Antykoncepcja

Zapłodnienie a owulacja. Ile trwa zapłodnienie i jakie daje objawy?

Zapłodnienie można porównać do morderczego wyścigu milionów plemników, które muszą przetrwać w kwaśnym środowisku pochwy i przemierzyć długą drogę, aby dostać się do mety.

Stosunek przerywany - na czym polega i czy jest skuteczny w zapobieganiu ciąży?

Na czym polega stosunek przerywany? Jak ocenia się jego skuteczność w zapobieganiu ciąży?

Podniecenie u kobiety i faceta - czym się różni i jak się objawia?

Reakcje na bodźce seksualne różnią się w zależności od płci. Podniecenie u kobiety jest uzależnione od czynników psychicznych, społecznych oraz fizjologicznych.

Jak powinien wyglądać pierwszy raz chłopaka z dziewczyną?

Swój pierwszy raz chłopak przeżywa statystycznie w wieku około 17-18 lat, zdarza się jednak też znacznie wcześniej.

Jej pierwszy raz – kiedy to zrobić i czy pierwszy raz boli?

Czy pierwszy raz boli? Czy należy się zabezpieczyć? A także jak powinien wyglądać pierwszy raz z chłopakiem, aby nie był źródłem wielkiego rozczarowania?

Ile żyją plemniki w pochwie i poza pochwą?

Ile żyją plemniki? Dla wielu par kwestia ta ma kluczowe znaczenie w kontekście planowanej lub nieplanowanej i niechcianej ciąży.

Czym są feromony i jak działają? Poznaj feromony męskie i damskie

Czy ludzie przekazują sobie informacje poprzez lotne substancje nazywane feromonami? Sprawdź, czym są feromony oraz jak działają.

Czy pierwszy raz boli? Jakie to uczucie dla dziewczyny i chłopaka

Czy pierwszy raz boli? Czasem boli, czasem nie. Dziewczętom i młodym kobietom nieprzyjemnych doświadczeń dostarczyć może defloracja.

Wskaźnik Pearla - prezerwatywa, tabletki antykoncepcyjne

Wskaźnik Pearla pozwala ocenić skuteczność antykoncepcji. Indeks Pearla wskazuje, ile kobiet aktywnych seksualnie na 100 zachodzi w ciążę pomimo stosowania antykoncepcji.

Wazektomia - cena, opinie, co to, czy jest odwracalna

Wazektomia jest zaliczana do metod męskiej antykoncepcji. Polega na podwiązaniu nasieniowodów i bez wątpienia jest najbardziej inwazyjnym sposobem zapobiegania ciąży.

Rozmiary prezerwatyw - jak dobrać, gdzie jest napisany?

Rozmiar prezerwatywy, podobnie jak rozmiar penisa, ma duże znaczenie, zwłaszcza dla mężczyzn. Tak jak większość kobiet chciałaby nosić ubrania w rozmiarze S, tak większość mężczyzn chciałaby pochwalić się członkiem o pokaźnym rozmiarze.

Prezerwatywy – skuteczność, cena, rodzaje i inne zalety

Prezerwatywy cechuje wysoka skuteczność w kontekście ochrony przed zajściem w ciążę oraz zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Można spotkać różne rozmiary prezerwatyw, rozmaite budowy, kolory, a nawet smaki.

Owulacja – test, objawy, kalendarz, ile trwa, śluz, ból

Owulacja, czyli jajeczkowanie to czas najwyższej płodności kobiety. Trwa jedynie 48 godzin więc warto określić ten czas precyzyjnie. Kalendarz owulacji, test owulacyjny oraz objawy jajeczkowania.

Karmienie piersią a zajście w ciążę i antykoncepcja

Karmienie piersią a zajście w ciążę – istnieje pomiędzy nimi zależność, co nie oznacza, że w czasie karmienia piersią zajście w ciążę jest niemożliwe.

Dziurawiec a antykoncepcja - co osłabia działanie tabletek

Lukrecja, dziurawiec, babka płesznik, senes, pluskwica groniasta – te popularne zioła, które wspomagają leczenie wielu dolegliwości, nie powinny być zażywane przez kobiety stosujące doustną antykoncepcję hormonalną.

Dni płodne – kalendarz, jak obliczyć, po okresie, śluz

Jak obliczyć dni płodne? Na to pytanie wcale nie ma prostej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od organizmu kobiety, charakterystyki jej cyklu menstruacyjnego, trybu życia jaki prowadzi oraz samoobserwacji, itp. czynników.

Dni niepłodne – kiedy są po okresie i przed okresem

Dni niepłodne można określić jako te, w czasie których kobieta nie powinna zajść w ciążę. Wyróżnia się dni względnie niepłodne i bezwzględnie niepłodne.

Brak ochoty na współżycie po tabletkach antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne wywołują wiele skutków ubocznych. Jednym z nich jest brak ochoty na współżycie. Dlaczego antykoncepcja hormonalna wpływa na zmniejszenie libido?

Zastrzyk antykoncepcyjny - cena, dla mężczyzn, opinie

Zastrzyk antykoncepcyjny wielu osobom kojarzy się z metodą zapobiegania ciąży stosowaną w krajach trzeciego świata. Ale zastrzyki antykoncepcyjne stosuje ponad milion kobiet w Stanach Zjednoczonych, a w Europie stają się coraz popularniejsze.

Tabletki antykoncepcyjne - jak brać, żeby nie zapomnieć

Pigułki antykoncepcyjne, jeśli mają być skuteczne, muszą być zażywane codziennie o stałej porze. Jak brać tabletki antykoncepcyjne, żeby o nich nie zapomnieć?

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe i dwuskładnikowe - działanie

Tabletki antykoncepcyjne uchodzą za jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Wraz ze wzrostem wiedzy o antykoncepcji wśród Polek, wzrasta także odsetek kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną.

Tabletki antykoncepcyjne - wady i zalety antykoncepcji

Antykoncepcja hormonalna jest obecnie najpopularniejszą i najskuteczniejszą metodą zapobiegania ciąży. Jej skuteczność sięga 99 procent. Niestety wysoka skuteczność antykoncepcji hormonalnej wiąże się ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych.

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych i innych metod

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych i innych hormonalnych metod zapobiegania ciąży są dla wielu osób argumentem przemawiającym za wyborem naturalnej lub chemicznej antykoncepcji.

Nowoczesne metody antykoncepcji - nie tylko tabletki

Tabletki antykoncepcyjne pod względem popularności ustępują miejsca prezerwatywom, które ciągle są najczęściej wybieraną przez Polaków metodą antykoncepcji. Po inne metody antykoncepcji - spiralę antykoncepcyjną, plastry antykoncepcyjne czy implant antykoncepcyjny sięga niewiele osób w Polsce. Jakie są nowoczesne metody antykoncepcji? Jaką mają skuteczność? Jak je stosować?

Metody antykoncepcji – naturalne, nowoczesne, skuteczne

Są różne metody antykoncepcji: od naturalnych (takich jak np. metoda kalendarzykowa) poprzez hormonalne (uznawane za najskuteczniejsze metody antykoncepcji: m.in. tabletki antykoncepcyjne, implant antykoncepcyjny, czy zastrzyk antykoncepcyjny) i chemiczne (a wśród nich np. żel antykoncepcyjny), a na mechanicznych skończywszy (tutaj dominuje prezerwatywa oraz wkładka antykoncepcyjna).

Antykoncepcja mechaniczna - metody, prezerwatywy, spirala

Prezerwatywy, spirala antykoncepcyjna, wkładka domaciczna, kapturek dopochwowy - to mechaniczne środki antykoncepcyjne. Na czym polega mechaniczna antykoncepcja? Czym różni się od antykoncepcji hormonalnej i chemicznej? Która uchodzi za skuteczniejszą?

Antykoncepcja hormonalna a HIV – ryzyko zakażenia

Antykoncepcja hormonalna nie chroni przed wirusem HIV. Mało tego, zakażenie HIV rośnie dwukrotnie w przypadku kobiet stosujących taką formę zabezpieczenia. Ponadto ryzyko zakażenia HIV zwiększa się także, gdy partner uprawia seks z nosicielką wirusa HIV, przyjmującą antykoncepcję hormonalną.

Podwiązanie jajowodów – czy ta metoda antykoncepcyjna jest nieodwracalna?

Podwiązanie jajowodów polega na mechanicznym zablokowaniu płodności kobiety poprzez zamknięcie drożności jajowodów. Jest to zwykle zabieg nieodwracalny, dlatego w Polsce nie można go wykonywać na życzenie pacjentki. Rozwój mikrochirurgii sprawia jednak, że u niektórych kobiet po podwiązaniu jajowodów ze względów medycznych, pojawia się szansa na zajście w ciążę za pomocą metody in vitro.

2017-10-11 13:13:07

Globulki antykoncepcyjne - skuteczność, wady i zalety

Globulki antykoncepcyjne unieruchamiają i niszczą plemniki, nie pozwalając im na wędrówkę do ujścia zewnętrznego szyjki macicy, do jamy macicy i w końcu jajowodów. Skuteczność tej metody zapobiegania ciąży nie należy do najskuteczniejszych, dlatego powinny z niej korzystać kobiety, dla których ciąża nie będzie problemem. Zobacz jakie są wady i zalety globulek antykoncepcyjnych.

2017-10-11 13:01:52

Antykoncepcja długoterminowa - metody

Antykoncepcja długoterminowa to świetne rozwiązanie dla aktywnych seksualnie kobiet. Zapewnia im wysokie zabezpieczenie przed niechcianą ciążą i komfort w jej stosowaniu. Wśród metod wciąż najpopularniejsze są tabletki hormonalne, ale coraz więcej pań decyduje się także na wkładki domaciczne, zastrzyki, implanty i plastry antykoncepcyjne.

2017-10-11 12:57:38

Krążek dopochwowy antykoncepcyjny - stosowanie i skuteczność

Krążek dopochwowy to jedna z nowszych metod antykoncepcji, która wykazuje się dużą skutecznością. Jest wygodna, bo nie trzeba pamiętać o jej stosowaniu codziennie. Krążek zakładany samodzielnie przez kobietę raz na trzy tygodnie spełnia dobrze swoją rolę. Zaletą krążków antykoncepcyjnych jest też niski poziom hormonów wydzielanych do organizmu.

2017-10-11 12:55:48

Spirala antykoncepcyjna, czyli wkładka domaciczna - wady i zalety

Spirale antykoncepcyjne zwane inaczej wkładkami domacicznymi przeżywają prawdziwy renesans, kiedyś owiane złą sławą, teraz są coraz częściej wybieraną metoda zapobiegania ciąży. Szacuje się, że na całym świecie wkładki antykoncepcyjne stosuje ponad 160 mln kobiet. Zobacz jakie są wady, a jakie zalety spirali.

2017-10-11 12:48:24

Tabletka dzień po - jak działa i czy jest bezpieczna?

Tabletka dzień po jest formą awaryjnej antykoncepcji, która ma zapobiec powstaniu ciąży po stosunku bez zabezpieczenia. Działanie tabletki opiera się na blokowaniu owulacji i utrudnieniu zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy. Preparat nie przerywa ciąży, nie jest tabletką wczesnoporonną, która jest w Polsce zakazana.

2017-10-11 12:44:19

Krwawienie podczas brania tabletek antykoncepcyjnych - przyczyny

Krwawienie podczas brania tabletek antykoncepcyjnych może być normalnym objawem na początku stosowania tej formy antykoncepcji. Gdy jednak pojawia się i nasila później, każde krwawienie i plamienia w trakcie cyklu powinno być skonsultowane z ginekologiem, który dobierze inny rodzaj tabletek i wykluczy możliwość wystąpienia groźnych chorób układu rodnego.

2017-10-11 12:40:08

Kiedy wystąpi okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Na pierwszy okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych ze szczególną niecierpliwością czekają kobiety, które podjęły decyzję o zajściu w ciążę. Tymczasem bardzo często pierwsza menstruacja, nazywana krwawieniem z odstawienia, jest miesiączką bezowulacyjną i wynika z zaburzeń hormonalnych w organizmie. Czasem prawdziwy okres i dni płodne pojawiają się dopiero pół roku po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej.

2017-10-11 12:37:33

Estrogen w tabletkach - wskazania i normy

Estrogeny w tabletkach mają bardzo szerokie zastosowanie: są wykorzystywane w antykoncepcji, hormonalnej terapii zastępczej i terapii transseksualizmu. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na możliwe skutki uboczne, nie dla wszystkich kobiet są one wskazane.

2017-10-11 12:34:24

Antykoncepcja po porodzie - bezpieczne metody

Wiele jest bezpiecznych metod zabezpieczających młode mamy przed kolejną niechcianą ciążą. Skuteczna antykoncepcja po porodzie jest szczególnie ważna zwłaszcza u pań, które przeszły cesarskie cięcie, bo zdaniem ginekologów, potrzebują one około roku, żeby zrosły się powłoki brzuszne i w tym czasie nie jest wskazane, żeby zachodziły w kolejną ciążę.

2017-10-11 12:30:51

Stosunek przerywany a ciąża - jakie jest ryzyko?

Stosunek przerywany bywa bardzo zawodną metodą antykoncepcji, niesie za sobą ogromne ryzyko zajścia w ciążę, ale również może prowadzić do nerwic i zaburzeń seksualnych nie tylko u mężczyzn, ale również u kobiet.

2017-10-11 12:27:15

Tabletki antykoncepcyjne a ciąża - szanse i skutki

Kiedy trzeba odstawić tabletki antykoncepcyjne przed zajściem w ciążę? Jakie jest ryzyko dla dziecka, gdy przyjmuje się hormony nie wiedząc o ciąży? Czy tabletki antykoncepcyjne osłabiają płodność? – wątpliwości na temat tabletek antykoncepcyjnych i ciąży jest bardzo wiele. Sporo obiegowych opinii na ten temat rozmija się jednak z prawdą. Zobacz co trzeba wiedzieć stosując tabletki antykoncepcyjne i planując ciążę.

2017-10-11 12:24:40

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - objawy i skutki

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych powinno być dobrze przemyślanym krokiem, ponieważ organizm przyzwyczajony do stałej codziennej dawki może się zbuntować i każde zaburzenie w układzie hormonalnym będzie wiązało się ze skutkami ubocznymi. Objawami odstawienia tabletek może być trądzik, łojotok skóry głowy oraz nieregularne i bolesne miesiączki.

2017-10-11 12:22:33

Brak okresu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych – przyczyny

Brak okresu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może występować nawet przez pół roku. Jeśli stan będzie się przedłużał, konieczna jest wizyta u lekarza. Brak miesiączki może być wynikiem nie tylko ciąży, ale także między innymi zaburzeń pracy jajników i tarczycy.

2017-10-11 12:15:52

Antykoncepcja po 40. - jakie tabletki wybrać?

Antykoncepcja po 40. jest tak samo ważna, jak u młodych kobiet, a może nawet ważniejsza. Choć wraz z wiekiem zmniejsza się płodność kobiety, to nadal istnieje duże ryzyko nieplanowanej ciąży. Jest ono tym groźniejsze, że ciąża w późniejszym wieku zawsze jest ciążą podwyższonego ryzyka.

2017-10-11 12:12:29

Antykoncepcja niehormonalna - wkładka i inne metody

Antykoncepcja niehormonalna jest sposobem zapobiegania niechcianej ciąży u kobiet, które z powodów zdrowotnych lub ideologicznych nie decydują się preparaty zawierające hormony blokujące płodność. Decydując się na ten rodzaj antykoncepcji trzeba poznać wszystkie jej wady i zalety.

2017-10-11 12:09:12

Kalendarzyk małżeński - jak prowadzić?

Kalendarzyk małżeński jest bardziej metodą planowania rodziny niż metodą antykoncepcyjną, ponieważ zakłada, że w dni płodne kobieta unika współżycia. Opiera się na dokładnym wyliczeniu dni płodnych. Z powodu dużego ryzyka błędu w obliczeniach kalendarzyk jest najlepszą metodą dla kobiet, dla których nieplanowane pojawienie się ciąży nie będzie problemem.

2017-10-11 12:01:39

Tabletki antykoncepcyjne na trądzik - wpływ i efekty

Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają na trądzik? Z wielu badań klinicznych wynika, że są one pomocne w łagodzeniu skutków trądziku u kobiet w wieku rozrodczym, zwłaszcza takich, u których inne metody leczenia zawiodły. Trzeba jednak pamiętać o skutkach ubocznych antykoncepcji hormonalnej, zwłaszcza, że leczenie trądziku nie jest krótkie i może trwać wiele miesięcy.

2017-10-11 11:51:32

Trądzik po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Trądzik jest często jednym ze skutków ubocznych po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. U dorosłych przypadłość jest podobnie uciążliwa, jak u osób w okresie dojrzewania, a leczenie może trwać wiele miesięcy. Kobiety leczone retinoidami doustnymi muszą zadbać o inną skuteczną metodę zapobiegania ciąży.

2017-10-11 11:47:40

Zastrzyk antykoncepcyjny (zastrzyk hormonalny) - skuteczność

Nie trzeba pamiętać o codziennym połykaniu tabletki, a ochrona przed nieplanowaną ciążą jest bardzo wysoka. Wydaje się, że zastrzyki hormonalne mają same zalety. Tak niestety nie jest, znajdzie się też kilka wad tej nowoczesnej metody antykoncepcyjnej.

2017-10-10 22:26:18

Antykoncepcja hormonalna - co warto wiedzieć podczas stosowania

Istnieje wiele mitów na temat antykoncepcji hormonalnej. Wiele kobiet zastanawia się w jaki sposób stosować antykoncepcję hormonalną, aby była jak najbardziej skuteczna? Czym różnią się poszczególne preparaty? Czy coś może osłabiać działanie antykoncepcji hormonalnej? Ostateczne odpowiedzi na te pytania otrzymamy od naszego lekarza, ale wcześniej warto zapoznać się z kilkoma ważnymi informacjami na temat antykoncepcji.

2017-08-04 15:05:52

Antykoncepcja hormonalna: jak wybrać najlepszą metodę?

Czy antykoncepcja hormonalna będzie odpowiednią dla Ciebie metodą? Jeśli tak, to który z preparatów powinnaś stosować? Ostateczne odpowiedzi na te pytania uzyskamy od lekarza. Jednak wcześniej warto zapoznać się z tematem, aby w sposób przemyślany i odpowiedzialny korzystać z najskuteczniejszej formy antykoncepcji. Poznaj wady, zalety i możliwe skutki uboczne antykoncepcji, by dokonać najlepszego wyboru dla Twojego organizmu.

2017-06-20 16:38:08

Antykoncepcja hormonalna a rak - wyniki wieloletniego badania

Gdy zaczynamy stosować antykoncepcję zastanawiamy się nad jej wpływem na nasze zdrowie. Ciekawym zagadnieniem jest zależność: antykoncepcja hormonalna a rak. Najdłuższe w historii badanie poświęcone związkowi antykoncepcji hormonalnej z występowaniem nowotworów przynosi dobre wieści milionom kobiet stosujących tę metodę.

2017-06-10 11:22:12

Antykoncepcja bez recepty – opinia amerykańskich naukowców

Tabletki antykoncepcyjne dla nastolatek powinny być dostępne bez recepty – przekonują eksperci. Lata badań naukowych wykazały, że ogólny dostęp do tych środków zdecydowanie obniży ilość niechcianych ciąż i aborcji. Antykoncepcja bez recepty - ten postulat budzi wiele wątpliwości. A jaka jest opinia naukowców?

2017-06-02 17:18:58

Antykoncepcja hormonalna – działanie, rodzaje i skutki uboczne antykoncepcji

Antykoncepcja hormonalna należy do najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Przy prawidłowym stosowaniu zaledwie 1 na 1000 kobiet rocznie zajdzie w ciążę. Warto zapoznać się z działaniem hormonów, rodzajami dostępnej antykoncepcji hormonalnej oraz możliwymi skutkami ubocznymi, które może spowodować.

2017-05-24 17:38:48

Męska antykoncepcja - metody antykoncepcji dla mężczyzn

Męska antykoncepcja jest możliwa. Prócz prezerwatyw wymienia się zabieg wazektomii, tabletki antykoncepcyjne, a nawet zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn. Metody antykoncepcji dla mężczyzn różnią się poziomem skuteczności, działaniem, a także wpływem na organizm. Poznaj najczęściej wymieniane rodzaje męskiej antykoncepcji.

2017-01-03 15:46:47

Środki antykoncepcyjne – skuteczność antykoncepcji

Często kobiety zapominają o przyjmowaniu regularnie tabletek antykoncepcyjnych, a mężczyźni nie zwracają uwagi na datę ważności czy mikrouszkodzenia prezerwatyw. Obniża to znacznie skuteczność działania danego sposobu zapobiegania niechcianej ciąży. Jakie środki antykoncepcyjne najlepiej wybrać? Czym jest wskaźnik Pearla? I która z metod antykoncepcji jest najskuteczniejsza według tego indeksu? Warto znać skuteczność antykoncepcji, zanim zdecydujemy się na daną metodą.

2017-01-03 15:02:29

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Pigułki antykoncepcyjne to jedna z chętniej wybieranych metod antykoncepcji szczególnie wśród młodych dziewczyn. Jej skuteczność w skali Pearla to 0,2-0,5 - co oznacza prawie stuprocentową ochronę przed zajściem w ciążę. Zanim sięgniemy po pierwsze opakowanie, warto dowiedzieć się, jak działają tabletki antykoncepcyjne oraz jaki mają wpływ na nasz organizm te hormonalne pigułki.

2017-01-03 12:52:07

Hormony a tycie – które z nich powodują wzrost wagi?

Stosujesz antykoncepcję i zauważasz u siebie wzrost wagi? Wiele kobiet zadaje sobie pytanie: czy po tabletkach antykoncepcyjnych się tyje? Hormony, które są głównymi składnikami doustnej antykoncepcji, rzeczywiście mogą sprzyjać przybieraniu na wadze, jednakże za tycie podczas stosowania tej właśnie metody antykoncepcji można winić raczej prowadzony tryb życia. Przyjrzyjmy się bliżej hormonom oraz ich wpływowi na organizm. Dowiedz się, jakie hormony odpowiedzialne za tycie mogą znaleźć się w tabletkach antykoncepcyjnych.

2016-12-08 14:14:15

Czy po tabletkach antykoncepcyjnych się tyje?

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży (dająca niemalże 100-procentową pewność działania), która budzi jednak u kobiet pewne obawy związane z jej skutkami ubocznymi. Zanim zastosujemy doustną antykoncepcję często pada pytanie: czy po tabletkach antykoncepcyjnych się tyje? Zobacz czy tabletki mogą być przyczyną pojawiających się dodatkowych kilogramów podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Czy istnieje zależność między hormonami a tyciem?

2016-12-08 13:53:02

Antykoncepcja a tycie – czy od hormonów się tyje?

Plastry antykoncepcyjne są skuteczną metodą zapobiegania ciąży, dzięki działaniu hormonów, a te nigdy nie są obojętne dla naszego organizmu. Zmiana gospodarki hormonalnej organizmu może spowodować gorsze samopoczucie lub wzrost wagi. Przy stosowaniu antykoncepcji nowej generacji ten efekt uboczny nie jest regułą. Pamiętajmy, że ogromny wpływ na nasza wagę ma tryb życia, jaki prowadzimy oraz dieta, jaką stosujemy na co dzień. Jednak wiele kobiet przed wdrożeniem antykoncepcji zadaje obie pytanie: czy od hormonów się tyje? Zobacz, jakie zależności zachodzą między antykoncepcją, a tyciem.

2016-12-05 14:48:03

Plastry antykoncepcyjne – wady i zalety

Plastry antykoncepcyjne są uznawane za jedną z najskuteczniejszych i najwygodniejszych metod antykoncepcyjnych. Ich działanie jest zbliżone do pigułek hormonalnych, ale dzięki temu, że przyklejamy plaster raz w tygodniu są zdecydowanie wygodniejsze i bezpieczniejsze. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup plastrów antykoncepcyjnych warto poznać ich zalety, wady, a także możliwe skutki uboczne.

2016-12-05 14:32:07

Plastry antykoncepcyjne – skuteczność i działanie

Plastry antykoncepcyjne są alternatywą dla dwuskładnikowej pigułki antykoncepcyjnej. Dzięki zawartości hormonów ta metoda antykoncepcji jest znacznie skuteczniejsza niż popularna prezerwatywa. Dlaczego?

2016-12-05 13:02:01

Plastry antykoncepcyjne – nowoczesne metody antykoncepcji

Plastry antykoncepcyjne to nowoczesne metody antykoncepcji. Plastry hormonalne, podobnie jak tabletki antykoncepcyjne, należą do grupy hormonalnych metod zapobiegania ciąży. Kobiety coraz chętniej sięgają po nie głównie ze względów praktycznych. W odróżnieniu od pigułek, o plastrach nie trzeba pamiętać codziennie. Plaster przyklejamy raz w tygodniu, a jego skuteczność określana jest na wysokim poziomie 99 procent. Poznaj działanie plastrów antykoncepcyjnych, zobacz jaką mają skuteczność i jakie powodują skutki uboczne.

2016-12-05 12:32:41

Co zrobić po zapłodnieniu? Śpiesz się!

Do zapłodnienia dochodzi kiedy komórka jajowa połączy się z plemnikiem w jedną komórkę. Zastanawiasz się w jaki sposób dokładnie dochodzi do zapłodnienia i kiedy możesz być w ciąży? Pytania te pojawiają się przede wszystkim po stosunku, kiedy nie zastosowaliśmy żadnej metody antykoncepcyjnej.

2016-09-30 09:02:43

Pigułki antykoncepcyjne trzeciej generacji zagrożeniem dla zdrowia

Czy pigułki antykoncepcyjne mogą być niebezpieczne dla zdrowia? Według francuskiego ministerstwa zdrowia – tak. Tamtejsza Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Leków (ANSM) ma zastrzeżenia do tzw. pigułek trzeciej generacji i apeluje do lekarzy, by ograniczyli ich przepisywanie.

2016-09-28 09:30:40

Łóżkowe problemy Polaków

Półmrok, migoczące świece, nastrojowa muzyka – cóż więcej trzeba? Okazuje się, że czasem brak meritum, czyli podniecenia, wzwodu, orgazmu, a nawet zwykłej ochoty na seks. Przyczyną tych stanów są zaburzenia seksualne, które trawią tak mężczyzn, jak i kobiety. Dowiedz się, jak je rozpoznać, leczyć i jak im przeciwdziałać.

2016-09-26 09:13:51

Żel antykoncepcyjny dla mężczyzn

Powszechnie wiadomo, że podstawowym środkiem antykoncepcyjnym dla mężczyzn jest prezerwatywa. Nadchodzą jednak zmiany. Amerykańscy naukowcy proponują panom żel zmniejszający produkcję plemników.

2016-09-23 09:23:15

Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Sięgasz po pigułki antykoncepcyjne, aby ustrzec się niechcianej ciąży? Sprawdź, co obniża działanie tabletek…

2016-09-22 09:24:32

Pigułki antykoncepcyjne nie skracają życia

Pigułki antykoncepcyjne nie wpływają na skrócenie życia kobiet. Kiedyś, nie dziś...

2016-09-08 08:37:48

Szczęśliwy związek dzięki tabletkom antykoncepcyjnym

Kobiety stosujące hormonalne pigułki antykoncepcyjne wybierają mniej seksownych, za to pewniejszych i wierniejszych partnerów - wynika z badań, które publikuje pismo „Proceedings of the Royal Society B”

2016-09-05 09:24:29

Efekty uboczne antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalna jest coraz bardziej popularna, zwłaszcza wśród młodych kobiet. Przyjmując pigułki nie zawsze zdajemy sobie jednak sprawę z ich efektów ubocznych.

2016-09-02 09:20:06

Jak rozmawiać z dzieckiem o antykoncepcji?

Rodzice, którzy nie chcą podejmować rozmów ze swoimi dziećmi na temat antykoncepcji, często uważają, że edukacja tego typu ma odwrotny skutek. Zamiast zapobiegać przed wczesnym współżyciem, tylko zachęca do praktykowania seksu przedmałżeńskiego.

2016-08-30 09:31:22

Antykoncepcja hormonalna dla panów

Naukowcy dwoją się i troją, by wymyślić skuteczną hormonalną metodę antykoncepcji dla mężczyzn. Od lat trwają różnego rodzaju badania nad wynalezieniem takiego środka – w pełni zadowalających efektów jednak nie widać.

2016-08-26 08:55:51

Pigułka antykoncepcyjna zagraża twojemu mężczyźnie?

Konieczne jest przeprowadzenie dokładnych badań, w celu sprawdzenia, czy stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych nie wpływa na rozwój raka prostaty – apelują naukowcy.

2016-08-25 09:33:32

Antykoncepcja - metody

Antykoncepcja to wszelkie działania zapobiegające zapłodnieniu. Aby móc w sposób odpowiedzialny i świadomy wybrać odpowiednią formę antykoncepcji, należy poznać nie tylko jej rodzaje, ale także sposób działania.

2016-08-23 10:10:46

3 tak dla prezerwatywy

Najstarszym i jednocześnie najczęściej używanym środkiem antykoncepcyjnym jest prezerwatywa. A czy wiesz dlaczego?

2016-08-22 14:38:06

Zaburzenia seksualne a antykoncepcja hormonalna

Naukowcy znaleźli związek pomiędzy stosowaniem antykoncepcji hormonalnej a zwiększonym ryzykiem występowania zaburzeń seksualnych u kobiet.

2016-08-19 15:00:56

Antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko zarażenia HIV

Kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną, są dwa razy częściej narażone na HIV. Dwa razy częściej przekazują też tego wirusa swoim partnerom.

2016-08-18 09:02:51

Wazektomia a sterylizacja – jedno i to samo?

Sterylizacja jest pojęciem, które zazwyczaj stosuje się w przypadku zwierząt, jednak zdarza się, że pojawia się także w odniesieniu do człowieka, zaś kontrowersje wokół tego terminu wciąż narastają

2016-08-17 12:11:43

Metoda antykoncepcyjna Yuzpe - antykoncepcja po

Modny ostatnio termin „antykoncepcja po” – ostatni ratunek czy chwyt reklamowy?

2016-08-16 08:58:12

Negatywne skutki antykoncepcji

Zobacz jak niefortunnie może skończyć się miłosne uniesienie. Poznaj negatywne skutki antykoncepcji

2016-08-12 11:09:11

Antykoncepcja lepsza niż aborcja

Stosowanie antykoncepcji, zwłaszcza hormonalnej, nie pozostaje bez skutków ubocznych dla zdrowia kobiety. Jest to jednak lepsza metoda ochrony przed niechcianą ciążą niż aborcja. Ta druga może prowadzić nawet do śmierci.

2016-08-08 08:39:05

Rozmiary prezerwatyw – jakie wybrać?

Prezerwatywa jest jedną z najpopularniejszych metod antykoncepcyjnych. Aby była skuteczna, powinna być prawidłowo stosowana i dobrana do rozmiaru członka. Jakie są rozmiary i rodzaje prezerwatyw?

2016-08-05 11:11:35

Metody antykoncepcji: naturalne, chemiczne, mechaniczne i hormonalne

Metody antykoncepcji mogą być naturalne, chemiczne, mechaniczne i hormonalne. Wszystkie mają jeden cel - zapobiec niechcianej ciąży. Różnią się jednak skutecznością i sposobem stosowania. Warto poznać wszystkie, żeby świadomie wybrać najlepszą dla siebie.

2016-08-04 09:18:58

Wskaźnik Pearla – określa skuteczność antykoncepcji

Która metoda antykoncepcji jest najskuteczniejsza? Możemy to sprawdzić używając wskaźnika Pearla. Określa on ile kobiet, regularnie uprawiających seks, zaszło w ciążę stosując konkretną metodę antykoncepcji.

2016-08-03 10:21:25

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, powoduje też wystąpienie skutków ubocznych. Jednym z najbardziej uciążliwych, oprócz wzrostu wagi, jest spadek libido. Co zrobić, jeśli podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, stracimy ochotę na seks?

2016-08-02 10:09:00

Zastrzyki antykoncepcyjne – jak działają?

Zastrzyk antykoncepcyjny to alternatywa dla tabletek czy plastrów z hormonami. Poleca się je szczególnie osobom, które mają problem z regularnym przyjmowaniem tabletek, przez co skuteczność ich antykoncepcji spada. Jak działa zastrzyk antykoncepcyjny?

2016-08-01 09:29:36

Antykoncepcja po porodzie

Karmienie piersią po porodzie nie chroni przed zajściem w ciążę. Młodzi rodzice, którzy chcą szybko wrócić do współżycia, powinni pomyśleć o zabezpieczeniu. Jakie metody antykoncepcji można stosować po porodzie?

2016-07-28 11:22:59

Tabletki antykoncepcyjne - jak o nich nie zapomnieć?

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najskuteczniejszych i najpopularniejszych metod antykoncepcji. Skuteczność mogą jednak osłabić przerwy w przyjmowaniu pigułek. Najczęściej spowodowane są naszym zapominalstwem. Co zrobić, żeby nie zapomnieć wziąć pigułki? Mamy kilka sposobów.

2016-07-26 10:43:30

Prezerwatywa - metoda antykoncepcji

Prezerwatywa jest najpopularniejszą metodą antykoncepcji. Nie tylko zabezpiecza przed niechcianą ciążą, ale też chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, a nawet zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji intymnej u kobiety.

2016-07-25 10:21:12

Tabletka „po” - jak zapobiec ciąży po stosunku?

Tabletka „po” stosunku pozwala na uniknięcie ciąży, jeśli stosowana metoda antykoncepcji zawiodła lub para uprawiała seks bez zabezpieczenia. Można ją wziąć do 72 lub do 120 godzin po stosunku. Tabletka „po” zalecana jest tylko w sytuacjach awaryjnych, nie może być stosowana jako regularna metoda antykoncepcji.

2016-07-21 09:19:09

Tabletki antykoncepcyjne jedno i dwuskładnikowe

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Nic dziwnego, że decyduje się na nie coraz więcej kobiet. Okazuje się jednak, że sam wybór metody nie wystarcza. Trzeba jeszcze zdecydować się na rodzaj pigułki. Tabletki antykoncepcyjne mogą różnić się nie tylko składem, ale też mechanizmem działania. Czym się różnią pigułki jedno od dwuskładnikowych?

2016-07-20 09:11:43

Karmienie piersią a antykoncepcja

Jak długo laktacja uchroni przed ponowną ciążą?

2016-07-19 09:21:28

5 nowoczesnych metod antykoncepcji

Pigułka antykoncepcyjna za kilka lat będzie obchodziła swoje 60 urodziny. Od czasu jej wynalezienia wiele się zmieniło, a nowych metod zapobiegania ciąży przybywa. Oto, co oferuje kobietom współczesna ginekologia.

2016-07-18 10:36:12

Suplementy diety i zioła a antykoncepcja

Suplementy diety oraz zioła mogą osłabiać antykoncepcję. Sprawdź, jak je przyjmować i równocześnie uniknąć nieplanowanej ciąży.

2016-07-15 10:54:40

Na czym polega mechaniczna antykoncepcja?

Mechaniczne metody zapobiegania ciąży polegają na stworzeniu mechanicznej bariery, która uniemożliwia zajście w ciąże. W starożytnym Egipcie wykorzystywano do tego płótno oraz maści. Dziś wybór metod antykoncepcyjnych jest duży, a antykoncepcja mechaniczna to nie tylko prezerwatywa.

2016-07-14 09:41:24

Zalety antykoncepcji, o których jeszcze nie wiesz

Tabletki antykoncepcyjne stosowane są przede wszystkim w celu zapobiegania ciąży. Ginekolodzy przepisują je czasem, by wyleczyć różne dolegliwości. Antykoncepcja minimalizuje też ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów.

2016-07-13 09:35:09

Antykoncepcja, czyli komfortowy start sportsmenki

Tabletki antykoncepcyjne nie służą tylko zapobieganiu ciąży, wiele kobiet próbuje dzięki nim regulować swój cykl.

2016-07-12 14:15:21

Metody antykoncepcji – jak wybrać najskuteczniejsze i o co zapytać lekarza?

Skuteczność środków antykoncepcyjnych zależy przede wszystkim od tego, czy stosująca je osoba jest w stanie przestrzegać wszystkich związanych z tym zaleceń. Pigułki antykoncepcyjne przestają być skuteczne, kiedy zapomina się je przyjąć lub stosuje się środki, które utrudniają ich wchłanianie. Wybór antykoncepcji powinien być podejmowany po konsultacjach z lekarzem. Przed wizytą u ginekologa dobrze zastanów się nad tym, o co należy go zapytać, a nawet przygotuj sobie listę pytań. To zdecydowanie ułatwi dobranie najskuteczniejszej metody antykoncepcji.

2016-04-25 13:27:25

Antykoncepcja długoterminowa - rodzaje i skuteczność

Do najpopularniejszych metod antykoncepcji długoterminowej należą: wkładki domaciczne hormonalne i miedziane oraz podskórne implanty. Po założeniu działają antykoncepcyjnie nawet przez kilkanaście lat. Metody te cechują się najwyższymi wskaźnikami skuteczności antykoncepcyjnej spośród wszystkich dostępnych metod kontroli płodności. Podobnie skuteczne są zastrzyki antykoncepcyjne, ich działanie utrzymuje się jednak znacznie krócej. Zobacz, jakie rodzaje ma antykoncepcja długoterminowa oraz jaka jest jej skuteczność.

2016-04-22 16:54:00

Tabletki antykoncepcyjne - czy mogą powodować bezpłodność?

Działanie tabletek antykoncepcyjnych polega na zahamowaniu owulacji poprzez dostarczenie do organizmu odpowiednio skomponowanej dawki hormonów. Ich zadaniem nie jest zablokowanie jajeczkowania na stałe, ponieważ z założenia jest to proces całkowicie odwracalny. Jednak panuje przekonanie, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej może powodować bezpłodność i problemy z zajściem w ciążę. Każda kobieta inaczej reaguje na zaprzestanie przyjmowania pigułek, a skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych mogą być rożne. Powrót płodności po odstawieniu doustnej antykoncepcji hormonalnej jest uzależniony od wielu czynników.

2016-02-03 09:20:49

Naturalna antykoncepcja, a tabletki antykoncepcyjne

Naturalna antykoncepcja to jedna z metod antykoncepcji, wyróżnić możemy jeszcze antykoncepcję chemiczną, mechaniczną oraz hormonalną, czyli tabletki antykoncepcyjne sprzedawane na receptę. Jednak naturalne metody antykoncepcji, znane również jako NPR – naturalne planowanie rodziny, według Światowej Organizacji Zdrowia nie są metodami antykoncepcyjnymi, ponieważ wymagają jedynie powstrzymania się od współżycia w określonych dniach cyklu. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku pigułki antykoncepcyjnej.

2016-02-02 09:28:17

Antykoncepcja hormonalna na receptę - skład

Antykoncepcja hormonalna na receptę to: tabletki antykoncepcyjne, krążki dopochwowe, plastry hormonalne oraz zastrzyki i implanty antykoncepcyjne. Przy właściwym stosowaniu ich skuteczność w zapobieganiu ciąży jest bardzo wysoka. Środki te zawierają różne rodzaje hormonów w określonych stężeniach. Zobacz, z jakich hormonów składa się antykoncepcja hormonalna.

2016-02-01 10:30:51

Krążek dopochwowy - kiedy stosować antykoncepcję dopochwową?

Antykoncepcja dopochwowa to jedna z całkowicie odwracalnych metod zapobiegania ciąży. Najpopularniejszy jest krążek dopochwowy, dzięki któremu nie trzeba pamiętać o częstym naklejaniu plastra hormonalnego czy codziennym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Zaletą krążków antykoncepcyjnych jest nie tylko wysoka skuteczność w zapobieganiu ciąży, ale także niski poziom hormonów wydzielanych do organizmu. Kiedy można i warto stosować tę metodę antykoncepcji?

2016-02-01 10:19:39

Wskaźnik Pearla - miara skuteczności metod antykoncepcji

Tabletki antykoncepcyjne, prezerwatywa, a może kalendarzyk małżeński? Jeśli szukasz skutecznej metody zapobiegania ciąży, w ocenie potencjalnego ryzyka pomoże Ci wskaźnik Pearla. Sprawdź, jak odczytywać ten indeks i co zrobić, aby wybrana metoda okazała się naprawdę skuteczna. Wskaźnik Pearla wskazuje ile kobiet, zaszło w ciążę stosując konkretną metodę antykoncepcji, przy regularnym współżyciu.

2015-12-31 11:51:45

Implant antykoncepcyjny - ile kosztuje i czy jest skuteczny?

Implant antykoncepcyjny to metoda antykoncepcyjna, która pojawiła się na rynku medycznym stosunkowo niedawno. W Polsce wciąż spotyka się z nieufnością wielu kobiet, mimo że w Europie Zachodniej zdobył szereg zwolenniczek. Dowiedz się, jakie są wady i zalety implantu hormonalnego. Czym jest implant antykoncepcyjny, ile kosztuje i jaka jest jego skuteczność?

2015-11-06 11:33:02

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - objawy, płodność i skutki

Tabletki antykoncepcyjne są obecnie jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod zabezpieczenia przed ciążą. Pojawiają się jednak sytuacje, kiedy rezygnacja z ich stosowania staje się koniecznością. Powody mogą być różne. Niezależnie od nich, warto wiedzieć, czego spodziewać się po zaprzestaniu ich stosowania. Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych może dawać różne objawy i wpływać także na płodność. Warto wiedzieć także jakie daje skutki uboczne.

2015-11-06 11:30:58

Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych - lista

Tabletka antykoncepcyjna jest uważana za najbardziej pewny z dostępnych obecnie środków zabezpieczających przed ciążą, na dodatek wygodny i bezpieczny dla zdrowia. Musisz jednak pamiętać, że jak każda substancja, także związki zawarte w tabletce, wchodzą w reakcję z innymi związkami. Warto wiedzieć, co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych. Sprawdź listę leków, które wpływają na skuteczność antykoncepcji.

2015-11-06 11:26:58

Naturalne metody antykoncepcji - jaka jest ich skuteczność?

Naturalne metody antykoncepcji od razy kojarzą się z kalendarzykiem miesiączkowym. Istnieje jednak wiele innych sposobów naturalnego zabezpieczenia, które charakteryzują się nawet większą skutecznością. Przy naturalnej antykoncepcji najważniejsza jest uważna obserwacja własnego ciała, która pozwoli Ci lepiej poznać Twój cykl miesięczny, a dzięki temu – zauważać jego fazy i określić dni płodne i niepłodne.

2015-11-06 11:20:55

Prezerwatywa - czy jest skuteczną metodą antykoncepcji?

Znana już w starożytności prezerwatywa wciąż pozostaje najpopularniejszą metodą antykoncepcji. Nie ma się co dziwić - wysoka skuteczność w zapobieganiu niechcianej ciąży idzie w parze z ochroną przeciw chorobami przenoszonymi drogą płciową, a także stosunkowo niską ceną. Sprawdź, jak prawidłowo stosować prezerwatywę, aby zapewniała maksymalne zabezpieczenie! Zobacz, jaka jest skuteczność prezerwatyw.

2015-11-06 11:18:00

Antykoncepcja dla nastolatków - jakie metody antykoncepcji dla młodzieży?

Można narzekać, że młodzi ludzie coraz szybciej przechodzą inicjację seksualną, a dzisiejsze media promują wczesne rozpoczynanie współżycia. Nie zmieni to jednak faktu, że średnia wieku dziewcząt i chłopców, którzy przeżywają swój pierwszy raz, staje się coraz niższa. Warto dowiedzieć się więc, jakie metody antykoncepcji będą dla młodych osób najskuteczniejsze. Antykoncepcja dla nastolatków nie powinna być tematem tabu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze rodzaju antykoncepcji.

2015-11-06 11:14:37

Antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, chemiczna i naturalna - różne metody antykoncepcji

Antykoncepcja, zwana także kontrolą narodzin lub płodności, to ogólna nazwa metod oraz środków służących zapobieganiu ciąży. Istnieje wiele różnych sposobów antykoncepcji, spośród których możesz wybrać najlepszy i najwygodniejszy dla siebie. Pamiętaj jednak, że tylko użycie prezerwatywy ochroni Cię przez chorobami przenoszonymi drogą płciową. Poznaj różne metody antykoncepcji. Antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, chemiczna i naturalna - zobacz czym się charakteryzują i różnią.

2015-09-02 23:58:14

Najlepsza antykoncepcja - skuteczność i rodzaje antykoncepcji

Jaka jest najlepsza antykoncepcja: wkładka domaciczna, tabletki hormonalne czy prezerwatywy? Metod antykoncepcji jeszcze nigdy nie było tak dużo jak dziś. Jak wśród nich wybrać tę, która będzie dla Ciebie najlepsza? Najpopularniejszą metodą antykoncepcji jest prezerwatywa, którą stosuje blisko jedna trzecia aktywnych seksualnie osób. Jej zaletą jest na pewno fakt, że poza niechcianą ciążą, chroni też przed większością chorób wenerycznych. Poznaj inne rodzaje antykoncepcji i ich skuteczność.

2015-09-02 23:52:47

Jak otrzymać receptę lub lek do domu?

 • Krok 1

  Wybierasz lek,

 • Krok 1

  wypełniasz formularz,

 • Krok 1

  lekarz wystawia receptę,

 • Krok 1

  Dostajesz przesyłkę do domu.

Wybieram konsultację
Podziel się swoją opinią na temat Dimedic
4.9/5
Oceń nas w Opineo