Tabletki antykoncepcyjne - jak o nich nie zapomnieć?

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najskuteczniejszych i najpopularniejszych metod antykoncepcji. Skuteczność mogą jednak osłabić przerwy w przyjmowaniu pigułek. Najczęściej spowodowane są naszym zapominalstwem. Co zrobić, żeby nie zapomnieć wziąć pigułki? Mamy kilka sposobów.

1. Alarm: weź pigułkę

Najlepiej ustawić go w smartfonie, czyli urządzeniu które mamy zawsze przy sobie. Wystarczy wpisać przypomnienie w kalendarzu. Oprócz głośnego budzika na ekranie pojawi się informacja – Weź pigułkę. Kiedy ustawić alarm? Najlepiej zrobić to rano, niedługo po przebudzeniu. Dzięki temu nie musimy pamiętać o wzięciu tabletki antykoncepcyjnej przez resztę dnia.

Zobacz także: Antykoncepcja po porodzie

2. Skorzystaj z aplikacji

W telefonach mamy dziś dziesiątki aplikacji, które pomagają nam zrobić przelew, zarezerwować hotel, zrobić zakupy czy przeczytać wiadomości. Możemy dodać do nich aplikację, która pomoże kontrolować antykoncepcję. Oprócz alarmu przypominającego o wzięciu tabletki, możemy ustawić przypomnienie o wizytach u lekarza czy kontrolę masy ciała.

3. Przyklej fiszki

Jeśli nie lubisz urządzeń mobilnych, a z telefonu korzystasz tylko i wyłącznie, gdy musisz do kogoś zadzwonić, wykorzystaj żółte samoprzylepne karteczki. Fiszki stosowali często studenci by zapisywać ciekawe pomysły, albo przypomnienie o egzaminach. Kobietom mogą posłużyć jako „przypominajki” o tabletkach antykoncepcyjnych. Wystarczy napisać na kartce „Weź tabletkę” i przykleić ją nad lustrem w łazience, albo na monitorze od komputera.

Zobacz także: Zastrzyki antykoncepcyjne – jak działają?

4. Zawsze bierz tabletkę w tym samym miejscu i czasie

Rutyna sprawi, że z czasem podświadomie będziesz sięgała po tabletkę antykoncepcyjną np. myjąc rano zęby . Najlepiej połączyć to z inną czynnością w ciągu dnia np. piciem porannej kawy, jedzeniem śniadania czy kolacji.

Jeśli nasze sposoby okażą się nieskuteczne, warto pomyśleć o zmianie metody antykoncepcji na inną, która  nie będzie wymagała codziennych czynności. Do wyboru mamy np. hormonalne wkładki domaciczne, które wymagają zmian co kilka lat. Alternatywą są też plastry i zastrzyki hormonalne.

Źródło: medme.pl


Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 

Dowiedz się więcej na temat zdrowia

Subskrybuj newsletter Dimedic i otrzymuj najciekawsze informacje oraz aktualne oferty.

Administratorem danych osobowych jest Dimedic Ltd. z siedzibą w Newcastle upon Tyne, 104 Close, Quayside, NE1 3RF, United Kingdom, e-mail: office@dimedic.eu. Z Administratorem możesz skontaktować się za pośrednictwem powołanego przez niego inspektora ochrony danych pod adresem: dpo@dimedic.eu. Dane będą przetwarzane w celu wysyłki Newslettera. Przetwarzanie jest niezbędne w celu realizacji umowy o świadczenie usługi. Podanie danych jest warunkiem udzielenia subskrypcji Newslettera, a ich niepodanie uniemożliwi jej udzielenie. Dane będą przechowywane do chwili zakończenia przez użytkownika subskrypcji Newslettera. Każdej osobie przysługuje prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz ich przenoszenia. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, a także sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na potrzeby marketingu.
Partnerzy i regulatorzy serwisu: