Problemy z potencją - czy psychoterapia może pomóc?

Dodano: 02-02-2016 | Aktualizacja: 02-02-2016
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Zaburzenie potencji seksualnej powszechnie znane jako impotencja dotyka średnio 1 na 10 mężczyzn między 21. a 75. rokiem życia. Problem z potencją jest utożsamiany z zaburzeniami wzwodu. Światowa Organizacja Zdrowia zastąpiła termin impotencja szerszym i dokładniejszym w ujęciu medycznym pojęciem: zaburzenia erekcji.

Należy pamiętać, że o zaburzeniach możemy mówić dopiero wówczas, gdy problem z potencją zdarza się wielokrotnie podczas współżycia płciowego. W czasie epizodycznych kontaktów seksualnych, w szczególności, gdy towarzyszy im stres lub zmęczenie – problem ze wzwodem najczęściej jest zjawiskiem normalnym. 

Punktem wyjścia podejmowania jakichkolwiek kroków ku likwidacji problemów z erekcją powinna być wizyta u seksuologa lub urologa, który właściwie zdiagnozuje przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie. 

Zobacz także: Czy problemy z potencją mogą oznaczać chorobę?

Wpływ psychiki na problemy z potencją

Problemy z potencją w niemal 80% przypadków mają swoje źródło w psychice. Obecnie problem z potencją ma coraz więcej mężczyzn. Nie jest to zaburzenie przypisane jedynie do starszego wieku. W problemie o podłożu czysto psychicznym mechanizm erekcji jest blokowany bez względu na to czy doszło do urazów fizycznych, czy chorób organicznych. Właśnie dlatego brak erekcji może wystąpić nawet u młodego i zdrowego mężczyzny. Erekcja to symbol zdrowia i męskości, dlatego jej brak powoduje u mężczyzny lęk, niepokój, a w skrajnych przypadkach nawet kryzys emocjonalny czy depresję. 

Sytuacje powodujące problemy z potencją o podłożu psychogennym:

  • lęk przed konkretnymi sytuacjami, np. zarażeniem wirusem HIV, niechcianą ciążą,
  • kompleksy, zaniżona samoocena, obawa przed kompromitacją – często na skutek jednorazowego niepowodzenia,
  • ukryte i wyparte skłonności homoseksualne, 
  • nieporozumienia w związku, np. częste kłótnie, nadopiekuńczość partnerki, nadmierna kontrola, krytyka, brak zaufania, nieuświadomione urazy, zdrada, monotonia w sferze seksualnej. 

Zobacz także: Problemy z potencją? Aktywność fizyczna wzmacnia potencję

Psychoterapia tego typu zaburzeń rozpoczyna się zawsze od dokładnego wywiadu. Należy wypełnić kilka psychotestów i odpowiedzieć na standardowe pytania. Bardzo często w proces terapii angażowana jest również partnerka, która może zapewnić mężczyźnie dodatkowy komfort i 

wpłynąć na otwartość podczas tych spotkań. Szczera rozmowa o problemach wzmacnia wzajemne relacje. Dlatego psychoterapia może, a często nawet powinna być łączona z innymi, farmakologicznymi metodami leczenia. Głównym celem psychoterapii jest przywrócenie sprawności seksualnej mężczyzny poprzez dotarcie do przyczyny zaburzeń. Ważne jest, aby w trakcie leczenia mężczyzna otworzył się, ponieważ tylko dzięki temu będzie w stanie pokonać bariery, rozwiązać wewnętrzne konflikty oraz przełamać wadliwe mechanizmy zachowania i reakcji na sytuacje związane z zaburzeniami wzwodu. 

Podczas terapii prowadzona jest również praca nad odbudowaniem poczucia własnej wartości oraz wyrobienia w sobie realnych oczekiwań związanych z życiem seksualnym. W trakcie leczenia przechodzi się kolejne etapy, które pozwalają na kompleksowe podejście i eliminację problemu. Terapeuta przekazuje informacje na temat zaburzenia, wyjaśnia na czym będzie polegał cały proces leczenia, przeprowadzana zostaje praca w celu likwidacji lęku dotyczącego seksu i zachowań seksualnych, modyfikacji ulegają wadliwe schematy oraz destrukcyjnie działające przekonania. 

Ponadto mężczyzna (sam lub z partnerką) uczy się konstruktywnego rozwiązywania problemów w związku oraz sposobów na pogłębienie relacji i zwiększenie wzajemnego zaufania. Końcowa faza terapii problemów z potencją polega na zapobieganiu nawrotów. Zaburzenia erekcji są dla mężczyzny wstydliwym problemem, przez co często nie szuka on fachowej pomocy. Jest to duży błąd ponieważ obecnie medycyna w wielu przypadkach jest w stanie pomóc, a szukanie rozwiązań na własną rękę nierzadko kończy się jedynie pogłębieniem problemu i jeszcze większą frustracją. Środki farmakologiczne mają zastosowanie głównie w zaburzeniach na tle organicznym. Dlatego ich samodzielne stosowanie nie pomoże, gdy podłoże jest psychogenne. Ponadto w przypadku tego typu problemów sprawdza się zasada, że im dłuższe zwlekanie z podjęciem leczenia, tym dłuższy czas oczekiwania na rezultat podjętej terapii.



Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Skontaktuj się z lekarzem online i uzyskaj pomoc! Masz problemy z potencją?
Rozpocznij konsultację