Blue tear Purple tear Blue tear

Artykuły o zdrowiu: Zapalenie pęcherza moczowego

18 kluczowych zasad higieny intymnej w ciąży i po porodzie Dbanie o odpowiednią higienę intymną powinno należeć do codziennych rytuałów każdej kobiety. Wszelkie odstępstwa od reguł prawidłowego odświeżania i pielęgnowania okolic intymnych mogą się skończyć niechcianą infekcją intymną. Tym bardziej na żadną taryfę ulgową związaną z zasadami dbania o higienę intymną nie mogą sobie pozwolić kobiety w ciąży. Dodano: 15/04/2020 Aktualizacja: 11/01/2021 Ostre zapalenie pęcherza: jakie są jego objawy, kogo dotyka i jak je leczyć Ostre zapalenie pęcherza to najczęściej występujące z zakażeń układu moczowego. Ostre zapalenie pęcherza dotyka głównie kobiety. Dodano: 21/03/2019 Aktualizacja: 15/04/2024 Zapalenie pęcherza po stosunku - leczenie, przyczyny Zapalenie pęcherza po stosunku najczęściej dotyka kobiety i zazwyczaj jest efektem niewielkich otarć oraz roznoszenia szkodliwych drobnoustrojów pomiędzy odbytem, pochwą i cewką moczową. Dodano: 21/03/2019 Aktualizacja: 01/02/2024 Krwiomocz czyli krew w moczu. Czy zawsze musi oznaczać chorobę i jaki ma na to wpływ dieta? Krwiomocz to objaw świadczący o wielu chorobach, nie tylko związanych z układem moczowym. Hematuria może występować po zażyciu niektórych leków oraz zdarza się u kobiet w ciąży na skutek zmian hormonalnych. Dodano: 21/03/2019 Aktualizacja: 24/06/2022 Częste zapalenie pęcherza - przyczyny, po stosunku Zapalenie pęcherza to przypadłość, która lubi powracać. Jakie są przyczyny częstego zapalenia pęcherza? Czy warto wypróbować domowych sposobów na częste oddawanie moczu?  Dodano: 21/03/2019 Aktualizacja: 19/05/2022 Ból przy oddawaniu moczu - u mężczyzn, po stosunku Ból przy oddawaniu moczu zwiastuje problemy zdrowotne. Ból przy oddawaniu moczu po stosunku seksualnym wskazuje na zakażenie pęcherza lub cewki moczowej. Dodano: 21/03/2019 Aktualizacja: 07/04/2022 Zioła na zapalenie pęcherza - do nasiadówek, leki ziołowe Wiele osób stosuje zioła na zapalenie pęcherza moczowego. Leczenie ziołami w przypadku infekcji dróg moczowych jest niezwykle skuteczne. Dodano: 21/03/2019 Aktualizacja: 22/02/2022 Śródmiąższowe zapalenie pęcherza - objawy, dieta, leczenie Śródmiąższowe zapalenie pęcherza to zespół dolegliwości w obrębie układu moczowego, do złudzenia przypominających zwykłą infekcję bakteryjną. Niespecyficzne symptomy oraz niepoznane podłoże, to powody, dla których śródmiąższowe zapalenia pęcherza tak trudno jest zdiagnozować. Dodano: 21/03/2019 Aktualizacja: 22/02/2022

Jak zwalczyć zapalenie pęcherza moczowego? Przyczyny, objawy, leczenie, a także domowe sposoby

Zapalenie pęcherza moczowego oraz zapalenie cewki moczowej dotyka głównie kobiet ze względu na krótszą oraz szerszą cewkę w odniesieniu do płci przeciwnej. Dodatkowo u kobiet ujście cewki umieszczone jest blisko odbytu, w okolicy którego szczególnie gromadzą się liczne drobnoustroje. Zapalenie pęcherza u mężczyzn występuje stosunkowo rzadko.

Zapalenie dróg moczowych następuje w wyniku przedostania się do nich bakterii, a jego charakterystycznym objawem jest potrzeba częstego oddawania moczu w niewielkich ilościach.

Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny

Pęcherz moczowy w czasie zapalenia, zainfekowany jest najczęściej przez bakterie z grupy pałeczek jelitowych, tzw. Escherichia Coli . Zdecydowanie rzadziej dochodzi do infekcji o podłożu grzybiczym. Zwykle występuje ono u osób z osłabionym układem immunologicznym.

Najczęstsze przyczyny zapalenia pęcherza to:

  • wzmożona aktywność seksualna,
  • powikłanie infekcji pochwy,
  • niewłaściwa higiena okolic intymnych,
  • używanie antykoncepcji domacicznej,
  • otyłość,
  • używanie cewników,
  • cukrzyca,
  • dysfunkcja układu moczowego.

Dodatkowo wiele osób doznaje zapalenia dróg moczowych na skutek przeziębienia. W czasie choroby dochodzi do osłabienia organizmu, a w konsekwencji następuje przeziębienie pęcherza.

Zapalenie pęcherza – objawy

Objawy zapalenia pęcherza bywają utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu, gdyż wiążą się z częstymi wizytami w toalecie. Główne objawy charakteryzujące zakażenie układu moczowego to:

  • ból pęcherza,
  • ból nerek,
  • pieczenie cewki moczowej,
  • ból oraz pieczenie w czasie oddawania moczu,
  • parcie na pęcherz,
  • krwiomocz,
  • częste oddawanie moczu.

W razie wystąpienia wymienionych objawów należy udać się do lekarza, gdyż zlekceważenie problemu może doprowadzić nawet do oddawania moczu z domieszką krwi i innych konsekwencji zdrowotnych.

Ból nerek – przyczyny

Zapalenie układu moczowego często objawia się bólem w okolicy nerek. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj bólu może wskazywać na inne komplikacje zdrowotne, dlatego ważne jest znalezienie właściwej przyczyny bólu.

Do najczęstszych przyczyn bólu nerek należą:

  • zapalenie kłębuszkowe nerek,
  • kamica nerkowa,
  • ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek,
  • ostre śródmiąższowe zapalenie nerek.

Leczeniem schorzeń nerek zajmuje się nefrolog, dlatego jeśli odczuwalny będzie ból w ich okolicy, należy się zgłosić do specjalisty w celu podjęcia właściwej kuracji i wyeliminowania przyczyny.

Zapalenie pęcherza w ciąży

Infekcja dróg moczowych to częsty problem ciężarnych ze względu na zmiany fizjologiczne, takie jak:

  • wolniejszy przepływ moczu,
  • rozszerzenie dróg moczowych,
  • uciskanie moczowodu oraz pęcherza moczowego przez macicę.

Nie należy lekceważyć schorzenia, gdyż może być ono niebezpieczne dla płodu, dlatego leczenie należy rozpocząć w początkowym stadium zapalenia.

Możliwe powikłania to przede wszystkim:

  • urodzenie przed wyznaczonym terminem,
  • poronienie,
  • niska waga urodzeniowa noworodka.

Przed podjęciem leczenia, lekarz wykona ogólne badanie moczu, a także jego posiew.

W zależności od zaawansowania infekcji, lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne, a kuracja trwa zazwyczaj kilka dni. Ważne jest, by nawet po odczuciu znacznej poprawy, nie skracać zaleconego czasu leczenia.

Zapalenie pęcherza – leczenie

Zakażenie układu moczowego to stan, który wymaga leczenia. Źródłem infekcji są zazwyczaj bakterie, dlatego lekarz najprawdopodobniej zaleci antybiotyk na zapalenie pęcherza, który wyeliminuje chorobę.

Leki na zapalenie pęcherza mają działanie przeciwbakteryjne, a kuracja trwa od kilku do kilkunastu dni.

Co na zapalenie pęcherza? Domowe sposoby

Oprócz konsultacji u specjalisty, ważne jest również samodzielne dbanie o zdrowie w czasie zapalenia pęcherza.

Jakie są najlepsze domowe sposoby?

  • Picie dużej ilości płynów – ok. 3 litry w ciągu dnia, aby zapobiec dalszemu rozwojowi schorzenia. Najlepiej, by była to przegotowana woda z cytryną,  która w konsekwencji doprowadza do częstszego oddawania moczu, a w ten sposób pozbywania się patogenów z dróg moczowych.
  • Przyjmowanie witaminy C – jej zadaniem jest zakwaszenie moczu, które wpływa niekorzystnie na bakterie w nim obecne, a w rezultacie eliminuje je.
  • Rozgrzewające okłady – przeziębiony pęcherz nie powinien być wychładzany, dlatego warto wykorzystać termofor, bądź elektryczną poduszkę.
  • Żurawina – można sięgnąć po żurawinowe herbatki czy tabletki bez recepty. Ich zadaniem jest zakwaszanie moczu, a tym samym pozbywanie się chorobotwórczych bakterii.

Częste zapalenie pęcherza to takie, to schorzenie, które występuje przynajmniej kilka razy w ciągu roku. W takim przypadku należy, od swojego lekarza rodzinnego, uzyskać skierowanie do specjalisty – urologa, który najprawdopodobniej wykona USG nerek oraz pęcherza moczowego.