naprawdę – jeśli budowa sromu lub poszczególnych jego części nie przeszkadza Ci w życiu codziennym czy też seksualnym, to nie masz się czym przejmować.

Ważne jednak, żeby budowa Twojego sromu była prawidłowa, dlatego jeśli podejrzewasz jakąś wadę, zawsze powinnaś skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

W praktyce faktycznie zdarza się, że niektóre kobiety borykają się, np. z przerostem warg sromowych mniejszych, co może być problemem podczas seksu, bo wargi zwijając się do środka mogą sprawiać ból.

Defektem, który również powinien być skonsultowany z lekarzem jest także przerost łechtaczki, czyli coś, na co z reguły nie masz wpływu i najczęściej związane jest z zaburzoną gospodarką hormonalną jeszcze podczas życia płodowego.

 

Wargi sromowe: mniejsze i większe

Wargi sromowe są fałdami skóry, symetrycznie występującymi po dwóch stronach wejścia do pochwy, okalającymi szparę sromową oraz przedsionek pochwy.

Są one niezwykle ważne, ponieważ do zadań warg sromowych należy między innych ochrona przed urazami mechanicznymi.

Poza tym wargi sromowe stanowią też pierwszą zaporę dla zarazków usiłujących dostać się do dróg moczowo-płciowych.

Ich cechą charakterystyczną jest także to, że na skutek podniecenia seksualnego mogą powiększać się i zmieniać barwę.

A zdecydowanie musisz wiedzieć, że to normalne, że wargi sromowe mają zróżnicowany kształt, wielkość i kolor.

Jak się dzieli wargi sromowe?

Wargi sromowe dzieli się na wargi sromowe większe oraz wargi sromowe mniejsze, przy czym odchodzi się raczej od takiego nazewnictwa, częściej określając je jako wargi sromowe zewnętrzne i wargi sromowe wewnętrzne.

 

Jak wyglądają wargi sromowe zewnętrzne (większe)?

Wargi sromowe zewnętrzne okalają szparę sromową i obejmują z dwóch stron wargi sromowe wewnętrzne (mniejsze), często je zakrywając.

Są częścią ciała, która jest silnie owłosiona i zbudowana w dużej mierze z tkanki tłuszczowej.

Wargi sromowe są silnie unerwione, dlatego odpowiednio pieszczone przez partnera (lub partnerkę) mogą być ważnym elementem gry wstępnej.

 

Wargi sromowe wewnętrzne (mniejsze): wygląd

Wargi sromowe wewnętrzne (mniejsze) zlokalizowane są głębiej, pomiędzy zewnętrznymi fałdami skóry.

Zamykają one tzw. przedsionek pochwy, czyli miejsce w którym ujście znajdują pochwa i cewka moczowa.

Mają za zadanie bronić Twojej pochwy przed infekcją oraz czynnikami zewnętrznymi, jak również urazami mechanicznymi.

Ich budowa jest niezwykle delikatna, ponieważ jest to po prostu fałd bardzo cienkiej skóry, który w przedsionku płynnie przechodzi w błonę śluzową.

Wargi sromowe wewnętrzne są nieowłosione i nie zawierają gruczołów potowych, ale są zdecydowanie bardziej czułe na bodźce dotykowe, dlatego odgrywają sporę rolę podczas aktywności seksualnej.

Wargi sromowe mniejsze są dosyć mocno ukrwione, stąd ich mocno różowy kolor.

Chociaż kolor to kwestia mocno indywidualna, ponieważ u kobiet z ciemniejszą karnacją wargi sromowe mogą być ciemniejsze.

Wargi sromowe wewnętrzne (mniejsze) teoretycznie powinny być schowane pomiędzy tymi zewnętrznymi, jednak w praktyce zdarza się, że wystają poza zewnętrzne, czasem bardzo.

Nie jest to wtedy defekt tylko natury estetycznej, ponieważ taki przerost warg sromowych może powodować naprawdę duży dyskomfort w funkcjonowaniu.

Kobiety w takiej sytuacji często uskarżają się na podrażnienia spowodowane nawet noszeniem bielizny, a także bólem podczas stosunku.

Niestety ich budowa często odbija się także na psychice, przez co nie akceptują siebie, a tym samym nie potrafią wyluzować się w sypialni.

 

Czy masz przerośnięte wargi sromowe wewnętrzne (mniejsze)?

Dzisiaj jest to kwestia problematyczna nie tylko pod względem zdrowia (ból np. podczas jeżdżenia na rowerze), ale – dla znacznej większości kobiet, przede wszystkim jest to problem estetyczny.

W sytuacji, gdy wargi sromowe mniejsze mają przynajmniej 4 centymetry, licząc od podstawy do krawędzi, określane są jako „przerośnięte wargi sromowe”.

Powiększone wargi sromowe mniejsze są źródłem kompleksów i mogą w znaczący sposób obniżać jakość życia seksualnego i libido.

Jest to z pewnością zależne od społeczeństwa, w jakim się wychowujesz, ponieważ większe niż standardowo wargi sromowe są uważane za ideał, np. przez członków afrykańskiego plemienia Hotentonów.

To, co w europejskiej kulturze uchodzi za wadę anatomiczną, we wspomnianej populacji jest stanem normalnym i pożądanym.

Stąd zresztą alternatywna nazwa, którą określa się przerośnięte wargi sromowe mniejsze – fartuszek hotentocki.

Jeśli zastanawiasz się, czy mogłaś mieć na to wpływ, to musisz wiedzieć, że ta wada powstaje najczęściej już w życiu płodowym.

Podejrzewa się, że w grę wchodzą czynniki hormonalne i genetyczne.

Jedna z teorii zakłada, że przerośnięte wargi sromowe mniejsze mogą być efektem infekcji przebytej w łonie matki.

Są jednak przyczyny, które mogą powodować u kobiet przerost warg sromowych mniejszych spowodowany ich stylem życia, np.:

  • mechaniczne rozciąganie warg sromowych mniejszych za pomocą biżuterii intymnej;
  • wielokrotny poród;
  • intensywne życie seksualne;
  • przebyte infekcje intymne;
  • terapia hormonalna.

 

Labioplastyka, czyli pomoc dla kobiet z przerośniętymi wargami sromowymi

W sytuacji, gdy przerośnięte wargi sromowe stają się dla Ciebie poważnym problemem, z pomocą przychodzi… medycyna estetyczna.

To znaczy?

W Twoim przypadku może okazać się pomocna labioplastyka, czyli zabieg, w trakcie którego chirurg pomniejsza wargi sromowe.

Co ważne, taki zabieg może być wykonany także na NFZ, jeżeli Twoje wargi sromowe mają przynajmniej 4 centymetry i są zdiagnozowane jako „przerośnięte wargi sromowe”.

W przypadku mniejszego przerostu wtedy, kiedy nie jest to medyczny problem, a jedynie chęć poprawienia swojej urody w miejscach intymnych, to wargi sromowe operuje się odpłatnie.

Za korektę przerośniętych warg sromowych zapłacisz w prywatnej klinice od około 3 do nawet 7 tysięcy złotych – jest to zależne od renomy kliniki oraz lokalizacji.

Korektę wielkości warg sromowych wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym i zabieg polega na usunięciu zbyt dużego fałdu skórnego.

Pamiętaj, że jest to dosyć poważna ingerencja w Twoje ciało, dlatego dokładnie zapoznaj się z opiniami i poszukaj renomowanej kliniki, która współpracuje z doświadczonymi lekarzami.

A dla kogo poleca się ten zabieg?

Może to być rozwiązanie dla Ciebie, jeśli:

  • cierpisz na anatomiczny przerost warg sromowych;
  • masz asymetrię lub deformację warg sromowych;
  • przerost warg sromowych jest przyczyną obtarć czy infekcji;
  • odczuwasz dyskomfort nosząc obcisłe ubrania i uprawiając sport;
  • odczuwasz niezadowolenie i dyskomfort psychiczny związany z nieestetycznym wyglądem warg sromowych.

 

Co powoduje opuchnięte wargi sromowe?

Jednym z pierwszych objawów infekcji intymnej mogą być opuchnięte wargi sromowe.

Nie bój się – jest to raczej stan przejściowy związany z infekcją intymną lub alergią, która może być spowodowana np. zmianą detergentów do prania czy żelów do mycia.

Opuchnięte (i zazwyczaj także swędzące) wargi sromowe świadczyć mogą między innymi o zakażeniu drożdżakami Candida, odpowiedzialnymi za rozwój grzybicy.

Opuchliźnie w takiej sytuacji towarzyszy wtedy pieczenie i świąd, a na skórze pojawiają się małe krostki.

Przy infekcjach, za równo grzybicznych, jak i bakteryjnych (np. bakteryjnemu zapaleniu pochwy), najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, który będzie w stanie zlokalizować źródło problemu i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Pamiętaj także, że opuchnięte wargi sromowe mogą być efektem porodu, a także stosunku seksualnego (wargi sromowe zwiększają swoją objętość oraz kolor na skutek podniecenia).

 

Świąd sromu, czyli jeden z pierwszych objawów infekcji

Tak jak każdy narząd organizmu może być narażony na różnego rodzaju schorzenia, tak samo i kobiecy srom.

W tym przypadku są to zarówno kwestie genetyczne, anatomiczne jak i zewnętrzne.

Możesz także nabawić się chorób przenoszonych drogą płciową, które będą atakować Twoje miejsca intymne, do których należy np. opryszczka narządów płciowych.

To ważne, aby podczas przygodnego seksu zawsze pamiętać o zabezpieczeniu mechanicznym w postaci, np. prezerwatyw, które znacznie zmniejszają ryzyko zakażenia.

Z kolei kwestie anatomiczne często mają wpływ na blokowanie gruczołów Bartholina.

Jakie choroby mogą Cię spotkać?

Świąd sromu, niezależnie od przyczyny, to dzwonek alarmowy, na który bez wątpienia powinnaś zareagować.

Swędzenie sromu może być wywołane zaniedbaniami natury higienicznej (np. wyjazd pod namiot i brak dostępu do bieżącej wody) lub też podrażnieniem będącym reakcją alergiczną, na np. płyn do higieny intymnej.

Często świąd sromu, pieczenie a nawet ból w obrębie któregoś z organów należących do sromu, oznacza znacznie większe problemy.

To znaczy?

Świąd sromu to nie tylko infekcje, ale także objaw, który może świadczyć o rozwoju choroby nowotworowej.

Nigdy nie bagatelizuj objawów i obserwuj swój organizm.

Jeśli domowe sposoby walki z potencjalną infekcją lub dbanie o lepszą higienę intymną nie pomagają, lepiej skonsultować stan swojego zdrowia z ginekologiem.

 

Grzybica, czyli nieprzyjemna infekcja intymna

Świąd i pieczenie sromu może powodować u Ciebie rozwój grzybicy wywołanej przez drożdżaki Candida.

O ile sam świąd sromu może być objawem także innych schorzeń, o tyle stosunkowo jednoznacznym symptomem świadczącym o rozwoju grzybicy są białe upławy o serowatej konsystencji.

Musisz pamiętać, że grzybica sromu niemal zawsze występuje w parze z grzybicą pochwy.

To, co jeszcze może Cię nakierować na tę infekcję, to:

  • białe pleśniawki;
  • zaczerwienienie warg sromowych;
  • bolesność w czasie zbliżeń seksualnych.

Z grzybicą powinnaś udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki przeciwgrzybicze. W aptece dostępne są prepatary bez recepty na bazie klotrimazolu – mogą jednak być niewystarczające

 

Zapalenie sromu, czyli…

Swędzenie i pieczenie sromu powodowane może też być przez stan zapalny.

Zapalenie sromu jest schorzeniem stosunkowo rzadko występującym, nie tak powszechnym jak np. zapalenie cewki moczowej (potocznie zwane zapaleniem pęcherza).

Zazwyczaj jest to konsekwencja mechanicznych uszkodzeń nabłonka (otarcia, podrażnienia czy oparzenia).

Ale może być także powodowane zbyt niskim poziomem estrogenów.

Jak się to objawia?

W takiej sytuacji możesz zaobserwować tzw. suchość w pochwie, która dodatkowo zwiększa podatność na infekcje oraz otarcia, a także może (ale nie musi) powodować ból podczas stosunku.

Sporadycznie zdarza się, że zapalenie sromu ma podłoże bakteryjne lub grzybicze. Choroby sromu często współwystępują z takimi dolegliwościami, jak:

Niestety kobiecy srom jest wyjątkowo wrażliwy na stany zapalne.

Dbaj dokładnie o swoją higienę i dobór delikatnych środków myjących, a także pamiętaj o mechanicznych środkach antykoncepcyjnych, jeśli uprawiasz przygodny seks.

 

Rak sromu: jest się czego bać?

Rak sromu to nowotwór, który atakuje wargi sromowe lub łechtaczkę.

Także i w tym przypadku jednym z pierwszych objawów może być swędzenie sromu, chociaż bardziej charakterystycznym symptomem choroby jest niewielki guzek, który możesz wyczuć palcami.

W bardziej zaawansowanych przypadkach może pojawić się także owrzodzenie.

Ten rodzaj nowotworu najczęściej dotyka kobiety po 60 roku życia.

Jeśli chodzi o kobiety z młodszej grupy wiekowej, to jeśli już występuje nowotwór sromu, to zazwyczaj związany jest z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Częściej występuje nowotwór szyki macicy u tych kobiet.

Pamiętaj, że odpowiednio wcześnie zdiagnozowany i właściwie leczony rak sromu daje duże szanse na wyzdrowienie.

Im wcześniej zgłosisz się do lekarza – tym lepiej, ponieważ nieleczony nowotwór sromu może mieć przerzuty na węzły chłonne.

Występuje też parę rodzajów niezłośliwych nowotworów sromu, które mogą Cię dotknąć.

Na przykład?

Jednym z nich jest włókniak, czyli zniekształcone tkanki łączne tworzące guzki, które wycina się chirurgicznie.

Do takich niezłośliwych nowotworów zalicza się także tłuszczaki, naczyniaki czy polipy, które także usuwa się chirurgicznie.

Istotne jest regularne badanie i odwiedzanie ginekologa, który jest w stanie zauważyć ewentualne zmiany i odpowiednio wcześnie wdrożyć leczenie.

Jeśli masz córkę pamiętaj, że możesz ją zabezpieczyć przed nowotworem szyki macicy!

Najpewniejszym sposobem uniknięcia zakażenia HPV jest powstrzymanie się od aktywności seksualnej.

Jeżeli dana osoba rozpoczęła już życie płciowe, to ryzyko zakażenia można zmniejszyć, ograniczając liczbę partnerów seksualnych – im mniej partnerów, tym mniejsze ryzyko zakażenia.

Szczepienie ochronne przeciwko HPV jest skuteczną metodą zapobiegania zakażeniom wywołanym przez najważniejsze genitalne typy wirusa odpowiedzialne za większość przypadków raka szyjki macicy i brodawek płciowych.

Szczepienie należy wykonać przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, najlepiej między 11. a 12. rokiem życia.

 

Jakie szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego są dostępne w Polsce?

W Polsce dostępne są 3 różne szczepionki przeciwko wirusom brodawczaka ludzkiego w postaci zastrzyków do podawania domięśniowego:

  • Cervarix przeciwko 2 rakotwórczym typom wirusa: HPV16 i HPV18
  • Gardasil 9 - przeciwko 7 rakotwórczym typom HPV (HPV16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58) oraz dwóm typom HPV6 i HPV11 odpowiedzialnym za brodawki płciowe (kłykciny kończyste).

 

Wszystkie wymienione szczepionki wymagają podania 3 dawek.

 

Opryszczka narządów płciowych: jak się objawia?

Choroba może się u Ciebie wylęgać nawet do 10 dni, a na sromie pojawiać się będą zaczerwienienia przemieniające się w pęcherzyki, a nawet owrzodzenia.

Jest to po prostu choroba weneryczna, czyli choroba, którą możesz zarazić się uprawiając seks z osobą, która jest nosicielem wirusa opryszczki narządów płciowych.

Często wywołuje ją wirus opryszczki typu pierwszego HSV-1, czyli ten sam, który odpowiada za pojawienie się opryszczki np. w okolicy ust czy nosa, ale może także pojawić się w okolicach intymnych.

Drugi typ wirusa HSV-2 odpowiada już tylko za pojawienie się ewentualnej opryszczki w okolicach narządów płciowych.

Niestety samo zakażenie może nie dawać żadnych objawów, wszystko uzależnione jest także od Twojej odporności.

Niech Cię to jednak nie zmyli – możesz przekazywać wirusa dalej, mimo, że u Ciebie nie ma objawów.

Jeśli jednak objawy występują, to zazwyczaj jest to mrowienie w miejscach intymnych, a także świądem, bólem nóg i pośladków.

Mogą się pojawić na skórze także pęcherzyki wypełnione płynem, z których (mogą, ale nie muszą) rozwijać się bolesne owrzodzenia.

Niestety opryszczka (mimo leczenia) może nawracać.

 

Zapalenie gruczołu Bartholina: bolesny ropień

Infekcje gruczołu Bartholina to infekcje, które najczęściej dotykają kobiety aktywnie seksualnie.

Zapalenie ma podłoże bakteryjne, któremu często towarzyszy podwyższona temperatura ciała, obrzmienie i zaczerwienienie sromu i przede wszystkim… rosnący, bolesny guzek w przedsionku pochwy.

Taki guzek, który jest efektem zapchania gruczołu odpowiadającego za nawilżenie pochwy może rosnąć nawet paręnaście dni.

Przy wczesnym zauważeniu objawów lekarz może wprowadzić antybiotykoterapię, która zahamuje ten proce.

Guzek może przybierać rozmiary nawet małej śliwki, dlatego jest bardzo dużym dyskomfortem oraz bólem dla kobiety w okresie infekcji.

W przypadku bardzo silnych zapaleń gruczołu Bartholina, lekarz może zdecydować się na chirurgiczne nacięcie i opróżnienie guzka.

Zabieg jest bardzo bolesny (często niemożliwy do znieczulenia, które poprzez sporą ilość treści ropnej nie jest w stanie zablokować odpowiednich zakończeń nerwowych), ale praktycznie od razu po zabiegu przynosi dużą ulgę.

Dokładne oczyszczenie rany w przypadku zabiegu jest potrzebne, aby zminimalizować ryzyko nawrotu zapalenia gruczołu Bartholina.

 

Jak objawia się liszaj twardzinowy sromu?

Choroba atakuje zewnętrzne narządy płciowe, niekiedy także okolice odbytu, powodując swędzenie, pieczenie, występowanie białych (lub przeźroczystych) grudek na skórze, a czasem także wysuszenie i pękanie nabłonka.

Niestety nie wiadomo, co może wpływać na występowanie liszaja miejsc intymnych.

Wiadomo jednak, że najczęściej choroba atakuje kobiety w okresie menopauzy.

Uważaj na swoje zdrowie i dokładnie obserwuj – nieleczony liszaj twardzinowy sromu może prowadzić do zmian nowotworowych, a zmiany skórne mogą pozostawiać blizny.

 

Jak zmienia się srom w ciąży oraz po porodzie?

Pamiętaj, że srom może zmienić wygląd z różnych powodów.

Oczywiście największe zmiany związane są z ciążą, ponieważ srom przed porodem staje się wrażliwszy, a także jego błona śluzowa jest cieńsza (co jest związane z mniejszą produkcją estrogenów).

Jest to idealne środowisko na rozwój infekcji intymnych.

Zazwyczaj problemy zaczynają się od swędzącego sromu w ciąży, co jest efektem przyrostu błony śluzowej i obniżenia kwasowości środowiska, a to z kolei może prowadzić do zakażeń, np. grzybiczych.

Poza tym mogą się u Ciebie pojawić przebarwienia na wzgórku łonowym czy narządach płciowych.

Srom w tym okresie jest także dużo bardziej ukrwiony, a tym samym może być opuchnięty.

Jest to powiązane ze zwiększoną liczbą naczyń krwionośnych w sromie w okresie ciąży.

Jednak to, co jest najbardziej istotne jeśli chodzi o zmiany w tym obszarze to fakt, że podczas pierwszego porodu dochodzi do rozdarcia wiązadełka warg sromowych, co jest całkowicie normalne.



Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Nasz lekarz zadzwoni do Ciebie kiedy Ty chcesz! Potrzebujesz pomocy lekarskiej?
Rozpocznij konsultację