Problemy z potencją? Aktywność fizyczna wzmacnia potencję

Dodano: 25-04-2016 | Aktualizacja: 07-05-2020
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Coraz więcej mężczyzn boryka się z problemami z potencją, które zaniedbywane mogą doprowadzić nawet do długotrwałego braku potencji. Umiarkowana i regularna aktywność fizyczna znacząco podnosi samoocenę i pewność siebie. Wpływa także pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy człowieka, poprawiając krążenie krwi w okolicach miednicy i ułatwiając osiągnięcie erekcji.

Co sprzyja zaburzeniom erekcji 

Zaburzenia erekcji i choroby serca to konsekwencja niezdrowego trybu życia, złych nawyków żywieniowych i bezpośrednio z nimi związanego wzrostu wagi. Na stan zdrowia i potencję negatywnie wpływają ekspozycja na stres, zaburzenia lub brak snu, nałogi, męcząca praca i brak aktywności fizycznej. Przykładowo, mężczyźni uzależnieni od palenia papierosów mają bardzo zredukowaną potencję, a dodatkowo ich płodność maleje z kolejnymi latami trwania w nałogu. Obniżenie libido i niska sprawność seksualna mogą utrzymywać się latami, skutkując przedwczesnymi ejakulacjami i nieutrzymywaniem wzwodu. W efekcie może przerodzić się to w całkowity brak potencji. 

Zobacz także: Nowoczesne środki na potencję i zaburzenia erekcji

Pozytywny wpływ treningu na męską potencję 

Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na potencję. W aspekcie fizjologicznym ćwiczenia fizyczne i trening siłowy:

  • wzmacniają układ sercowo-naczyniowy,
  • wzmacniają wytrzymałość organizmu,
  • zwiększają ludzką witalność,
  • zwiększają wydzielanie bezpośrednio odpowiedzialnego za potencję testosteronu, hormonu płciowego, którego ilość warunkuje ochotę na seks,
  • poprawiają krążenie w okolicach miednicy, co znacząco potęguje erekcję. 

Aspekt psychologiczny dotyczy efektów uzyskanych bezpośrednio po treningu siłowym. Lepsza budowa ciała zwiększa atrakcyjność, pewność siebie, samoocenę. Dzięki większemu powodzeniu u płci przeciwnej redukują się kompleksy i wpływające na potencję problemy o podłożu psychologicznym. 

Czy aktywność fizyczna może zaszkodzić potencji 

Rozpatrując negatywny wpływ aktywności fizycznej na męską potencję, warto zauważyć, że nie chodzi tu o sam fakt wykonywania konkretnych ćwiczeń. Szkodliwy jest brak gotowości, aby cierpliwie czekać na postępy treningu siłowego, co może skutkować nieumiarkowaniem i lekkomyślnością mężczyzn wykonujących ćwiczenia fizyczne – częstymi przetrenowaniami, destrukcyjnymi w skutkach dla całego organizmu, i używaniem sterydów. Sterydy anaboliczne hamują naturalną produkcję testosteronu, warunkującego potencję i pozwalają jedynie w okresie ich brania cieszyć się większą masą mięśniową i siłą. 

Zobacz także: Problemy z erekcją podczas stosunku – co zrobić?

Jaki rodzaj aktywności pomoże na problemy z potencją 

Kluczem do skutecznego radzenia sobie z problemami z potencją jest równowaga. Nie chodzi o nadmierny i stresujący wysiłek fizyczny w postaci każdorazowych kilkugodzinnych sesji treningowych, w trakcie których łatwo o przemęczenie i urazy. Należy podchodzić do wszystkich rodzajów aktywności bardzo indywidualnie – mają skutkować przyjemnym zmęczeniem i zbytnio nie forsować organizmu. Najważniejsza jest regularność i zrównoważenie siedzącego trybu życia w godzinach pracy. Można wybrać długie spacery z psem po lesie, nordic walking, sporty walki, jazdę na deskorolce czy snowboardzie, pływanie, ściankę wspinaczkową. Dobrym pomysłem jest aktywność wspólnie z partnerką – obie strony będą czerpać z treningów korzyści fizyczne i psychologiczne i w ciekawy sposób spędzą wolny czas. 

Przykłady ćwiczeń siłowych na potencję 

Wykonywanie niektórych ćwiczeń siłowych pobudza przysadkę mózgową do zwiększonej produkcji testosteronu. Największe grupy mięśnioweh angażują takie ćwiczenia bazowe, jak: przysiady, podciągania z obciążeniem, pompki na poręczach, martwy ciąg czy wyciskanie sztangi, leżąc. Dodatkowo wykroki, spięcia, skłony ze sztangą i unoszenie nóg w zwisie zwiększają krążenie krwi w rejonie miednicy, co bezpośrednio polepsza napełnianie się krwią członka. Sama erekcja jest więc silniejsza i trwa dłużej.



Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Skontaktuj się z lekarzem online i uzyskaj pomoc! Masz problemy z potencją?
Rozpocznij konsultację