Tabletki na zapalenie pęcherza - z żurawiną, bez recepty

Dodano: 21-03-2019 | Aktualizacja: 25-05-2021
Autor: Piotr Brzózka
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Tabletki na zapalenie pęcherza z żurawiną to preparat wybierany nie tylko przez zwolenników medycyny naturalnej, ale także polecany przez lekarzy. Tabletki z żurawiną wykazują bowiem wysoką skuteczność w leczeniu infekcji dróg moczowych. Jakie wybrać tabletki z żurawiną na drogi moczowe?

Tabletki na zapalenie pęcherza - kiedy są konieczne?

Zapalenie pęcherza to dolegliwość, która przydarza się co trzeciej kobiecie. Kobiety ze względu na budowę anatomiczną są dużo bardziej narażone na infekcje dróg moczowych niż mężczyźni. Chodzi o bliskość cewki moczowej i odbytu. W przypadku kobiet bakterie z okolic odbytu mają znacznie krótszą drogę do pokonania, by dostać się do cewki moczowej. Powstawaniu zakażeń sprzyja także krótka, zaledwie czterocentymetrowa, cewka moczowa. Dla porównania cewka moczowa mężczyzn jest cztery razy dłuższa. Krótka cewka sprawia, że bakterie, które przedostały się do cewki, szybko atakują pęcherz i wywołują tam zakażenie.

W 80 procentach przypadków za zapalenie pęcherza moczowego odpowiadają bakterie Escherichia Coli, ale do choroby mogą też doprowadzić paciorkowce kałowe (Enterococcus), pałeczka zapalenia płuc (Klebsiella), pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas) gronkowiec saprofityczny (Staphylococcus saprophyticus) oraz niektóre grzyby i wirusy.

Zobacz artykuł:

Zapalenie cewki moczowej - u mężczyzn, leki, objawy

Tabletki na zapalenie pęcherza - rodzaje

Jak sobie radzić w przypadku wystąpienia przykrych dolegliwości ze strony układu moczowego? Apteki dysponują całym arsenałem środków na zapalenie pęcherza, zarówno ogólnodostępnych, jak i wydawanych na receptę. Wśród tabletek na zapalenie pęcherza należy wyróżnić dostępne na receptę antybiotyki i chemioterapeutyki. Antybiotyki często przepisywane przez lekarzy to amoksycylina, fosfomycyna (w Polsce dostępne są leki zawierające fosfomycynę takie jak Symural 3g lub Monural 3g) i cefaleksyna, a popularne chemioterapeutyki to cyprofloksacyna oraz nitroksolina.

Leki na zapalenie pęcherza bez recepty to przede wszystkim tabletki z żurawiną oraz zawierające furaginę. Poza tabletkami na zapalenie pęcherza bez recepty, dostępne są też różnego rodzaju herbatki, płyny, pasty czy krople zawierające ekstrakty roślinne.

Zobacz: Zapalenie pęcherza po stosunku - leczenie, przyczyny

Tabletki na pęcherz z żurawiną

Na szczególną uwagę zasługują tabletki na pęcherz z żurawiną. Żurawina wykazuje dużą skuteczność w leczeniu oraz zapobieganiu infekcjom dróg moczowych. Jej skuteczność potwierdzają liczne badania. Żurawina za sprawą zawartych w niej związków, szczególnie proantocyjanidów, uniemożliwia bakteriom zagnieżdżanie się w drogach moczowych.

Dodatkowo obniża pH moczu i przyspiesza wydalaniem drobnoustrojów z dróg moczowych. Ponadto zawiera ona dużą ilość witaminy C, która zakwasza mocz, a kwaśne środowisko nie sprzyja namnażaniu bakterii.

Owoce żurawiny zawierają także błonnik, witaminy z grupy B, witaminę E, sód, wapń, fosfor i magnez.

Żurawina jest dostępna w tabletkach, drażetkach, kapsułkach, proszku, w formie soku, syropu, płynu, herbatki, kropli oraz pasty. Wszystkie środki są stosowanie leczniczo oraz profilaktycznie, a także wspomagająco przy antybiotykoterapii. Warto wspomnieć, że żurawina wpływa także korzystnie na układ krążenia, zapobiega wrzodom żołądka i dwunastnicy oraz chroni zęby przed próchnicą i chorobami przyzębia.

Zobacz również: Zapalenie pęcherza u dziecka - objawy, domowe sposoby

Tabletki z żurawiną - dawkowanie

Tabletki z żurawiną i inne preparaty należy dawkować zgodnie z zaleceniami producentów. Profilaktycznie zwykle przyjmuje się jedną tabletkę leku z żurawiną dziennie. W czasie infekcji dróg moczowych niektórzy producenci zalecają branie 2-6 tabletek w ciągu doby. Tabletki z żurawiną należy zażywać przed jedzeniem lub w czasie posiłku.

W razie wątpliwości dotyczących dawkowania należy zasięgnąć porady farmaceuty. Kupując preparaty z żurawiną, warto sprawdzić ile zawierają proantocyjanidów, bowiem od ich ilości zależy skuteczność preparatu.

Czytaj także: Zapalenie pęcherza moczowego - objawy u mężczyzn i kobiet

Tabletki z żurawiną na drogi moczowe - przeciwskazania

Tabletki z żurawiną nie są jednak wskazane w przypadku niektórych dolegliwości. Żurawiny nie powinny zażywać osoby, które chorują na kamicę nerkową, gdyż zawarte w żurawinie szczawiany mogą ulegać krystalizacji w drogach moczowych i spotęgować objawy choroby.

Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, szczególnie warfarynę, nie powinny stosować tabletek z żurawiną, gdyż mogą nasilać działanie warfaryny, co grozi wystąpieniem krwotoku. 

Żurawina nie jest wskazana także dla osób chorujących na osteoporozę, również z powody szczawianów, które mogą blokować wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego. Szczawiany mogą także utrudniać wchłanianie żelaza, dlatego osoby cierpiące na anemię nie powinny spożywać preparatów z żurawiną w dużych ilościach.

Sprawdź: Konsultacja online (z e-receptą) i leki na zapalenie pęcherza moczowego



Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Zostań w domu i skontaktuj się z lekarzem online Zapalenie pęcherza?
Rozpocznij konsultację