Blue tear Purple tear Blue tear

Artykuły o zdrowiu: Redukcja masy ciała

Jedzenie emocjonalne – jak sobie z nim poradzić? Denerwujesz się i automatycznie sięgasz po czekoladę? A może ze smutku objadasz się lodami na kanapie? Takie zachowanie nazywane jest jedzeniem emocjonalnym. Sprawdź, z czego wynika i jak sobie z nim poradzić. Dodano: 01/09/2022 Aktualizacja: 06/10/2022 Psychodietetyka: z czym to się je? Czym zajmuje się psychodietetyk? Kiedy skorzystać? Psychodietetyk to specjalista, który ma wiedzę zarówno z zakresu dietetyki, jak i psychologii. Jeśli zwykłe diety są dla Ciebie nieskuteczne, spróbuj skorzystać z pomocy tego specjalisty. Dodano: 17/08/2022 Aktualizacja: 04/10/2023 Skutki otyłości. Jakie choroby powodują otyłość i nadwaga Cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, wysoki cholesterol, choroby serca, zwyrodnienie stawów czy niedoczynność tarczycy – to najczęstsze choroby związane z otyłością. Sprawdź, co to jest otyłość pierwotna oraz czym różni się od otyłości wtórej. Dodano: 19/04/2019 Aktualizacja: 15/12/2022 Otyłość olbrzymia - 3 stopnia. BMI, leczenie i dieta Otyłość uplasowała się na 6. miejscu listy najbardziej śmiercionośnych chorób na świecie. Sprawdź, co to jest otyłość olbrzymia oraz jak należy ją leczyć. Dodano: 19/04/2019 Aktualizacja: 02/02/2024 Otyłość kliniczna - co to jest i jak się ją leczy? Dieta Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje – do 2030 roku osoby z nadwagą mogą stanowić 40 proc. światowej populacji, a osoby z otyłością kliniczną – 20 proc. Jeśli ilość osób otyłych nadal będzie rosnąć, wzrośnie także liczba zgonów spowodowanych chorobami związanymi z otyłością. Sprawdź, co to jest otyłość kliniczna oraz jak należy ją leczyć. Dodano: 19/04/2019 Aktualizacja: 04/08/2022 Otyłość - rodzaje, stopnie i typy otyłości. Co oznaczają? Otyłość stała się globalną epidemią – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia i lokuje ją na 6. miejscu najbardziej śmiercionośnych chorób świata. Dodano: 19/04/2019 Aktualizacja: 20/04/2019 Kalkulator BMI - jak obliczyć BMI dzieci i dorosłych? Kalkulator BMI to proste narzędzie internetowe, które obliczy, czy mamy prawidłową masę ciała. Sprawdź, jak obliczyć BMI. Dodano: 19/04/2019 Aktualizacja: 27/09/2023 Jak szybko schudnąć? Skutecznie, zdrowo i bez efektu jojo Jak szybko schudnąć – to pytanie zadaje sobie wiele osób z nadwagą. Sprawdź, czy szybkie odchudzanie może być skuteczne. Dodano: 19/04/2019 Aktualizacja: 15/12/2022

Otyłość i odchudzanie – czyli jak szybko schudnąć?

Otyłość jest nadmiernym gromadzeniem się tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczającym jego potrzeby. Wynika to najczęściej ze zdecydowanie zbyt dużej ilości kalorii dostarczanych do organizmu, która nie jest wykorzystywana do produkcji energii. Otyłości często towarzyszą schorzenia układu krążenia i cukrzyca.

 

Otyłość brzuszna

Otyłość brzuszna charakteryzuje się odkładaniem się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha.
Jest to bardzo niebezpieczne ze względu na otłuszczanie się ważnych narządów. Dotyczy znacznie częściej mężczyzn niż kobiet.

Przyczyną otyłości brzusznej najczęściej jest zła dieta bogata w żywność przetworzoną, kolorowe, gazowane napoje oraz słodkie i słone przekąski. Inną przyczyną mogą być zmiany hormonalne u kobiet, które zachodzą podczas menopauzy. W tym czasie wiele pań boryka się z przyrostem wagi.

Ponadto znaczenie mają także skłonności genetyczne do tycia oraz typ figury jabłko. Osoby o takiej sylwetce mają predyspozycje do gromadzenia się tkanki tłuszczowej na górnych partiach ciała oraz brzuchu.

 

Otyłość brzuszna – dieta

W walce z otyłością brzuszną najlepszą bronią jest zdrowy styl życia i odpowiednia dieta. Należy unikać:

  • żywności przetworzonej
  • żywności typu fast-food
  • słodyczy i słodkich napojów
  • słonych przekąsek
  • tłustego mięsa i podrobów
  • białego pieczywa
  • białego makaronu
  • tłustego nabiału
  • alkoholu.

Właściwa dieta powinna opierać się na 5 regularnych posiłkach, bogatych w warzywa, pełnoziarniste produkty, chude mięsa, odtłuszczony nabiał i dużą ilość wody.

W leczeniu otyłości mogą sprawdzić się również leki na otyłość, na przykład Xenical czy Saxenda, wydawane na podstawie recepty. 

 

Jak zacząć odchudzanie?

Na rynku dostępnych jest wiele diet, które gwarantują widoczny efekt w bardzo krótkim czasie. Należy jednak pamiętać, że mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego odchudzanie należy rozpocząć od konsultacji z dietetykiem, a w przypadku otyłości przewlekłej z lekarzem. Specjalista dobierze odpowiedni jadłospis do stanu zdrowia, tak aby nie
zaszkodzić.

Nadwaga może być spowodowana także chorobami lub wahaniami hormonów. Może się okazać, że najpierw będzie konieczne leczenie choroby podstawowej, która przyczyniła się do dodatkowych kilogramów. Warto poznać przyczynę, zanim zacznie się leczenie skutków.

 

Jak szybko schudnąć?

Popularne stało się szybkie odchudzanie za pomocą tabletek na odchudzanie i diety odchudzającej. Zbyt szybkie efekty mogą być jednak destrukcyjne dla zdrowia i skończyć się efektem jojo. Przyjmowanie tabletek odchudzających należy połączyć z odpowiednio zbilansowaną, różnorodną dietą oraz niezwykle ważną aktywnością fizyczną.

Warto rozpocząć od długich spacerów lub zajęć na basenie. Dzięki temu nawet jeśli nadwaga jest duża, nie obciąży to stawów. Można zapisać się także na zajęcia fitness, na których trener podpowie jak wykonywać ćwiczenia, aby były one efektywne i nie sprawiały bólu oraz dyskomfortu.

Alternatywą dla zajęć grupowych na siłowni jest również trening w domowym zaciszu. Istnieje wiele filmików stworzonych przez trenerów, które nie tylko przedstawiają zestaw ćwiczeń, ale są dużą dawką motywacji.

 

Jak skutecznie schudnąć?

Skuteczne odchudzanie to przede wszystkim odchudzanie bez efektu jojo. Aby go uniknąć należy na stałe wprowadzić do swojego stylu życia następujące nawyki:

  • unikać używek – zarówno alkoholu, jak i papierosów,
  • jeść 5 posiłków dziennie,
  • unikać żywności przetworzonej,
  • jeść dużo warzyw,
  • jeść pełnoziarniste produkty – makarony i pieczywo,
  • zrezygnować z tłustych podrobów i mięs na rzecz chudego mięsa,
  • słodycze zastąpić owocami,
  • wybierać odtłuszczony nabiał,
  • unikać stresu,
  • dbać o aktywność fizyczną.

Należy pamiętać, iż przed rozpoczęciem odchudzania oraz wzmożonej aktywności niezbędna jest wizyta u lekarza. Jest to szczególnie ważne u osób z cukrzycą i chorobami układu krążenia. Samodzielne zmiany diety oraz wysiłkowe treningi mogą doprowadzić do stanu niebezpiecznego dla zdrowia.